KOMUNIKAT DLA MATURZYSTÓW!
Drodzy Maturzyści!

Informujemy, że dla wszystkich maturzystów  którzy , zdeklarowali się za pośrednictwem swoich wychowawców skorzystać z pobytu w bursie podczas  egzaminów maturalnych , bursa przygotowała odpowiednie warunki do zamieszkania ( jednoosobowe pokoje).
Z powodu epidemii i obowiązujących obostrzeń Wasz pobyt będzie  przebiegał pod warunkiem przestrzegania Procedur ,  z którymi macie obowiązek się zapoznać oraz podpisania odpowiednich  oświadczeń.

PROCEDURY PRZYJMOWANIA I PRZEBYWANIA WYCHOWANKÓW BURSIE SZKOLNEJ W OKRESIE ZAGROŻENIA SPOWODOWANEGO KORONAWIRUSEM SARSCoV-2

OŚWIADCZENIE

 • Do bursy należy przyjechać z wypełnionym oświadczeniem.
 • Bursa będzie otwarta w niedzielę 7 czerwca 2020r. od godziny 17.00
 • Opłatę za pobyt w bursie i ewentualne korzystanie z  wyżywienia należy uiścić w poniedziałek 8 czerwca 2020r. w księgowości  lub na konto Bursy Szkolnej.

Wicedyrektor Bursy Szkolnej
Katarzyna Rybicka

 


Komunikat dla Kandydatów ubiegających się o miejsce
w Bursie Szkolnej w roku szkolnym 2020/2021
.

W zakładce REKRUTACJA I WNIOSEK znajduje się nowy Harmonogram
i Regulamin Rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 oraz ważne informacje związane ze składaniem wniosków.
Zapraszam do  dokładnego zapoznania się z nimi i przesyłania wniosków w wyznaczonym w harmonogramie terminie.
Dodatkowych informacji udziela sekretariat bursy pod numerem telefonu
62-735-60-95 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00.

  Dyrektor Bursy Szkolnej
Marzena Mocek


Komunikat

Szanowni Rodzice
Drodzy Wychowankowie

Zapraszamy  Wychowanków chcących odebrać swoje prywatne rzeczy z  Bursy Szkolnej. Obecnie młodzież pakuje się już samodzielnie. Wejścia na teren placówki odbywają się pojedyńczo ( wyjątek stanowią rodzeństwa), co pół godziny. W tym celu należy:

 • umówić się telefonicznie na wizytę w bursie przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 pod numer telefonu 62-735-60-95
 • zaopatrzyć się we własną maseczkę, rękawiczki oraz torby
 • podpisać załączone oświadczenia oraz zgodę na pomiar temperatury ciała

OŚWIADCZENIA

Proszę również o zabranie ze sobą numeru konta, na który  zostanie przelana nadpłata za miesiąc marzec oraz książek z bursowej biblioteki, jeżeli wychowanek takie posiada.

Zapraszam
Dyrektor Bursy Szkolnej
Marzena Mocek


Komunikat

Drodzy Rodzice i Wychowankowie

W związku z  koniecznością przeprowadzenia rekrutacji do Bursy Szkolnej na następny rok szkolny proszę  naszych dotychczasowych wychowanków o pobranie, wypełnienie i podpisanie  deklaracji o chęci kontynuowania pobytu w bursie na rok szkolny 2020/21 (dostępne w zakładce – REKRUTACJA załączniki 6a lub 6b) i odesłanie jej pocztą tradycyjną na adres bursy :
Bursa Szkolna
ul. Tomczeka 34
63-400 Ostrów Wielkopolski

lub wykonanie skanu wypełnionej i podpisanej  deklaracji oraz wysłanie jej pocztą elektroniczną na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Termin do 20 maja 2020 roku.

Kandydatów chcących ubiegać się o  miejsce w Bursie Szkolnej w przyszłym roku szkolnym oraz ich rodziców  proszę o cierpliwość. Oczekujemy obecnie na nowe, aktualne terminy rekrutacji wydane przez MEN oraz na decyzję  naszego organu prowadzącego – komunikat w tej sprawie na stronie www.powiat-ostrowski  ( link Edukacja – nabór).

Bursa Szkolna dostosowuje swoje terminy rekrutacji do terminów obowiązujących w szkołach ponadpodstawowych.

 Dyrektor Bursy Szkolnej
Marzena Mocek


Komunikat
Szanowni Rodzice;
Drodzy Wychowankowie
W okresie obowiązywania decyzji MEN o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z koronawirusem działalność Bursy Szkolnej została zawieszona do  odwołania.
Opłaty za pobyt i wyżywienie w okresie nieobecności młodzieży w bursie nie będą pobierane (nadpłaty zostaną rozliczone po powrocie młodzieży do bursy lub zwrócone na
wskazane konto).
Proszę o śledzenie naszej strony internetowej oraz facebookowej, gdzie będziemy informować na bieżąco o wszelkich zmianach oraz pracować zdalnie realizując w miarę
możliwości nasze zadania.

Zapraszamy zarówno Rodziców i jak Wychowanków do kontaktów indywidualnych z wychowawcami bursy:
KONTAKTY

Komunikat dla maturzystów!
Drodzy Maturzyści
Informujemy, że w dniach od 27 do 30 kwietnia 2020 roku w godzinach 10.00 – 13.00 będzie możliwość zabrania prywatnych rzeczy ze swoich pokoi.
Ze względów bezpieczeństwa sugerujemy przyjazdy samochodami osobowymi, a nie środkami transportu publicznego. Jednocześnie informujemy, że rzeczy zostaną spakowane i
wydane przez wychowawcę.
Bardzo prosimy o zgłoszenie swojej obecności telefonicznie najpóźniej dzień przed przyjazdem.

MOŻLIWOŚĆ ZAŁATWIENIA PILNYCH SPRAW W GODZINACH OD 8.00 DO 12.00 PO UPRZEDNIM KONTAKCIE TELEFONICZNYM Z SEKRETARIATEM BURSY: 62 735 60 95


BEZPIECZNE WAKACJE – PORADY

bezpieczne wakacje

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jest to czas dla całej rodziny, indywidualnych wyjazdów młodych osób. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące warto pamiętać :

bwakacje1 bwakacje2 bwakacje3

A ponadto pamiętajcie :

GÓRY

 • Dostosuj obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić.
 • Słuchaj prognoz pogodowych w radiu czy telewizji.
 • Wychodząc ze schroniska na szlak, poinformujcie o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoście swój powrót.
 • Przed wyprawą zapoznaj się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki.
 • Bądź ostrożny w kontaktach z osobami obcymi.
 • Jeśli masz ze sobą telefon komórkowy zaprogramuj w nim numery najbliższych placówek GOPR.
 • Zawsze zabieraj ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu.
 • Nie wspinaj się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.

WODA

 • Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej,
 • Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach, Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz,
 • Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku,
 • Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona,
 • Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego,
 • Nie niszcz znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona,
 • Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku,
 • Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,
 • Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
 • W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,
 • Bawiąc się w wodzie nie zakłócaj wypoczynku i kąpieli innym,
 • Nie wrzucaj przedmiotów do wody (śmieci, szkła),
 • Nigdy nie skacz do wody w miejscach nierozpoznanych,
 • W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody,
 • Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku:
 • Jeżeli jesteś początkującym pływakiem – pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami,
 • Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy.
 • Staraj się nie pływać sam – możesz poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania,
 • Pływając o obrębie kąpieliska, wzdłuż brzegu, jesteś stale obserwowany i zawsze możesz liczyć na pomoc ratownika,
 • Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony – możesz się tam natknąć na: gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami,
 • Zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy,
 • Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc – powiadom Ratownika WOPR,
 • Stale doskonal swoje umiejętności pływackie,
 • Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.

Ź:PCZK Powiat Chrzanowski.
Monika Kaczmarek


Gala talentów on-line” – podsumowanie i podziękowania
talent

Na początku „zaryzykuję” tezę: Bursa Szkolna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim jest skarbnicą różnorodnych talentów. U podstaw tego stwierdzenia leży fakt corocznej sięgającej wielu poprzednich lat tradycji, kiedy podczas spotkań młodzież prezentowała swoje umiejętności czy sprawności.

Tegoroczna „Gala talentów” przybrała formę on-line za sprawą Pandemii. Ale organizacja Gali rozpoczęła się zanim epidemia koronawirusa zawładnęła naszym życiem i zmieniła reguły życia społecznego.

Jeszcze przed powstaniem scenariusza, odbywały się rozmowy z młodzieżą, która została wyłoniona i wyraziła chęć uczestnictwa i prezentacji swoich umiejętności. Już w początkowym okresie organizacji okazało się, że gdyby zaprezentować wszystkich potencjalnych uczestników Gala nie miałaby końca. To było zdumiewające! Interesujące też były rozmowy z przyszłymi „galowiczami”. Ostatecznie liczbę prezentacji ograniczyła, być może z różnych powodów, forma „on-line”, co w gruncie rzeczy w żaden sposób nie wpłynęło na jej jakość, o czym świadczy ilość polubień czy odtworzeń. Zatem chcemy podziękować wszystkim wychowankom, którzy zaprezentowali się w swoich dziedzinach:

Jakubowi Palczewskiemu
Martynie Stefańskiej
Kamilli Niewiadomskiej
Kamilowi Nawrotowi
Bartkowi Szelągowskiemu
Natalii Pękalskiej
Ewie Piaszczyńskiej

Mimo wszystko w tym miejscu chcemy podziękować również tym pozostałym wychowankom, którzy swoimi umiejętnościami uświetniali ważne uroczystości bursowe oraz te organizowane w środowisku lokalnym.

Drodzy wychowankowie!

Uczestnicy „Gali Talentów” pielęgnują i rozwijają w sobie zauważone umiejętności, co było widoczne też w codziennym życiu Bursy Szkolnej i poza nią podczas różnych uroczystości i spotkań. Prezentacje były jakoby odpowiedzią na stwierdzenie: „Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za talent, który został Ci powierzony. Idź i użyj go.”

Chciałabym na koniec odnieść się do ciekawego porównania zawartego w słowach Stanisława Staszica, który powiedział: „Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.”

Dla nas odbiorców poszczególnych talentów wartością będą emocje, które zostają w nas wyzwalane. Ludzie, których umiejętności możemy odbierać, wzbogacają nasze życie emocjonalne, które jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Bez przeżywania emocji bylibyśmy ubodzy. Dobre emocje dostarczone przez innych pozwalają nam m.in. wyrażać empatię, wrażliwość na potrzeby innych, wyciągać właściwe wnioski na przyszłość, optymistycznie patrzeć na świat, dodają energii…

                                                                   Dziękujemy i pozdrawiamy.
                                                                   Sympatycy „Gali Talentów”


Z cyklu „A może czas na chwilę refleksji?”

meryl

Proponuję tym razem temat, zagadnienie, którego analizie starałam się poświęcić nieco więcej czasu, ponieważ nurtowały mnie jego aspekty.
Wywołuję zatem hasło rozważań, jakim jest: „INDYWIDUALNOŚĆ”

Na samym początku postanowiłam jasno określić definicję, (których nie lubimy!) a która określa cel prowadzenia określonych myśli. Zatem wszystko do czego pragnę się odnieść zawiera się w: „zespole cech psychicznych składających się na osobowość człowieka.”

Zapytajcie lub przypomnijcie sobie czy ktoś kiedyś powiedział do Was: „jesteś inny(a)”, „jesteś dziwny(a)”. Zdarzyło się? Ja mam odwagę cywilną, by potwierdzić a Ty? czy Wy? Pewnie wszyscy, którzy w tym gronie się znajdziemy, próbowaliśmy tłumaczyć sobie to stwierdzenie. Czy to jest dobrze czy źle? Co o tym świadczy?... Odniosę się w tym momencie do Meryl Streep, która powiedziała: „Wszystko co sprawia, że jesteś inny lub dziwny jest twoją siłą”. Czyli można uznać, że Twoja INDYWIDUALNOŚĆ jest niepowtarzalna czy wyjątkowa? Czy jeśli to jest problem to „polega to na tym, że wszyscy wiecznie porównują jednych do drugich i to odbiera ludziom indywidualność?” (Stephen Chbosky, Charlie).

