Komunikat dla Kandydatów ubiegających się o miejsce
w Bursie Szkolnej w roku szkolnym 2021/2022.

W zakładce REKRUTACJA I WNIOSEK znajduje się nowy Harmonogram i Regulamin Rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 oraz ważne informacje związane ze składaniem wniosków.
Zapraszam do  dokładnego zapoznania się z nimi i przesyłania wniosków w wyznaczonym w harmonogramie terminie. Dodatkowych informacji udziela sekretariat bursy pod numerem telefonu  62-735-60-95 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.

Dyrektor Bursy Szkolnej
Marzena Mocek


KOMUNIKATY


Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego ofertę Bursy Szkolnej:

Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji o bursie napiszcie po prostu do koleżanek i kolegów , którzy chętnie odpowiedzą  na nurtujące Was pytania !!!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:
Dawid Martyna Roksana
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:
  Natalia Tobiasz

Drodzy Wychowankowie


„Pochwal się swoim Talentem!”

DSC 0247 Kopiowanie DSC 0252 Kopiowanie DSC 0256 Kopiowanie DSC 0260 Kopiowanie DSC 0263 Kopiowanie

18 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie „Pochwal się swoim Talentem!”, którego pierwowzorem była coroczna „Gala Talentów”. Nagrody z rąk pani dyrektor Marzeny Mocek odebrali:

Roksana Mejza, Sergiusz Margas, Adrianna Lubojańska, Tobiasz Andrzejczak, Oliwia Ciesielska, Filip Grabowski, Patrycja Wachowiak, Kinga Szlacheta i Kamila Niewiadomska.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy każdemu z osobna dalszych sukcesów w swojej dziedzinie :)


SPORT TO ZDROWIE !!!

    IMG 2806 IMG 2810 IMG 2816 IMG 2832 IMG 2839

 Sport i wszelka aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa- niosą ze sobą nie tylko istotne walory prozdrowotne dla życia człowieka , poprawiają nastrój , ale także kształtują charaktery i mobilizują do pracy nad sobą. Dlatego, w ramach propagowania aktywnego spędzania czasu wolnego, zorganizowaliśmy wyjście dla wychowanków na jedną z ostrowskich siłowni zewnętrznych.  Czerwcowy spacer był także okazją do nawiązania nowych relacji koleżeńskich oraz  wzajemnego poznania się. Dodatkowo młodzież zdobyła nową umiejętność -  nauczyła się pleść wianki z kwiatków koniczyny ! Nagrodą dla wychowanków,  za intensywne ćwiczenia siłowe były lody!  Podczas wyjścia towarzyszył wszystkim dobry humor, który miejmy nadzieję nie opuści nas do końca roku szkolnego.


Bursa pamięta:

czerwiec56

Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca1956 r w Zakładach im. Cegielskiego w Poznaniu i przerodził się w spontaniczny protest  przeciwko władzy komunistycznej .Był to pierwszy w PRL strajk generalny zakończony demonstracjami ulicznymi. Protest został krwawo stłumiony. Użyto 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Zginęło i zmarło w wyniku odniesionych ran 57 osób. Rozpoczęła się epoka Władysława Gomułki kolejnego po Bolesławie Bierucie władcy  PRL ,trwająca do grudnia 1970 roku ,przerwana krwawymi wydarzeniami na Wybrzeżu.

czerwiec76

 Władzę przejęła ekipa Edwarda Gierka. PRL wkroczył w okres względnego rozwoju i stabilizacji. Nastąpiła szybka poprawa warunków życia. Okazało się jednak, że ów dobrobyt  jest efektem pożyczek zagranicznych i że nie może być utrzymany przez dłuższy czas. W 1975 roku stało się jasne, że państwo musi wprowadzić drastyczne podwyżki i cięcia budżetowe, które odbiją się na poziomie życia i na pewno wywołają niezadowolenie społeczne . Ogłoszenie podwyżek cen  24.06.1976 r. wywołało ogromne niezadowolenie wśród społeczeństwa,. Szczególnie ostro zareagowano w dużych ośrodkach przemysłowych. Począwszy od 25 czerwca, zamieszki objęły szereg dużych miast polskich, z Radomiem, Ursusem i Płockiem na czele. Doszło do licznych dewastacji i serii kradzieży. Nauczona doświadczeniami roku 1970, władza ludowa nie wydawała pozwolenia na użycie broni ostrej. Zawieszono na jakiś czas podwyżki na towary, co odbiło się jednak negatywnie na ekonomii państwa. Przez miasta uczestniczące w strajku przeszła fala jawnych              i ukrytych represji .Aresztowano kilka tysięcy przypadkowych osób ,które bito(osławione „ścieżki zdrowia”),skazywano na kary więzienia, grzywny, bez możliwości uzyskania następnego zatrudnienia. Represje spowodowały reakcję w postaci powołania Komitetu Obrony  Robotników(KOR), najsilniejszej organizacji demokratycznej opozycji w PRL w latach siedemdziesiątych. KOR ogłosił swoje powstanie 23.09.1976r.Domagał się  przywrócenia do pracy wszystkich zwolnionych oraz amnestii dla skazanych i uwięzionych za udział w strajkach. Członkowie KOR organizowali  pomoc materialną i prawną dla represjonowanych robotników oraz ich rodzin. Zbierali informację na temat nadużyć władzy komunistycznej ,nagłaśniając je oraz prowadzili działalność publicystyczną w ramach wydawnictw niezależnych, wydawanych poza zasięgiem  cenzury („drugi obieg wydawnictw”).        Po wydarzeniach Sierpnia 1980 r. i utworzeniu NSZZ „Solidarność” KOR został rozwiązany ,a jego działacze kontynuowali działalność w ramach „Solidarności.

Krzysztof  Krajewski


Bursa czyta Dzieciom

Dzieci z przedszkola nr 15:
 20210518 124329 Kopiowanie  20210518 130231 Kopiowanie 20210520 092418 Kopiowanie 20210520 092437 Kopiowanie
Dzieci z przedszkola nr 17:
 186477947 485106876158444 4418845145203212911 n Kopiowanie 186491517 531497644698247 1551483922816523432 n Kopiowanie 187753822 256033736312854 2945221122016768356 n Kopiowanie 190942370 471547377257022 6795879233835695082 n Kopiowanie 

Od kilku lat bursowe wolontariuszki, propagują czytanie literatury wśród najmłodszych odbiorców tekstów kultury poprzez akcję „Bursa czyta Dzieciom”.
W tym roku z wiadomych przyczyn nie mogło być mowy o bezpośrednim kontakcie z maluchami dlatego, postanowiono kontynuować akcję w formie online.
W rolę osoby czytającej, wcieliła się Milena Winiarska, która nie tylko opowiedziała dzieciom bajkę o charakterystycznym słoniu Elmerze, ale także sama zadbała o oprawę graficzną swojego filmu.
Prezentacja Mileny, uświetniła spotkania w Publicznym Przedszkolu nr 15 w grupie p. Danuty Piaseckiej oraz w Przedszkolu nr 17 - „Ciuchcia” w grupie prowadzonej przez p. Paulinę Pocztę, w Ostrowie Wielkopolskim.
Czytana w niecodzienny sposób bajka, została pozytywnie odebrana przez dzieci z obu przedszkoli, które chętnie dyskutowały na temat morału ze swoimi nauczycielkami, by na koniec rozważań, wykonać piękne prace plastyczne.

Misja przyświecająca naszej akcji, została w pełni zrealizowana :)


WYCIECZKA DO LONDYNU
bus
 

Tradycyjnie, z okazji  Dnia Dziecka, zapraszamy Was na wycieczkę! 

Okoliczności w tej kwestii są sprzyjające i tym razem proponujemy Wam wyjazd do stolicy Wielkiej Brytanii czyli do Londynu.  Nie musimy zastanawiać się jakim środkiem transportu będzie najszybciej a przede wszystkim najtaniej. Dostaniemy się do celu naszej podróży, tak po prostu ,wirtualnie, wystarczy tylko włączyć komputer i zaznaczyć podany poniżej link!

Tak, tak, zdajemy sobie sprawę, że taka forma „ wycieczki” nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego wyjazdu ! Ważną rzeczą a może najważniejszą jest to, że na wycieczkę, jedzie się z koleżankami i kolegami,  z bliska podziwia się to, co można zobaczyć na przykład w telewizji czy w internecie,  zapamiętuje się miejsca i ludzi, robiąc samodzielnie zdjęcia ,próbuje się  lokalnych potraw i w końcu kupuje się pamiątki, które później przypominają nam to co widzieliśmy i co wspólnie przeżyliśmy.

Z drugiej jednak strony, taki wirtualny wyjazd, to darmowy sposób zwiedzania, który w mniejszym lub większym stopniu, potrafi zaspokoić ciekawość świata.   Nie odchodząc sprzed monitora, możemy z bliska, bez tłoku oglądać to co nas interesuje.  Poza tym mamy również możliwość zapoznania się z miejscami, które osobiście zamierzamy odwiedzić w przyszłości, poznać ich historię, klimat i architekturę. Zainspirowani ciekawym miejscem, możemy zaspokoić naszą ciekawość, poszukując dodatkowych informacji. Bogaci w wiedzę o miejscu, które chcielibyśmy odwiedzić, spokojnie możemy zaplanować swoją wycieczkę i być może wcielić się w rolę przewodnika dla ludzi, z którymi taki wyjazd będzie przyjemnością!

Naszym Przewodnikiem,  będzie p. Adrianna Zielińska, która z zawodu jest fotografem.  Uwielbia podróże, podczas których  oczywiście robi setki zdjęć. Zamieszcza je na swoim Blogu „ alabasterfox.pl” oraz ciekawie opisuje miejsca, które warto zobaczyć! 

