SZANOWNI RODZICE!
DRODZY WYCHOWANKOWIE!
Kwaterowanie do Bursy rozpoczynamy w niedzielę 3 września 2023r.
Plan zakwaterowania:
- Od godziny 14.00 do 15:00 zapraszamy wszystkich wychowanków nowoprzyjętych.
O godzinie 15:15 w świetlicy na parterze odbędzie się zebranie dla rodziców wychowanków nowoprzyjętych.
Prosimy o obecność na zebraniu tylko jednego z rodziców nowoprzyjętego wychowanka. - Od godziny 16:00 do 18:00 wychowankowie Grupy III i Grupy IV
- Od godziny 18:00 do 20:00 wychowankowie Grupy I i Grupy II
3 września 2023r w dniu kwaterowania Bursa nie zapewnia wyżywienia.
Kuchnia zostanie uruchomiona od 4 września.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
„Zmodernizowana Bursa Szkolna zaprasza nowych wychowanków”
W ostatnim czasie nasza Bursa Szkolna, przeszła gruntowną modernizację oraz szereg remontów, których efekt można będzie zobaczyć podczas Drzwi Otwartych organizowanych w placówce.
Bursa Szkolna, dzięki dofinansowaniu z Powiatu Ostrowskiego , który zainwestował spore fundusze w remont naszego obiektu, zyskała nowe oblicze. Szarą, ponurą elewację, zastąpiono nowoczesną, kolorową fasadą, która już na samym wstępie zachęca do odwiedzin.
Wnętrze bursy także zyskało nowy desing. Na dziewczęta czekają piękne, urządzone w nowoczesnym stylu łazienki, które zapewniają komfortowe warunki użytkowania.
Gruntowny remont przeszło również całe drugie piętro. Przeprowadzono modernizację wszystkich pokoi mieszkalnych, które zyskały efektowne tapety, przytulną kolorystykę oraz nowe wyposażenie. Dzięki tym zmianom, młodzież będzie mogła mieszkać, uczyć się i wypoczywać w komfortowych warunkach i w miłej atmosferze. Nie zapomniano także o wychowankach, przejawiających talent muzyczny, dla których przygotowano profesjonalną, wygłuszoną salę do gry na instrumentach.
Ponadto bursa oferuje młodzieży bibliotekę, specjalistycznie wyposażoną siłownię, trzy świetlice, dwie kuchenki młodzieżowe oraz kilka dodatkowych pomieszczeń do nauki.
Każdy, kto zamieszka w bursie, będzie miał możliwość nie tylko zdobywać wiedzę, ale też rozwijać swoje pasje i uzdolnienia.
Zapraszamy zainteresowaną młodzież i rodziców na Drzwi Otwarte do Bursy Szkolnej w dniach 10 i 17 marca 2023r. w godzinach: 12.00 – 18.00, aby na miejscu zapoznać się z ofertą naszej placówki.
„Wyraź siebie"
to hasło przewodnie zajęć o charakterze arteterapii, które odbyły się w bursowym plenerze. Nasi wychowankowie za pomocą palców, dłoni i akcesoriów plastycznych wyrażali siebie i swoje emocje, tworząc osobistą historię. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem. Było dużo śmiechu oraz wzruszających wspomnień, które mamy nadzieję, że odżyją podczas kolejnych „plastycznych” spotkań.
Odkryj na nowo swoja małą ojczyznę ...
Pod takim hasłem wychowankowie klas pierwszych wzięli udział w projekcie , który miał na celu przybliżyć całej społeczności bursowej piękno i wyjątkowość miast i wsi z których pochodzą. Stanowił również okazję do poszerzenia wiedzy związanej z historią i kulturą danej miejscowości. I tak powstały trzy pierwsze obrazy tzw. mapy zachęcające oglądających do odbycia wycieczki pieszej bądź rowerowej po miejscowości Olszowa, Jarocin i Pisarzowice. Autorkami tych prac są: Laura Hendrys, Aleksandra Kasperska i Urszula Michalak. Gratulujemy!
