Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

ang

Początek Nowego Roku kalendarzowego to czas, kiedy wiele osób składa noworoczne postanowienia. Dotyczą one wielu spraw, związanych z naszym życiem osobistym czy zawodowym. Postanawiamy np. przejść na zdrową dietę, uprawiać sporty, więcej czasu poświęcać swoim bliskim czy przyjaciołom, uporządkować pamiątki zgromadzone na strychu, pić co najmniej dwa litry wody dziennie itp. Zakres tych postanowień i przyrzeczeń jest ogromny oraz  bardzo różnorodny, nie sposób ich wszystkich wymienić. Niestety, podobno, aż 92 % tych naszych obietnic, znika bez śladu po upływie miesiąca, a my znowu składamy kolejne deklaracje bez pokrycia, że : przeczytamy zaległe lektury, będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zaangażujemy się w działalność, wspierającą lokalne Schronisko dla bezdomnych zwierząt  czy może po raz kolejny obiecamy sobie, że  w tym roku  NAUCZYMY  SIĘ  ( WRESZCIE) JĘZYKA ANGIELSKIEGO !

Któż z nas tego nie przerabiał? Żeby to się w końcu udało i żeby wreszcie osiągnąć planowany sukces trzeba być świadomym swoich celów językowych, zadbać o odpowiednią motywację, mieć solidny plan a także silną wolę!. Jednak zanim się za to zabierzesz, warto zadać sobie  kluczowe pytanie - dlaczego oraz czy  warto uczyć się języka angielskiego? Świadomość tego, do czego ten język może Ci się przydać jest główną i niezbędną  motywacją! 

Zatem, dlaczego warto uczyć się  języka angielskiego?

 • Świat stoi przed Tobą otworem

W dzisiejszych czasach prawie na całym świecie ludzie znają chociażby podstawy języka angielskiego. Jeśli wybierasz się za granicę, nie znając języka, możesz mieć problemy z najprostszymi kwestiami, np. z zakwaterowaniem, zakupami czy zamówieniem posiłku w restauracji..

 • Znajomości z ludźmi z całego świata

Wystarczy Ci angielski  oraz dowolne social media. Wszędzie możesz z ogromną łatwością poznać nowych ludzi, porozmawiać, wymienić się opiniami na interesujące tematy.

 • Zyskaj wiedzę o samym sobie

Znajomość języka obcego zwiększa nasze poczucie wartości, daje ogromną satysfakcję i uczucie niezależności – jesteśmy w stanie porozumieć się z prawie każdym człowiekiem na świecie. Świadomość, że nie dotyczy nas bariera językowa, eliminuje stres a dodaje ogromnej  pewności siebie.

 • Poznaj lepiej swój język ojczysty

Badania wykazały, że osoby, posługujące się językami obcymi, posiadają większą wiedzę na temat języków w ogóle, a dzięki temu skuteczniej wykorzystują swój własny język ojczysty. Mówiąc prościej, lingwiści osiągają lepsze efekty w czytaniu ze zrozumieniem, uważnym słuchaniu i szybszym zapamiętywaniu.

 •  Dostęp do wiedzy

 Dzięki znajomości angielskiego, możesz czytać te same wiadomości zarówno po polsku, jak i po angielsku,  na przykład możesz porównać, jak relacjonuje się te same wydarzenia w zależności od kraju, w którym są prezentowane. Co więcej, wpisując w wyszukiwarce te same hasła po polsku i po angielsku, w tym drugim języku, znajdziesz zdecydowanie większą ilość wyników! Podobno 55% wszystkich stron internetowych jest właśnie po angielsku, a to oznacza dostęp do znacznie  większych zasobów informacji.

 • Możliwość korzystania z międzynarodowego dorobku kulturalnego

Nauka języków obcych, daje nam praktycznie nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych, zagranicznej literatury, kursów doskonalących różne umiejętności, a prowadzonych w języku obcym. Dodatkowo znajomość języków obcych pozwala także oglądać

filmy bez polskiego lektora, słuchać podcastów, śledzić obcojęzyczne blogi, być na bieżąco z trendami w nauce, modzie, muzyce oraz każdej innej dziedzinie, która nas interesuje.