Zapraszamy Was do zwiedzania Londynu i znajdujących się w nim ciekawych miejsc takich jak: Nothing Hill, Buckingham Palace, 10 Downing Street, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud czy Royal Botanic Gardens.
Uwaga ! Naszą wycieczkę, czas zacząć! Za chwilę stacja Londyn!
Życzymy Wam ciekawych i niezapomnianych wrażeń !!!

https://www.alabasterfox.pl/miejsca-ktore-warto-zobaczyc-w-londynie

Martyna Orleańska i Elżbieta Małecka
P.S. Kochani,  z okazji Waszego Święta życzymy Wam dużo zdrowia, radości oraz spełnienia marzeń a także wspólnych , prawdziwych wycieczek !!!


"Pochwal się swoim talentem!" - wyniki konkursu

Organizatorzy Konkursu „Pochwal się swoim Talentem!”, składają serdeczne podziękowania
TOBIASZOWI ANDRZEJCZAKOWI.
To dzięki jego zaangażowaniu w ten projekt oraz niesamowitym zdolnościom graficznym
i oratorskim, powstał film, dający nam możliwość  poznania talentów naszych wychowanków.
Jako, że Tobiasz sam nie brał udziału w konkursie, a z pewnością powinien, Jury uznało,
że za swoją pracę także stanie na podium i otrzyma nagrodę, bo talent, jakim się wykazał, 
w pełni zasługuje na uznanie!

Tobiasz – dziękujemy i serdeczne gratulujemy!!! :)

Martyna Orleańska
Lucyna Kelner
Agata Wojciechowska - Szelerska


ZDROWY JADŁOSPIS DLA PLANETY
serce

Chwila słabości i wołowy burger trafia na talerz. Mały grzech, ale pomnożony przez miliard zagraża światu. Jemy za dużo mięsa i cukru a za mało owoców i warzyw. To ma wpływ na nasze zdrowie i na zasoby Ziemi.  Podobno  za 20 lat planeta nas nie wyżywi, ponieważ produkcja mięsa pozbawi ją rezerw wody i ogołoci z upraw. Czeka nas asceza? Nie, raczej …. FLEKSITARIANIZM. Czyli czasem kotlet, ale częściej soczewica i fasola!

W 2050 roku będzie nas 10 miliardów, przewidują autorzy raportu „ Żywność w antropocenie”, który niedawno ukazał się w czasopiśmie medycznym „Lancet”. Eksperci informują w nim, że wyżywienie wszystkich ludzi prawdopodobnie będzie niemożliwe. Jak zatem powinniśmy zmienić dietę, żeby Ziemia mogła nas wykarmić, a ludzie byli zdrowi? Odpowiedzi przez dwa lata szukało 37 naukowców: dietetyków, lekarzy, specjalistów od rolnictwa i klimatu, których o pomoc poprosiła norweska organizacja EAT. Doszli oni do wniosku, że powinniśmy jeść co najmniej o połowę mniej mięsa i dwa razy więcej warzyw, owoców oraz roślin bogatych w białko.

Tereny rolnicze zajmują 40 % powierzchni Ziemi, ale na nasze talerze trafia tylko połowa upraw. Resztę przeznacza się na paszę dla zwierząt i wykorzystuje w przemyśle. Żeby wykarmić powiększające się stada zwierząt hodowlanych wycina się lasy, zużywa zasoby słodkiej wody i niszczy środowisko, w którym żyją setki gatunków dzikich zwierząt. Współczesny sposób odżywiania wyniszcza środowisko, dlatego naukowcy proponują, by menu obfite w mięso i nabiał, ale też cukier zastąpić dietą FLEKSITARIAŃSKĄ. Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów „ flexible” – elastyczny oraz „ vegetarian” – wegetariański. Nie chodzi o to, by całkiem wyrzec się steku czy burgera. Raczej by jeść je rzadziej, zamiast siedmiu razy w tygodniu  na przykład tylko dwa . Naukowcy przekonują, że od kilkudziesięciu lat spożywamy za dużo mięsa , a o wiele za mało produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych. A właśnie z soczewicy, ciecierzycy, fasoli, grochu czy orzechów powinna pochodzić większa ilość białka w zrównoważonej diecie. Nabiał? Wystarczy szklanka mleka dziennie ( lub jej odpowiednik) oraz 1 jajko na kilka dni. Ryby można jeść kilka razy w tygodniu. Za to cukru nie powinno być więcej niż 31 g na dobę ( tyle zawiera puszka coli).  Naukowcy radzą także, by połowę każdego posiłku stanowiły warzywa i owoce.

Co zmieni przejście na fleksitarianizm? Odciąży ciężko pracującą Ziemię, ale też uratuje życie wielu ludzi. Okazało się, że częstotliwość chorób związanych ze złą dietą rośnie. Co trzecia osoba ma nadwagę, a zbyt tłuste i kaloryczne posiłki ubogie w warzywa i owoce, za to obfitujące w cukier i sól, skracają życie 11 milionom ludzi na świecie. To więcej niż palenie papierosów – 7 milionów. Efektem niezdrowego odżywiania są choroby krążenia, nowotwory i cukrzyca.

W diecie fleksitariańskiej część mięsa w posiłkach zastępuje się warzywami, owocami, roślinami strączkowymi i orzechami. Nie ma tu radykalnych zakazów ani ścisłych zasad, w jakich proporcjach powinny występować składniki. Dieta uwzględnia kulinarne zwyczaje różnych narodów i lokalną dostępność produktów.

Warto także wspomnieć o jeszcze innych sposobach zdrowego i ekologicznego odżywiania. Mam na myśli WEGETARIANIZM I WEGANIZM. Oba style życia a właściwie odżywiania skupiają się na eliminacji mięsa z diety. Oznacza to, że zarówno wegetarianie, jak i weganie opierają swoje posiłki przede wszystkim na warzywach i owocach. Weganie idą jednak o krok dalej, nie spożywając także wszystkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mleka, nabiału, jajek czy miodu.

Przyczyny dla których ludzie wybierają tego rodzaju diety są różne aczkolwiek najważniejsze dla FLEKSITARIAN, WEGETARIAN I WEGAN  są korzyści zdrowotne  a także kwestie ekologiczne i etyczne.

Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że zdrowy tryb odżywiania wymaga dużej wiedzy oraz dbałości o przyjmowanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Aby mieć pewność, że dieta bezmięsna będzie dla nas zdrowa i bezpieczna, warto  się do niej rzetelnie przygotować – zdobyć odpowiednią wiedzę oraz zasięgnąć opinii lekarskiej.

Na koniec ciekawostka!

Twórca teorii względności, autor podstaw kwantowej teorii pola elektromagnetycznego, laureat nagrody Nobla – ALBERT EINSTEIN był wegetarianinem !
 „Tak więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem”.
„ Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej”.

 Martyna  Orleańska


Dyktando online
dyktando

Kochani, kiedy w ubiegłym roku, opracowywałam dla Was tekst o ortografii w nawiązaniu do bursowego dyktanda, byłam przekonana, że kolejne odbędzie się w realnej rzeczywistości. Jakże się myliłam! Jednak nie zważając na ograniczenia wywołane pandemią, pomijając dygresję na temat ważności ortografii w życiu każdego Polaka, proponuję Wam (i tu niczym nie zaskoczę) indywidualne zmierzenie się z Tym działem wiedzy na temat języka polskiego.

Wystarczy kliknąć w podane linki, wpisywać odpowiednie litery i czekać na wynik :)
Namawiam Was, aby takie nietypowe dyktando, rozpatrywać w kategorii zabawy. Niech to będzie odskocznią od trudu nauki, który podejmujecie już od ponad roku.
Pamiętajcie, nauka przez zabawę w Waszym wieku jest jak najbardziej na miejscu :)

Wiem, co mówię, a raczej piszę.
Życzę satysfakcji!
Pozdrawiam
Agata Wojciechowska – Szelerska

https://wspolczesna.pl/quiz/1757,internetowy_test_ortograficzny,q,t.html
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiD5MnGiPHvAhXOpIsKHSc7D_gQFjAEegQIFBAD&url=https%3A%2F%2Fpolszczyzna.pl%2Fquiz-ortograficzny%2F&usg=AOvVaw2XLNMg8Zup5TDssMzYhZFJ
https://gazetawroclawska.pl/quiz/421,czy_znasz_ortografie_rozwiaz_nasz_test_test,q,t.html
https://www.quizme.pl/q/ewelkamag/quiz_ortograficzny


Ku przyszłości
future

Drodzy  Maturzyści!

Fragment Waszej drogi życiowej związany z bursą , powoli,  dobiega końca. Kiedyś ,za kilka, kilkanaście lat, gdy spojrzycie wstecz, zapewne będziecie chcieli wychwycić każde, nawet najdrobniejsze wspomnienie i przywrócić je Waszej pamięci. Dzisiaj nadszedł czas rozstania z bursą, jej atmosferą, koleżankami, kolegami, wychowawcami. Niestety w obecnej trudnej sytuacji nie możemy spotkać się z Wami i wspominać minionych lat  na przygotowanej  dla Was uroczystości. Takie czasy. Mamy nadzieję, że lata spędzone w bursie były dla Was dobrym wstępem do dorosłego życia i nauczyły Was pokonywania wielu życiowych przeszkód. Byliśmy Waszymi wychowawcami, którzy starali się pomóc Wam wkroczyć w dorosłość. Staraliśmy się pokazać Wam, jak podejmować słuszne decyzje, jak wybrnąć z opresji i cieszyć się każdym sukcesem. Chcieliśmy stworzyć Wam w bursie drugi dom, do którego chce się wracać. Dziękujemy za szczere i otwarte rozmowy!
Dziękujemy za nasze wspólne działania!

 Pragniemy, abyście chwile i sytuacje, które były dla Was trudne puścili w niepamięć ,a zostawili w pamięci tylko te, najbardziej sympatyczne i przyjemne. Mamy nadzieję ,że czas spędzony w bursie uważacie za udany. Nawiązaliście wiele wartościowych znajomości. Zyskaliście nowych kolegów i przyjaciół. Niektórzy z Was przeżywali swoją pierwszą miłość .Początki w bursie zapewne nie były łatwe dla wielu spośród Was. Ale z dnia na dzień było coraz lepiej. Pierwszy i drugi rok z Wami minął niesamowicie szybko. Niestety od roku ,w związku z powstałą sytuacją nie widywaliśmy się często .Staraliśmy się kontaktować z Wami on-line i telefonicznie .Nadal byliście dla nas młodymi ludźmi ,na których nam bardzo zależy.