Czekamy na kolejne prace w przyszłym roku szkolny…
Wychowawcy: Katarzyna Rybicka i Katarzyna Grzeszczyk
„Bezpieczeństwo w czasie wakacji i brawura młodych ludzi za kierownicą”
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego w naszej bursie odbyło się spotkanie profilaktyczne młodzieży z mł.asp. Ewą Golińską -Jurasz z KPP w Ostrowie Wielkopolskim na temat zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz brawury młodych ludzi za kierownicą.
Celem tego spotkania było przypomnienie wychowankom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, na drodze, uwrażliwienie młodzieży na ewentualne niebezpieczeństwa związane również z wyjazdem za granicę, czy podjęciem pracy sezonowej.
Pamiętajmy o tych zasadach i kierujmy się zawsze zdrowym rozsądkiem.
Zbiórka nakrętek dla Lenki
W ramach Bursowego Klubu Wolontariatu, nasi wychowankowie od kilku już lat uczestniczą w zbiórce plastikowych nakrętek.
W tym roku szkolnym młodzież po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i uzbierane nakrętki przeznaczyła na pomoc Lence z Gminy Odolanów. Wolontariusze pomogli zapakować zebrane nakrętki, dzięki którym Lenka będzie mogła być leczona i rehabilitowana.
„Z poprawną polszczyzną na co dzień”
Włączać czy włanczać? W Cudzysłowie czy w cudzysłowiu? To tylko niektóre zagadki językowe, z którymi mierzyli się wychowankowie podczas ogólnobursowego testu wiedzy o języku polskim. W tej edycji, poprawną polszczyzną wykazały się dziewczęta. Zwyciężczynią została Kinga Dawidowicz. II miejsce zajęła Natalia Antas, a III miejsce na podium należy do Gabrieli Kowalskiej. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i liczymy na obecność wszystkich uczestników za rok :)
:) DZIEŃ DZIECKA :)
31 maja 2023 r. grupa wychowanek wraz z wychowawcami spędziła cudowne popołudnie w Domu Dziecka w Kaliszu. Okazją do tych odwiedzin były obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Było wiele radości, był festyn, zabawy i poczęstunek.
Międzynarodowy Dzień Dziecka powstał z inicjatywy ONZ. Święto to ma związek z rocznicą uchwalenia Deklaracji praw dziecka oraz Konwencji o prawach dziecka.
Dziękujemy Dom Dziecka w Kaliszu
P. Elżbieta Małecka, p. Marta Łuczak-Wasielak z wychowankami
Wychowankowie Bursy Szkolnej zwiedzają Wrocław
W środę, 24 maja 2023 roku, odbyła się ogólnobursowa wycieczka do Wrocławia z okazji Dnia Dziecka, która została zasponsorowana z ramienia placówki przez panią dyrektor Marzenę Mocek.
Z tej okoliczności wyjazdu skorzystało 37 wychowanków z poszczególnych grup pod opieką trzech wychowawców: p. E. Małeckiej, p. I. Paterek i p. M. Kaczmarek.
Wycieczka miała na celu poznanie ciekawych historycznych obiektów oraz integrację młodzieży bursowej. Wychowankowie zostali wcześniej zapoznani z programem wyjazdu, który obejmował: zwiedzanie Muzeum Narodowego, obejrzenie „Panoramy Racławickiej” we Wrocławskiej „Rotundzie” oraz wspólny spacer rekreacyjny po Starym Rynku ze szczególnym zwróceniem uwagi na Ratusz, jako jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
W autokarze, po wyjeździe z Ostrowa, opiekunka p. Iwona Paterek pokrótce odniosła uwagę młodzieży do miejsc, które będą zwiedzane oraz omówiła ciekawostki związane z miastem Wrocławiem. Wychowankowie z zaciekawieniem wysłuchali przygotowanej prezentacji.
Na starym Rynku Wrocławskim młodzież odnajdowała znajdujące się w różnych miejscach figurki krasnali, atrybuty związane z miastem. Konkurowali ze sobą, kto odnajdzie ich więcej.
Podczas zwiedzania poszczególnych miejsc, młodzież i opiekunowie wykonywali pamiątkowe zdjęcia.
