Konkurs Ekologiczny
Recykling, czyli ponowne wykorzystanie śmieci, to główne hasło, które przewodniczyło konkursowi ekologicznemu, organizowanemu w naszej bursie.
Każda z grup wychowawczych, przygotowała planszę „Kącik Ekologiczny” ,wykorzystując do tego przeróżne materiały, nadające się do recyklingu.
Jako, że kreatywność wychowanków bardzo zaskoczyła, jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Gratulujemy wiedzy z zakresu ekologii no i przede wszystkim pomysłowości!
Konkurs Ortograficzny
Za nami kolejna edycja ogólnobursowego Konkursu Ortograficznego, umożliwiająca wychowankom sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych. Okazało się, że najlepiej opanowane ma je Oliwia Dawidowicz, która zajęła I miejsce. II przypadło Wiktorii Kołaczek natomiast III Marcelinie Jarus.
Zwycięzcom , jak i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wycieczka bursowa z okazji Dnia Dziecka do Gołuchowa.
Dnia 31 maja 2022 r. grupa wychowanków, pod opieką pani Eli Małeckiej i pani Moniki Kaczmarek, uczestniczyła
w wycieczce do Gołuchowa. Po dotarciu na miejsce, wybraliśmy się do gołuchowskiego lasu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć głaz św. Jadwigi - największy głaz narzutowy w Wielkopolsce. Odwiedziliśmy również Pokazową Zagrodę Zwierząt ,gdzie przebywają m.in.: żubry, dziki, koniki polskie. Dalej spacerkiem po zabytkowym parku w Gołuchowie udaliśmy się do bram zamku ( który był niestety zamknięty z powodu remontu) oraz pod Mauzoleum rodziny Czartoryskich – grobowiec Izabeli z Czartoryskich – Działyńskich (właścicielki gołuchowskiego zamku) i jej rodziny. Na koniec zjedliśmy pyszne lody w restauracji „Zamkowa”
W drodze powrotnej, troszkę już zmęczeni ,udaliśmy się na pobliską plażę, by odpocząć i delektować się urokiem pięknej, słonecznej pogody. Wycieczka była udana, a wspomnienia pozostaną na długo
w pamięci.
Spotkanie z dietetykiem
W maju 2022 roku, w ramach promocji zdrowego stylu życia, w naszej bursie odbyło się spotkanie młodzieży z dietetykiem, panią Agnieszką Dyczak.
Hasło „Wiem co i ile jem” było tematem przewodnim spotkania. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie oraz utrwalić zasady prawidłowego odżywiania. W trakcie prelekcji, pani dietetyk zwróciła szczególną uwagę na konieczność spożywania dobrze zbilansowanych posiłków, zwłaszcza na nasz, codzienny, pierwszy posiłek jakim jest śniadanie. Śniadanie to energia dla naszego organizmu, dlatego nie powinniśmy o nim zapominać a tym bardziej unikać !!!! Podkreśliła także jak ważne jest w naszym jadłospisie spożywanie niemałych ilości warzyw i owoców a także picie co najmniej 2 litrów wody. Nasz gość , mówił również o niedoborach ( na przykład błonnika)i nadmiarze ( na przykład cukru i węglowodanów ) niektórych produktów w naszym codziennym menu. Odpowiednie ilości, zdrowych produktów, sprawiają, że nasz organizm jest w dobrej kondycji i prawidłowo funkcjonuje.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas wykładu, pomoże naszym wychowankom wyeliminować błędy w sposobie żywienia, co skutecznie wpłynie na poprawę ich zdrowia i kondycji.
Spotkanie zostało zorganizowane przez panią E. Małecką i panią M. Orleańską
I znów mamy powody do zadowolenia i dumy …
z naszych zdolnych wychowanków: „Czworonożny robot kroczący, amatorski satelita typu CUBESAT oraz ,,eKelner – samoobsługa zamówienia online w restauracjach’’ - to trzy najlepiej ocenione projekty zrealizowane przez uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego w ramach VI edycji TECHNO-GRANTÓW.”
I tak….
Tytuł TECHNO INNOWATORA otrzymał projekt eKelner – samoobsługa i zamówienia online w restauracjach, którego m.in. autorami są Dawid Kaniewski i Kacper Pijacki
Ale to nie koniec powodów do radości… gdyż…
Tytuł TECHNO KREATOR otrzymał czworonożny robot kroczący Eliot, którego autorami są Jakub Zmyślony i Bartłomiej Jarczak.
Ci sami wychowankowie również są m.in. autorami projektu pt. Amatorski satelita typu CUBESAT, który otrzymał tytuł TECHNO IDEA.
Oprócz tego, chłopcy zdobyli pierwsze miejsce w eliminacjach okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych Blok A- Innowacje Techniczne.
Naszym zdolnym wychowankom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Tych lat nie odda nikt!
28 kwietnia, nasi Wychowankowie – tegoroczni Maturzyści, spotkali się na zakończenie kilkuletniego pobytu w bursie z P. dyr. M. Mocek, P. w-ce dyr. K. Rybicką oraz swoimi Wychowawcami.
Podczas uroczystości, przedstawiono w formie prezentacji zdjęcia Maturzystów, w różnych sytuacjach z życia bursy. Wychowawcy przygotowali film, pokazujący w dowcipny sposób przebieg pobytu młodzieży w placówce. Były piosenki, nawiązujące do zbliżającej się matury. Słowa pożegnania z życzeniami powodzenia na egzaminach, spełnienia marzeń i realizacji planów życiowych, skierowała do Wychowanków P. dyr. M. Mocek. Równie ciepłe słowa padły z ust młodszych kolegów i koleżanek. Było podziękowanie za pobyt w bursie od przedstawiciela Maturzystów.