Ja osobiście pozytywnie odnoszę się do powyższych cytatów. Każdy z nas jest inny, wielu chce być sobą, iść własną drogą naprzeciw krytyce innych ludzi. Ale: „Wydaje się, że cenimy indywidualność, lecz tylko do pewnego stopnia. Gdy to, co wyróżnia daną osobę, jest dla nas zbyt trudne do zrozumienia lub okazuje się zbyt kłopotliwe, ignorujemy tę cechę i duszę, w której zamieszkała, żeby zrezygnować z własnego komfortu.” (Kiera Cass, Syrena).

Powiecie, że bardzo często odnoszę się do cytatów, ale czyż nie pojawiły się one również w wyniku określonych przemyśleń? i nam teraz służą? Osobiście twierdzę, że nawet dobrze jest, kiedy to, co zasłyszymy o sobie i takie samo lub podobne skojarzenie własnych myśli o sobie, daje spójny obraz, który buduje stwierdzenie: „zatem jestem sobą”. A co za tym idzie może wywołać pozytywne poczucie własnej wartości. Oczywiście to nie daje podstaw do popadania w samouwielbienie, ale w dalszy wkład pracy w rozwój własnej osobowości. Czyż bowiem nie cenimy sobie ludzi oczytanych, inteligentnych, kreatywnych, twórczych … itd. Ciekawy przekaz dotyczący indywidualności wysnuł Ryszard Kapuściński. (Przemyślcie sobie dokładnie) Jak dla mnie wszystko się zgadza: „Człowiek nie ubiera się w mundur dzieckiem. Ma już za sobą lata życia, w których nauczył się rzeczy dobrych i złych, mądrych i idiotycznych. Każdy nauczył się i czegoś innego, i w różnym stopniu. Nabył przy tym rozlicznych przyzwyczajeń, nawyków, manier. Wszystko to składa się na jego indywidualność dodatnią lub ujemną, wybitną czy mierną. Człowiek ceni sobie to, że jest inny od innych. A zwłaszcza lubi swoje przyzwyczajenia. Kiedy znajdzie się w koszarach – musi się z nimi rozstać.” A teraz już moje słowa ciągu dalszego: Bo indywidualności nie da się zaszeregować. Zatem szukam i idę tam gdzie mogę ją spożytkować i wpłynąć na własną życiową satysfakcję. Nawet gdyby wymagało to ciężkiej pracy. Bo warto. Zawsze warto się rozwijać.

Kochani! Inwestujcie w siebie.

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich wychowanków. Podziękowania dla uczestników Gali Talentów on-line.

Iwona Paterek, wychowawca grupy I


Prymas Tysiąclecia w walce o godność narodu.

wysz

 „Gdy będą  mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie !
Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko co czynię dla kościoła, czynię dla niej"
                                                                                                                           Stefan Wyszyński

Stał na straży dobra ojczyzny  w czasach , gdy Polska nie była wolnym krajem. Miał postawę króla: zawsze we wszystkim dostojny. Emanował mądrością i spokojem. Polska go potrzebowała. Jego obecność dawała nadzieję i moralne wsparcie, jednoczyła wokół  Kościoła i Ojczyzny.

            Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia miała nastąpić 7.06.2020 roku. Uroczystość została przełożona przez władze kościelne na lepszy czas. Epidemia koronawirusa  nie jest dobrą chwilą, aby w godny sposób oddać hołd temu wybitnemu Polakowi.

            Warto przypomnieć niektóre fakty z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego, świadczące o jego patriotyzmie i nieugiętej postawie w czasach komunistycznego zniewolenia. Postawę, która odegrała kluczową rolę w drodze do niepodległości odzyskanej w 1989 roku.

            Nie wszyscy pamiętają , że Kościół w czasach PRL był jedyną niepodporządkowaną ówczesnej władzy strukturą społeczną i system komunistyczny nie mógł tego tolerować. Oficjalna propaganda przedstawiała Kościół jako wroga nowego ustroju Polski. Zaczęły się represje i aresztowania. Organizowano upokarzające ,pokazowe procesy biskupów i księży. Wielu trafiało do więzień gdzie ich przesłuchiwano i torturowano. Prześladowania nie ominęły Stefana Wyszyńskiego, który był prymasem Polski w tamtych ciężkich czasach. Kardynał w latach 1953-56 został uwięziony , a jego uwolnienie wcale nie oznaczało końca walki „władzy ludowej” z prymasem. Eskalacja nastąpiła w związku z przypadającym tysiącleciem ustanowienia państwa polskiego. Za początek naszej państwowości uznaje się przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku. Przesiąknięta ateizmem i sowiecką propagandą ówczesna władza nie uznawała faktu , że akt religijny odegrał decydującą rolę w przyjęcia państwa Polan do grona państw europejskich. Prymas Wyszyński w 1957 roku zapoczątkował dzieło swojego życia, trwającą 10 lat tzw. Wielką Nowennę , której zasadniczym celem było przypomnienie Polakom o chrześcijańskich korzeniach ich państwowości. Centralnym punktem obchodów tysiąclecia chrztu Polski były uroczystości na Jasnej Górze w 1966 roku. Władze uznały działania Prymasa za „ Jawnie antyradziecki wymysł” godzący w przyjaźń pomiędzy PRL a , ZSRR . Kardynała Wyszyńskiego nazwano „ ograniczonym, wyzbytym narodowego poczucia zaślepieńcem”. Prymas odpowiadał na obelgi spokojnymi słowami „ uważam sobie za łaskę, że mogłem … przygotować Naród na nowe Milenium.”

            Wobec sprowokowanych przez władze PRL wydarzeń 1968 roku kardynał zajął jednoznaczne stanowisko nazywając antysemityzm „ cieniem odnowionego rasizmu”. Po tragicznych wypadkach na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku , kiedy władza użyła siły przeciwko protestującym robotnikom, zabijając wielu z nich powiedział: „ Gdybym mógł w poczuciu sprawiedliwości i ładu wziąć na siebie całą odpowiedzialność za to , co się ostatnio stało w Polsce,  wziął bym jak najchętniej.” Konsekwentnie występował przeciwko cenzurze i łamaniu praw człowieka. Wspierał powstanie NSZZ Solidarność w 1980 roku. Arcybiskup krakowski  kardynał Karol Wojtyła, gdy został papieżem 1978 roku skierował do prymasa Wyszyńskiego następujące słowa: „ Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża – Polaka , gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem.”

            Stefan Wyszyński  zmarł  28.05.1981 roku , kilka miesięcy przed wprowadzeniem przez władze PRL  stanu wojennego. Swoimi apelami o spokój i rozsadek zostawił Polskę przygotowana na ten niezwykle trudny czas.
            „ Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny ….brońmy wiec jej miłością . Na przód miedzy sobą , aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy . Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać i bić.”

                                                                                                                                             Stefan Wyszyński

Krzysztof Krajewski


 O tym, jak nie zwariować na kilka dni przed maturą :)
mat

 Drogi Maturzysto, to już ostatnia prosta na drodze do egzaminu dojrzałości. Zapewne w tym  tygodniu, pojawi się panika, czyli uporczywe myśli typu: „Nic nie umiem!”, czy „Mam coraz mniej czasu, nie dam rady!”. Zacznie się nerwowe wertowanie kartek  i zakuwanie trzech przedmiotów naraz, co oczywiście jest zjawiskiem naturalnym, ale niestety wprowadzającym chaos. Jak zatem przetrwać ten czas, opanować stres i nie zwariować?

Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi:
Utrzymuj wysoki poziom energii, która pomaga nie tylko w nauce, ale i w codziennym funkcjonowaniu. Jedz regularne posiłki, najlepiej bogate w magnez, wspierający pracę mózgu, nawadniaj organizm i co równie ważne zadbaj o prawidłowy sen.
Wykorzystaj ten czas na powtórki materiału, które usystematyzują Twoją wiedzę. Dobre efekty przynosi robienie krótkich powtórek z częstymi przerwami na małe przyjemności czy po prostu na wolne rozmyślania i to koniecznie za dnia. Zarywanie nocy poskutkuje tylko zmęczeniem, a to nie przekłada się na efektywność.
Pamiętaj, by dobrze je zaplanować. Rozpisz powtórki wg własnego planu działań (w którym nie powinno być miejsca na rozpraszacze typu Facebook, czy Twitter!) Jeśli tego nie zrobisz, pojawi się rozproszenie, skakanie z tematu na temat, a to marnowanie cennego czasu.
▪ Jeśli masz wątpliwości, co do analizowanego tematu, nie wahaj się skorzystać z konsultacji z nauczycielem. To ostatni moment, by prosić o wsparcie.
▪ Mimo wszystko, postaraj się w tej gonitwie, znaleźć czas na relaks, bo nie ma nic gorszego niż zaniedbywanie swoich potrzeb. Może to być rytualna gimnastyka, przejażdżka rowerem czy słuchanie ulubionej muzyki. Nawet rozmowa z kimś znajomym (pod warunkiem, że nie będziecie typować tematów i licytować się kto umie mniej) pozwoli skierować myśli na inne tory. Pamiętaj – masz do tego prawo!
▪ Dzień przed egzaminem pozwól odpocząć swojemu organizmowi i mózgowi, który pracuje na pełnych obrotach. Jeśli musisz dla własnego zdrowia psychicznego, zajrzyj do notatek, ale później wygospodaruj czas np. na spacer po lesie czy obejrzenie ulubionego filmu. Takie chwile wytchnienia zniwelują stres i od razu polepszy się Twoje samopoczucie!
▪W dzień egzaminu  zjedz pożywne, sprawdzone śniadanie, wyszykuj się, sprawdź, czy wszystko masz spakowane, stań przed lustrem i powiedz głośno: „Dam radę!”.
 A gdy już przyjdzie pora egzaminu… Oczyść swój umysł z niepotrzebnych myśli i zaufaj swojej podświadomości (tak, wiem, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale nie jest to niewykonalne). To właśnie podświadomość da Ci dostęp do wiedzy, którą przyswoiłeś i do umiejętności, które nabyłeś w wyniku ciężkiej pracy. Jeśli to zrobisz, zniknie przeświadczenie, że masz pustkę w głowie i bez stresu rozprawisz się z arkuszami maturalnymi!

Zatem weź głęboki oddech i do dzieła!
Powodzenia!!!
Agata Wojciechowska - Szelerska


WYCIECZKA DO GDYNI
gdynia

Tradycyjnie, z okazji  Dnia Dziecka, zapraszamy Was na wycieczkę! Tym razem  "pojedziemy" aż do Gdyni.  Jest to dość  daleka  podróż, ponieważ z Ostrowa Wielkopolskiego do Gdyni jest prawie  400 kilometrów.
Jesteśmy przekonane, że będziecie zainteresowani naszą propozycją, zwłaszcza, że wycieczka jest bezpłatna i może w niej wziąć udział każdy z Was.
Celem naszej wyprawy jest Centrum Nauki " Eksperyment", które mieści się właśnie w Gdyni. Eksperyment znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym, wspierającym innowacje. Jego zadaniem jest popularyzacja nauki oraz pobudzenie kreatywności ale również dostarczanie interesującej rozrywki. Jest to możliwe dzięki ciekawie zaprojektowanym interaktywnym wystawom, prezentującym niezwykłe zjawiska otaczającego nas świata w prosty i zrozumiały sposób. Można tu korzystać z przeróżnych, nieraz kosmicznie wyglądających urządzeń, których działanie będzie nie lada zaskoczeniem.
Każda z działających w Centrum wystaw ma inny temat przewodni i skupia się na innej dziedzinie nauki.
HYDROŚWIAT zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata - budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry będzie można nieźle się pochlapać. Bo w końcu woda to nieokiełznany żywioł!

DRZEWO ŻYCIA to wystawa, skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, z bliska  można przyjrzeć się zachowaniu zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Można też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi i podziwiać przyrodniczy fotoplastykon.
Wystawa NIEWIDOCZNE SIŁY pokazuje fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. Zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych staną się dziecinnie proste.
AKCJA - CZŁOWIEK - tu czeka nas wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom można zajrzeć do środka naszych organizmów i poznać zachodzące w nich procesy. Co ciekawe, bez ukończenia studiów medycznych, możemy zabawić się w chirurgów i przeprowadzić wirtualną operację ! Dodatkowo, dzięki nowoczesnej technologii, możemy przekonać się jak będziemy wyglądać w wieku 80 lat!