Teraz przystępujecie do egzaminu dojrzałości, następnie będziecie musieli podjąć dalsze życiowe decyzje . Część z Was zapewne już wie co chce robić w życiu. Część jeszcze się waha. Życzymy, wszystkim, aby cele sobie założone i zamierzenia udało się zrealizować, by życie się Wam dobrze poukładało i kiedyś jak spotkamy się po latach można Was było zobaczyć szczęśliwych i zadowolonych. Nie poddawajcie się! Nigdy nie traćcie wiary w siebie.
Pamiętajcie ,że jesteście wartościowymi ludźmi! Miejcie w sobie zapał i entuzjazm! Nie oglądajcie się za siebie, bierzcie z życia to ,co najlepsze! Realizujcie swoje marzenia!

Dziękujemy tym wszystkim ,którzy podczas pobytu w bursie czynnie uczestniczyli w jej życiu. Tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych chcemy wyróżnić.             

 Szczególne podziękowania składamy przewodniczącemu Młodzieżowej Rady Bursy Miłoszowi Matuszakowi- za wzorowe zachowanie, wysoką kulturę osobistą, zaangażowanie w działania Młodzieżowej Rady Bursy ,pełen młodzieńczego zapału udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, nadzorowanie funkcjonowania sprzętu nagłaśniającego podczas bursowych uroczystości, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej  miasta ,redagowanie „Bursonogi”.

Ponadto na wyróżnienie zasługują:
Jakub Lempert za aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych ,udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta, zaangażowanie w działania Rady Grupy III i Młodzieżowej Rady Bursy. 
Rafał Rettig  za wzorowe zachowanie, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta.
Kornelia Krysińska  za wzorową postawę, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta.
Sandra Kowalska za wzorowe zachowanie, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach, zaangażowanie w działania Młodzieżowej Rady Bursy redagowanie „Bursonogi”.
Elena Strzelecka  za działalność w Radzie Grupy II i Młodzieżowej Radzie Bursy, udział w wieczorkach organizowanych przez bibliotekę bursy, wykonywanie zdjęć w bursowym kole fotograficznym.
Wiktoria Glinkowska  za działalność w Radzie Grupy II i Młodzieżowej Radzie Bursy, założenie grupowego Messengera, prowadzenie uroczystości pasowania na bursanta.
Oliwia Kozyrska  za wzorową postawę, aktywny udział w pracy Młodzieżowej Rady Bursy, zaangażowanie w działaniach na rzecz bursy.
Mamy dla Was przygotowane dyplomy i nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne dla Waszych rodziców

Pamiętajcie o bursie! Zaglądajcie  na Stronę Internetową Bursy i Bursowy  FB.
Powodzenia!
Dyrekcja i Wychowawcy Bursy Szkolnej


Bursa pamięta:
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

kost

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Konstytucja 3 Maja była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności .Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju  kraju.   Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ograniczyła znacząco demokrację szlachecką.  Formalnie zniosła liberum veto. Na jej podstawie przyjęto podział władz  na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą .Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku , w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej  Reformy ustrojowe zaledwie zapoczątkowała .W okresie zaborów stała się przede wszystkim symbolem polskości i synonimem działań ratowania ojczyzny. Przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa . Obchody uchwalenia Konstytucji zawsze  stanowiły symbol narodowy i patriotyczny . Dzień 3 maja po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku został ogłoszony świętem narodowym. Przywołanie Ustawy majowej  w preambule uchwalonej przez Sejm konstytucji z 1921 roku było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiejŚwięto Konstytucji  3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, W styczniu 1951 r. zostało oficjalnie zniesione przez władze komunistyczne.  W 1981 roku po powstaniu Solidarności  ponownie świętowano uchwalenie majowej konstytucji. Czas stanu wojennego uczynił z obchodów majowego święta konflikt pomiędzy komunistyczną władzą ,a społeczeństwem. Do roku 1989  w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych  i antykomunistycznych, kończących się brutalną interwencją Milicji Obywatelskiej ,ZOMO i aresztowaniami. Przełom przyniósł dopiero rok 1990 .Dzień 3 maja proklamowano świętem państwowym i stał się on jednym z fundamentów polskiej tradycji.

Krzysztof Krajewski


Żonkilowe Pole Nadziei w rozkwicie

Nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią, zakwitło nasze Żonkilowe Pole, które przed laty sadziliśmy, by okazać akt solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe i co roku będziemy dosadzać nowe cebulki. Angażując się we współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” i jego szlachetnej akcji, czerpiemy satysfakcję z tego, że możemy nieść Nadzieję. Nadzieję, która może zdziałać tyle dobrego…

received 210996753697693 received 378362313246225 received 2621163498176741


Uwaga Czytelnicy „Bursonogi”!

bursonoga 3

Kochani, zachęcamy Was, do zapoznania się z ostatnim w tym roku szkolnym wydaniem bursowej gazetki. Oczywiście znajdziecie ją w menu witryny lub TUTAJ

Przyjemnej lektury :) 
Redakcja


Bursa Pamięta:

katyn

10 kwietnia 2010  Państwowa delegacja leciała do Katynia, by uczcić pamięć ofiar stalinowskiego mordu. To był jeden z najtragiczniejszych dni w całej naszej historii. Polecieli po śmierć-pasażerowie lotu 101:Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński z żoną Marią , najważniejsi generałowie naszej armii, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie kluczowych instytucji państwowych ,duchowni, społecznicy. 96 osób zginęło w niewyjaśnionej do końca katastrofie samolotu Tu-154. Pod Smoleńskiem  tego dnia Polska straciła elitę.

Słowa Katyń długo nie wolno było wymawiać i do dzisiaj budzi trudny do opisania lęk. W 1940 roku zabijano tam polskich obywateli strzałem w tył głowy wrzucając ich potem w głębokie doły. Stalinowscy oprawcy starali pozacierać ślady dokonanej zbrodni. W Katyniu i innych miejscach sowieckiego imperium zostało zamordowanych co najmniej 21768 Polaków, skrytobójczo, bez procesów i wyroków. Zginęli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego ,funkcjonariusze policji państwowej ,nauczyciele, lekarze, inżynierowie ,naukowcy. II Rzeczypospolita straciła elitę ,ludzi, którzy  byli zapleczem intelektualnym i silnym ramieniem przedwojennej Polski. Zbrodni dokonano z woli Stalina na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego, aby naród polski przestał istnieć. Likwidowano elitę ,bo naród bez elit prawdziwych, a nie narzuconych, czy samozwańczych nie może istnieć. Po 1944 roku władze w Polsce przejęli komuniści wyszkoleni w Związku Radzieckim. Jednym   z ich pierwszych zadań było wymazanie słowa Katyń ze świadomości Polaków. Tylko w ten sposób mogli budować państwo totalitarne. Prawda o Katyniu oznaczała ,że radzieccy przyjaciele są naszymi wrogami.

Komunizm upadł. Ci, którzy lecieli 10 kwietnia 2010 roku na rocznicowe obchody chcieli prawdy. Zginęli za prawdę.

Krzysztof Krajewski


zyczenia


Taka sytuacja… Tęsknię za Bursą
brakuje

W życiu tak już jest, że nie doceniamy tego co mamy. Dopiero kiedy to tracimy zauważamy, że małe rzeczy mają dla nas dużą wartość. Tęsknimy za nimi. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam zaproponować udział w projekcie „Tęsknię za bursą”. Myślę, że po tak długim czasie „odosobnienia”, każdy z Was ma swoje przemyślenia i tęsknoty. Coś nagle zostało nam odebrane, coś co wydawało się, że będzie zawsze.
Może dzięki zebraniu tych wszystkich myśli w jedną całość, gdy wrócimy już do „normalności „ będziemy umieli cieszyć się małymi rzeczami i doceniać to co mamy. A po roku czy dwóch będziemy mogli przypomnieć sobie nasze tęsknoty z lat 2020/2021 i porównać je z otaczającą rzeczywistością.
Więc piszcie za kim, za czym , za jakimi sytuacjami tęsknicie. Może się okaże , że mimo różnic nasze tęsknoty są zupełnie podobne..? Stwórzmy wspólnie Bursową Księgę Tęsknot!
Na wasze tęsknoty czekam do końca maja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Lucyna Kelner


"Warsztaty kulinarne" w domu
eat

Wszyscy czekamy na wiosnę , ciepełko i kolory które pojawią się dookoła. Dlatego polecam Wam dzisiaj sałatkę , której nie tylko smak ale i kolory powodują wzrost endorfin w naszym organizmie. Zresztą z sałatkami to jest tak, że każdy może je tworzyć sam, sam wymyślać i składniki i sosy. A może ktoś z Was stworzył jakieś idealne danie? Podzielcie się z nami i zaprezentujcie na Gali Talentów.

A teraz prosty przepis do wykonania przez każdego z Was.

Spróbujcie bo warto ;) Przepis znajdziesz tutaj….


UWAGA  – OGÓLNOBURSOWY KONKURS !
„POCHWAL SIĘ SWOIM TALENTEM”

miejsce odkrywania

Czas izolacji społecznej, w którym przyszło nam żyć, nie jest czasem łatwym. Staramy się funkcjonować w miarę normalnie…
Miesiąc marzec w naszej Bursie zawsze kojarzył się z ogólnobursową imprezą - „ Gala talentów”. 
Bardzo zależy nam na tym, aby ta tradycja była również kontynuowana w tym roku szkolnym, ale w nieco innej formie. Proponujemy Wam  udział w ogólnobursowym konkursie , który pozwoli Wam wyrazić to co czujecie!!!