Tradycyjnie odsłonięto tablo i pokrojono okolicznościowy tort.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Eko – warsztaty :)
Z okazji Dnia Ziemi odbyły się w naszej bursie warsztaty ekologiczne, których celem było uzmysłowienie wychowankom tego jak ważne jest codzienne dbanie o nasze środowisko. Zamiast używać plastikowych reklamówek, możemy własnoręcznie i w bardzo prosty sposób - bez szycia wykonać torby wielorazowego użytku, wykorzystując niepotrzebne T-shirty. W ten sposób przyczyniamy się do ograniczenia produkcji śmieci, które szkodzą naszej planecie.
Gala Talentów 2022
„The Voice of Bursa”
Za nami Gala Talentów 2022. Impreza odbyła się pod hasłem „The Voice of Bursa” i jak sama nazwa wskazuje jej formuła i scenariusz nawiązywały do znanego telewizyjnego show
The Voice of Poland.
Wydarzenie to, o tyle było wyjątkowe, że po długiej przerwie spowodowanej pandemią w końcu udało nam się spotkać… by móc na żywo obejrzeć naszą utalentowaną młodzież, która swoją pasją i uzdolnieniami wzbogaca i przekształca nie tylko swoje życie, ale także życie najbliższego otoczenia… :)
Wychowankowie bursy prezentowali swoje zdolności w następujących kategoriach :
- AKTORSTWO – prowadzący imprezę – Milena Winiarska i Tobiasz Andrzejczak oraz w roli Cleo – Oliwia Pawelec, Tomsona i Barona – Mikołaj Malinowski z Filipem Grabowskim, zaś w rolę Dawida Kwiatkowskiego wcielił się Jakub Kalwiński.
- ŚPIEW – Martyna Stefańska,
- SPORT – Ewa Piaszczyńska
- POEZJA – Zofia Sowińska i Julia Szczepaniak - wiersze dziewcząt recytowały Klaudia Wilczyńska oraz Klaudia Dziabas
- WIZAŻ- Roksana Mejza
- MODA- Kamilla Niewiadomska
- FOTOGRAFIA – Maja Sitek
- ELEKTROTECHNIKA – Dawid Kaniewski i Kacper Pijacki
- FRYZJERSTWO – Sergiusz Margas
Imprezie towarzyszyły emocje, które do samego końca trzymały samych uczestników w niepewności… Komu z nich przypadnie wygrana w tej ostatniej bitwie ?
Werdykt zapadł… i …ostatecznie głos zabrała pani dyrektor Marzena Mocek, która w finałowej edycji Gali Talentów 2022 zatytułowanej „The Voice of Bursa” w imieniu swoim, jak i pani wicedyrektor Katarzyny Rybickiej oraz licznie zgromadzonej publiczności ogłosiła, iż wszyscy uczestnicy tegorocznej Gali są zwycięzcami !
Na zakończenie naszej uroczystości Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom gali ich talentów, pasji, która uszczęśliwia ludzi. Życząc powodzenia oraz wielu sukcesów wręczyła naszym wychowankom słodki upominek. Pani dyrektor wspomniała również, iż tegoroczna Gala jest szczególna z racji swojej już okrągłej dziesiątej edycji.
Za organizację tegorocznej Gali talentów 2022 odpowiedzialne były panie Monika Kaczmarek i Katarzyna Grzeszczyk. Za pomoc w przygotowaniu gali serdecznie dziękujemy wychowankom: Jakubowi Ratajczakowi – obsługa techniczna, Dawidowi Dirbachowi, Bartłomiejowi Jarczakowi i Kacprowi Pijackiemu za przygotowanie prezentacji multimedialnych oraz Dawidowi Zawiasie i Maksowi Górnemu za wykonanie zdjęcia reklamowego promującego tegoroczną imprezę.
Do zobaczenia za rok :)
Wieczór gier planszowych
W jeden z kwietniowych wieczorów, zaprosiliśmy naszych wychowanków do wspólnej zabawy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, zorganizowaliśmy „ Wieczór gier planszowych”. Podczas spotkania, wymieniliśmy poglądy na temat znanych i lubianych gier planszowych ale także na temat tych współczesnych, które aktualnie są na tzw. Topie. Uczestnicy spotkania potwierdzili, że wspólne granie w „ planszówki” to atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego ale także okazja do gimnastyki umysłowej. Największą popularnością wśród młodzieży cieszyła się gra „ Gorący ziemniak” – wzięła w niej udział 7 osobowa grupa, składająca się z dziewcząt i chłopców. Pozostali uczestnicy spotkania grali w : „ Domino”, „ Grzybobranie”, „ Bingo”, „ 5 sekund”, „ Kalumbury 3 D”, „ Zgadnij kto to ?” oraz „ 25 gier dla całej rodziny”. Wieczór ten był również okazją do integracji młodzieży i tworzenia pozytywnych, radosnych relacji interpersonalnych. Śmiało można stwierdzić, że pomysł zorganizowania tego spotkania to strzał w dziesiątkę, dlatego na pewno odbędzie się jeszcze nie jeden raz !!! Tym, którzy mają niedosyt, przypominamy, że gry planszowe są dostępne dla wszystkich zainteresowanych – można je wypożyczyć z naszej bursowej biblioteki.