 Wystawa KIERUNEK ZDROWIE   pokazuje, że zdrowie to nie wyłącznie brak choroby,
a dobre samopoczucie, wynikające z dbania o stronę fizyczną, psychiczną czy społeczną każdego człowieka. Stanowiska, poprzez wykorzystanie nowinek technologicznych, aplikacji mobilnych czy modeli anatomicznych, odzwierciedlają zjawiska z zakresu zdrowia tak, by interakcja była atrakcyjna dla wszystkich, bez względu na wiek, a przekaz na długo zostawał  w pamięć.

To tylko mały wycinek informacji o Centrum Nauki Eksperyment, więcej możecie znaleźć, odwiedzając  centrum.nauki kopernik.
A teraz, naszą wycieczkę czas zacząć !!!
Wszystkich uczestników  zachęcamy do wirtualnego zwiedzania.
Życzymy Wam ciekawych i niezapomnianych wrażeń !!!
domowe spa dla dłoni: https://youtu.be/OAAYP09ppyg

domowy dezodorant: https://youtu.be/0hWJ_Ff0bn4
eksperyment z jajkiem I: https://youtu.be/hwl3KsH70_k
eksperyment z jajkiem II: ttps://youtu.be/HVlj5E2tZO4
uwaga! kleszcze!: https://youtu.be/q72n5tfk3OI
domowy peeling do twarzy: https://youtu.be/BQ_BTVHUDnA
alternatywne środki do prania: https://www.youtube.com/watch?v=vq098Hr-OWk

Martyna Orleańska i Elżbieta Małecka
P.S. Z okazji Waszego Święta życzymy Wam dużo zdrowia, radości oraz spełnienia marzeń, tych  dużych i małych


„Jan Paweł II – pamiętamy”

Nadszedł czas podsumowania niecodziennego wydarzenia. Na stronie bursowego FB, nastąpiło spotkanie z poezją, której tematem przewodnim była twórczość Karola Wojtyły. Wychowankowie naszej bursy dokładnie w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II rozpoczęli cykl recytacji jego wierszy, który trwał do 22 maja 2020 roku.
Myślę, że wszyscy obecni w tych dniach i nie tylko na bursowym FB byli pod ogromnym wrażeniem, śpiewu : „Barka” – Martyna Stefańska oraz recytacji wierszy Jana Pawła II : „ Miłość mi wszystko wyjaśnia „ – Julia Szczepaniak, „ Iść pod piarg, iść pod wiatr” – Mikołaj Malinowski, „ Bojaźń , która leży u początku” – Milena Winiarska, „ Uwielbiam cię…” – Bartłomiej Maćkowiak, „ To przyjaciel . Ciągle wracasz pamięcią” – Sandra Kowalska, „ Prośba Jana „ – Miłosz Matuszak, „ Ktoś się długo pochylał nade mną„ – Rafał Rettig, „ Z wolna słowom „ – Weronika Sitkowska, „ Do Sosny Polskiej” – Kornelia Krysińska.

Była to doskonała okazja, by choć na chwilę uciec od rzeczywistości i przypomnieć sobie przesłanie papieża.
Młodzież naszej bursy udowodniła, że Ojciec Święty jest wciąż żywy w ich pamięci i sercach. Poprzez śpiew i recytacje oddali mu najpiękniejszy Hołd.
Przeżyjmy to jeszcze raz i posłuchajmy: recytuje Tobiasz  Andrzejczak – „Co mi mówisz?”
W 100 rocznicę urodzin Wielkiego Polaka Jana Pawła II ,warto obejrzeć historię duchowej przemiany malarza Adama  Chmielowskiego w brata Alberta, założyciela zgromadzenia albertynów. Spektakl Pawła Woldana oparty na dramacie Karola Wojtyły.
https://vod.tvp.pl/video/brat-naszego-boga,brat-naszego-boga,34975219?fbclid=IwAR0FNZY9qkP_JKz4T7aIK420caNpw1jD6GhIrg_A_s1WShSrBoA43g2LNLA

Zapraszam
Monika Kaczmarek


Drodzy Wychowankowie

Serdecznie Wam dziękujemy za Wasz udział w Gali Talentów on-line oraz w 100 rocznicy  urodzin Papieża  Jana Pawła II.
Tak miło było Was znowu zobaczyć i cieszyć się Waszymi talentami, których Wam serdecznie gratulujemy. Czasy są trudne, więc tym bardziej Wasze występy i prezentacje sprawiły nam mnóstwo radości. Dziękujemy i gratulujemy każdemu z Was z osobna.

Kochani Maturzyści

O Was też pamiętamy, szczególnie o tych, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu w życie bursy na długo zostaną w naszej pamięci. Zapraszamy Was do bursy po odbiór dyplomów i nagród książkowych.
Wszystkim Maturzystom życzymy „ połamania piór” na maturze, dużo wiary w swoje możliwości i dużo szczęścia, które zawsze się przyda. Powodzenia! Trzymajcie się ! Zapoznajcie się z bieżącym komunikatem.

Dyrekcja Bursy Szkolnej
Marzena Mocek
Katarzyna Rybicka


Światowy dzień bez papierosa - 31.05.2020

no smoke 

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Trochę statystyki:
- Według badań CBOS przeprowadzonych na początku 2019 roku regularnie pali co piąty Polak (21%), a 5% przyznaje się do okazjonalnego palenia. Z deklaracji ankietowanych wynika, że jedna czwarta (26%) paliła w przeszłości. Po papierosa nigdy nie sięgnęła prawie połowa Polaków (48%).
- Po papierosa sięga jedna trzecia mężczyzn (31%), w tym regularnie pali 26%. Wśród kobiet pali 21%, a regularnie – 17%.
- Najczęściej palą badani między 45 a 54 rokiem życia (35%) oraz między 55 a 64 rokiem życia (32%). Palenie najmniej popularne jest wśród osób w wieku 18–24 lata. We wszystkich grupach wiekowych mężczyźni palą częściej niż kobiety.
- Tylko bardzo niewielki odsetek osób używa papierosów elektronicznych. Badania pokazują, że papierosy elektroniczne regularnie pali jedynie 2% respondentów. Palenie okazjonalne deklaruje 1% badanych.

DLACZEGO WARTO NIE PALIĆ? 

 1. Zdrowsze ciało: Zdrowe ciało w naturalny sposób sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni, skoncentrowani i ambitni, co naturalnie przekłada się na naszą wydajność w pracy i produktywność. Osoby niepalące potrafią pracować dłużej z większą efektywnością. Palenie kradnie naszą cenną energię, która jest potrzebna by osiągnąć sukces i czyni nas mniej ambitnymi. Badania naukowe wykazują, że palenie powoduje wyczerpywanie się tlenu we krwi, co ogranicza żywotną siłę życiową naszym narządom i mięśniom, włączając w to nasz mózg.
 1. Oszczędność pieniędzy: paczka papierosów kosztuje około 15 zł. Pomyśl ile możesz oszczędzić przez 5, 10 a nawet 15 lat.
 1. Oszczędność czasu: wypalenie jednej paczki papierosów zabiera palaczowi około 3,5 godziny.
 1. Większa pewność siebie: Jednym z najbardziej podstawowych drażniących skutków palenia jest utrzymujący się irytujący zapach popiołu, smoły i nikotyny. Palenie powoduje również nieświeży oddech, przebarwione zęby i bladą skórę. Osoby niepalące nie muszą zmagać się z tymi dolegliwościami.
 1. Bycie przykładem do naśladowania: Żyjemy w społeczeństwie, które nie tylko uzależnia się od palenia, ale także rozpoznaje jego szkodliwe skutki. Prowadzone badania wykazały, że ok. 70% palaczy chciało rzucić palenie. Społeczeństwo akceptuje zło palenia, a także w naturalny sposób nagradza osoby niepalące. Osoby niepalące są często postrzegane podświadomie jako wzór do naśladowania. Firmy, choć otwarcie mogą się do tego nie przyznawać, nie chcą palaczy zwłaszcza w rolach liderskich i kierowniczych, ponieważ pokazuje to organizację w niewłaściwym świetle.
 1. Lepsze skupienie: Palenie ma wpływ na nasz mózg. W krótkim czasie obecność nikotyny poprawia naszą koncentrację i skupienie. Jednak nasz ośrodek przyjemności poprzez palenie określa nowy stan normalny i szybko staje się uzależniony i rozdrażniony, gdy nie ma nikotyny.
  Bez stałej podaży nikotyny i dymu, zwiększona koncentracja słabnie, a następnie palacz staje się zmienny i trochę nieobliczalny. W dłuższej perspektywie palenie oznacza, bycie po prostu niewolnikiem nikotyny. Osoby niepalące mogą skupić się na efektywnym wykorzystaniu czasu pracy, a także czasu wolnego.
 1. Mniej stresu i niepokoju: Palenie jest związane ze zwiększonym poziomem stresui niepokoju. Ciągłe palenie powoduje przepełnienie dopaminy, substancji chemicznej, która jest odpowiedzialna za podniesienie naszego nastroju w naszym mózgu. Nadmierna ilość dopaminy wykazuje objawy odstawienia, gdy zaczyna powracać do normalnego poziomu.

Powoduje to wewnętrzny stres bez żadnej zewnętrznej przyczyny i pogarsza się w każdej szczególnie stresującej sytuacji. Krótkotrwała przyjemność, która jest spowodowana nadmierną dopaminą, powoduje również zaburzenie myślenia i wpływa na naszą ocenę ryzyka.

Pamiętaj! Większość pozytywnych odczuć, jakie rzekomo towarzyszą paleniu papierosów, wiąże się tak naprawdę z zaspokojeniem głodu nikotynowego, którego nie byłoby, gdyby nie nałóg.

Zobacz co dzieje się dzieje z Twoimi płucami, kiedy palisz: https://www.youtube.com/watch?v=zooV9cTYM-c

Palisz papierosy? A może warto zastanowić się nad rzuceniem palenia? Zobacz jak Twoje ciało potrafi sobie poradzić z negatywnymi skutkami palenia: https://www.youtube.com/watch?v=Cw1IHXPCrjM

Możesz też zapoznać się z materiałem, który pomoże Ci w walce z tym szkodliwym nawykiem: http://rosnijwsile.pl/6-sposobow-na-przelamanie-zlego-nawyku/

 Elżbieta Małecka


Moje biurko mój świat
desk work web 
 
Co nasze biurko mówi o nas? Pokazuje nas jako osoby uporządkowane czy chaotyczne, twórcze i kreatywne czy nudne?
Podobno istnieją naukowe badania udowadniające możliwość wskazania różnych typów osobowości po analizie wyglądu biurek w pracy.
Na pewno odpowiednia organizacja może pomóc Ci w koncentracji nie tylko na nauce :). Wcale nie chodzi  tu o sterylny porządek tylko o tworzenie dobrych i inspirujących warunków do pracy.
Mam propozycję: usuń wszystko co przeszkadza, zostaw to co inspiruje i pomaga, poukładaj to co zostawiłeś i zadbaj o czystość. No i najtrudniejsze - zadbaj o to żeby ten stan utrzymał się dłużej niż jeden dzień.
Proste wiem ale czy na pewno? 
Dla motywacji link z poradnikiem jak pokonać chaos na biurku -
W internecie znajdziecie również wiele inspiracji oraz patentów. Może odkryjecie w sobie talent do organizowania pracy lub dekorowania wnętrz.
Życzę sukcesów. 
Marta Łuczak - Wasielak.

Wypoczynek w lesie, o czym warto pamiętać
 las

Spacery po lesie pozwalają odprężyć się po długiej izolacji w miejscu zamieszkania. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowie, a także rozładować napięcie i stres. Wychodząc do lasu należy jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Musimy wiedzieć, że w czasie trwania suszy nietrudno przyczynić się do pożaru. Pamiętajmy, że las to nie tylko drzewa, ale również zwierzęta go zamieszkujące. 
Oto kilka zasad prawidłowego zachowania w lesie:
- parkuj w miejscu do tego wyznaczonym, nie wjeżdżaj do lasu samochodem, motocyklem, skuterem czy quadem,
- jeśli zabierasz ze sobą psa – prowadź go na smyczy,
- biwakuj i rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych,
- nie pal papierosów w lesie,
- uszanuj mieszkańców lasu – zachowaj ciszę,
- nie kop ani nie niszcz niejadalnych grzybów,
- kolekcjonuj wspomnienia, rośliny zostaw w lesie,
- dbaj o czystość – zabierz śmieci ze sobą. 

Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem pożaru w lesie?
Oceń zagrożenie i ostrzeż osoby będące w niebezpiecznej strefie.
Natychmiast powiadom straż pożarną (tel. 998 lub 112).