Na koniec, nie odbyło się bez części konsumpcyjnej. W McDonaldzie, wychowankowie w dobranych sobie małych grupkach, zregenerowali siły i spożyli posiłek. Mieli też okazję do wspólnych rozmów, między innymi w odniesieniu do odbywanej wycieczki. W drodze powrotnej, w ramach integracji, młodzież słuchała muzyki i śpiewała. Późnym popołudniem wróciliśmy do Bursy Szkolnej cali, zdrowi i zadowoleni, nawet z myślą o tym, że we Wrocławiu jest jeszcze wiele miejsc, które warto z przyjemnością zobaczyć czy zwiedzić.
Spotkanie autorskie w OSTROWSKIEJ BIBLIOTECE.
30.05.2023 w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim wychowankowie naszej bursy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Dagmarą Leszkowicz – Zaluską, dziennikarką, pisarką, która zadebiutowała książką „ Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei”. W październiku 2022 ukazała się kontynuacja książki „Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru”. Autorka zdradziła, że ukaże się jeszcze trzeci i ostatni już tom debiutanckiej powieści „Czas pokory”.
Podczas spotkania autorka opowiadała o inspiracji do napisania tej książki. Dagmara Leszkowicz – Zaluska zaznaczyła w rozmowie, że akcja toczy się w miejscowości Pleszew w województwie wielkopolskim a główną bohaterkę gra jej babcia. Autorka również zdradziła , że toczą się rozmowy co do ekranizacji książki.
Podczas spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Po spotkaniu można było indywidualnie zamienić kilka słów z panią Dagmarą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
WYSTAWA ŻYWYCH OBRAZÓW
Po raz pierwszy żywe obrazy w ostrowskiej bursie. Głównym celem projektu było stworzenie poprzez zabawę malarstwem żywych obrazów. Była to rekonstrukcja dzieł malarstwa przy udziale naszych wychowanków, którzy sobą poprzez ubiór, scenografię i mimikę odtworzyli daną scenę z autentycznych obrazów. Wszystkie dzieła sztuki (także martwa natura) cieszyły się dużą popularnością.
Wielkie brawa dla artystów:
Gracze w karty – Paul Cezannela: Jakub Pilujski oraz Oskar Radomski
Stary gitarzysta – Pablo Picasso : Sebastian Zalewski
Ana Bolena Arguer – Jules Adolphe Goupil : Klaudia Pera
Cyganka – autor nieznany – Zuznna Kuźdub
Dziękujemy wychowankom oraz ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc.
„Jem mądrze i zdrowo” – spotkanie miłośników gotowania
Podczas ostatniego w tym roku szkolnym spotkania uczestniczki warsztatów miały za zadanie skomponować własny, niepowtarzalny smak oliwy. Zapach i walory smakowe ziół i przypraw zamknęły w pięknych szklanych buteleczkach. Zestaw dziesięciu smaków oliwy wystawiony będzie do smakowania podczas śniadań i kolacji dla wszystkich bursantów.
ŻYCZYMY SMACZNEGO!
Podsumowaniem tegorocznych warsztatów była wspólna biesiada na którą uczestniczki przygotowały sałatkę na bazie liści sałaty, rukoli, roszponki z dodatkiem pomidorów, ogórków, oliwek oraz sera. Sałatka podana była w „towarzystwie” gorących, pachnących czosnkiem , chrupiących grzanek.
Dziękujemy i do zobaczenia po wakacjach
Katarzyna Rybicka Lucyna Kelner
Nowe oblicze lektur szkolnych
W ramach realizacji programu edukacji czytelniczej „Ocalmy tradycyjną książkę od zapomnienia”, zorganizowano konkurs na projekt okładki do wybranej lektury szkolnej. Na podstawie nadesłanych prac wyłoniono zwycięzcę – została nim Zuzanna Pruska, która zaprojektowała okładkę do „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Drugie miejsce za okładkę do „Lalki” Bolesława Prusa zajął Filip Grabowski, a trzecie Marcelina Jarus za projekt okładki do „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Zwycięzcom gratulujemy i wyrażamy nadzieję, że zwycięskie prace, zachęcą młodych ludzi do czytania lektur :)
Konkurs Ortograficzny
Za nami kolejna edycja Konkursu Ortograficznego „My się byków nie boimy!”, podczas którego odważna młodzież walczyła o tytuł Bursowego Mistrza Ortografii. W tym roku, w wyniku zmagań
z pułapkami ortograficznymi, został nim Sebastian Zalewski. Drugie miejsce na podium zajęła Julia Czemplik, a trzecie Weronika Pelińska.