„Nie bądź łoś, daj coś”
”Nie bądź łoś, daj coś” – to akcja charytatywna, którą prowadzimy w Bursie od kilku lat. Dzięki ofiarności naszej młodzieży, dokładamy przysłowiową cegiełkę do budowania lepszego jutra bezdomnych zwierząt, które mieszkają w Schronisku w Wysocku Wielkim. W tym roku udało nam się zebrać 400 złotych! !!! Po konsultacji z pracownikami schroniska, zakupiliśmy karmę dla szczeniąt i psów dorosłych. Wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję bardzo serdecznie dziękujemy!!!!
O zaburzeniach odżywiania
7 kwietnia 2022r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, wychowanki grupy II – Amelia Janik i Natalia Głąbicka, przedstawiły samodzielnie przygotowaną prezentację na temat; „Zaburzenia odżywiania – problem współczesnych nastolatków”. Odbiorcy prezentacji, czyli bursowa młodzież, została zapoznana z najważniejszymi informacjami na temat takich chorób jak anoreksja i bulimia. Omawiane treści, uświadomiły zebranym, jak ważne jest zdrowe żywienie. Ponadto dały do zrozumienia, że każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny, ważny i ma rozum do tego, by instagramowe życie włożyć między bajki.
Bursa czyta Dzieciom
W ramach realizacji akcji czytelniczej, skierowanej do najmłodszych odbiorców literatury, Milena Winiarska odwiedziła dzieci z Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim. Tym razem nasza wolontariuszka zapoznała przedszkolaki z Franklinem, rezolutnym żółwikiem, przeżywającym liczne perypetie.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Dzieci chętnie dyskutowały na temat morału, wynikającego z opowieści, a na koniec pięknie pokolorowały bohaterów.
Cel naszej akcji został w pełni osiągnięty :)
Portrety „świetlne”
Ciemne pomieszczenie, nastrojowe światełka i piękne modelki. Tyle wystarczyło Mai Sitek, by wykonać artystyczne zdjęcia zwane portretami świetlnymi.
Tylko spójrzcie…
Klub „Amazonki” w Bursie
O tym jak ważna jest profilaktyka raka piersi w każdym wieku, mogły przekonać się wychowanki uczestniczące w spotkaniu edukacyjnym, zorganizowanym przez Ostrowski Klub „Amazonki”.
Przewodnicząca Klubu p. Urszula Lesiczka, nie tylko przybliżyła idee Stowarzyszenia, ale przede wszystkim podzieliła się fachową wiedzą odnośnie profilaktyki raka piersi i co równie ważne poprzez część praktyczną, nauczyła młode kobietki prawidłowo badać biust.
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym zazwyczaj występującym u dorosłych kobiet, mimo to warto już teraz wcielić w życie podpowiedzi prowadzącej, by zapobiec zachorowaniu!
WSPÓLNIE UZNAWANE W BURSIE WARTOŚCI
PODSUMOWANIE KONKURSU NA PLAKAT
W grudniu ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na plakat na temat wartości, które cała społeczność bursowa uznała jako najważniejsze. Zadaniem każdej grupy było wykonanie plakatu o treści wylosowanej przez uczestników wartości. 16 marca podsumowaliśmy ten konkurs. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wykonane różną techniką plastyczną od rysunku , wyklejankę po grafikę komputerową. Powstałe plakaty ozdobiły bursowy korytarz . Wszyscy uczestnicy tego projektu mogą się uczuć zwycięzcami. Ich prace wyeksponowane na ścianie będą przypominać całej społeczności bursowej aby żyć zgodnie z wyznaczonymi wartościami jak PRZYJAŹŃ, MIŁOŚĆ, ZDROWIE , BEZPIECZEŃSTWO.
„English is fun” – zabawa z językiem angielskim
Kolejne potyczki z językiem angielskim już za nami. W tym roku szkolnym wzięło w nich udział 18 wychowanków, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości, dotyczące znajomości języka angielskiego. Najlepsze okazały się dziewczęta : I miejsce zajęła Wioletta Wagner – grupa IV, miejsce II – Natalia Pękalska – grupa IV a Weronika Pelińska zajęła III miejsce – grupa II.
Wszystkim dziękuję za udział w zabawie a laureatom serdecznie gratuluję !!!
Martyna Orleańska
„Piruety” na lodzie
7 marca 2022 roku, grupa dziewcząt i chłopców aktywnie spędzała czas wolny na ostrowskim sztucznym lodowisku. Do grupy młodzieży dołączył nasz były wychowanek, który w sezonie zimowym jest częstym gościem na lodowisku. Pokazał naszym amatorom, że talent to nie wszystko, trzeba jeszcze ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć !!! Czas spędzony na lodowisku minął bardzo szybko i efektywnie a my będziemy czekać z utęsknieniem na otwarcie kolejnego sezonu na lodowisku!!!
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – CZYM JEST, SKĄD SIĘ
BIERZE, JAK JE PODNIEŚĆ?
Przygotowała: mgr Klaudia Sokołowska – psycholog; dla wychowanków Bursy Szkolnej w
Ostrowie Wielkopolskim.
Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne dla naszego samopoczucia i równowagi psychicznej. Wpływa na wiele sfer życia, jak np. relacje z innymi osobami, zaangażowanie w różne działania, życie zawodowe. Poczucie własnej wartości często bywa zaniżone. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie czym dokładnie poczucie własnej wartości jest, dlaczego tak często bywa obniżone oraz co można zrobić, żeby je podnieść.