Elżbieta Małecka 


Pomoc bez wychodzenia z domu
telefon

Sytuacja, w jakiej znajdujemy się już od przeszło dwóch miesięcy wywołuje w nas frustrację, bezsilność i znudzenie. W niektórych rodzinach może dochodzić do przemocy, której inni teraz nie zauważą. Mamy dziadków i babcie, których nie możemy odwiedzać w sposób, jaki byśmy chcieli. W TEJ zakładce znajdują się numery telefonów, które mogą pomóc osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych:

 


Nietypowe dyktando

dyktando

Dyktando, to dobrze Wam znany rodzaj sprawdzianu, polegający na zapisaniu ze słuchu dyktowanego tekstu, którego poprawność zapisu, ocenia się pod względem zgodności z zasadami ortografii i interpunkcji.
Co roku, chętni z Was przystępowali do takiego sprawdzianu i dzielnie podejmowali walkę „z bykami”, by w rezultacie sięgnąć po tytuł „Bursowego Mistrza Ortografii”. Wielu z Was, udało się stanąć na podium i pewnie gdyby sytuacja nie uległa tak dramatycznym zmianom, gratulowalibyśmy zwycięstwa kolejnemu mistrzowi. Niestety, realizacja dyktanda w tradycyjnej formie, musi  poczekać do następnego roku szkolnego. Jednak mimo to,  zachęcam Was do tego, by  nie składać broni i spróbować stanąć do samodzielnej walki z ortografią języka polskiego, korzystając z dobrodziejstw Internetu. Mowa tu oczywiście o dyktandach w wersji on – line. Klikając w proponowane poniżej linki macie szansę sprawdzić swoje umiejętności w tej ważnej dziedzinie, które natychmiast zostaną ocenione, wskazując Waszą mocną stronę lub podpowiedzą Wam, nad czym powinniście jeszcze popracować.
Zapewne niektórzy zachodzą teraz w głowę i zastanawiają się dlaczego zadawać sobie trud, skoro jest tyle możliwości spędzania czasu wolnego i istnieje takie coś, jak edytor tekstu?
Odpowiedź jest prosta – choćby dlatego, że nie zawsze będziecie mieli okazję do skorzystania z komputera, czy możliwość zajrzenia do słownika. Warto mieć także na względzie to, że umiejętność poprawnego wyrażania myśli w mowie i piśmie jest nieodzownym warunkiem ogólnego wykształcenia człowieka. I nie ma co się łudzić, że kiedyś znikną wszystkie językowe pułapki na poczet „uproszczeń”. Językoznawcy stanowczo się temu sprzeciwiają, wiec nic innego nie pozostaje, jak zaprzyjaźnić się z regułami ortograficznymi. A że jest do tego okazja, to z niej skorzystajcie, bo jak wiadomo ćwiczenie czyni mistrza.

Powodzenia!
Agata Wojciechowska – Szelerska

https://dyktanda.pl/pokaz_dyktando-142.html?uid=77K19El2ad
http://dyktanda.info/index.php?strona=wirtualne-dyktando&nrf=1&lang=PL
https://www.se.pl/wiadomosci/polska/ekstremalne-dyktando-dla-orlow-zdobedziesz-chociaz-polowe-aa-fYXM-KoZE-LAhZ.html
https://www.quizowa.pl/quiz/quiz_ortograficzny
https://samequizy.pl/czy-uda-ci-sie-bezblednie-rozwiazac-to-dyktando/ 

https://polszczyzna.pl/quiz-ortograficzny-2/


Jazda na rowerze - efekty i korzyści
rower

         Każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Bez ruchu fizycznego czujemy się źle, nie mamy energii życiowej, możemy wpaść w fatalną w skutkach spiralę bezruchu. A prawie każdy w swojej piwnicy, garażu czy na balkonie trzyma narzędzie, którym może wyjechać z tej matni.
Tym narzędziem jest  ROWER
Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej, niż samochodem lub komunikacją miejską. 
Jednak największą korzyścią jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Jazda na rowerze to dobry sposób dbania nie tylko o siebie, ale też o środowisko. Możemy dużo dokładniej poznać otoczenie w którym się poruszamy, zatrzymując się wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę.

            Wpływ  roweru na nasze zdrowie jest ogromny!

 • podczas godzinnej jazdy na jednośladzie możemy spalić od 300 do nawet 800 kalorii
 • nasz organizm stanie się bardziej wydajny, a my poczujemy się zdrowsi, pełni energii do nauki i pracy oraz codziennych obowiązków, a także bardziej uśmiechnięci.
 • jazda na rowerze pozwala w znacznym stopniu zwalczyć stres i się zrelaksować
 • dobrze zaplanowane trasy rowerowe pozwolą cieszyć się pięknymi widokami natury.
 • korzystając z roweru, możesz poprawić także swoją kondycję finansową
 • oszczędzasz czas dotarcia do wyznaczonego celu: szkoły, pracy, sklepu
 • jazda rowerem poprawia wytrzymałość, moc i szybkość mięśni kończyn dolnych,
 • jeżdżąc rowerem dbasz o środowisko i  jego ochronę - jesteś bliżej natury.
 • zrelaksowany, odprężony i dotleniony uczeń czy pracownik to... rowerzysta, bo dotleniony i wypoczęty mózg pracuje szybciej i wydajniej. Poprawia się koncentracja, rzadziej zdarzają się pomyłki, łatwiej jest rozwiązywać różne problemy
 • rekreacyjna jazda na rowerze natomiast, jak każdy wysiłek fizyczny, poprawia nasz stan psychiczny. Wyjście z domu, zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą - wszystko to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.
 • jeżdżąc na rowerze jesteś modny bo rower jest trendy

Martyna Orleańska

 


NA ROWERZE ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM

na rowerze

            Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do szkoły, pracy czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.
Dlatego, zachęcamy Was do zapoznania się z podstawowymi zasadami prawidłowego poruszania się rowerem po drodze.
http://policja.pl/pol/aktualnosci/188165,Rowerzysta-na-drodze-podstawowe-zasady.html
Znajomość przepisów okaże się niezbędna, abyście mogli bezpiecznie wziąć udział w planowanej wycieczce rowerowej !
Nie wiemy jeszcze kiedy dojdzie ona do skutku.
Najpewniej nie odbędzie się w tym roku szkolnym. Zorganizujemy ją, jak tylko to będzie możliwe.

Martyna Orleańska i Elżbieta Małecka 


PODSTAWOWE  ZASADY   ZDROWEGO  ODŻYWIANIA
piramida
„Nawet nie myśl o popularnych restrykcyjnych dietach, tabletkach, niewiarygodnych terapiach jednym składnikiem, płynnych detoksach i głodówkach. Nie szukaj diety cud ani recepty, jak zgubić 3 kilogramy w kilka dni. To niebezpieczne, a problemy z wagą wracają potem z jeszcze większa mocą.”  Beata Woźniak

Zdrowie na pierwszym miejscu:
- zdrowe odżywianie ważne jest w każdym wieku,
- samodzielne gotowanie, pyszne i kolorowe przekąski w szkole, energetyczne koktajle, domowe fit słodycze
Błędy, które prowadzą do nadwagi i otyłości:
- niewłaściwa liczba posiłków. Najlepiej jeść 4-5 razy dziennie w regularnych odstępach czasu,
- 5-7 godzinne przerwy między posiłkami doprowadzają do silnego głodu, a potem do niepohamowanego apetytu, szczególnie na słodycze.
- chipsy, słodycze fast food, słodzone napoje – wszystko to staraj się maksymalnie ograniczyć.
Dieta – jak się do tego zabrać?
- Jeśli rzeczywiście masz problem z nadmiarem kilogramów, przede wszystkim przyjrzyj się swemu dotychczasowemu sposobowi żywienia, co najlepiej wykluczyć z diety według założeń piramidy żywieniowej?

Tu nie ma niespodzianek : sól, cukier i słodycze.
To jest tylko namiastka zasad zdrowego odżywiania.  Więcej informacji na ten temat, znajdziecie w książce  „Kilogramy pod kontrolą’ Beaty Woźniak, którą po powrocie do bursy znajdziecie w naszej bibliotece.
Jednocześnie  zapraszam do wysłuchania fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” – wykonanie Jan Englert, która rozpoczyna cykl spotkań z polskimi poetkami i polskimi poetami, wybranych utworów przestrzeni kilku wieków polskiej poezji.
https://www.youtube.com/watch?v=izDCM3CfABQ&feature=emb_title&fbclid=IwAR2auEbvQ_iYJlLJ5ufOPE3uHmXbKzgyoX77thyudx6KgeTrJZsrhyqtDko

Monika Kaczmarek


Uwaga Czytelnicy „Bursonogi” i nie tylko!

Już jest kolejne wydanie gazetki!

Tym razem przygotowaliśmy je dla Was w wersji on-line. Dostępne jest na stronie internetowej bursy w zakładce: „GAZETKA Bursonoga” oraz na bursowym Facebooku.
Zachęcamy do lektury!
Redakcja

Korzystając z okazji, pragniemy podziękować całemu zespołowi redagującemu „Bursonogę”. Gdyby nie Wasze zaangażowanie w pracę na rzecz gazetki, nie byłoby tego wyjątkowego wydania, w tym „wyjątkowo” trudnym czasie.
Opiekunowie gazetki
p. Monika i p. Agata


jp2
JAN PAWEŁ II W SŁUŻBIE POLSCE
Pamiętamy o setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka

Jan Paweł II trafiał do ludzi ze wszystkich stron świata. Wskazywał drogę pojednania. Kształtował  nową rzeczywistość. Występował w roli mediatora zwaśnionych narodów. Burzył podstawy totalitarnych systemów. Podążał również tam, gdzie występowały konflikty wojenne i niepokoje społeczne. Zawsze pamiętał o Polsce - kraju, który go ukształtował i który umiłował. W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II 8-krotnie odwiedził swoją Ojczyznę. Wszystkie  pielgrzymki papieskie przebiegały w zmieniającej się sytuacji społeczno - politycznej w Polsce. Słowa, które wówczas wypowiadał zawsze posiadały aktualny wydźwięk. Służył Polsce. W 1979r. w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki powiedział:

„Niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze ziemi Tej ziemi”

Rok później rozpoczął się w naszym kraju proces przemian, który doprowadził w 1989 roku do zmian ustrojowych, a w rezultacie do odzyskania niepodległości utraconej w 1939roku. Warto przypomnieć niektóre z wypowiedzi Jana Pawła II podczas kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny. Stanowiły i stanowią one nadal cenną naukę dla wszystkich, którym nie jest obojętna Polska.

Tylko zwycięstwo moralne może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność. Taki ład może być zarazem zwycięstwem rządzących i rządzonych”
(Warszawa 1983r.)

„Wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny i wymiar ekonomiczny, oczywiście wymiar kulturalny i każdy inny opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: PRAWDA-ZAUFANIE –WSPÓLNOTA. Tak jak w rodzinie .Tak jest też na innej skali w narodzie i państwie"
(Wrocław 1983 r.)

”Tylko wówczas naród żyje autentycznie własnym życiem, gdy w całej organizacji życia państwowego stwierdza swoją podmiotowość .Stwierdza, że jest gospodarzem we własnym domu”
(Warszawa 1987r.)

„Ojczyzna nasza musi zabiegać o to, aby życie ……..w Polsce stawało się coraz bardziej ludzkie, coraz bardziej godne człowieka. Ten proces, a zarazem to zadanie posiada cztery główne wytyczne(…) Są to: prawo do prawdy-prawo do wolności – prawo do sprawiedliwości-prawo do miłości"
( Warszawa1987r. )

„Państwo powinno chronić wolność i sumienia wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego  jaką religię lub światopogląd oni wyznają”
(Lubaczów 1991r.)

„Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, a także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje zawsze sprawa ładu moralnego, który jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia."
( Skoczów 1998r.)

„Wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli  krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż po Bałtyk i ten krzyż mówi całej Polsce : Sursum corda!! W górę serca”
(Zakopane 1997r.)

„Nie ma solidarności bez miłości- Więcej, nie ma szczęścia , nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości"
(Gdańsk 1999r)

„Starajcie się tak postępować i tak żyć, aby nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakowało dachu nad głową i chleba na stole, aby nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”
(Ełk 1999r.)

„Ojczyzno moja kochana Polsko (…)Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”
(Kraków 2002r.)