Wszystkim zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy i liczymy na obecność
w kolejnej edycji.
WYCHOWANKI BURSY SZKOLNEJ LAUREATKAMI KONKURSU.
23.04.2023 w Niedzielę Żonkilową na Piaskach Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim, odbyło się podsumowanie konkursu: “A NADZIEJA JEST WŚRÓD NAS”.
Celem tej inicjatywy było pokazanie wartości i korzyści jakie płyną z bycia młodym wolontariuszem. Ocenie podlegała zgodność z tematyką, estetyka pracy i oryginalność.
Miło nam poinformować, że trzy pierwsze miejsca trafiły do naszych wychowanek: Mariki Wojciechowskiej, Aleksandry Kasperskiej i Zuzanny Pruskiej.
Dziewczynom serdecznie gratulujemy.
Pożegnanie Absolwentów
27 kwietnia bieżącego roku przygotowane zostało spotkanie, którego „bohaterami” byli tegoroczni absolwenci szkół a jednocześnie wychowankowie ostrowskiej Bursy Szkolnej. Spotkaniu towarzyszyło motto, związane z przyszłością młodzieży: „Nie bój się chcieć.” Wychowankowie kończący szkoły i opuszczający mury bursy spotkali się z panią dyrektor Marzeną Mocek oraz swoimi wychowawcami.
Część artystyczna wieczoru, pod hasłem: „Przeżyjmy to jeszcze raz”, była dość urozmaicona. Począwszy od prezentacji, która wiodła przez różne możliwe warianty przyszłości absolwentów, poprzez zdjęcia z różnych sytuacji życia młodzieży w bursie, a następnie filmik na temat czasu w niej spędzonego , z wypowiedziami wychowanków żegnających się z placówką. W tej części spotkania nie zabrakło też akcentów muzycznych w postaci piosenek i wykonania instrumentalnego. To wszystko za sprawą młodszych bursantów. Poszczególne elementy części artystycznej miały przywołać wspomnienia czasu spędzonego w bursie oraz pomóc wybiec myślami w przyszłość. W części oficjalnej głos zabrał przedstawiciel absolwentów, kierując słowa podziękowania w stronę pracowników bursy: pani dyrektor, wychowawców oraz pozostałych osób.
Istotną częścią spotkania były słowa pożegnania skierowane do wychowanków przez panią dyrektor Marzenę Mocek. Przewodnią myślą, którą można było uchwycić podczas tego pożegnania, było słowo „Sukces”, które dotyczyło również, choć nie tylko, życzeń dotyczących zbliżającej się matury oraz wcześniejszych i dalszych planów młodzieży. Pani dyrektor tradycyjnie odsłoniła tablo, rozdała dyplomy i nagrody wyróżniającym się wychowankom, oraz pokrojono okolicznościowy tort.
Nie obyło się bez rozmów przy stole, nawiązujących do wspomnień i odkrywających plany młodzieży na przyszłość. Spotkanie przebiegało w sympatycznej, ciepłej i przyjemnej atmosferze.
Gala Talentów 2023
Tegoroczną galę poprowadziła Gabriela Kowalska i Sebastian Zalewski. Wychowankowie wcielili się w role pani redaktor pisma „Młode Talenty” Gabi Pasjonelli oraz menadżera utalentowanych ludzi z pasją pana Sebastiana von Talento. Nasi prowadzący przedstawili sylwetki wielu utalentowanych oraz pasjonatów, którzy są wychowankami Bursy Szkolnej. W tym roku galę poprzedziła wystawa prezentująca osiągnięcia naszych zdolnych
i kreatywnych koleżanek i kolegów. Na spotkaniu pani dyrektor Marzena Mocek wręczyła, wszystkim biorącym udział w prezentacji, imienne certyfikaty zaświadczające o posiadanych talentach.