Zapraszam do lektury. TUTAJ
Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim włączyła się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Finał WOŚP w 2022 roku organizowany był pod hasłem: „Przejrzyj na oczy”.
W niedzielę 30.01.2022 podczas 30 Finału WOŚP, wychowankowie naszej bursy, jako wolontariusze kwestowali, by zebrać pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Ponadto, na terenie bursy, została uruchomiona Sztabowa Puszka Stacjonarna.
Cieszymy się , że mogliśmy wesprzeć akcje i dołożyć swoją cegiełkę.
Dziękujemy wszystkim, którzy grali razem nami.
Siema! Do zobaczenia za rok :)
Bezpieczne ferie zimowe
Drodzy Wychowankowie,
zbliża się czas ferii zimowych, czyli wymarzony okres, który przeznaczamy na odpoczynek w formach, które każdemu z nas najbardziej odpowiadają. Jednakże bez względu na to, w jaki sposób wypoczywamy, gdzie spędzamy czas oraz jaka panuje aura pogodowa, mimo wszystko powinniśmy skupić naszą uwagę na kwestiach bezpieczeństwa i zdrowia.
Dlatego proponujemy, by rozważyć poniższe punkty:
- Podstawą niech będzie rozsądek i ostrożność.
- Ubranie stosowne do warunków pogodowych. Używanie elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
- Odpoczynek od komputera – częste spędzanie czasu na świeżym powietrzu; spacery, spotkania ze znajomymi…
- Korzystanie z miejsc do uprawiania sportów zimowych tylko w obiektach czy przestrzeniach do tego przeznaczonych, np. lodowiska miejskie.
- Planowanie eskapad np. w górach, pozostawiając numer kontaktowy osobie, która w razie potrzeby zareaguje i skontaktuje się np. podczas dłuższej nieobecności.
- Podczas wędrówek pieszych korzystanie tylko z wyznaczonych tras.
- W razie potrzeby pamiętanie o telefonie alarmowym 112.
- DDM – Dezynfekcja, dystans społeczny, maseczka – Pamiętajmy, że nadal funkcjonujemy w warunkach epidemicznych. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych.
W takim razie, jeżeli zapoznaliście się z powyższym i potraficie to zaakceptować, z całą życzliwością i serdecznością życzymy Wam wyjątkowych ferii. Wypoczywajcie, bawcie się dobrze i wracajcie do Bursy w zdrowiu i z pozytywną energią. Do zobaczenia wkrótce.
Zdrowy styl życia!!!
Koniec grudnia to czas podsumowań. 1 stycznia dla wielu osób jest magiczną datą , ponieważ jest to czas wielu zmian. Jeśli z początkiem roku chcesz coś zmienić a nie masz pomysłu to znajdziesz go w dalszej części artykułu.
Czy macie już postanowienia na Nowy Rok?
Jeśli nie, to proponujemy kilka zdrowych wyzwań:
1. Zacznę zdrowo się odżywiać –
- Wybieraj produkty pochodzenia naturalnego, z ekologicznych gospodarstw – mięso, nabiał, jaja, produkty zbożowe, warzywa
i owoce. - Spożywaj produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Zjedzenie surowych owoców, będzie korzystniejsze dla zdrowia, niż wypicie soku, spożycie dżemu.
- Zdrowe węglowodany – lista: kasze, makaron razowy, płatki owsiane, pieczywo razowe jako podstawowe źródło energii.
- Dzień rozpoczynaj od pożywnego śniadania, które będzie źródłem energii i zapewni właściwy poziom koncentracji. Prostym rozwiązaniem są zdrowe koktajle na śniadanie, musli bezglutenowe lub płatki owsiane z orzechami i nasionami.
- Pij wodę w ilości około 2 litrów na dobę.
2. Zacznę ćwiczyć lub uprawiać sport – w styczniu siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie ;-) . Klasyczne powiedzenie „od poniedziałku” zmienia się na „od nowego roku”. Poniżej link do ćwiczeń, które możecie sami robić w domu :)
- Badania profilaktyczne pomogą uniknąć lub wykryć bardzo niebezpieczne choroby, zatrzymać ich rozwój, zanim będzie za późno.
- Wykonuj badania profilaktyczne:
- https://sebastianchudziak.pl/es-podstawowe-cwiczenia-prawidlowa-technika/
3. Zrezygnuj z używek:
- Używki bez wątpliwości mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety osoby sięgające po alkohol, papierosy, narkotyki są o wiele bardziej narażone na rozwój niebezpiecznych dla życia chorób.
Wychowawcy grupy III :)
Świąteczne spotkanie w Bursie
Nareszcie! Po tak długiej przerwie, spowodowanej pandemią, odbyły się w bursie spotkania świąteczne. Odmiennie, jak co roku, pamiątkę narodzenia Pana, obchodziliśmy dwukrotnie. Dnia 14 grudnia w świątecznej atmosferze spotkała się grupa I i II. Dzień później ucztowała grupa III oraz IV.
W świąteczny nastrój, wprowadził wszystkich program artystyczny, wykonywany przez naszą uzdolnioną młodzież, pod kierunkiem wychowawców p. Lucyny Kelner i p. Agaty Wojciechowskiej – Szelerskiej. Nie zabrakło także wzruszających życzeń złożonych przez Młodzieżową Radę Bursy oraz p. dyrektor Marzenę Mocek i p. Katarzyne Rybicką. Dzięki znanym kolędom, pysznemu jedzeniu, kolorowemu wystrojowi i przede wszystkim uśmiechom na twarzach zgromadzonych, mogliśmy już teraz poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Świąt, których nie odbierze nam pandemia!