Jan Paweł II –PAMIĘTAMY!!!

https://jp2.tvp.pl/46925618/filmy

 "Warsztaty kulinarne" w domu

Dzisiaj zapraszam Was do wypieku  chleba.  Chleba zdrowego, bo bez mąki, a za to z samymi wartościowymi produktami. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe, bo wystarczy wszystkie produkty ze sobą połączyć. Chlebek jest mały ( pieczemy w tzw. keksówce)  i dość zwarty.  Polecam szczególnie gdy chcemy zjeść coś wartościowego , a nie zapychać się mąką ;)

Przepis


PORA RELAKSU :)
lampiony z puszek 2406583
Ta pora to oczywiście wieczór. Dni coraz cieplejsze, wieczory coraz przyjemniejsze - aż się prosi, aby dłużej posiedzieć na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Oczywiście przy nastrojowym świetle dobywającym się z samodzielnie wykonanych lampionów...
Przesyłam Wam kilka linków dzięki, którym zobaczycie jak samodzielnie wykonać  bajeczne lampiony z przedmiotów, które macie pod ręką:
Miłej zabawy :)
Marta Łuczak - Wasielak

Abstrakcja w myśleniu poprawia poczucie humoru i kreatywność :)
abstraction
Myślenie abstrakcyjne oznacza zdolność myślenia za pomocą pojęć abstrakcyjnych.
Jest niezbędnym składnikiem kreatywności. Rozwija się ono wraz z wiekiem.
Osoby umiejące myśleć abstrakcyjnie, w przeciwieństwie do osób posługujących się tylko konkretami, poszukują oryginalnych rozwiązań.  Natomiast osoby mające trudność z abstrakcyjnym myśleniem, mogą mieć trudności ze zrozumieniem wielu żartów lub mogą być mniej skłonne do empatii (no właśnie z powodu słabo rozwiniętej wyobraźni). 
Sami widzicie, że warto ćwiczyć tak zwane abstrakcyjne myślenie. 
Dlatego mam dla Was propozycję dwóch prostych ćwiczeń: 
1.  Wymyśl swój krótki dowcip - tzw. suchar :)
np. Jak Królewna Śnieżka budzi 7 krasnoludków?   - 7UP! 
2. Wykonaj prostą pracę plastyczną dowolnym narzędziem (długopis, flamastry, kredki - co masz pod ręką) na kartce o dowolnym formacie (może być kartka z zeszytu lub tylna część paragonu) jedynym założeniem jest to, że musi być ona w 100% abstrakcyjna.
Życzę dobrej zabawy!!! 
Do zobaczenia 
Marta Łuczak - Wasielak

Z cyklu „A może czas na chwilę refleksji?” - DOJRZAŁOŚĆ
sasiedzi

Na początku wielki ukłon w stronę Miłosza Matuszaka za Twoje „wystąpienie” skierowane do maturzystów i nie tylko! Dziękuję i pozdrawiam.

Jak na tacy podałeś mi temat do rozważenia, którym jest DOJRZAŁOŚĆ, bo „dojrzałość to nie tylko sposób myślenia a przede wszystkim czyny”. W ostatnim czasie wszyscy poddawani jesteśmy lekcjom życia, ale nie tylko szkolnego, ale ogólnie życiowego. „Zalewani” jesteśmy różnymi informacjami: życie codzienne w pandemii, różne aspekty dotyczące wyborów, sprawy bieżące dotyczące nauczania on-line, sprawy domowe, rodzinne. Wszyscy tym żyjemy i staramy się to na co dzień porządkować. Ale nie musi to być takie trudne, jeśli pomyślimy o swoim rozwoju, o swojej dojrzałości. Bo jak powiedział Gordon Allport: „dojrzałość osobowości to zgodność człowieka z otoczeniem oraz samym sobą”. Właśnie o to chodzi, żeby dostrzegać to co pozytywne i na tym budować swoje postrzeganie świata. Okazuje się, że wielokrotnie dociera do nas wiele negatywnych lub kontrowersyjnych wiadomości. Wtedy chciałoby się powiedzieć stop! podyskutujmy, ale okazuje się, że nie mamy z kim? Zatem podyskutujmy sami z sobą: poukładajmy swoje myśli, kształtujmy własne zdanie – kiedyś może nam się ono przyda, żeby je wypowiedzieć. Budujmy wewnętrzny świat wartości, którym kiedyś damy upust. Bowiem „w życiu każdego człowieka dojrzewanie oznacza zagłębianie się w siebie – tam są korzenie” (Osho). Myślę, że warto pracować nad sobą, inwestować w siebie, bo nigdy nie jesteśmy w stanie powiedzieć, z jaką rzeczywistością przyjdzie nam się zmierzyć. A „osoba o dojrzałej psychice szuka pozytywów w każdej sytuacji, ponieważ żadne doświadczenie nie jest całkowicie negatywne” (Dean Koontz). A tak a propos – za „chwilę” egzaminy dojrzałości. Niech one będą pomyślne dla Was Maturzyści. Pamiętajcie o celu, dążcie do niego, bowiem „liczy się nie to, kim ktoś się urodził, ale kim wybrał by być” (Joanne Kathleen Rowling).

Pozdrawiam wszystkich wychowanków, życzę zdrowia i pomyślności.

Iwona Paterek, wychowawca gr. I.


 Filmy, które warto obejrzeć.

Proponuje Krzysztof Krajewski camera

 1. „ Mój piękny syn” - (2018)
  Losy rodziny, którą dotyka problem uzależnienia dorastającego syna. Opowieść
  o nastolatku, który poszukuje swojej drogi i o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści. W roli głównej nominowany do Oskara Timothée Chalamet
 1. „Dunkierka” - (2018)
  Zrealizowany z dużym rozmachem dramat wojenny. Załogi łodzi: wojskowe oraz cywilne ryzykując życiem, próbują wygrać walkę z czasem i ocalić żołnierzy z okrążenia. W jednej z głównych ról gwiazda POP – Harry Styles (ex on Direction )
 1. „Pomiędzy słowami”- (2017)
  Michael ma 28 lat. Jest Polakiem, prawnikiem, biegle mówi po niemiecku. Pracuje w Berlinie, mieście  które oferuje mu sukces. Zerwanie więzów z Polską postrzega jako szanse dla siebie. Pewnego dnia poznaje swojego ojca, którego nigdy nie widział. Spędzają razem weekend. Michael zmuszony jest do zadania sobie pytań o swoją tożsamość i przynależność. W roli głównej Jakub Gierszał ( „Sala samobójców”, „Najlepszy”)
 1. „Gwiazdy” – (2017)
  Film o piłce nożnej i nie tylko. To mądra opowieść o ukrytych pragnieniach. Historia dwóch przyjaciół z boiska, których poróżniło uczucie do jednej kobiety. W rolach głównych Mateusz Kościukiewicz i Sebastian Febijański

JAN PAWEŁ II - PAMIĘTAMY 

jp2

Kochani, w tym roku mija 100 – rocznica urodzin Jana Pawła II. W związku z tym ruszamy z projektem pod nazwą „ Jan Paweł II – PAMIĘTAMY”.
Osoby chcące wziąć udział w projekcie, proszone są o kontakt z panią Moniką Kaczmarek – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy do udziału

Zastrzegamy jednak, że "Administratorem Danych Osobowych jest Dyrektor Bursy Szkolnej im. Stefana Rowińskiego ul. Tomczeka 34 63-400 w Ostrowie Wielkopolskim." Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim informuje, iż udostępnienie zdjęć oraz innych materiałów należących do osoby udostępniającej jest jednocześnie świadomym i dobrowolnym wyrażeniem zgody na ich publikację na stronie Internetowej Bursy Szkolnej oraz na portalu społecznościowym Facebook celem promocji uzdolnień wychowanków oraz umożliwienia kontynuacji kontaktu z wychowankami. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych można znaleźć na stronie http://www.bursa-ostrow.pl/Cudowna podróż...
91532358 646514596127274 4699654421892562944 o

W czasie kwarantanny kultura on-line rozwinęła się jak cudowny kwiat. Instytucje kultury, choć formalnie zamknięte, nie zapominały o swoich odbiorcach i rozszerzyły swoją działalność w internecie. Nie wychodząc z domu, możesz bezpiecznie uczestniczyć w wielu artystycznych przedsięwzięciach. Za jednym kliknięciem możesz przeskoczyć z Luwru do intymnej atmosfery domowego koncertu znanego wokalisty. Skorzystajcie z tego, że macie dostęp do tak szerokiej listy możliwości dotknięcia sztuki w jej bardzo szerokim aspekcie. Chcę Was namówić do podróży w nieznane meandry kultury i sztuki. Poświęćcie chwilę na odnalezienie czegoś co Was zachwyci, a o istnieniu czego nie mieliście wcześniej pojęcia. Bądźcie odkrywczy!!!

Marta Łuczak - Wasielak :)

Poniżej przykładowa lista kulturalnych propozycji:
https://www.facebook.com/groups/kulturawkwarantannie
https://zostanzmuzyka.pl/
⦁ Luwr + dostępne wystawy do zwiedzania online.
⦁ Google Art Project – jedna z najciekawszych ofert dla internautów, którzy mogą pooglądać zupełnie za darmo dzieła takich mistrzów jak Monet, wejść na szczyt Machu Picchu, zwiedzić Operę w Sydney lub odbyć mnóstwo niesamowitych wirtualnych wycieczek po najpopularniejszych obiektach turystycznych na Ziemi.
⦁ Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oferuje dostęp do podziwiania sztuki współczesnej w sieci (m.in. dzieł, które stworzył Pablo Picasso).
⦁ The National Gallery of Art w Waszyngtonie (do zobaczenia dzieła stworzone m.in. przez Raphaela).
⦁ The British Museum – wirtualne zwiedzanie + wycieczki online z wykorzystaniem Google Street View.
⦁ Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie – najczęściej odwiedzane muzeum na świecie pozwala internautom zwiedzać najciekawsze, prehistoryczne zbiory (kości dinozaurów, prehistorycznych gadów i ssaków oraz wiele innych bezcennych znalezisk).
⦁ The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (w wirtualnych zbiorach do zobaczenia m.in. tacy artyści jak Vincent van Gogh, Jackson Pollock, and Giotto di Bondone) + wycieczki online.
⦁ The Dali Theatre-Museum dla miłośników dzieł Salvadora Dali.
⦁ Muzeum Watykańskie nie zamyka się na turystów online i oferuje wirtualny dostęp do swoich zbiorów (łącznie z możliwością zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej).
⦁ Teatr Soho – "Idiota" Dostojewskiego z popisową rolą Agaty Buzek.
⦁ Teatr Żydowski na czas pandemii zaoferował widzom wirtualną scenę.
⦁ Teatr Nowy w Warszawie stale podpowiada widzom, co i gdzie mogą zobaczyć online.
⦁ Wrocławski Teatr Pantomimy oferuje widzom spektakle online (w repertuarze m.in. Gombrowicz oraz... pamiętniki z czasów kwarantanny).
⦁ Teatr Współczesny w Warszawie na czas kwarantanny organizuje występy online.
⦁ National Theatre of Scotland
⦁ Home in Manchester
⦁ Culture in Quarantine – Royal Shakespeare Company
https://www.facebook.com/unia.literacka/


Gry planszowe? – dlaczego nie!

gry planszowe

„Chińczyk”, „Młynek”, czy „Monopol” – coś Wam mówią te tytuły? Jesteśmy pewni, że tak! Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie przypomniałaby sobie teraz, wspólnie spędzonych chwil z rodziną, czy przyjaciółmi, podczas  których z wypiekami na twarzy grała w te kultowe gry planszowe, nawet nie wiedząc, że w tym momencie, dba o swój prawidłowy rozwój. Tak, planszówki, to nie tylko dobra zabawa, ale także same korzyści, o których możecie
poczytać, klikając w proponowany link: https://www.uraburagames.pl/dlaczego-warto-grac-w-gry-planszowe/
Kochani – pomimo poluzowania obostrzeń, zachęcamy Was, ze względów bezpieczeństwa, do pozostania w domach, a wolny czas proponujemy przeznaczyć na przykład na planszową rozrywkę. Jeśli domowe półki nie uginają się pod ciężarem gier lub jeśli wśród domowników, z różnych przyczyn, nie znajdziecie chętnych do „współpracy”, nie martwcie się.
Współczesność wychodzi Wam naprzeciw i oferuje darmowe gry planszowe w wersji on–line. Warto zajrzeć na proponowane strony: https://www.gry.pl/gry/planszowe-i-karciane, https://www.grajteraz.pl/lamiglowki i zafundować sobie w życiu „coś”, co łączy w sobie przyjemne z pożytecznym i pozwala cofnąć się do czasów dzieciństwa.
Życzymy sukcesów  :)


czapka

„Pożegnania nadszedł czas”

Drodzy Maturzyści,
nikt z nas nie mógł przewidzieć, że nie będzie nam dane, spotkać się razem przy wspólnym stole, by poddać się wspomnieniom, tak jak nakazuje bursowa tradycja, czyli dobrze Wam znane „Pożegnanie Maturzystów”. A wspomnień jest przecież tak wiele…
Zapewne pamiętacie dzień, w którym po raz pierwszy przekroczyliście próg bursy.