Sebastian von Talento, powiedział :
„Tu nie chodzi o to co dokładnie jest naszą pasją ale o to jak bardzo jesteśmy jej oddani.”
Gabi Pasjonella, dopowiedziała:
„Dodam jeszcze, że taki pasjonata nie tylko nadaje sens swojemu życiu ale również oświetla swoim światłem innych i motywuje otaczających go ludzi do szukania swoich pasji.”
Sebastian von Talento, podsumował :
„Takie osoby są bardzo cennym skarbem, który ubogaca życie całego otoczenia.”
Dziękujemy i zapraszamy za rok!!!
Organizatorzy
pani Marta Łuczak-Wasielak oraz pani Elżbieta Małecka
„English is fun”
Zabawa z językiem angielskim pt. „ English is fun” w tym roku cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wzięła w niej udział rekordowa liczba naszych wychowanków !!! Czterdziestu jeden uczestników miało okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności gramatyczne, a także słownikowe w języku angielskim.
Laureatkami tegorocznej zabawy, okazały się dziewczęta.
I miejsce zajęła Weronika Pelińska z grupy II.
II miejsce przypadło w udziale Marcelina Jarus z grupy III.
III miejsce zajęła Marika Jarczak z grupy IV.
GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW !!!
Wszystkim uczestnikom dziękuję za aktywny udział w naszej zabawie z językiem angielskim.
Do zobaczenia za rok
Martyna Orleańska.
Z wizytą w telewizji „Proart”
Wychowankowie naszej bursy odwiedzili redakcję największej telewizji kablowej w Południowej Wielkopolsce, która na co dzień przygotowuje informacje z regionu, magazyny tematyczne oraz reportaże, dotyczące życia i problemów społeczności lokalnej.
Na miejscu młodzież wysłuchała ciekawej prelekcji na temat pracy dziennikarza telewizyjnego, wygłoszonej przez Redaktor Naczelną P. Paulinę Szczepaniak, która także pokazała telewizję od przysłowiowej kuchni, zapoznając młodych odbiorców z szeroko rozumianą technologią realizacji programów telewizyjnych.
Wychowankowie zobaczyli jak wygląda reżyserka, pokój emisji, montażu oraz studio telewizyjne, w którym nagrywa się serwis informacyjny „Wydarzenia” oraz takie programy jak „W punkt” – program publicystyczny, czy „Atelier” – program kulturalny. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była także możliwość obserwacji nagrania serwisu sportowego, która dostarczyła wielu emocji.
Wizyta w telewizji „Proart” to cenne, niepowtarzalne doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków.
Spotkanie młodzieży z Panem Pawłem Rajskim Starostą Powiatu Ostrowskiego.
18 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bursie pana Pawła Rajskiego Starostę Powiatu Ostrowskiego. Pan Starosta dokonał oficjalnego odbioru świeżo wyremontowanych pokoi mieszkalnych na II piętrze.
Spotkanie było również okazją do podziękowania Panu Staroście za inwestycję w remont naszej placówki, dzięki którym bursa zyskała zupełnie nowe, eleganckie i designerskie oblicze oraz Pani dyrektor Marzenie Mocek, pani wicedyrektor Katarzynie Rybickiej i pani Marcie Łuczak- Wasielak za sprawowanie pieczy nad przebiegiem remontu i aranżacją wnętrz naszych pokoi.
Podczas wizyty Starosta Powiatu Ostrowskiego opowiedział młodzieży m.in. o dalszych planowanych inwestycjach dla naszej placówki oraz wręczył wszystkim pamiątkowe upominki. Młodzież natomiast podzieliła się wrażeniami z pobytu w bursie a na ręce pana Starosty, pani Dyrektor, pani Wicedyrektor oraz pani M. Łuczak –Wasielak przekazano upominki.