Kreatywna choinka
W przedświątecznym konkursie na najpiękniejszą i najbardziej kreatywną choinkę grupową wzięły udział cztery wyjątkowe i niepowtarzalne choinki, które cieszyły nasze oczy i wprowadzały w bursie bożonarodzeniowy klimat.
Jury w składzie: dyrektor bursy Marzena Mocek, wicedyrektor Katarzyna Rybicka i przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bursy Klaudia Wilczyńska po przyznaniu punktów w kategoriach: kreatywność, estetyka, wkład pracy, wyłoniło zwycięzcę:
- I miejsce drabiniasta choinka gr. IV !
- II miejsce ex aequo zajęły krawatowa choinka gr. I i bibułowa choinka gr. II.
- III miejsce zajęła jemiołowa choinka gr. III.
Wszystkim autorom choinek serdecznie dziękujemy i gratulujemy kreatywności !
„Podziel się misiaczkiem z potrzebującym Dzieciaczkiem!”
Za nami akcja charytatywna zorganizowana przez p. Agatę Wojciechowską-Szelerską, podczas której wychowankowie bursy, a także pracownicy, przekazywali swoje maskotki na rzecz podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Odolanowie.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość pluszowych zabawek.
Wszystkim darczyńcom, dzięki którym na twarzach wielu dzieci zagości uśmiech, serdecznie dziękujemy !!! ;)
Pamięci ofiar stanu wojennego …
HAPPENING
BURSA SZKOLNA 9.12.2021R.
UWAGA CZYTELNICY „Bursonogi” i nie tylko!
Zachęcamy do lektury kolejnego wydania gazetki, które dostępne jest na naszej stronie internetowej w zakładce GAZETKA BURSONOGA.
Miłego czytania.
Andrzejkowy wieczór w bursie
Jak co roku, ostatniego dnia listopada MRB zorganizowała dla wszystkich wychowanków jedyny wieczór w roku, w którym świat realny łączy się ze światem wróżb i magii.
Drodzy wychowankowie… pamiętajcie… pozytywne wróżby czekają na spełnienie ! :)
Dzień Klimatu
We wtorek, 23 listopada 2021 roku, odbyło się ogólnobursowe wydarzenie pod hasłem „Dzień Klimatu”.
Organizatorem spotkania byli wychowankowie grupy pierwszej – chłopcy, pod kierunkiem wychowawców: p. Lucyny Kelner i p. Iwony Paterek. „Dzień Klimatu” był formą heppeningu. Wszyscy, zainteresowani zaproponowaną tematyką, spotkaliśmy się w holu Bursy Szkolnej. W spotkaniu uczestniczyli licznie wychowankowie z różnych grup. Heppening zainicjowany został zaproszeniem do obejrzenia filmu, przygotowanego przez Młodzieżową Radę Klimatyczną. Prezentacja odbyła się w świetlicy na parterze. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała informacje na temat dbałości o klimat. Następnie pani wicedyrektor Katarzyna Rybicka wręczyła nagrody osobom, które brały udział w konkursie na hasło: „ Dobry klimat”. Nagrody, w postaci butelek filtrujących, otrzymały dwie wychowanki: Martyna Kosmala i Zosia Sowińska. W dalszej części wydarzenia udaliśmy się do holu, gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się z prezentacją nt.: „Jak mogę dbać o klimat?”. Następnie kilku wychowanków grupy pierwszej zadawało obecnym pytania, które odnosiły się do czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu i przyczyniają się do utrzymania „dobrego” klimatu. Pojawiło się również pytanie, dotyczące tego, co wpływa na pogarszanie się klimatu. Młodzież odpowiadała na pytania a następnie podpisywała się pod hasłem: „Podejmuję wyzwanie dla przyszłości – zmieniam klimat”. Miało to być wyrazem chęci podjęcia działań i zainteresowania tematem. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy wychowanków między sobą oraz z wychowawcami. Całość przebiegała w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze a w tle słychać było muzykę Dawida Podsiadło, jednego z medialnych ambasadorów dbałości o klimat.
Konkurs na logo biblioteki
Podsumowanie
Z przyjemnością informujemy, że konkurs na opracowanie i wykonanie logo naszej biblioteki bursowej, został rozstrzygnięty. Jury postanowiło nagrodzić:
I miejsce – Dawid Zawiasa
II miejsce ex aequo – Oliwier Zaremba i Bartłomiej Jarczak
Poniżej prezentujemy zwycięzców oraz zwycięskie logo.
GRATULUJEMY !!!
Bursowa Księga Tęsknot
Zakończenie projektu „Tęsknię za bursą…”
Nareszcie udało nam się wrócić do względnej normalności. Czas poznać to, za czym tęskniliśmy w odosobnieniu podczas nauki zdalnej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji. Prezentacje opracowali Marcin Małaniak i Tobiasz Andrzejczak
Projekt przygotowała Pani Lucyna Kelner.
">https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/BursowaKsiegaTesknot.mp4}
Święto Patrona Bursy cd.
W ramach obchodów święta Patrona Bursy, po lekcji historycznej w Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. zorganizowano spotkanie z wychowankami na temat kontynuacji dzieła Stefana Rowińskiego przez jego następców. Młodzież obejrzała przygotowaną prezentację dotycząca wydarzeń historycznych po II wojnie światowej, które doprowadziły ostatecznie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Omówiono wyniki przeprowadzonego quizu historycznego „Bursa pamięta ostrowskich patriotów” który wygrali: Agata Miś z grupy III i Maksymilian Gacka z grupy I.