Hasło przewodnie Konkursu to :
Pochwal się swoim talentem”

Forma Waszych wypowiedzi jest całkowicie dowolna!!! Wśród nich, mogą znaleźć się zdjęcia, filmiki, różnorodne prace artystyczne, wypowiedzi pisemne, wiersze, piosenki itp., itd. – każdy rodzaj Waszej inwencji twórczej będzie mile widziany!!!
Spróbujcie skupić się na małych, ale też dużych sukcesach, które odnieśliście w ostatnim czasie. Może ktoś z Was nauczył się piec , gotować, lub robić niepowtarzalną pizzę? Może swoje emocje wyrażaliście śpiewając, pisząc wiersze i  teksty piosenek  lub  nauczyliście się grać na jakimś instrumencie?  Może uprawa roślin  stała się czyjąś pasją? Może ktoś odkrył w sobie pasję do jakiegoś sportu, a dla innego ćwiczenia fizyczne stały się nieodłącznym elementem dnia codziennego? Jeśli nauka i projekty szkolne wciągnęły Was bez reszty i odnosicie w tej dziedzinie sukcesy – pochwalcie się!!!
Wachlarz Waszych pasji i talentów jest na pewno szeroki i różnorodny, dlatego warto się nimi pochwalić!!!
Kochani zachęcamy Was do udziału w tym projekcie. Jesteśmy pewne , że każdy z Was ma jakiś talent!!!! Podzielcie się nim z nami , wychowawcami , a przede wszystkim z Waszymi bursowymi koleżankami i kolegami.
Czekamy na Wasze prace do 18 kwietnia 2021 rok

Wysyłajcie je na każdy z  podanych poniżej adresów mailowych:

 1. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autorzy najciekawszych prac, oczywiście, zostaną nagrodzeni!!!
Bierzcie się do dzieła – czas start!!!

Pozdrawiamy Was serdecznie i z niecierpliwością czekamy na Wasze prace!!!
Martyna Orleańska
Agata Wojciechowska-Szelerska
Lucyna Kelner


Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

ang

Początek Nowego Roku kalendarzowego to czas, kiedy wiele osób składa noworoczne postanowienia. Dotyczą one wielu spraw, związanych z naszym życiem osobistym czy zawodowym. Postanawiamy np. przejść na zdrową dietę, uprawiać sporty, więcej czasu poświęcać swoim bliskim czy przyjaciołom, uporządkować pamiątki zgromadzone na strychu, pić co najmniej dwa litry wody dziennie itp. Zakres tych postanowień i przyrzeczeń jest ogromny oraz  bardzo różnorodny, nie sposób ich wszystkich wymienić. Niestety, podobno, aż 92 % tych naszych obietnic, znika bez śladu po upływie miesiąca, a my znowu składamy kolejne deklaracje bez pokrycia, że : przeczytamy zaległe lektury, będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zaangażujemy się w działalność, wspierającą lokalne Schronisko dla bezdomnych zwierząt  czy może po raz kolejny obiecamy sobie, że  w tym roku  NAUCZYMY  SIĘ  ( WRESZCIE) JĘZYKA ANGIELSKIEGO !

Czytaj dalej --->


Dzień dobry, Dobry wieczór, Witam:
Dawno niewidzianego, częściej słyszanego Odbiorcę:

Drodzy Wychowankowie Bursy Szkolnej!
Na początku mojego listu pozdrawiam Was serdecznie.

Przypominacie sobie taką formę kontaktu?
Bo ja właśnie sobie o niej przypomniałam i …
„Piszę list na niebie północ
miasto śpi już bardzo późno …
Piszę list a to niełatwe …” (bo niełatwa będzie również jego treść)

Zapoznaj się z treścią listu:

list


Chcesz być zdrowy i mieć lepsze samopoczucie-zacznij działać!

gym

Aktywność fizyczna stanowi niezbędny element życia każdego człowieka. W celu poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej oraz narządu ruchu wskazana jest codzienna, minimum godzinna aktywność fizyczna o umiarkowanej i średniej intensywności. Może to być codzienny szybszy spacer, rower,  jazda na rolkach.

Minimalna ilość kroków dziennie dla młodzieży jaka jest rekomendowana to 6000.  Przedstawiamy Wam sporty, które można uprawiać, aby utrzymać swoje ciało
w dobrej kondycji.

 Wybierz coś dla siebie:

 1. Siłownia na świeżym powietrzu:

Na siłowni można spotkać różne osoby. Zwykle są tam ci, którzy widzą potrzebę zmiany swojego wyglądu. Ćwiczą mniej lub bardziej świadomie. To nie jest aż tak ważne. Liczą się efekty oraz lepszy nastrój, który towarzyszy takiemu siłowemu wyzwaniu.

 • Postaw sobie jasne cele
 • Wykonuj ćwiczenia powoli
 • Przed ćwiczeniami siłowymi – zadbaj o rozgrzewkę
 1. Tabata:

czyli intensywny trening interwałowy (ćwiczenia szybkie i wolne na przemian), to sposób na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności organizmu. Doskonale sprawdzi się on w przypadku osób, które nie mają dużo czasu na ćwiczenia i chcą je wykonywać w warunkach domowych o pasującej im porze;

 • sesja trwa maksymalnie 4 minuty;
 • przez 20 sekund wykonuje się jak najwięcej powtórzeń tego samego ćwiczenia – z maksymalną intensywnością;
 • po każdych 20 sekundach ćwiczeń następuje 10 sekund odpoczynku;
 • takie serie (20 sekund ćwiczeń – 10 sekund przerwy) należy powtórzyć osiem razy;
 • treningi nie powinny odbywać się częściej niż 3-4 razy w tygodniu;
 • po Tabacie powinno się postawić na porządny odpoczynek. Mięśnie muszą się zregenerować. Poniżej przedstawiamy darmowy trening z Moniką Kołakowską. https://www.youtube.com/watch?v=3hwvXzx5LaE
 1. Turbo spalanie:

To interwałowy trening odchudzający. Pozwala na bardzo szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia wykonywane podczas turbo spalania są dość trudne i męczące, dlatego początkującym zaleca się zacząć od nieco lżejszej formy treningu. Tym razem zapraszamy na trening chłopaków: https://www.youtube.com/watch?v=i8FJJiAEuF4

Wiosna za pasem, czas zadbać o nasze ciała. Do dzieła !!!
 Monika Kaczmarek, Krzysztof Krajewski


 Bursa pamięta:

wykleci

Pamięć bohaterom !

Grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować w 2013 roku „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło zalewu Zegrzyńskiego. W pierwszej edycji biegu wzięło udział 50 uczestników. Ambicją organizatorów Biegu Tropem Wilczym zaplanowanego w tym roku na 16 maja jest udział około 75000 biegaczy z wielu miast, także zagranicznych. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku , w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Cały artykuł dostępny TUTAJ


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

people

Obchodzone 21 lutego święto, odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu – podczas pokojowej demonstracji, w 1952 roku, zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu, statusu języka urzędowego. Data obchodów, ma nie tylko upamiętniać to tragiczne wydarzenie, ale ma przypominać o różnorodności językowej oraz o tym, że język, to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego.

W ubiegłym roku szkolnym, większość z Was, po raz pierwszy wzięła udział w teście językowym „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, udowadniając, że młodym ludziom zależy na poprawności językowej w mowie i piśmie, co bardzo cieszy. Obecnie, z wiadomych przyczyn, nie mamy możliwości wspólnie świętować. Jednak, niech pandemia, nie stanowi przeszkody chociaż w sprawdzeniu swoich umiejętności. Proponuję zmierzyć się z testami dostępnymi na stronach: https://www.se.pl/rozrywka/quizy/quiz-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-jak-radzisz-sobie-z-j-polskim-aa-sZiv-6Xj6-rVgr.html oraz https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/trudny-quiz-z-polskiego-sprawdz-czy-tez-popelniasz-te-bledy/l3rbcpy . Emocje gwarantowane!

Warto mieć na uwadze, że nasz język ojczysty, jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Jego rozbudowany system odmiany wyrazów, trzy gramatyczne płcie, płatająca figle ortografia i „chrząszcz brzmi w trzcinie”, czyli charakterystyczna szeleszcząca wymowa, może przyprawić nas o ból głowy, nie wspominając o obcokrajowcach, dla których opanowanie polskiego jest wielkim osiągnięciem. Pomimo zawiłości, czyhających pułapek lingwistycznych, powinniśmy dbać o poprawność językową i to każdego dnia, nie tylko od święta. To wręcz nasz obowiązek, podobnie jak propagowanie w świecie słynnej myśli Mikołaja Reja: „A niechaj wżdy narodowie postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”!

Pozdrawiam :)
Agata Wojciechowska - Szelerska


DZIEŃ KOTA

Co roku, 17 lutego, obchodzimy Dzień Kota. Święto to, popularne w Polsce i we Włoszech, to nie tylko oddanie hołdu temu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście „pieskie życie”.

Kot, to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – nieco dziki, chadzający swoimi drogami, obdarzony taką samą gracją jak ich kuzyni, zamieszkujący afrykańskie sawanny, ale jednocześnie dostępny, przyjacielski, pozwalający się przytulać, drapać po  uchu. Dlatego właśnie ludzie tak chętnie goszczą go w swoich domach, podobnie jak dziewczęta grupy II i ich wychowawczynie, które wykorzystały okazję, by zaprezentować Wam w szczytnym celu, swoich ulubieńców.

Tylko spójrzcie -  czyż te kociaki nie są kochane? :)

Antek: Antek Eleven:Eleven Kropek:Kropek Maluszka:Maluszka Mała:Mała
Mikusia: Mikusia Miszka:Miszka Nana:Nana Urwis:Urwis 
Zuzia:Zuzia


Propozycja dla maturzystów i nie tylko !!!

 ksiazki

12 lekcji i multimedia na temat licealnych lektur szkolnych.
Zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej lekcjeoczłowieku.pl, gdzie znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych (dla liceów). Wszystko dostępne on-line. Każda lekcja składa się z kilku wykładów oraz oferty multimediów związanych z tematem. Lekcje dotyczą lektur z przekroju całej historii literatury polskiej – od Bogurodzicy do Olgi Tokarczuk.
Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Warto, także zerknąć na stronę  wolnelektury.pl. Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków, które można z w/w strony pobrać bezpłatnie (w formacie MPEG).