 • Praca w międzynarodowych firmach

Znając język możesz znaleźć zatrudnienie w międzynarodowej firmie. Ostatnio preferowane są tzw. języki niszowe ale często sam angielski jest przepustką do super pracy. Ważne jest jednak to, aby naprawdę o ten swój angielski zadbać, zarówno w piśmie, jak i w mowie. Angielskiego uczą się teraz wszyscy, ale niewielu zna ten język  naprawdę na dobrym poziomie, np. C1-C2 . Osoby biegle znające  angielski są wciąż poszukiwane na rynku pracy. 

 • Rozumienie żartów w sit-comach.

To jest jedna z wartości, których nie da się wycenić! Serial „Przyjaciele” oglądany  po polsku  to 10/10 w skali śmieszności ale „ Friends”oglądane w oryginale to 180/10!

 • Zrozumiesz swoich ulubionych artystów

Jeśli znasz język angielski z łatwością zrozumiesz np. teksty piosenek, śpiewanych przez swoich ulubionych wykonawców.

 • Znajomość języka obcego

Poznawanie języka obcego jest samo w sobie fascynujące. A uczucie, kiedy niespodziewanie jesteś w stanie zrozumieć zdanie w obcym języku – po prostu bezcenne!

 •  Gimnastyka dla mózgu!

  Ucząc się języka, ćwiczysz mózg.  Nawet jedna godzina nauki dziennie poprawia sprawność naszego intelektu oraz stymuluje szare komórki i połączenia nerwowe. Wszystkie procesy myślowe, zachodzą dzięki temu szybciej i intensywniej.

Systematyczna nauka słówek i gramatyki, ułatwia skupienie i koncentrację oraz przeciwdziała rozpraszaniu się. Ma to ogromny wpływ na jakość uczenia się  ale także na wykonywanie różnorodnych, codziennych czynności.

Naukowcy dowiedli, że nauka języka obcego to najskuteczniejszy sposób na usprawnienie pamięci krótko i długotrwałej – jest to ważne ćwiczenie , którego efektem jest rozwijanie pamięci. Dzięki nauce języka obcego, rozwijamy wyobraźnię, kreatywność a także abstrakcyjne myślenie.

 • Szczęście

Podczas nauki języka obcego wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia

 • Spalanie kalorii

Ucząc się języka obcego spalasz zbędne kalorie, które mózg wykorzystuje podczas wytężonej pracy – to bardzo dobra wiadomość dla osób, dbających o sylwetkę !!!

 • Znajomość języka obcego

Poznawanie języka obcego jest samo w sobie fascynujące. A uczucie, kiedy niespodziewanie jesteś w stanie zrozumieć zdanie w obcym języku – po prostu bezcenne!

Uczenie się języka obcego rozwija wiele różnych zdolności oraz przynosi wiele korzyści. Zatem jeśli chcecie zachować sprawny umysł, nie musicie trenować, rozwiązując  krzyżówki, rebusy, sudoku itp. Dobra znajomość  języka angielskiego jest przydatna w szkole, na studiach, w pracy, w kontaktach interpersonalnych i w podróży.

Nic, tylko uczyć się angielskiego !!!

Kochani, jest dopiero początek marca, więc jeśli ktoś z Was, w postanowieniach noworocznych uwzględnił naukę języka angielskiego, niech się nie zniechęca tylko zabiera do pracy! 

Jednym z powodów dla których warto podjąć ten wysiłek, niech będzie możliwość uczestnictwa w ogólnobursowym Konkursie z języka angielskiego „ English is fun”. Konkurs ten ma już ponad dziesięcioletnią tradycję i cieszy się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Niestety w tym roku szkolnym nie zostanie zorganizowany z powodu pandemii . Dlatego już dzisiaj, zapraszam Was do udziału w Konkursie w przyszłym 2021/2022 roku szkolnym. Macie aż  12 miesięcy na przygotowanie się, a potem  sprawdzenie swoich umiejętności!!!

Życzę Wam powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu!!!
Martyna Orleańska