U niektórych z Was miny zdradzały wówczas strach, niepokój – i nic dziwnego, skoro w głowach pojawiały się pytania: „Czy sobie poradzę?”, „Czy mnie inni zaakceptują?”, „Kim są Ci ludzie, których zwą wychowawcami i jaką rolę będą odgrywać w moim życiu?”.
U niektórych, dało się jednak zauważyć ciekawość i chęć do zmierzenia się z nieznanym.
Pewne jest, że początkowe dni  dla większości z Was nie były łatwe, ale mijały te kolejne potem tygodnie, miesiące i życie w bursie nabierało innego wymiaru. Z biegiem czasu, nawiązaliście nowe kontakty, miejmy nadzieję, że trwałe przyjaźnie, odkrywaliście własną tożsamość, uczyliście się samodzielnego życia i dokonywania pierwszych ważnych decyzji. Angażując się w życie bursy, swoimi zdolnościami, umiejętnościami, czy pomysłami (od których czasami miewaliśmy migreny J), to Wy tworzyliście jej niepowtarzalny klimat!
Minęły jednak lata wytężonej pracy, ale także beztroskiej zabawy i nadszedł moment, kiedy trzeba będzie spakować swój „bursowy bagaż doświadczeń”, wyprowadzić się z miejsca, które mamy nadzieję, było dla Was „drugim domem” i wkroczyć w dorosłe życie.
Jako Wasi opiekunowie, mieliśmy razem z Wami świętować tę doniosłą chwilę. Niestety, aktualna rzeczywistość pokrzyżowała nam plany i napisała swój własny scenariusz. Scenariusz, w którym nie ma miejsca na uroczystość, podczas której wspominalibyśmy wspólnie spędzony czas, zatrzymany na fotografiach, słuchalibyśmy pięknych utworów muzycznych w aranżacji naszych bursowych artystów, zjedlibyśmy także pyszny tort…
Nie będziemy również ukradkiem wycierać płynących ze wzruszenia łez, słuchając słów wypowiadanych przez Panią Dyrektor, Wychowawców i młodszych kolegów. Szkoda, że tak ważny moment możemy przeżyć tylko za sprawą własnej wyobraźni.

Kochani, ku pokrzepieniu, warto wziąć sobie do serca słowa ks. J. Twardowskiego: „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.  Tak, nasi Maturzyści, dla Was teraz zaczyna się nowe, dorosłe życie, bez wychowawców grzmiących: „Weź się za naukę J”. Każdy z Was będzie teraz „kowalem własnego losu”, a nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć  rozpoczęcia nowej drogi z nadzieją, radością, sercami otwartymi na przyjaźń i miłość.  Życzymy Wam również pomyślnego zdania matur, które przybliżą Was do wymarzonego celu, dalszych sukcesów w nauce oraz pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.

Wyruszajcie zatem, pamiętając każdy z osobna, że: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” (Jan Paweł II).

Powodzenia!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Bursy Szkolnej

 

Tradycyjnie podczas każdej uroczystości Pożegnania Maturzystów przychodzi  moment na wyróżnienie tych  spośród Was, którzy wykazali  się wzorową  postawą i dużym zaangażowaniem w pracę na rzecz Bursy.

CHCEMY WAM ZA TO SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ !!!

W gronie nagrodzonych Maturzystów  znaleźli się:

 • DARIA GŁOWIAK - wyróżniona za wysoką kulturę osobistą i zaangażowanie w życie Bursy (przewodnicząca Rady Grupy, członek Młodzieżowej Rady Bursy), a także za działalność na rzecz społeczności bursowej ( pełniła funkcję mediatora rówieśniczego).
 • JOANNA BAZAK – wyróżniona za wzorowe zachowanie oraz aktywny udział w organizowanych wydarzeniach i uroczystościach bursowych.
 • ALEKSANDRA ŁUCZAK – wyróżniona na zaangażowanie w życie Bursy oraz aktywny udział w uroczystościach i projektach  na rzecz Bursy i społeczności lokalnej miasta .
 • DOMINIKA TALARCZYK – wyróżniona za wysoką kulturę osobistą, wzorowe zachowanie, za zaangażowanie w życie Bursy oraz działalność na rzecz społeczności bursowej (członek Rady Grupy oraz Młodzieżowej Rady Bursy)
 • FILIP TOMCZYK – wyróżniony za  zaangażowanie w pracę na rzecz Bursy , za dokumentację fotograficzną bursowych wydarzeń  oraz za pomoc w rozumieniu praw rządzących informatyką.
 • JAKUB PALCZEWSKI – wyróżniony za zaangażowanie w pracę na rzecz Bursy oraz dzielenie się swoją poetycką twórczością z czytelnikami bursowej gazetki” Bursonoga”.
 • JAKUB IZYDORCZYK – wyróżniony za zaangażowanie w organizację ważnych imprez, uroczystości oraz za udział w projektach na rzecz Bursy i społeczności lokalnej miasta .

MAMY DLA WAS PRZYGOTOWANE DYPLOMY I NAGRODY RZECZOWE ORAZ LISTY GRATULACYJNE  DLA WASZYCH RODZICÓW.

Składamy również podziękowania dla Jakuba Jamrozińskiego, Bartłomieja Kędzi, Jakuba Sembereckiego i Bartosza Szelągowskiego, którzy w czasie pobytu w bursie  zaangażowali się w zagospodarowanie terenu zieleni przed budynkiem bursy poprzez   zaprojektowanie i wykonanie pergoli i klombu .

DZIĘKUJEMY!!!

NADAL ZACHĘCAMY WAS  DO AKTYWNOŚCI NA BURSOWYM FB ORAZ STRONIE INTERNETOWEJ.


taniec

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

Od 1982 roku, 29 kwietnia, na całym świecie, obchodzony jest właśnie Międzynarodowy Dzień Tańca. Organizuje się wówczas imprezy edukacyjno – artystyczne na cześć wielkiego reformatora tej sztuki, francuskiego tancerza i choreografa Jeana - Georges’a Noverre’a.

Oczywistym faktem jest to, iż ze względu na obecną sytuację, obchody święta na globalną skalę nie będą możliwe. Warto jednak samemu lub z rodziną, wykorzystać przyświecającą im ideę i dać się ponieść muzyce, zwłaszcza, że idący z nią w parze taniec, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, o które teraz powinniśmy dbać codziennie.

Zachęcamy do kliknięcia w podany link, by poczytać o korzyściach, wynikających z tej formy aktywności: https://krokdozdrowia.com/taniec-wiesz-daje-korzysci/   

Pamiętajcie, taniec nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności i szczególnej oprawy, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dnia (a potem może i kolejnego)  pląsać sobie we własnym, unikatowym stylu w rytm ulubionych dźwięków. To takie proste -  wystarczy się uśmiechnąć i jak śpiewa Golec Uorkiestra „Tańcz nie żałuj podłogi, tańcz niech niosą Cię nogi…” 


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień książki wywodzi się z Katalonii. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Zgodnie z tradycją Katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje ukochane czerwonymi różami, a one darują im książkę.
Na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich czytamy:
„W tym roku jednak wiosna wita nas w sposób szczególnie niewesoły. W związku z panującymi ograniczeniami związanymi z ochroną przed zarażeniem zarówno wydawcy jak i dystrybutorzy – hurtownicy i księgarze odnotowują znaczny spadek obrotów wynikający z przepisów ograniczających przemieszczanie się. 
W tym roku zachęcajmy do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach! Wspierajmy świat książki w tym trudnym czasie poprzez zakupy w "księgarni za rogiem". Zachęcajmy także do śledzenia licznych inicjatyw pro czytelniczych w Internecie organizowanych przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.”

Epidemia koronawirusa to ciężki czas dla nas wszystkich. Proponujemy w tym dniu i nie tylko, zaglądać także na stronę https://fbc.pionier.net.pl/ na pewno znajdziemy tam coś dla siebie.

dzien ksiazki


"Warsztaty kulinarne" w domu

A może tak Kochani, warto ruszyć do kuchni i przygotować coś smacznego dla siebie i rodzinki? Przypomnę Wam przepisy na smaczne koktajle, które robiliśmy na warsztatach, a które cieszyły się uznaniem Waszych kubków smakowych.
Przepisy łatwe w wykonaniu, bo wszystkie składniki po prostu ze sobą miksujemy.
Nie ma na co czekać, do dzieła!
PRZEPISY

juice


Droga młodzieży !!!

Nie będziemy mogli odbyć wycieczki do Biblioteki Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim, która była zaplanowana na ten rok szkolny. Zatem w zaistniałej sytuacji, chcielibyśmy Wam zaproponować, wirtualny spacer po Bibliotece Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
https://bibliotekajagiellonska.wkraj.pl/html5/index.php?id=78961#78870/336,5

Jednocześnie przypominamy, strony internetowe bibliotek cyfrowych, darmowych ebooków, z których warto skorzystać:
https://wolnelektury.pl/ – darmowa biblioteka cyfrowa
https://lektury.gov.pl/ – serwis zawiera wiele szkolnych lektur z ich wykazem i opisem.
https://polona.pl/ – największa w Polsce biblioteka cyfrowa , zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane (wprowadzone do pamięci komputera) zbiory.
http://www.publio.pl/index.html – oferuje ponad 1000 ebooków za darmo.

Zapraszamy do lektury.


Gala Talentów "On-line"

Drodzy Wychowankowie, jak zapewne wiecie, tradycją naszej Bursy jest organizacja Gali Talentów. W tym roku przybierze ona nieco inną... ale równie wyjątkową formę - formę on-line.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do pochwalenia się swoim talentem na profilu Bursy Szkolnej. Jak to będzie wyglądało? Otóż zdjęcia, filmiki z krótkim opisem ukazującym Wasz talent, należy wysyłać na Facebook-owego Messenger-a Bursy Szkolnej jako wiadomość prywatną.
Z przesłanych materiałów zostanie utworzony album pod nazwą "Gala Talentów on-line", który następnie będzie opublikowany na naszym ogólnym facebookowym profilu Bursy Szkolnej i stronie internetowej.
Zapraszamy do udziału w Gali :)

Zastrzegamy jednak, że "Administratorem Danych Osobowych jest Dyrektor Bursy Szkolnej im. Stefana Rowińskiego ul. Tomczeka 34 63-400 w Ostrowie Wielkopolskim." Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim informuje, iż udostępnienie zdjęć oraz innych materiałów należących do osoby udostępniającej jest jednocześnie świadomym i dobrowolnym wyrażeniem zgody na ich publikację na stronie Internetowej Bursy Szkolnej oraz na portalu społecznościowym Facebook celem promocji uzdolnień wychowanków oraz umożliwienia kontynuacji kontaktu z wychowankami. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych można znaleźć na stronie http://www.bursa-ostrow.pl/”


Co u Ciebie słychać ?

Drodzy Wychowankowie, bardzo za Wami tęsknimy ! Dlatego ruszamy z ogólnobursowym projektem pod nazwą "Co u Ciebie słychać?"
Zapraszamy Was do wysyłania swoich zdjęć "z kwarantanny". Zdjęcia z krótkim opisem należy wysyłać na Facebook-owego Messenger-a Bursy Szkolnej - jako wiadomość prywatną. Z przesłanych zdjęć zostanie utworzony album pod nazwą "Co u Ciebie słychać", który następnie będzie opublikowany na naszym ogólnym facebookowym profilu Bursy Szkolnej.
Dzięki temu wszyscy będziemy mogli się zobaczyć i pozdrowić.
Zatem do zobaczenia !