Wśród nowych nagrań ukazały się między innymi : Dialog Mistrza Polikarpa ze ŚmierciąPowszechna Deklaracja Praw CzłowiekaDzieje Tristana i Izoldy, Schulz: Sanatorium pod Klepsydrą, Sklepy cynamonowe, Sienkiewicz: Potop, Quo vadis, Prus: Lalka itp.

Zapraszam do lektury :)
Monika Kaczmarek


W OBIEKTYWIE WYCHOWANKA

 W tym roku, zima wyjątkowo zaszczyciła nas swym pięknem w całej okazałości. Puszysty śnieg, który stworzył zimowy krajobraz, nie mógł ujść uwadze naszym bursowym fotografkom. Elena, Julita, Sandra, Oliwia i nawet P. Martyna, dały się ponieść chwili i uwieczniły na zdjęciach niecodzienne widoki, stwarzając małe dzieła sztuki. Podziwiajcie zatem naturę, której elementy każdego dnia, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niewiadomo kiedy znów, biały puch ją ozdobi, dając niesamowite wrażenia :)

Elena Strzelecka:
MTc3MDZhNGQzMzk0MDA5YzEyZTE MTc3MDZhNjA2ZGNhYjBmYjAyNjI MTc3MDZhNjk0MWYyOWQ3NmQyMjU MTc3MDZhNjM3OTc4ZThjNTExYzM MTc3MDZhNmZlNTBlZjdkOTUyNjY MTc3MDZhNTA1OWE5NDQyN2IyMDM

P. Martyna Orleańska
IMG 2336 IMG 2337 IMG 2341 IMG 2353

Sandra Kowalska:
1

Julita Marek:
2222

Oliwia Kozyrska:
145499787 420179952406678 2331161627042549210 n


Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 roku. Zainicjowany został przez Komisję Europejską.
W roku 2021 DBI obchodzić będziemy 9 lutego. Z racji trwającej pandemii COWID 19 należy bezwzględnie skupić uwagę na bezpieczeństwo on-line.
W tym roku, pragniemy Wam zaoferować Kampanię Informacyjną.
Zapraszamy do lektury.

W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są różne projekty:

 1. Projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji: https://www.saferinternet.pl/aktualnosci/bezpresji---czyli-jak-nabrac-dystans-do-medioacutew-spolecznosciowych_125.html
 2. Pomoc telefoniczna i online- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. 
 3. Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.

Porady, które warto przestrzegać w korzystaniu z Internetu:

 • Zanim cos opublikujesz pomyśl, bo może to zmienić Twoje życie
 • Bądź odpowiedzialny za to co piszesz , bo świat może to wykorzystać przeciwko Tobie
 • Nie traktuj Internetu jak swojego życia
 • Nie pozwól decydować drugiej osobie o twoim życiu.

Jeśli powyższe sugestie (patrz punkt 1) Cię nie przekonały.
To spójrz na obrazek poniżej  ;-)  

ewo


 Motywacja  do nauki…

motywacja

Po tak długim okresie nauki/pracy zdalnej, wszyscy zdążyliśmy już przeorganizować swoje życie. Wy jednak musieliście jeszcze przeorganizować metody przyswajania wiedzy. Czasami trudno w takich okolicznościach o zebranie się w garść i dobrą motywację do nauki. 
Słowo motywacja pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza wprawiać w ruch, popychać, poruszać i dźwigać. Termin to jakby zlepek dwóch wyrazów: motyw + akcja, a więc by podjąć jakieś działanie, trzeba mieć cel. Określi więc, jakie cele przyświecają twojej nauce, określi jaką ona ma dla ciebie wartość. Pomoże Ci to odpowiedzieć na pytanie – dlaczego się uczysz? Faktem jest, że nikt przez cały czas nie czuje się zmotywowany. Dlatego nie licz i nie czekaj na motywacje, aby wykonać swoją pracę. Czasami motywacji po prostu nie ma. Warto jednak pamiętać, że mądrość to wartość, na którą trzeba zapracować.

Chcę Wam polecić stronę https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/ gdzie w przystępny sposób Bartek Kłosiński od wielu lat łączy słowa z obrazami , pobudza wyobraźnię i ułatwia zapamiętywanie nowych informacji.


"NIE BĄDŹ ŁOŚ, DAJ COŚ" !!!

foto pies

Bursa Szkolna od wielu lat, dzięki ofiarności swoich wychowanków, wspiera działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, prowadząc akcję pod nazwą "Nie bądź łoś, daj coś".
Niestety w tym roku szkolnym pandemia uniemożliwiła nasze działania. Dlatego jeśli nie jest Wam obojętny los zwierząt ze schroniska podpowiadamy jakie są sposoby pomocy i wsparcia naszych bezdomnych milusińskich.

Sposób nr 1
Zostań wolontariuszem
Zostań wolontariuszem działającym na rzecz naszego schroniska. Wspieraj nas w codziennych wyzwaniach związanych z prowadzeniem placówki.

Sposób nr 2
Wsparcie finansowe

Prosimy o wpłacanie dowolnej kwoty na konto Stowarzyszenia „Psie Marzenia”, które każdą zebraną złotówkę przekaże schronisku na opiekę weterynaryjną , której psy bardzo potrzebują.

Stowarzyszenie „Psie marzenia”
Numer konta bankowego:
79 1750 0012 0000 0000 3686 2367
W tytule prosimy wpisać „darowizna” KRS: 0000667714

Sposób nr 3
Szukanie domów dla naszych podopiecznych
– polub nasz profil na Fecebooku, zaproś znajomych, udostępniaj ogłoszenia o adopcji
– jeśli znasz osoby, które zastanawiają się nad kupnem psa, zaproponuj adopcję zwierzaka ze schroniska.

Sposób nr 4
Dary rzeczowe

Możesz przynieść do schroniska dary rzeczowe. Zawsze potrzebne są:
– dobrej jakości karma
– obroże oraz smycze dla psów
– zabawki dla psów
– koce, ręczniki, legowiska (nie przyjmujemy poduszek i kołder)
– smaczki dla psów
– wszystko co służy pielęgnacji psów (szczotki, szampony itp.)

Schronisko
ul. Pruślińska 3

63-410 Wysocko Wielkie
tel. 725 705 107 – to telefon do interwencji i wypadków
tel. 722 33 33 76  – to telefon, pod którym można porozmawiać o milusińskich również o adopcji (w godzinach pracy schroniska).

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Możesz także wesprzeć działalność
schroniska dla bezdomnych czworonogów
w swojej okolicy!!!

Pozdrawiają panie
Martyna i Marta :)


Dzień Pisma Ręcznego

pioro

23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. Pomysłodawcy tego święta (Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania) wybrali na ten termin rocznicę urodzin Johna Hanocka, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i był znany ze swego charakterystycznego podpisu.

W dobie maili, komunikatorów, telefonów komórkowych, coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne, nie mówiąc już o tym, że do lamusa odchodzą notatniki, pamiętniki, czy tradycyjne listy. A szkoda! Pismo ręczne, to nie tylko czynność. To nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palców – nie ma dwóch takich samych stylów pisma. To dlatego specjaliści potrafią wyczytać z nich wiele przydatnych informacji. I tak na przykład grafolog, potrafi zanalizować różne cechy osobowości na podstawie charakteru pisma. Przykładowo duże litery, to domena otwartych, szczerych ludzi, małe wskazują na osoby nieśmiałe, wycofane. Zaokrąglone cechują ludzi kreatywnych i artystycznych, spiczaste natomiast inteligentnych. Tyle teorii. A jak świętować? Na początek można zacząć ćwiczyć swój podpis, kto wie, może kiedyś staniecie się sławni i rozdawanie autografów, będzie Waszym codziennym obowiązkiem J Spróbujcie napisać tradycyjny list, do dawno niewidzianego przyjaciela lub do osoby bliskiej Waszemu sercu. Na pewno to docenią. Zamiast komputerów czy ipoda do sporządzania notatek wykorzystajcie długopis i zeszyt. Kto odważny, niech wcieli  się w rolę kaligrafa.

Dzień Pisma Ręcznego warto obchodzić każdego dnia. Dzięki ręcznemu pisaniu rozwija się takie umiejętności jak koncentracja, pamięć, zdolność skupienia, organizacja, systematyczność. Popełniamy także mniej błędów ortograficznych i stylistycznych, nie mówiąc już o tym, że stymulujemy aktywność mózgu. Kto by pomyślał, że pisanie daje takie korzyści.

 Pozdrawiam :)
Agata Wojciechowska - Szelerska    


Drodzy Wychowankowie, Szanowni Rodzice:

choinka

Nadszedł czas oczekiwania i przygotowań do przyjścia Pana i świętowania Bożego Narodzenia 2020 roku.

Wybrana Wam jest spośród wielu: (Kolęda)
„Bóg się rodzi, moc truchleje
Pan niebiosów obnażony
Ogień krzepnie, blask ciemnieje
Ma granice - Nieskończony
Wzgardzony - okryty chwałą
Śmiertelny król nad wiekami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami”

Ileż niewymownych emocji, wzruszenia i nadziei niesie ta kolęda, która rok – rocznie wybrzmiewa niesiona wiarą podczas Bożonarodzeniowej Pasterki? Ileż razy śpiewamy ją rodzinnie przy błyszczącej i pachnącej choince? Ten 2020 rok był…, jest jeszcze, trudnym doświadczeniem. W, i tak, zabiegane życie wkradł się Covid–19 i poplątał wiele spraw dla każdego z nas istotnych. Życie społeczne nabrało dużego dystansu. Toteż sprawmy, by nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia przyniósł wszystko to, o czym marzymy.