Spotkanie przygotowali: w-ce dyrektor K. Rybicka i Wychowawca K. Krajewski .
Wyjście do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W czwartek 18 listopada 2021 z okazji Dnia Patrona Bursy, wychowankowie udali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej na temat: „Życie i działalność Stefana Rowińskiego”. Następnie młodzież udała się do Muzeum 3D, gdzie mogli uczestniczyć w podróży w czasie po dawnym Ostrowie pierwszych dekad XX wieku. Na koniec wycieczki, wychowankowie zostali zaproszeni na wystawę pt. „90 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim 1931-2021r”. Czas pobytu w muzeum upłynął w miłej atmosferze.
Na półki naszej biblioteki trafiły kolejne nowości książkowe.
- Doceniacie małe przyjemności?
- Książka może być jedną z nich.
- Nowości już są i czekają.
- Może właśnie na Ciebie?
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !!! :)
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu 2021
Bursa Szkolna, jak co roku, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. W tym roku bursowa młodzież nie tylko czytała „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ale przygotowała krótką inscenizację fragmentu tej książki. Z tej okazji Kancelaria Prezydenta przesłała okolicznościowy egzemplarz książki „ Moralność Pani Dulskiej” oraz list z podziękowaniem za współtworzenie tegorocznej odsłony akcji od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.
Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj rower!
W ramach współpracy w Komendą Powiatową w Ostrowie Wielkopolskim, zorganizowano w naszej placówce akcję znakowania rowerów. Funkcjonariusze Policji, przy użyciu fachowego sprzętu oznakowali rowery wychowankom, którzy zgłosili się do tej akcji.
Dodatkowo, młodzież uczestniczyła w pogadance „Rowerzysta na drodze”, w czasie której została zapoznana z przepisami, dotyczącymi prawidłowego i bezpiecznego poruszania się rowerem w mieście oraz w terenie niezabudowanym.
Bursa pamięta o ostrowskich patriotach
Wycieczka na ostrowskie cmentarze
Dnia 3 listopada 2021r odbyła się ogólnobursowa wycieczka na ostrowskie cmentarze przy ul. Limanowskiego i przy Placu Bankowym zorganizowana przez Panią Katarzynę Rybicką i Pana Krzysztofa Krajewskiego. Młodzież bursy na grobach ostrowskich patriotów Augustyna Szamarzewskiego, Stefana Rowińskiego i Jana Mertki zapaliła znicze. Wycieczka miała nie tylko charakter tożsamościowy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z informacjami na temat działalności patriotycznej wspomnianych bohaterów oraz wzięli udział w Quizie, który zweryfikował poznaną przez nich wiedzę. Swoją obywatelską postawą i podjętą w czasie swojego życia działalnością zasługują na pamięć i wspomnienie młodego pokolenia.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Kolejna edycja konkursu na „Najstraszniejszy makijaż” już za nami…
Przypomnijmy… konkurs, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Bursy odbył się 3 listopada 2021 r. Imponujące makijaże na bursowe „ Halloween” wykonały dziewczęta z grupy II i IV.
Pierwsze miejsce zajęła wychowanka Martyna Kosmala, którą ucharakteryzowała Amelia Janik z grupy II.
Drugie miejsce zajęła Kamila Niewiadomska z grupy IV, zaś trzecie miejsce przypadło również wychowankom z grupy II - Roksanie Mejzie i Oliwii Ciesielskiej.
Gratulujemy pomysłów i talentu :)
Bursonada 2021
Już po raz kolejny w bursie odbyła się „Bursonada” konkurs, w którym młodzież mogła wykazać się kreatywnością, spostrzegawczością oraz logicznym myśleniem. W zabawie wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wychowawczych. W tegorocznej edycji, pełnej dobrej zabawy i miłej atmosfery, wygrała grupa IV. Wszystkim drużynom gratulujemy!!!
Konkurs przygotowała i przeprowadziła Pani Marta Łuczak-Wasielak
Zapraszamy za rok!!!
Wieczór grozy w bursowej bibliotece
W pierwszą środę listopada w naszej bibliotece, odbył się wieczór z powieścią Anny Musiałowicz. Pierwsze co zaskoczyło młodzież wchodząc do biblioteki to panująca wszędzie ciemność. Drogę do miejsc siedzących rozjaśniał jedynie blask małych lampek. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem prezentacji multimedialnej twórczości autorki. Następnie młodzież czytała fragmenty książek : „ Diabeł zza okna „ i „ Kuklany las”, które miały za zadanie wprowadzić czytelnika w pole do wyobraźni i wywołać chęć doczytania książek do końca. Wszystkim obecnym na spotkaniu ,dziękujemy za obecność i za zaangażowanie osób, które ucharakteryzowane były na wieczorne spotkanie z grozą.
Bohaterowie na trudne czasy
20 października 2021 wychowankowie bursy mieli okazję spotkać się z wice dyrektor K.Rybicką i wychowawcą K.Krajewskim, aby porozmawiać o tym, co dla młodzieży oznacza termin- bohater?
Czy znają osoby, które można określić takim terminem ?
Podczas spotkania przybliżono jego uczestnikom w formie przygotowanych prezentacji postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej jako niekwestionowane przykłady takich bohaterów.
Pod koniec spotkania wicedyrektor K.Rybicka wręczyła nagrody wychowankom, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez nią konkursie o Fryderyku Chopinie i Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Przecież Chopin to też nasz narodowy bohater żyjący w trudnych czasach.
