Włącz pozytywne myślenie!      

 happy

Koronawirus sprawił, że nasz dotychczasowy poukładany świat stanął na głowie i to dosłownie. Wszystko stało się inne, nowe i trudne. Mimo całej grozy, jaką za sobą niesie, nie powinniśmy jednak rezygnować z pozytywnego myślenia, bo jest ono „cennym narzędziem, które może pomóc (…) pokonać przeszkody, poradzić sobie z bólem i osiągnąć nowe cele” (Amy Morin).

Pozytywne myślenie, to wiara w to, że nawet jak nie będzie dobrze, to damy sobie radę. Ważne, by zrozumieć, że wszystkie nasze procesy myślowe, podlegają naszej kontroli. Kiedy jesteśmy świadomi, że to my możemy kontrolować swoje myśli, a nie one nas, wtedy zaczynamy być władcami swego umysłu i możemy przestawić go z funkcji „pesymista” na „optymista”. I w tym momencie nasuwa się myśl: „Wszystko pięknie brzmi, ale jak wcielić je w życie, skoro napotyka nas wiele trudności?”.  Odpowiedzmy sobie szczerze. Na pewne sytuacje nie mamy wpływu. Przykładem może być pandemia. Niemniej jednak włączając pozytywne myślenie, jesteśmy w stanie przetrwać ten trudny czas. Wyobraźmy sobie, że przez tego niewidzialnego wroga, nauczyliśmy się dbać o zdrowie nasze oraz innych, spędzamy więcej czasu z najbliższymi, wzmacniając więzi rodzinne, pracując, czy ucząc się zdalnie, nabywamy nowych umiejętności organizacyjnych. Realizujemy zadania, na które zawsze brakowało nam czasu. W ogóle uczymy się układać rzeczywistość na nowo, wierząc, że jeśli będziemy stosować się do panujących zasad – przetrwamy.

Trzeba podkreślić, że pozytywne myślenie nie jest łatwą sztuką. Jej trzeba się po prostu nauczyć. Potrzebna do tego jest praca z własnym wnętrzem, polegająca na przekazywaniu sobie optymistycznych zapewnień i afirmacji, które pozwalają na uzyskanie wewnętrznej równowagi i nowego spojrzenia na to, co nas dookoła otacza. Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji, dzięki którym możemy ćwiczyć swoje nastawienie do świata:

  1. Zawsze myśl o tym, czego chcesz i pragniesz, niż na odwrót

Błędem, który większość z nas popełnia, kiedy przydarza się problem, jest jego analiza w kółko i bez przerwy, zamiast skupić się na rezultacie oraz tym, co rzeczywiście chcemy osiągnąć.

  1. Zapamiętaj, że każdy problem jest dla Ciebie cenną lekcją

We wszystkim, co przydarza się nam każdego dnia, jest ukryte znaczenie i ukryta wiadomość. Konfucjusz powiedział:, „Jeśli popełniasz błąd i go nie naprawiasz, to właśnie jest błędem”

  1. Nie wierz we wszystko, co myślisz

Bardzo często nasze problemy nie są aż tak duże, jakimi kreuje je nasz wyolbrzymiający umysł. Jeśli będziesz wierzyć w każdą negatywną myśl wytworzoną przez umysł – uwaga, masz problem! Zamiast tego obserwuj swój umysł, obserwuj swoje myśli, ale nie traktuj ich dosłownie. Bądź poza nimi.

  1. Wdzięczność

Wyrażaj głęboką i niezachwianą wdzięczność, za wszystko, co dzieje się w Twoim życiu. Obojętnie czy jest to dobre, czy złe. Czyń tak również wobec każdej osoby, z którą masz styczność. Im więcej będziesz wyrażać szczerej i głębokiej wdzięczności, tym więcej życie dostarczy Ci momentów, aby ją wyrażać. A jeśli swoje życie wypełnisz wdzięcznością, nie będzie w nim już miejsca na stres, zamartwianie się oraz całą negatywność.

  1. Wszystko dzieje się nie bez przyczyny

Wszystko, co zdarza się każdemu z nas, ma swój cel. Każdą osobę, którą spotykasz na swojej drodze, spotykasz z jakiegoś konkretnego powodu. Tylko od Ciebie zależy, czy dostrzeżesz ukryty cel i wiadomość, jaką mają Ci do przekazania.

  1. Nikt nie jest idealny

Kiedy próbujesz robić wszystko idealnie, spotkasz się ze stresem i frustracją, ponieważ zauważać będziesz, że niemożliwym jest bycie idealnym we wszystkim, co robisz. Czy naprawdę chciałbyś być idealny? Kiedy jest się idealnym, traci się miejsce na rozwój.

  1. Złagodź opór

Zaakceptuj rzeczy takimi, jakie są, bez potrzeby zmiany i ciągłej walki. Kiedy za bardzo się stresujesz, opierasz się wszystkim dobrym rzeczom, które czekają na Ciebie właśnie tu i teraz. Walczysz z nimi, a tej walki nie wygrasz nigdy. Pozwól sobie po prostu być. Płyń z prądem I wiedz, że życie nie powinno być walką, nawet jeśli Twój umysł próbuje Ci to wmówić.

Naucz się odpuszczać: „Pozwalając rzeczom płynąć z prądem, sprawiasz, że wszystko idzie tak, jak powinno. Świat wygrywają ci, którzy odpuszczają. Nie próbuj, po prostu zrób to. Świat znajduje się poza wygraną.”~ Lao Tzu

  1. Naucz się być obecnym we wszystkim, co robisz

Kiedy stajesz się obecny i naprawdę zaangażowany w teraźniejszość, całe Twoje życie stanie się dużo łatwiejsze. Zdasz sobie sprawę, że problemy krok po kroku znikają. Jeśli zaczniesz zanadto skupiać się na tym, co było lub na tym, co będzie, w Twoim umyśle pojawiać się będzie miejsce na ból oraz cierpienie. Energia, którą będziesz wytwarzać, okaże się być toksyczna nie tylko dla Ciebie, ale również otaczających Cię bliskich. Bo widzisz, energia jest zaraźliwa.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów, warto także wprowadzić w życie pozytywne afirmacje, które pozwalają trenować mózg do patrzenia na sprawy inaczej. To zaledwie może być kilka zdań. Oto niektóre z nich: „Mogę osiągnąć wszystko; jestem wolnym człowiekiem; mam prawo do marzeń; doceniam siebie, to kim jestem i co robię; jestem pełen odwagi; dam radę, mimo wszystko…”. Powtarzane każdego dnia, mogą przybliżyć do szczęścia. A  tym, czym jest dla nas szczęście dowiecie się z wykładu psychologa Sławomira Pruszkowskiego dostępnego pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=bdfxV18mHzQ , do którego wysłuchania bardzo Was zachęcam. Jego wymowa także wpływa na pozytywne nastawienie do świata i ludzi.

Podsumowując. Podejmując wysiłek w kierunku zmiany myślenia, dajecie sobie szansę na poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa, na którym skorzysta Wasz organizm, co  przełoży się na jego odporność, kondycję i dobre samopoczucie. To z kolei da Wam siłę do realizowania celów i planów, której serdecznie Wszystkim życzęJ

Zatem – włączcie pozytywne myślenie!

Agata Wojciechowska - Szelerska
Źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl/6105-8-sposobow-na-wzmocnienie-pozytywnego-myslenia/