Trzymając w rękach świąteczny symboliczny opłatek, chcemy złożyć Wam kochani serdeczne życzenia: nade wszystko zdrowia, pogody ducha, dobrego samopoczucia, zadowolenia, wytrwałości i cierpliwości …

Życzymy również tego, by każdemu domowi towarzyszyła atmosfera ciepła, serdeczności i miłości. Zajadajcie się smakołykami stołu wigilijnego a śpiewem kolęd chwalcie Nowonarodzonego, mając nadzieję na Jego błogosławieństwo na Nowy 2021 Rok. Niech Nowy Rok przyniesie wyzwolenie z oków koronawirusa, przywróci dobre relacje bez dystansu społecznego, da na nowo pooddychać świeżym powietrzem, bez noszenia maseczek ochronnych. A częste mycie rąk może pozostać. 😊

„Podnieś rękę, boże Dziecię
Błogosław ojczyznę miłą
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami”

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Bursy Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim

barszcz


Savoir-vivre przy stole

sv0

Na początku, kilka słów wyjaśnienia, co to takiego  „ Savoir vivre”.

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego. „ Savoir znaczy wiedziećvivre - żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Ten splot słów można rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzecznościowych oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się w zależności od regionu świata. Znajomość międzykulturowych zasad określana jest mianem cross-cultural savoir-vivre.  
Ważne ! Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka!

Cały artykuł znajduje się TUTAJ


Książki pod choinkę

ksiazki pod choinke

W końcu nastał grudzień i chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje już za kilka dni będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Myślę, że niektórzy z Was pomyśleli już o prezentach, którymi obdarują swoich bliskich. Tym, którzy jeszcze nie mają pomysłów polecam zakup książek. Jestem pewna, że wśród Was są również książkoholicy, którzy z ochotą przyjmą kolejną pozycję do swojej biblioteczki!

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w miłej, rodzinnej atmosferze ale też czas na chwilę spędzoną w towarzystwie ulubionej książki. Nie ma nic przyjemniejszego od zagłębienia się w lekturze, która przenosi nas w inny wymiar czasu i przestrzeni. Kubek z gorącą herbatką lub kawą, świąteczne smakołyki, światełka migające na choince i pora wyruszyć w literacką podróż. Jeśli dołączymy do tego magiczną atmosferę Świąt, zawartą w proponowanych przeze mnie książkach to spędzimy naprawdę cudowne chwile.

Pod TYM linkiem zamieszczam kilka tytułów, które mogą być dla Was inspiracją, do zakupów książkowych pod choinkę:


Uwaga Czytelnicy „Bursonogi” i nie tylko!

bursonoga

Już jest nowe wydanie gazetki dostępne w zakładce BURSONOGA!
Tym razem proponujemy Wam tematykę świąteczną, która mamy nadzieję wprowadzi Was w odpowiedni klimat :) Gazetka dostępna jest w menu oraz pod TYM linkiem

Zachęcamy do lektury!
Redakcja


Bursa pamięta : Grudzień 1970

3krzyze

„Skarga” Jerzego Wójcika to pierwszy fabularny film o Grudniu 1970 w Szczecinie. Udało się dokładnie odtworzyć ostatnie chwile życia 16 – letniego chłopca, który zginął trafiony milicyjna kulą.
Rok wcześniej polskie władze oraz zwolennicy ówczesnego systemu świętowali uroczyście 25 – lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowe (PRL) podkreślając zalety i osiągnięcia nowej epoki w dziejach Polski. Próbowano przemilczeć wydarzenia czerwca 1956 roku i marca 1968 roku, kiedy to część społeczeństwa „epoki dobrobytu „ ośmieliła się wystąpić przeciwko „swojej władzy ludowej” . W odpowiedzi użyto siły – były ofiary śmiertelne , zwolnienia z pracy, relegowania ze studiów, aresztowania, przymusowa emigracja. „Władcy PRL” zawsze tak odpowiadali na wszelkie przejawy nieposłuszeństwa wrogich elementów jak określano protestujących.
W grudniu 1970 przygotowano wyjątkowy „prezent” na Święta Bożego Narodzenia . W radiu i telewizji poinformowano, że drożeje 46 grup artykułów , w tym mięso i jego przetwory, ryby, mąka, węgiel średnio o 10 – 17 %. Jako pierwsi zareagowali pracownicy Gdańskiej Stoczni nazwanej jak na ironię imieniem wodza komunizmu – Lenina. Domagano się cofnięcia podwyżek i regulacji systemu płac .Manifestanci z coraz radykalniejszymi hasłami wyszli na ulice Gdańska. Zostali zaatakowani przez Milicję Obywatelską i wojsko. Do strajku dołączyły się inne zakłady Trójmiasta . Trwały starcia uliczne. Stoczniowcy Gdyni zaufali władzom wzywającym do powrotu do pracy i zostali zaatakowani z broni palnej przez oddziały wojska i MO. Symbolem tego dnia stała się śmierć 18 – latka , którego ciało demonstranci nieśli gdyńską ulicą na drzwiach. To o nim powstała ballada „ Janek Wiśniewski padł ”. Fale strajków i demonstracji obejmowały stopniowo inne miasta: Elbląg, Słupsk, Białystok, Kraków, Wałbrzych, Warszawę. Najbardziej krwawy przebieg miały one w Szczecinie. Według oficjalnych danych w dniach 14-19 grudnia 1970 roku zginęło 45 osób, 1165 było rannych, aresztowano ponad 3 tysiące osób . Do akcji pacyfikacyjnej użyto czołgów, transporterów opancerzonych, samolotów, a nawet jednostek pływających Marynarki Wojennej. W asyście Milicji Obywatelskiej zastraszane rodziny chowały zabitych grzebanych pospiesznie nocą często na podstawie, fałszywego aktu zgonu.
W filmie” Skarga” Jerzego Wójcika głównymi postaciami są rodzice zabitego chłopca , walczący o wydanie im zwłok syna i zezwolenie na chrześcijański pogrzeb. Film z 1992 roku jest przejmującą, wartą obejrzenia wierną rekonstrukcją rzeczywistego przebiegu tamtych zdarzeń.
Chociaż PRL trwał nadal, dla wielu Polaków Grudzień 1970 był traumatycznym doświadczeniem osobistym kształtującym stosunek do systemu komunistycznego .
Nie sposób nie widzieć Sierpnia 1980 roku, wydarzeń z roku w 1989 roku przez pryzmat Grudnia 1970.
Pamięć ofiar grudniowych, czynnego oporu walki z komunizmem stała się trwałym elementem świadomości zbiorowej większości Polaków.
Zachęcam do obejrzenia filmu.
Krzysztof Krajewski


Włącz pozytywne myślenie!
 
happy
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat pozytywnego myślenia :)
Artykuł znajduje się TUTAJ
 

"Warsztaty kulinarne" w domu

piernik

To już ten czas.  Czas, gdy w domach zaczynają unosić się zapachy, które zawsze towarzyszą przygotowaniom do świąt. Zanim w kuchni zapachnie kapustą z grzybami, barszczem czy makowcem, musi pojawić się zapach korzennych przypraw, a wraz z nimi pieczonych pierników.

Piernik ma długą i bogatą historię, a jego przeznaczenie nie kończy się tylko na byciu bożonarodzeniowym przysmakiem.  Dawno temu był symbolem dobrobytu i cennym towarem eksportowym. Historia jego powstania nie jest do końca znana, dlatego też doczekał się wielu legend i podań. Jedna z nich głosi, że  jego receptura pochodzi od ormiańskiego mnicha. Zwyczaj pieczenia tego przysmaku został jednak zatracony i powrócił dopiero w średniowieczu,  wtedy prawdopodobnie był wypiekany przez benedyktynów, którzy zauważyli właściwości zdrowotne pierników (wyraziste przyprawy korzenne wspomagały walkę z przeziębieniem). W późniejszych latach tradycje wypiekania pierników wraz z benedyktynami przeniosły się na tereny Niemiec, a stamtąd  drogą morską przybył do Gdańska. Portowa stolica Polski była pełna majętnych kupców, którzy mogli pozwolić sobie na sprowadzanie egzotycznych przypraw, niezbędnych do wyrobu tego przysmaku. Z Gdańska receptura wraz z przyprawami przybyła do Torunia, który po dziś znany jest jako stolica piernika. Zapraszam więc do kulinarnej przygody i domowych wypieków (przepis znajdziesz tutaj).  Pamiętajcie, że pięknie ozdobione i zapakowane pierniczki mogą być bardzo miłym prezentem pod choinkę.   

Przepis na pierniki znajduje się TUTAJ

Lucyna Kelner

 

 Czas wykorzystać dary jesieni :)

jesien dary natury

 Jesień, choć chłodna i deszczowa, czaruje nas swoimi pięknymi barwami, które możecie już podziwiać na zdjęciach naszych bursowych fotografek. Kolorowe, jesienne liście, które symbolizują tę piękną porę roku, aż się proszą, by zabrać je do domu i zrobić z nich ciekawe dekoracje. A możliwości jest kilka: kompozycje z liści w wazonach, girlandy, lampiony, obrazy, czy bukiety z liści zawijanych. Te ostatnie bardzo ładnie się prezentują w każdym wnętrzu, dając mu niepowtarzalny klimat. Dlatego proponuję Wam, wykorzystać wolny czas, w celu odstresowania się od tej nieciekawej rzeczywistości, ponieść się zmysłowi estetyki i wyczarować piękny bukiet, który tak naprawdę nie jest trudny do wykonania, a cieszy oko :)

Podpowiedź, jak wykonać taką ozdobę, znajdziecie w podanym linku: https://www.youtube.com/watch?v=BeaetHn3AIg

Tych, z Was, co będą mieli chęć zmierzenia się z liśćmiJ zachęcam do uwiecznienia na fotografii własnoręcznie wykonanego dzieła (niekoniecznie bukietu) i przesłania jej na mój adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wasze prace na pewno „udekorują” naszą stronę internetową i FB.
Do dzieła!

Pozdrawiam,
Agata Wojciechowska - Szelerska


 Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych 

Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day) przypada na drugą niedzielę listopada. W tym roku obchodzono ten Dzień 8 listopada. Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych jest połączenie nauki z przyjemnością.

Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć klasyczne „Stół z powyłamywanymi nogami” czy " W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Te zdania to okazja do  wspólnej zabawy i śmiechu np.  kiedy będziemy chcieli przetestować je na znajomych z zagranicy, lub samodzielnie spróbować poprawić swoją dykcję i wymowę.
Wprawdzie 8 listopada już za nami ale nic nie stoi na przeszkodzie by ćwiczyć wymowę trudnych polskich słów, wyrażeń czy zdań, w każdej wolnej chwili. Zachęcam Was do samodzielnej zabawy lub w towarzystwie rodzeństwa, rodziców, koleżanek i kolegów.

Poniżej zamieszczam, polską klasykę wśród  łamańców językowych:

- Przeleciały trzy pstre przepiórzyce.
-  Pchła pchłę pchła.
- Ćma ćmę ćmi.
-  Czy rak trzyma szczypcami strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny?
-  Czy tata czyta cytaty Tacyta?
-  Ząb, zupa zębowa, dąb, zupa dębowa.
-  Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na wieży leży stado jeży.- W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
-  Stół z powyłamywanymi nogami.
-  W czasie suszy szosa sucha.
-  Jola lojalna, Jola nielojalna Jola lojalna, lojalna Jola.
-  Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
-  Cesarz często czesał cesarzową.
-  Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer      rozrewolweryzowanego rewolwerowca.
-  Szaławiła grał na bałałajce, połykając ser półtłusty
-  Sztukmistrz z Tczewa.
-  Spod czeskich strzech szło Czechów trzech.
-  Wyemancypowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu.
-  Szedł Sasza suchą szosą susząc szorty.
-  Czy trzy cytrzystki grają na cytrze? Czy druga chrzan trze, a trzecia łzy trze?
-  Wytrzep trzepaczką trzcinową te trzy trzcinowe fotele.
-  Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz wieprza pieprzem.
-  W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
-  I cóż  że cesarz ze Szwecji?

Odważnym i ambitnym polecam  zmierzyć się z łamańcami w językach obcych.  Nigdy nie wiadomo, kiedy jakiś obcokrajowiec zechce się odwdzięczyć za nasze „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Jestem pewna, że znajomość takich łamańców językowych może przynieść Wam dodatkową korzyść podczas nauki języków obcych. Myślę, także, że używając trudnych do wymówienia zdań, jesteście w stanie zaskoczyć nauczycieli, i w efekcie otrzymać dodatkowe punkty za takie słowne ciekawostki.

Oto  kilka  najpopularniejszych łamańców językowych po angielsku (tongue twister).
 The sixth sick sheikh's sixth sheep's sick. - Szóstego chorego szejka szósta owca jest chora. To zdanie zostało przez Księgę Rekordów Guinnessa uznane za najtrudniejszy łamaniec językowy po angielsku.
- She sells seashells by the seashore. - Ona sprzedaje morskie muszelki nad brzegiem morza.
- How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? -  Ile drewna mógłby rzucić świstak, jeśli potrafiłby rzucać drewnem?
- Peter Piper picked a peck of pickled peppers. How many pickled peppers did Peter Piper pick?- Peter Piper wybrał paczkę marynowanych papryczek. Jak dużo marynowanych papryczek wybrał Peter Piper?
- Betty bought a bit of butter. But the butter Betty bought was bitter. So Betty bought a better butter, and it was better than the butter Betty bought before. -
Betty kupiła kawałek masła. Ale masło, które kupiła Betty było gorzkie. Betty kupiła więc lepsze masło i było ono lepsze od tego masła, które Betty kupiła wcześniej

Bawcie się ucząc i uczcie bawiąc!!!! - o, chyba udało mi się stworzyć, przy okazji, łamaniec językowy!
Pamiętajcie - Trening czyni Mistrza

Pozdrawiam Was serdecznie
Martyna Orleańska

P.S. Po powrocie do Bursy, zorganizujemy Konkurs na Mistrza Łamańców Językowych.


W obiektywie Wychowanka 

W tym roku szkolnym, pomimo przeciwności, jakie stawia przed nami pandemia, ruszyłyśmy z realizacją bursowego projektu fotograficznego „W obiektywie Wychowanka”.
Tematem przewodnim pierwszego etapu uczyniłyśmy naszą piękną, polską jesień. Bursowe fotografki w składzie: Elena Strzelecka, Oliwia Kozyrska, Maja Sitek i Marianna Baraniak, uwieczniły na fotografiach różne barwy tej ciekawej pory roku. Zatem podziwiajmy ich małe dzieła sztuki :)

Autor zdjęć: Oliwia Kozyrska
image1 image2 image5 image9 image0

Autor zdjęć: Marianna Baraniak
dsc 0130 dsc 0170 dsc 0174 dsc 0175 dsc 0180

Autor zdjęć: Elena Strzelecka
MTc1YTg3ZTk3ZjI0MjNjYjMxMg MTc1YTg3ZTlhMTE3MDA5YjQwYTM MTc1YTg3ZTlmNDRjZDZhZmIzNjU MTc1YTg4MDg0ZTRlZjJkOWIwNTI MTc1YTg4MDg3MTIzYmE1ZTkyYTM MTc1YTg4MDg5NGY5NmE5OGZjZTQ MTc1YTg4MDhiZDAxZDkyOWExOTU 

Autor zdjęć: Maja Sitek
IMG 1428 IMG 1461 IMG 1462 IMG 1508 IMG 1519IMG 1518 


"Stefan Rowiński – patron Bursy Szkolnej"

Każdego roku w listopadzie w naszej bursie w szczególny sposób wspominamy naszego Patrona Stefana Rowińskiego.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Bursy przygotowała grupa I pod opieka pani Lucyny Kelner.

Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom wychowanków Tobiasza Andrzejczaka, Jakuba Ratajczaka, Jakuba Marciniaka oraz Franciszka Klyta powstała prezentacja przedstawiająca informacje o życiu i działalności tego zasłużonego ostrowianina, którą można obejrzeć TUTAJ…   oraz film na którego obejrzenie zapraszamy na bursowy Facebook.

Zachęcam !
Lucyna Kelner wychowawca grupy I

 

Bursa pamięta…
znicze
 
Listopad ,to miesiąc ,w którym odwiedzamy cmentarze .Niektóre nagrobki zwłaszcza na starych nekropoliach szczególnie zwracają naszą uwagę ,bo są dziełami sztuki. Nieraz zatrzymujemy się przed grobami osób ,których nigdy nie poznaliśmy bezpośrednio ,ale ich nazwiska lud daty na nagrobkach przywołują w pamięci wydarzenia historyczne ,o których gdzieś słyszeliśmy, przeczytaliśmy lub obejrzeliśmy oglądając filmy, wystawy lub przeglądając Internet.
Na początku listopada ,każdego roku młodzież wraz z wychowawcami udawała się na ostrowskie cmentarze ,żeby przybliżyć sobie historię Ostrowa Wlkp. i poznać nazwiska niektórych ludzi zasłużonych dla miasta i regionu ,o których należy pamiętać .W tym roku z powodu pandemii nie jest to możliwe ,ale warto poznać lub przypomnieć sobie niektóre fakty.
Cmentarz przy Placu Bankowym(wejście od ul Wysockiej )jest uznawany za najstarszy czynny cmentarz katolicki w Polsce. Powstał w 1782 roku .Jest starszy od warszawskich Starych Powązek. Już chociażby z tego powodu warto go odwiedzić Znajduje się na nim wiele zabytkowych nagrobków. Zwraca uwagę nagrobek księdza Jana Kompałły-inicjatora budowy Gimnazjum Królewskiego w Ostrowie Wlkp. (dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego).Wśród innych zasłużonych obywateli na tym cmentarzu jest pochowany ksiądz Augustyn Szamarzewski, wybitny działacz społeczny w czasach germanizacji ,,orędownik pracy organicznej” w Wielkopolsce.
W innej części miasta przy ulicy Limanowskiego jest zlokalizowany cmentarz powstały w 1902 roku .Spoczywa na nim patron naszej Bursy Stefan Rowiński .Wchodząc na ten cmentarz głównym wejściem mijamy kwaterę powstańców wielkopolskich poległych w 1918 roku, jak również zmarłych w późniejszych latach. Odnajdujemy wśród nich grób Jana Mertki ,który poległ w tym powstaniu jako pierwszy 27 grudnia 1918 roku. W zbiorowej mogile wraz z powstańcami spoczywają ostrowianie rozstrzelani 14 grudnia 1939 roku przez hitlerowców w Lesie Winiarskim koło Kalisza ,których szczątki ekshumowano i złożono po II wojnie światowej w tej kwaterze. Pochowano w niej również twórcę ostrowskiego harcerstwa księdza harcmistrza Lecha Ziemskiego.
Wychodząc z Zespołu Szkól Technicznych na ulicę Batorego jest blisko do kolejnego ostrowskiego cmentarza .Tuż przy głównym wejściu naprzeciwko kościoła zwraca uwagę zbiorowa mogiła. w której pochowano szczątki żołnierzy ekshumowanych z pól bitewnych kampanii wrześniowej 1939 roku. Na tym cmentarzu spoczywa także harcmistrz Marian Grzeszczyk, zmarły w 1999 roku działacz polskiego Państwa Podziemnego ,który do końca życia chętnie odwiedzał Bursę, spotykając się z jej wychowankami .Dzielił się swoimi przeżyciami z czasów okupacji hitlerowskiej i przekazywał cenną wiedzę historyczną.
Przechodząc Placem 23 Stycznia-tuż za Synagogą odnajdujemy lapidarium powstałe z ocalałych fragmentów nagrobków cmentarza żydowskiego zniszczonego przez nazistów. To także fragment historii Ostrowa Wlkp., w którym przed II wojną światową zamieszkiwała społeczność żydowska.
Warto odwiedzać te i inne podobne miejsca, żeby chociaż trochę poznać historię miasta i ludzi, którzy mieli wpływ na jego rozwój, kulturę, teraźniejszość.
Zapalony przez Was znicz na mogiłach przodków niech będzie świadectwem Waszego patriotyzmu i wzorowej postawy obywatelskiej.