Zastrzegamy jednak, że "Administratorem Danych Osobowych jest Dyrektor Bursy Szkolnej im. Stefana Rowińskiego ul. Tomczeka 34 63-400 w Ostrowie Wielkopolskim." Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim informuje, iż udostępnienie zdjęć oraz innych materiałów należących do osoby udostępniającej jest jednocześnie świadomym i dobrowolnym wyrażeniem zgody na ich publikację na stronie Internetowej Bursy Szkolnej oraz na portalu społecznościowym Facebook celem promocji uzdolnień wychowanków oraz umożliwienia kontynuacji kontaktu z wychowankami. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych można znaleźć na stronie http://www.bursa-ostrow.pl/”


Drodzy Wychowankowie :)

Obecny czas stanowi wyzwanie dla nas wszystkich, a sytuacja w której się znaleźliśmy z pewnością jest trudna. Niemniej jednak, bardzo ważne jest by w tej dzisiejszej rzeczywistości nabyć umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dlatego zachęcam wszystkich do zapoznania się z poniższą prezentacją.
Pozdrawiam Elżbieta Małecka / wychowawca grupy IV

Umiejętność radzenia sobie ze stresem


„Z poprawną polszczyzną na co dzień”

„Ubierać płaszcz”, czy „Ubierać się w płaszcz”, „Ciężki orzech do zgryzienia”, a może „Twardy orzech do zgryzienia”? To tylko niektóre wyrażenia, z którymi mierzyli się uczestnicy Testu Językowego, przeprowadzonego w ramach obchodów Światowego Dnia Języka Ojczystego.
W wyniku tych zmagań, które pokazały, że współczesnej młodzieży są znajome zasady poprawnej polszczyzny, I miejsce zajęła Wiktoria Pelińska natomiast II miejsce ex aequo zajęły: Wioletta Wagner i Wiktoria Wojtkowiak. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do sprawdzenia swoich umiejętności w następnym roku szkolnym ;)

   kp1  kp2  kp3  


Drodzy Wychowankowie,

zbliżają się Święta Wielkanocne, będące czasem refleksji, otuchy i nadziei. Z tej okazji, już teraz życzymy Wam, aby te święta przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość, by stały się źródłem wzmacniania ducha, pielęgnowania więzi z osobami, które kochacie, a także, by dały Wam siłę do pokonywania trudności i pozwoliły z ufnością patrzeć w przyszłość.

ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT !

 norwegia wielkanoc 845x422


Światowy Dzień Zdrowia

zdrowie

Niezmiennie od 1950 roku, 7 kwietnia świat obchodzi Dzień Zdrowia, którego celem jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych, dotyczących społeczeństw wszystkich kontynentów. My także, jako bursowa społeczność, włączaliśmy się w akcję - zapewne pamiętacie smak zdrowych przekąsek, wyczarowywanych na warsztatach kulinarnych, happeningi profilaktyczne,podejmowanie aktywności fizycznej pod okiem trenera, czy pomiary ciśnienia tętniczego zaraz po powrocie ze szkoły (o dziwo nigdy nie było wysokie  ;). Teraz jest rok 2020 i nie ma wątpliwości, że hasło "zdrowie" nabrało wyjątkowego znaczenia i nie odnosi się tylko do jednego dnia w roku. Priorytetem dla nas wszystkich stało się dostosowanie się do zaleceń i rekomendacji, związanych z bezpieczeństwem zdrowia własnego i innych. Pozostanie w domu nie musi jednak oznaczać rezygnacji z tych codziennych praktyk w trosce o zdrowie. Nadal możecie dbać o prawidłowe odżywianie, czy być aktywni fizycznie, nawet jeśli to oznacza zamianę hantli na butelkę z wodą niegazowaną. Liczy się kreatywność, a tej Wam z pewnością nie brakuje ;)  Ważne jest także to, byście zgłębiając temat, nie zapomnieli o własnym zdrowiu psychicznym, zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja wzmaga stres na wielu płaszczyznach. Aby zrozumieć jego wpływ na człowieka i poznać sposoby radzenia sobie z tym przeciwnikiem, warto zapoznać się z treściami artykułów : https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10307504/eksperci-podpowiadaja-jak-radzic-sobie-ze-stresem-z-powodu-pandemii-covid-19.html , https://www.pokonajlek.pl/relaksacja/  Mamy nadzieję, iż powyższa lektura i wynikające z niej wskazówki, zainspirują Was do działań, na rzecz własnego zdrowia. Pamiętajcie - dbając o siebie, stosując się do obowiązujących zasad, mamy szansę spotkać się w niezmienionym składzie, a wtedy to już Światowy Dzień Zdrowia, będziemy sobie obchodzić po naszemu ;)


"Nie bądź łoś, daj coś"

W marcu młodzież Bursy Szkolnej odwiedziała Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Dzięki corocznej akcji charytatywnej, zakupiliśmy karmę wspierając w ten sposób potrzebujące i samotne zwierzęta. Przy okazji tej wizyty, wychowankowie poświęcili swój wolny czas na spacery z czworonożnymi mieszkańcami Schroniska. Kochani, dziękujemy za Waszą hojność i otwarte serca, w imieniu tych, którzy czekają na nowe, pełne ciepła i miłości domy.


 Drodzy Bursanci

Przerwa w funkcjonowaniu szkół i naszej bursy to nie ferie. To jest czas kwarantanny. Ma ona na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prosimy, pozostancie w tym czasie w domach, ograniczcie do minimum kontakty towarzyskie, unikajcie dużych skupisk ludzi, stosujcie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego,które przecież znacie. Wykorzystajcie dobrze ten czas, przeznaczając go na swoje hobby (byle bezpieczne), na lekturę, na naukę, także on-line. Informacje na temat koronawirusa możecie znaleźć także na stronie gov.pl/koronawirus a jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości możecie skorzystać z bezpłatnej infolinii NFZ czynnej całą dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerem 800 190 590.

Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy zdrowia.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Bursy Szkolnej


Nasi Kochani Maturzyści !

Chyba żaden z Was nie wyobrażał sobie takiego nagłego i tak długiego wyjazdu z bursy. Może niektórzy początkowo ucieszyli się bardzo, że nie będą nad nimi krążyć wychowawcy i zawracać głowę żeby wziąć się do nauki, zamiast spędzać przyjemnie czas z koleżankami i kolegami. Z pewnością także oni zaczynają teraz zastanawiać się nad sobą i nad tym co się dzieje. Nastał dla nas wszystkich czas wielkiej próby. Możecie teraz pokazać jakimi naprawdę jesteście ludźmi i na co Was stać. Matura to nie tylko egzamin ze zdobytej wiedzy. Nie przez przypadek została nazwana egzaminem dojrzałości. W tym roku możecie w szczególny sposób wykazać się dojrzałością. Wierzymy, że staniecie na wysokości zadania i udowodnicie, że jesteście fajnymi młodymi ludźmi w pełni odpowiedzialnymi za siebie i innych. Przez ostatnie lata zdążyliśmy Was poznać i jesteśmy pweni, że ten wyjątkowy w tym roku egzamin zdacie celująco. Chcemy Was nadal wspomaać, ponieważ w tym momencie nie możemy tego robić bezpośrednio zachęcamy Was do zapoznania się z materiałami, które mogą Wam pomóc. Zachecamy do odwiedzenia stron:
https://gazetomania.pl/26134,kreatywne-podejscie-do-problemow
https://zdasz.to/poradnik-maturzysty/jak-walczyc-z-brakiem-motywacji-do-nauki

Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami !!! Powodzenia !!!
Dyrekcja i wychowawcy Bursy Szkolnej


" Za górami, za lasami..." 

Co roku, 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa bowiem to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, autora dobrze nam znanych baśni takicj jak "Dziewczynka z zapałkami" czy "Calineczka". Wiadomo, że od wielu lat, w obchody anażują się biblioteki, domy kultury, a nawet księarnie. W obecnej sytuacji na tak dużą skalę nie jest to możliwe - dlatego zachęcamy tych z Was, co mają młodzsze rodzeństwo, do włączenia się w akcję w domowym zaciszu. Dzięki tej inicjatywie (niekoniecznie jednorazowej), nie tylko uwrażliwicie maluchy na piękno życia i sztuki, ale przede wszystkim macie szansę umocnić więzi rodzinne, a przy okazji podarować rodzicom chwilę wytchnienia ;)

Do dzieła !


"Bursonada 2020"

Ostatni dzień karnawału czyli tzw. "Podkoziołek" spędziliśmy w Bursie na wspólnej zabawie. "Bursonada" to konkurs, w którym młodzież ma okazję wykazać się kreatywnością oraz umiejętnością logicznego myślenia. W konkursie wzięły udział cztery, trzyosobowe zespoły, reprezentujące każdą grupę wychowawczą. Najlepsi w "Bursonadzie" okazali się chłopcy z grupy I: Maciej Andrzejewski, Jakub Palczewski oraz Bartosz Maćkowiak. II miejsce zajął koedukacyjny zespół grupy II : Joanna Bazak, Kornel Andrzejewski i Sergiusz Kostrzewski. Kolejne, III miejsce, zajęły dziewczęta z grupy IV : Paulina Mateusiak, Zofia Sowińska oraz Klaudia Wilczyńska. Ostatnie miejsce, przypadło w udziale grupie III, którą reprezentowali: Mikołaj Malinowski, Dawid Nawrot i Jakub Kałwiński.

Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy zainteresowaną brać bursową do wzięcia udziału w kolejnej "Bursonadzie" za rok !

Burs  Burs1  burs3  Burs2  burs4  burs5  burs6  burs7  burs8  burs9  burs91  burs92  burs93


Bursańci z koncertem pieśni religijnej...

W niedzielę 23 lutego 2020r. młodzież naszej bursy gościła w kościele pod wezwaniem Św. Pawła Apostoła na osobiste zaproszenie proboszcza parafii ks. Jacka Kity.

Podczas trzech mszy św. zespół w składzie: Aleksandra Łuczak - śpiew, Kornelia Krysińska - śpiew, Martyna Stefańska - śpiew, Jakub Izydorczyk - gitara, Rafał Rettig - skrzypce, Miłosz Matuszak - operator dźwieku i lektor, wykonał pięć pieśni religijnych uświetniając tym oprawę muzyczną liturgii. Wierni obecni na mszy mogli usłyszeć takie pieśni jak: "Mario czy ty wiesz", "Schowaj mnie"; "Nasz Bóg", "Ave Maria Jasnogórska" i "Barka".  Było to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy dla tak wielu słuchaczy mogliśmy pochwalić się osiągnięciami naszych bursantów, pokazać ich talent, zaangażowanie, wzorową postawę.

Swoją muzyką i pięknym wykonaniem wytworzyli niepowtarzalny klimat i wzruszenie na twarzach wielu osób.

  ko ko1  ko3  ko4  ko5  ko6  ko7  ko9  ko92  ko93  ko91  ko94


Nowa odsłona uczelni dziewcząt ;)

  IMG 20200224 062149 Kopiowanie  IMG 20200224 062307 Kopiowanie  IMG 20200224 062601 Kopiowanie


"English is fun"

 Kolejny, ogólnobursowy Konkurs języka angielskiego - podsumowany ! Dwudziestka uczestników, sprawdziła swoje umiejętności językowe w zakresie słownictwa i gramatyki, rozwiązując pisemny test. W tym roku miejsca na podium zajęły dziewczęta z grupy IV : I miejsce - Weronika Kaznowska, II miejsce - Wioletta Wagner, III miejsce - Natalia Pękalska. Laureatkom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.

IMG 1306 Kopiowanie

 

Bursowe kolędowanie.

Polskie kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Niestety zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika. Chcąc jednak podtrzymać i kontynuować niegdyś rozpoczętą tradycję wspólnego kolędowania w naszej bursie, tym samym uwrażliwić młodzież na piękno i wymowę polskich kolęd zorganizowaliśmy "bursowe kolędowanie", podczas, któreg swoją obecnością zaszczycił nas ks. Jacek Kita proboszcz Parafii pw. św. Pawła Apostoła.

 bk  bk1  bk2  bk3  bk4  bk5  bk6  bk7  bk8  bk9  bk12

Powiało chłodem... ;)

21 stycznia 2020r. grupa chłopców i dziewcząt odwiedziła ostrowskie sztuczne lodowisko. Młodzież miała okazję pojeździć na łyżwach i wspólnie się bawić. Trzeba przyznać że niektórzy mogliby trenować jazdę figurową na lodzie  - mają talent !

 lodo  lodo1  lodo2  lodo3  lodo4

 

"Wieczór poetycki poświęcony Wisławie Szymborskiej"

W poniedziałkowy wieczór, 13 stycznia 2020 roku, w bibliotece bursowej odbył się wieczorek poetycki, poświęcony poetce Wisławie Szymborskiej. Inspiracją do zorganizowania wieczorku była ósma rocznica śmierci noblistki, która przypada 8 lutego 20120 roku. Obecni na wieczorku wysłuchali barwnego życiortysu poetki, który przeplatany był recytacją wierszy w wykonaniu wychowanek bursy Julii Szczepaniak i Martyny Stefańskiej. Oprawa muzyczna w wykonaniu Jakuba Izodorczyka.