Pasowanie na Bursanta 2021
- Wykorzystam w pełni przeznaczony czas na naukę i rzetelną pracę nad poszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności.
- Będę dbał o honor o tradycje bursy oraz współtworzył jej autorytet.
- Będę okazywał szacunek wychowawcom i innym pracownikom bursy.
- Będę się troszczył o mienie i estetyczny wygląd bursy.
- Będę dbał o piękno mowy ojczystej i wyrażał się w sposób kulturalny.
- Będę szanował poglądy i przekonania moich kolegów i koleżanek.
- Będę się przeciwstawiał wszelkim przejawom brutalności, wulgarności
To słowa przysięgi, którą w obecności Pani Marzeny Mocek Dyrektor Bursy Szkolnej oraz wychowawców p. M. Kaczmarek i p. K. Grzeszczyk - w dniu 25 października 2021 oficjalnie złożyli wychowankowie nowoprzyjęci do grona naszej społeczności.
Tematem przewodnim tegorocznego pasowania na bursanta była przyjaźń.
Po powitaniu przez tegoroczną maturzystkę Milenę Winiarską oraz po obejrzeniu filmu, w którym nowoprzyjęci wychowankowie grali główne role, wysłuchano programu artystycznego w wykonaniu Martyny Stefańskiej i Maksymiliana Gacki oraz „złotych rad” z przymrużeniem oka, które przygotował Tobiasz Andrzejczak wiecprzewodniczący MRB. Dalej głos zabrała Dyrektor Bursy Szkolnej, w swoim przemówieniu zaznaczyła, jak wielką wartością dla młodych ludzi w ówczesnych czasach jest przyjaźń, zdrowie i bezpieczeństwo. Kulminacyjnym punktem uroczystości, dokonanym przez Panią Marzeną Mocek było pasowanie młodzieży.
Serdecznie Was Witamy i życzymy wielu sukcesów !!!
Spotkanie z Anną Musiałowicz
27.10.2021 wychowankowie Bursy Szkolnej, mieli możliwość uczestniczyć w wieczorze pełnym grozy w ostrowskiej Mediatece. Sprawczynią całego zamieszania była ostrowska pisarka Anna Musiałowicz, która podczas spotkania promowała swoje dwie książki „ Diabeł zza okna” oraz” Kuklany las”. Młodzież miała okazję zapoznać się nie tylko z twórczością bohaterki środowego spotkania, ale także miała okazje do osobistego poznania autorki tajemniczych książek.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem
W poniedziałek, 11 października 2021roku, udaliśmy się w grupie 28 bursantów na pieszą wycieczkę, której celem było zwiedzenie ciekawych miejsc miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wycieczka ta była jednym z elementów realizacji Programu Adaptacyjnego dla wychowanków nowoprzyjętych. Młodzież spacerowała pod opieką dwóch wychowawców: p. Martyny Orleańskiej i p. Iwony Paterek. Przewodnikiem naszego spaceru po Ostrowie była p. Maria Szubert.
Pani przewodnik rozpoczęła zwiedzanie miasta od nieco tajemniczego, a jednocześnie ciekawego wprowadzenia, dotyczącego 14 – tu wyrzeźbionych jabłek, które znajdują się w różnych miejscach miasta. Zgromadzeni pod kinem „Komeda”, zostaliśmy w obrazowy sposób zapoznani z prawdą i legendą powstania miasta. W ten sposób poznaliśmy historię związaną z wcześniej wspomnianymi jabłkami. W tym także miejscu młodzież miała możliwość poznania krótkiej opowieści o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. Okazało się, że znany muzyk wcale nie miał dwóch nazwisk?!
Konkatedra Ostrowska to był kolejny ważny punkt naszej wycieczki. W tym oto miejscu p. przewodnik przywołała tak wiele historycznych wiadomości, dotyczących zarówno Świątyni, jak również wyrzeźbionego pomnika Jana Pawła II oraz Kardynała Prymasa Polski – Ledóchowskiego. Nie sposób było pominąć informacji o znajdującym się w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącym, które było wcześniej męskim Gimnazjum.
Oprócz Konkatedry, młodzież mogła również poznać historię Kościoła Ewangelickiego.
Następnie grupa zwiedzających bursantów udała się na Rynek. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej, by potowarzyszyć Patronowi naszej Bursy – Stefanowi Rowińskiemu. Pani przewodnik przybliżyła spacerującym postać, akcentując Jego wkład w życie miasta. Nasz bohater nie czuł się w tym czasie osamotniony, gdyż dwa puste krzesełka szybko zostały zajęte przez płeć piękną.
Na koniec naszego spaceru p. przewodnik poprowadziła nas do miejsca, które było najstarszym domostwem w Ostrowie na ulicy Kaliskiej. To miejsce kończyło naszą wyprawę po Ostrowie.
Szkoda tylko, że zrobiło się zimno i ciemno, bo chętnie wysłuchalibyśmy dalszych opowieści naszej pani przewodnik, która zresztą zaproponowała, że możemy spotkać się jeszcze raz. Myślę, że warto byłoby skorzystać, bo wiedza zgromadzona przez przewodnika zdaje się, że nie zna granic, a my możemy się nią ubogacić, poznając miasto i jego historię.
Póki co zdążyliśmy na kolację, która tym bardziej smakowała po tak długim i ciekawym spacerze.
W OBIEKTYWIE WYCHOWANKA
Makrofotografia, to rodzaj fotografii, w której obserwowany obiekt, zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony.