Krzysztof Krajewski


Komunikacja interpersonalna
interpers
 
Zapraszamy Was do zapoznania się z ciekawym artykułem, znajdującym się TUTAJ
 

ZABURZENIA ODŻYWIANIA – PROBLEM WSPÓŁCZESNYCH NASTOLATKÓW!

zaburzenia odzywiania 

 Drodzy Wychowankowie, zapewne zastanawiacie się skąd taki, a nie inny tytuł w dobie pandemii. Już odpowiadam. Stąd, że wg badań prowadzonych na temat zaburzeń odżywiania, to właśnie w większości przypadków, zmagają się z nimi współcześni nastolatkowie, czyli grupa do której należycie. To poważny problem, który nie traci na aktualności, dlatego warto poświecić mu chwilę uwagi, bo może się przecież okazać, że w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto może w tej materii, potrzebować pomocy. A już teraz zapewniam, że nie można przejść obok obojętnie! Ale od początku. 

Zaburzenia odżywiania określa się „…jako realizowanie nieprawidłowego wzorca odżywiania, przejawiające się m. in. w przyjmowaniu nadmiernych lub niedostatecznych ilości pokarmu w stopniu godzącym nie tylko w somatyczne funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale także relacje społeczne, sferę uczuć oraz funkcjonowanie poznawcze jednostki”. Innymi słowy, to zaburzenia psychiczne, które negatywnie rzutują na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Podstawowymi rodzajami zaburzeń, są dobrze Wam znane pojęcia:
► anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny. Pozwala go określić pięć kryteriów:
- obsesyjne myślenie o jedzeniu i strach przed przybraniem na wadze,
- utrata masy ciała przez ograniczenie jedzenia lub przez co najmniej jedno z wymienionych zachowań: prowokowanie wymiotów, przeczyszczanie, wyczerpujące ćwiczenia lub stosowanie leków tłumiących łaknienie,
- obecność tzw. zaburzeń obrazu ciała, czyli nawracające myśli typu „Jestem za gruba/ gruby”,
- utrata miesiączki w przypadku dziewcząt,
- zahamowanie rozwoju fizycznego.
► bulimia czyli żarłoczność psychiczna. Pozwalają ją określić trzy kryteria:
-  napady objadania się,
- stosowanie tzw. zachowań kompensacyjnych czyli prób przeciwdziałaniu obżarstwu: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, okresowe głodówki, stosowanie leków tłumiących łaknienie, moczopędnych, preparatów tarczycy,
- powyższym objawom towarzyszy silny lęk przed otyłością oraz narzucenie sobie niskiego limitu masy ciała.

Powinniście wiedzieć, że najczęściej chorują na nie dziewczęta w wieku dojrzewania i młode kobiety, ale bywają przypadki zachorowań wśród dzieci i osób dorosłych. Chłopców także nie omija ta choroba, jak i dorosłych mężczyzn.
Przyczyny zaburzeń nie są jeszcze dokładnie poznane. Wśród czynników warunkujących wymienia się czynniki rodzinne (nadmierny dystans emocjonalny pomiędzy rodzicem/dzieckiem/nastolatkiem, zacieranie granic, wysokie oczekiwania rodziców podobnie jak i krytyka z ich strony), czynniki biologiczne (zakłócenia neuroprzekaźnictwa, zaburzenia rozwoju emocjonalnego, zaburzenia lękowe, osobowości, nadwrażliwość na krytykę, czy zaostrzony zmysł rywalizacji) oraz czynniki społeczno – kulturowe czyli media, które wmawiają Wam, że ideał ludzkiej sylwetki, to sylwetka szczupła, czasem wręcz nadmiernie wychudzona.
Niewątpliwie zaburzenia odżywiania podlegają leczeniu. Powinno ono być postępowaniem kompleksowym i długoterminowym, obejmującym aspekty psychologiczne, psychiatryczne
i somatyczne. Zazwyczaj opiera się na psychoedukacji i psychoterapii, która ma na celu m.in. zmianę sposobu myślenia, zachowania i odżywiania się w ogóle. W bardziej zaawansowanych przypadkach wdraża się już leczenie szpitalne. Ogólnie nieleczone, mogą prowadzić do śmierci.
Podsumowując. Niniejszy artykuł oczywiście nie wyczerpuje tematu, o anoreksji i bulimii szersze informacje znajdziecie w Internecie. Jego intencją jest zwrócenie Waszej uwagi na fakt występowania tych zjawisk wśród młodych ludzi. Dlatego jeśli zaniepokoją Was zmiany zachowań, związanych z jedzeniem, wizualne pogorszenie wyglądu skóry, włosów, nieuzasadnione omdlenia, apatia, nagła miłość do katorżniczych ćwiczeń czy wyżej wymienione objawy, u najbliższych lub znajomych, należy pomyśleć, jak można im pomóc.
I pamiętajcie, choć nie jest łatwo nakłonić cierpiącego na rozmowę, a już na pewno na wizytę u specjalisty, warto podjąć ten wysiłek. W końcu chodzi o zdrowie, które można przywrócić!

Agata Wojciechowska – Szelerska

Bibliografia:
S. Abraham, D. Llevelyn – Jones, „Bulimia i anoreksja”, Warszawa 1997.
https://docplayer.pl/903279-Zaburzenia-odzywiania-sie-problem-wspolczesnej-mlodziezy.html

 

Pasowanie na Bursanta

8 października 2020 roku, pani dyrektor Marzena Mocek, uroczyście powitała nowoprzyjętych wychowanków Bursy Szkolnej. Nasze nowe koleżanki i nowi koledzy mogli obejrzeć program artystyczno – dziennikarski przygotowany, z dużą pomocą i wsparciem przewodniczącego Młodzieżowej Rady Bursy, przez wychowanki z grupy IV.

Cieszymy się, że jesteście z nami!
Witamy w naszej rodzinie :) !!!

DSC 0207 Kopiowanie DSC 0212 Kopiowanie DSC 0213 Kopiowanie


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dyrekcji, Wychowawcom, Pracownikom Administracji i Obsługi
składamy serdeczne życzenia zdrowia, dalszych sukcesów, które będą powodem satysfakcji i spełnienia zawodowego, radości i optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy, wszelkiej pomyślności, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności wychowanków, z którymi dzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Z wyrazami szacunku
i serdecznymi pozdrowieniami
Wychowankowie Bursy Szkolnej


Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu

Za nami dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Bursa Szkolna  w Ostrowie Wielkopolskim od dwóch lat formalnie bierze w niej udział.
W tym roku wychowankowie czytali  „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Miło nam poinformować, że z tej okazji Kancelaria Prezydenta RP, przesłała okolicznościowy egzemplarz książki „Balladyna” J. Słowackiego oraz list z podziękowaniem za inwencję i pomysłowość, które wzbogaciły Narodowe Czytanie. Dziękujemy za wyróżnienie  i zapewniamy , że na wspólnym czytaniu spotkamy się za rok.

20201021 153500 20201021 153402 20201021 153513


Żonkilowe Pola Nadziei

Kolejny już raz bursa wyraziła akt solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe.  Na początku października tego roku, chętne wychowanki grupy II, przyłączyły się do jesiennej edycji dosadzania żonkili, w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” i jego szlachetnej akcji zwanej Żonkilowe Pola Nadziei.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać do wiosny, by podziwiać Pole w całej okazałości :)

DSC 0190 Kopiowanie DSC 0193 Kopiowanie DSC 0197 Kopiowanie DSC 0202 Kopiowanie


Drodzy Wychowankowie, 

już pół roku świat walczy z COVID - 19. Ostatnie dane, odnoszące się do naszego kraju są zatrważające. Pod koniec września 2020r. Ministerstwo Zdrowia podało, ze mamy już 1.584 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń. To jeden z wyższych wyników od początku epidemii. Aby zmniejszyć statystyki powinniśmy wszyscy wzmocnić czujność i pamiętać, że nadal trzeba chronić siebie, naszych najbliższych i innych, bo nikt z nas nie wie, jak długo przyjdzie nam żyć w aktywnej obecności koronawirusa.

Niewątpliwie epidemia, która wzbudza lęk i niepewność sprzyja tworzeniu fake newsów i nieprawdziwych informacji, wprowadzając nas w błąd. Aby zapobiec panice i przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo, Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję filmów edukacyjnych ”Bezpieczni w czasie pandemii”, które znajdziecie klikając w podany link:

https://www.youtube.com/watch?v=ilnP2CMffis&list=PLZ2X-9LnwIVEEtr7oW6GK6QhYGHSxYbRi&index=6&t=0s

Każdy z 10 odcinków, dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia. Zaproszeni do projektu eksperci, odpowiadają na najczęściej zadawane przez Polaków pytania m. in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak dbać o zdrowie i kondycję.
Ponadto NFZ uruchomił całodobową infolinię pod nr: 800 190 590, gdzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania na temat pandemii.

Zachęcamy Was do zapoznania się ze wskazanym materiałem. Mamy nadzieję, że ich wymowa spowoduje znaczne obniżenie statystyk.

infolinia nfz


Narodowe Czytanie 2020

Już kolejny raz biblioteka Bursy Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim oficjalnie włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Jest to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i promowanie literatury polskiej.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wychowankowie bursy na chwile wcielili się w postaci takie jak: Kirkor, Wdowa, Balladyna, Alina, Skierka.

Ze względu na sytuacje epidemiologiczną, tegoroczne czytanie realizowane było z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 
Znany jest już tytuł dzieła, które w całej Polsce będzie czytane za rok we wrześniu 2021roku. Już teraz zapraszamy na wspólne czytanie lektury „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do zobaczenia za rok !!! :)

ncz ncz1 ncz2 ncz3 ncz4 ncz5 ncz6


GAZETKA BURSOWA DLA WYCHOWANKÓW NOWOPRZYJETYCH

abcbusants

Drodzy Wychowankowie – przygotowaliśmy dla Was specjalne wydanie naszej gazetki, które pomoże Wam na początku odnaleźć się w nowej, bursowej rzeczywistości.
Szukajcie jej w zakładce „GAZETKA BURSONOGA”.

Zachęcamy do lektury :)
 Redakcja