Już teraz zapraszamy na kolejny wieczorek poetycki, który odbędzie się w maju tego roku. Do zobaczenia.

szymb  szymb1

 

„Wigilia Powiatowa w Bursie Szkolnej”

Na zaproszenie Starosty Ostrowskiego P. Pawła Rajskiego, 19 grudnia 2019r., do naszej placówki przybyli wszyscy Dyrektorzy Powiatowych Jednostek Organizacyjnych oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa, by przy wspólnym stole uczcić nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Zanim zaproszeni goście, tradycyjnie podzielili się opłatkiem, wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu naszych uzdolnionych wychowanków oraz bożonarodzeniowych życzeń, złożonych przez Starostę.

DSC 0002  DSC 0010  DSC 0015  DSC 0016 DSC 0019  

DSC 0020 DSC 0035 DSC 0039 DSC 0044 DSC 0051 DSC 0055

„Uroczysty Wieczór Wigilijny”

Boże Narodzenie – czas święty, a więc Bogu przeznaczony. Koloryt i atmosfera świąt, pozwalają człowiekowi oderwać się od szarej rzeczywistości i dostrzec inne wymiary swego istnienia w czasie, ujrzeć piękno i doznać dobroci, wyrazić komuś miłość i wdzięczność. Nie może tu zabraknąć pięknych życzeń podczas łamania się opłatkiem, cudownego wystroju stołówki i świetlicy, pięknie nakrytych stołów, pysznego jedzenia, upominków oraz dźwięków muzyki i słów poezji. Tego wszystkiego, mogliśmy doświadczyć w obfitości podczas tegorocznej Wigilii bursowej, która odbyła się 17 grudnia 2019r.

Ten wyjątkowy wieczór, pozwolił uwolnić z Nas wszystko, co najlepsze.

NIECH TO TRWA JAK NAJDŁUŻEJ!

DSC 0069 DSC 0009   DSC 0017 DSC 0031 DSC 0041 DSC 00512 

DSC 0054  DSC 0059 DSC 0094 DSC 0101 DSC 0113 DSC 0116

DSC 0133 DSC 0139

„Otwarte serca – pomagamy Martusi i Maksowi”

2 grudnia 2019r. w bursie odbyła się charytatywna zbiórka pieniędzy na leczenie Martusi i Maksa. Bursanci wykazali się dużą wrażliwością i hojnością. Zebraliśmy 310 złotych. BRAWO!!!

Kwota została przekazana na ręce Pani Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych, które było głównym organizatorem akcji oraz koncertu.

DZIĘKUJEMY!

 

Zapachniało świętami...

Przygotowanie pierników na bursową wigilię zaczyna być tradycją dla młodzieży z Warsztatów Kulinarnych. Tym razem jednak, to chłopacy wzięli sprawy w swoje ręce i założyli fartuchy .

piernik  piernik1  piernik2  piernik4

Mikołajki na wesoło  ;)

nawe  nawe1  nawe2  nawe3  nawe4   nawe5  nawe6  nawe7 nawe8

 

ZMOWA SŁOWA

28 listopada w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się ogłoszenie wyników, Powiatowego Konkursu ZMOWA SŁOWA. Miło nam poinformować, że nasz wychowanek Jakub Palczewski w kategorii młodzież licealna, otrzymał I miejsce. Natomiast dyplom udziału w konkursie , otrzymały wychowanki: Julia Szczepaniak i Karolina Nowicka. GRATULUJEMY!!!

 

ŚWIĘTO PATRONA BURSY

Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim świętowała 30 - lecie nadania imienia. Ostrowska bursa od 1989 roku nosi imię Stefana Rowińskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicz na grobie oraz pod tablicą pamiątkową patrona. Przygotowana została również wystawa jubileuszowa: "Stefan Rowiński - życie i twórczość". Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej, która była poświęcona postaci Stefana Rowińskiego, jednego z najbardziej znanych mieszkańców naszego miasta. Następnie młodzież udała się do Muzeum 3D, gdzie przemieszczała się ulicami dawnego Ostrowa. Zwiedzanie zakończyło się w Muzeum Cafe, w którym można było się przenieść do przeszłości i przysiąść się do stolika Gustawa Bojanowskiego i Jadwigi Żychlińskiej, pisarzy związanych z Ostrowem.

Row Row1  Row2  Row3  Row4

 

" Czym jest dla Ciebie nowoczesny patriotyzm ? "

Podsumowanie sondy.

Bursanci odpowiadali najczęściej, że nowoczesny patriotyzm to:      

   1/ Udział w wyborach      

   2/ Dbałość o kultywowanie i przekazywanie w rodzinach tradycji narodowych      

   3/ Okazywanie szacunku symbolom narodowym         

   4/ Stawanie w obronie kraju w razie zagrożenia.                                                                                                                                                                                                                                                               

 Te tak ważne treści, przedstawiciele poszczególnych grup przenieśli na obraz tworząc cztery plakaty reprezentujące każdą z grup. Powstała w ten sposób galeria, którą odsłoniliśmy 25 listopada 2019r. w obecności wychowawców, twórców oraz przedstawicieli grup.

Spotkanie było również okazją do podsumowania wszystkich działań związanych z budowaniem tożsamości narodowej wśród wychowanków bursy. Do tych nalezy udział placówki w ogólnopolskiej akcji " Szkoła pamięta", prezentacja miltimedialna na temat historii Polski, wysłuchanie patriotycznych piosenek oraz wierszy. Odwiedziliśmy groby naszych lokalnych bohaterów narodowych, a przede wszystkim grób naszego patrona Stefana Rowińskiego oraz groby Powstańców Wielkopolskich.

 

patr1 1  patr1 2  patr3  patr4  nie5 patr6   patr7  patr8  patr9  patr91  patr92  patr93  patr94

 

 

"Nie daj się stresowi"

Pod tym hasłem odbyło się spotkanie z panią psycholog Iwoną Ambroży. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i nie da się go uniknąć. Czasami nas tylko pozytywnie mobilizuje, ale czasami wręcz paraliżuje. Dlatego warto się nauczyć, jak sobie z nim radzić. Podczas spotkania z panią psycholog okazało się, że sposoby, aby mu się nie poddawać nie są wcale takie skomplikowane. Dlatego warto je wypróbować, kiedy dopadnie nas stres.

  psych  psych1

 

Nowa odsłona uczelni ;)

 swietlica CH 1 Kopiowanie  swietlica CH 2 Kopiowanie 2  swietlica CH 3 Kopiowanie swietlica d 1 Kopiowanie  swietlica d3 Kopiowanie  swietlica d 2 Kopiowanie

 

 NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

Na półki naszej Biblioteki trafiły nowości książkowe. Zachęcamy do odwiedzin, bo każdy znajdzie tu dla siebie ciekawą propozycje. Zapraszamy do lektury !

nk  nk1  nk2  nk3

 

 

"PASOWANIE NA BURSANTA"

"Będę dbał o honor i tradycję bursy oraz współtworzył jej autorytet" ; "Będę szanował poglądy i przekonania moich koleżanek i kolegów..." - to fragment przysiegi złożonej przez nowoprzyjetych do bursy wychowanków podczas " Pasowania na Bursanta", które miało miejsce 7 paźdźiernika 2019r. W trakcie tradycyjnej już uroczystości, młodzi wychowankowie oprócz obejrzanego programu artystycznego, przygotowanego przez starszych bursantów, otrzymali na znak przynależności pamiątkowe legitymacje, których wręczenie poprzedził szereg życzeń.

Oficjalnie witamy wśród NAS ;)

 pa11.10  pa111.10 pa211.10  pa311.10  pa411.10  pa511.10  pa611.10  pa711.10  pa811.10  pa911.10  pa1011.10  pa1111.10  pa1211.10

 

 Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt ogłosić zwycięzcę tegorocznego konkursu na

Super Chłopaka 2019/2020

którym został Maciej Andrzejewski

Podobnie jak w latach ubiegłych chłopcy w walce o "tytuł" musieli wykazać się m.in. poczuciem humoru, spawnością fizyczną oraz umiejętnościami tanecznymi. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały dziewczęta z MRB. Ponadto dziewczyny przygotowały dla chłopaków smaczny poczęstunek.

 dc  dc1  dc2  dc3  dch  dch1  dch2  dch3  dch4  dch5  dch6

 

 

ŚLADAMI HISTORII

    1 października wychowankowie naszej bursy wzięli udział w wycieczce organizowanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego KOLEJE WOLNOŚCI 1939 - 2019 WIELKOPOLANIE W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 ROKU. Była to wycieczka pociągiem retro - stare drewniane wagony, ciągnięte przez prawdziwy czarny parowóz. Podróżowaliśmy na trasie Ostrów Wlkp - Jarocin. Sceneria w jakiej się znaleźliśmy pozwoliła wszystkim uczestnikom przenieść się do września roku 1939 , a więc czasu wybuchu II wojny światowej. Podczas jeazdy pociągiem organizatorzy ubrani byli w wojskowe mundury z tamtego okresu, opowiadali o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat. To było naprawdę miło spędzone popołudnie. Połączylismy przyjemne z pożytecznym - przejażdżkę starodawnym pociągiem oraz naukę historii.

 

 pkp  pkp1  pkp2  pkp3  pkp4  pkp5 pkp6  pkp7 2

 

 

Narodowe Czytanie 2019

    Akcja Narodowego Czytania w Bursie Szkolnej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 17 września. W programie wydarzenia odbyło się powitanie, przedstawiono krótką charakterystykę powstania akcji, oraz katarynki jako instrumentu, wspólnie czytano lekturę Nowel polskich: "Dym" - M.Konopnickiej, "Katarynka" - B. Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" - B. Schulz. Na zakończenie nastąpił występ artystyczny młodzieży: piosenka "Pożar na tamce" - Jerema Stępowski w wykonaniu : wokal - Mikołaj Malinowski, pianino- Sandra Kowalska, gitara - Jakub Izydorczyk. Uczestnikami spotkania byli wychowawcy i młodzież mieszkająca w bursie. Całej oprawie przewodniczyła pani Monika Kaczmarek.

 

nc  nc1  nc2  nc3  nc4  nc5  nc6  nc7 

 

 Spacer Ostrowskim Traktem Kultury

   W dniach 5 i 10 września 2019r. nowoprzyjęci wychowankowie wzięli udział w zwiedzaniu Ostrowa Wlkp. z przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Młodzież podczas spaceru miała okazję zobaczyć najstarszą budowlę miasta - szachulcowy kościół z 1778r.,budynek dawnej szkoły ewangelickiej z 1866r.,kamienicę z 1797r. ostrowskiego burmistrza Kaspra Heinricha Gärtnera, neoromańską konkatedrę z 1907r. z rzeźbami Władysława Marcinkowskiego i Marcina Rożka, budynek dawnego Królewskiego Katolickiego Gimnazjum z 1845r., nazywanego Wielkopolską Szkołą Edukacji Narodowej, oraz synagogę z 1860r. w stylu mauretańskim.

    OTK  OTK1

 

 

SZANOWNI  RODZICE

DRODZY  WYCHOWANKOWIE

Kwaterowanie do bursy rozpoczynamy w niedzielę 1 września 2019 roku:

od godziny 1500 - 1600  - kwaterowanie wychowanków nowoprzyjętych

od godziny 1600 - 1630  - spotkanie rodziców  wychowanków nowoprzyjętych z dyrektorem bursy

od godziny 1630 - 1730 - spotkania rodziców z wychowawcami.

Obecność rodziców lub opiekunów prawnych obowiązkowa.

od godziny 1730 - 2100  - kwaterowanie wszystkich pozostałych wychowanków.

Serdecznie zapraszamy