To właśnie ta forma sztuki była ostatnio przedmiotem zainteresowań naszych bursowych fotografek, których zadaniem było uchwycenie cudów otaczającej nas przyrody.
Tylko spójrzcie, jakie udało im się dostrzec piękne okazy :)
Magdalena Pochroń: |
||||||
Kamila Niewiadomska: |
||||||
Sandra Bohm |
Narodowe Czytanie 2021
„Książki upiększają umysł, uszlachetniają serce”. „ Czytanie jest drugim życiem, kto czyta żyje wielokrotnie”.
Bursa Szkolna całkowicie się z tym zgadza , dlatego corocznie przystępuje do akcji, która została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
20 września 2021 wychowankowie bursy czytali „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Przystępując do tej akcji staramy się promować czytelnictwo oraz pokazać piękno literatury polskiej. Ogromne brawa należą się artystom, którzy wcielili się w rolę:
Pani Dulska – Milena Winiarska
Pan Dulski – Oliwier Zaremba
Juliasiewiczowa- Martyna Stefańska
Urocze Hesia i Mela – Julia Szczepaniak i Oliwia Świtoń
Jest już tak przyjęte, że kończąc Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zawsze zapowiada lekturę na rok następny. Rok 2022 będzie szczególny, bo jest to rok, w którym przypada dwusetna rocznica wydania „ Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie w przyszłym roku we wrześniu.
Do zobaczenia :)
RATOWNIK MEDYCZNY W BURSIE
13 września, w ramach obchodów Światowego Dnia Ratownictwa Medycznego, odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym ostrowskiego szpitala Panem Michałem Sobisiem.
Uczestnicząca w nim młodzież, przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie tylko w teorii, ale także i w praktyce. Ratownik podkreślił, że w dobie pandemii, nic nas nie zwalnia z odpowiedzialności za ratowanie ludzkiego życia. Uświadomił, jak postępować z poszkodowanym, w tym trudnym dla nas czasie tak, by samemu pozostać bezpiecznym i się nie zarazić covid – 19.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, okaże się zbawienna w sytuacjach tego wymagających.
KARTKA URODZINOWA DLA BLANKI
Historia czteroletniej Blanki Lipowskiej z małopolskiego Zalasowa, wzruszyła wychowanków naszej bursy.
Dziewczynka choruje na glejaka pnia mózgu. Pomimo wysiłku lekarzy na całym świecie, nie ma żadnego leczenia tego typu guza, które dawałoby choć jeden procent szans na wyleczenie.
W tej całej sytuacji, rodzina jednak stara się żyć „normalnie”. Blanka, tak jak inne dzieci chodzi do przedszkola i uwielbia dinozaury. Jej marzeniem jest dostać kartkę urodzinową, którą należycie ma jej wręczyć, tak wypatrywany przez nią listonosz.
Poznawszy historię Blanki, nie mogliśmy pozostać obojętni. Specjalnie dla dziewczynki przygotowaliśmy, podpisaną przez wszystkich wychowanków kartkę urodzinową, którą zaprojektował Filip Grabowski. Jak urodziny, to musi być również i prezent! O tym także nie zapomnieliśmy. Nasza utalentowana młodzież, czyli Kamila Niewiadomska uszyła ślicznego, pluszowego dinozaura, a Patrycja Wachowiak namalowała piękny obrazek, przedstawiający oczywiście ukochane przez jubilatkę dinozaury.
Wszyscy mamy nadzieję, że nasza inicjatywa wywoła uśmiech na twarzy Blanki, której życzymy Zdrowia, Uśmiechu, Radości, mnóstwa prezentów i gości!
GAZETKA BURSOWA DLA WYCHOWANKÓW NOWOPRZYJĘTYCH
Drodzy Wychowankowie, zespół redagujący „Bursonogę”, zachęca Was do lektury specjalnego wydania, które pomoże Wam na samym starcie, odnaleźć się w nowej, bursowej rzeczywistości :)
Szukajcie jej w zakładce: GAZETKA BURSONOGA
Redakcja
SZANOWNI RODZICE!
DRODZY WYCHOWANKOWIE!
Kwaterowanie do Bursy rozpoczynamy we wtorek 31 sierpnia 2021r.
Do Bursy będą zakwaterowani tylko wychowankowie zdrowi, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
Plan zakwaterowania:
- Od godziny 13:00 do 14:30 zapraszamy wszystkich wychowanków nowoprzyjętych
O godzinie 15:00 w świetlicy na parterze odbędzie się zebranie dla rodziców wychowanków nowoprzyjętych.
Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną prosimy o obecność na zebraniu tylko jednego z rodziców nowoprzyjętego wychowanka. - Od godziny 16:00 do 18:00 wychowankowie Grupy I i Grupy IV
- Od godziny 18:00 do 20:00 wychowankowie Grupy II i Grupy III
W związku z sytuacją epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wychowanków i pracowników procedury Bursy zostały zaktualizowane:
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z w/w dokumentem oraz o przywiezienie do Bursy wypełnionego załącznika.
Załącznik nr 1 „Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych wychowanków nowoprzyjętych"
Załącznik nr 2 „Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletnich wychowanków Bursy szkolnej”
Załącznik nr 3 „Oświadczenia pełnoletniego wychowanka/ki Bursy Szkolnej"
W przypadku braku możliwości pobrania ze strony internetowej załącznika zostanie on wydany na miejscu w dniu przyjazdu.
31 sierpnia 2021r w dniu kwaterowania Bursa nie zapewnia wyżywienia.
Kuchnia zostanie uruchomiona od 1 września.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!