Bursonoga
Zapraszamy do zapoznania sie z najnowszym numerem Bursonogi: TUTAJ
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
12.04.2023 roku w ramach Światowego Dnia Zdrowia w bursie szkolnej, odbyło się spotkanie z dyplomowaną pielęgniarką środowiskową panią Edytą Klimek. Inspiracją do spotkania była akcja sprzed kilku lat. Ówczesny Główny Inspektor Sanitarny rozpropagował akcje o tytule “Nie dawaj łyka, gryza, liza. Jest to problem zapomniany o którym należy mówić.
“Daj łyka, bo zaschło mi w gardle - słyszymy często. Chcesz łyka ,częstuj się - też sami proponujemy innym. Daj gryza, liza - takie prośby też słychać nieraz” .
Pani Edyta Klimek w krótkim wykładzie przedstawiła wychowankom, że roznoszeniu się bakterii sprzyjają też przygodne pocałunki, picie z jednego naczynia czy używanie przy jedzeniu jednych sztućców. W przypadku wielu schorzeń można być nosicielem danej choroby bez żadnych objawów chorobowych. Także można “złapać” chorobę od kogoś, kto jest uważany za osobę zdrową. Bo zdrowo wygląda. Wychowankowie dowiedzieli się jakie objawy powodują zakażenia meningokami i że źródłem zakażenia jest chory człowiek lub nosiciel a choroby zakaźne to: opryszczka wirusowa występująca w okolicach ust, afta, grypa, angina a także poważniejsze choroby: mononukleoza, świnka, zapalenie opon mózgowych, sepsa.. Starajmy się wyrabiać zdrowe nawyki w sobie i wśród najbliższych.
„Jem mądrze i zdrowo”- Warsztaty kulinarne w bursie.
Tym razem podczas spotkania miłośników zdrowego gotowania pod czujnym okiem Pani Lucyny Kelner i Pani Kasi Rybickiej powstały przekąski na bazie płatków owsianych, suszonych owoców, orzechów i miodu: tak zwane BATONY ENERGETYCZNE. Uczestnicy warsztatów korzystali z dwóch różniących się przepisów . Podczas degustacji wszyscy stwierdzili, że obie wersie są PYSZNE …
Żonkilowe Pole Nadziei w rozkwicie
Wraz z nadejściem wiosny, zakwitło nasze „Żonkilowe Pole”, powstałe w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” w Ostrowie Wielkopolskim. Okazała rabata, to wyraz naszej solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, dająca nadzieję na lepsze…
Warsztaty fotograficzne
Wychowankowie uczestniczący w pracach bursowego koła fotograficznego, dzięki uprzejmości właściciela Zakładu Fotograficznego ‘Foto Ostrowscy Ostrów”, mieszczącego się przy ulicy Paderewskiego w Ostrowie Wielkopolskim, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, które prowadziła p. Patrycja Frach. Na miejscu młodzież poznała tajniki zawodu fotografa, które następnie wykorzystywała w praktyce. Wychowankowie za pomocą profesjonalnego aparatu, wykonywali sobie wzajemnie zdjęcia paszportowe, pozowane i grupowe. Następnie własne prace poddawali obróbce w programie Phhotoshop. Tak przygotowane zdjęcia otrzymali na pamiątkę swojej fotograficznej przygody.
Warsztaty niewątpliwie wzbogaciły wiedzę na temat zawodu fotografa, wyzwoliły kreatywność, wyostrzyły zmysły, dzięki czemu były ciekawym doświadczeniem.
Spotkanie z Kulturą
W marcu zainteresowane wychowanki, udały się do centrum miasta na „Spotkanie z Kulturą”. Pierwszym ośrodkiem kultury, który odwiedziły była Galeria Sztuki Współczesnej gdzie dziewczęta nie tylko podziwiały prace malarza, socjologa kultury, Pawła Wyborskiego, zatytułowane „Wokół pramiejsca i praświatła”, ale także wysłuchały ciekawej prelekcji na temat sztuki współczesnej. Kolejnym miejscem, do którego się udały, była Forum Synagoga, gdzie poznały historię aktualnej Siedziby Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Południowej Wielkopolsce. Ostatnim obiektem związanym z kulturą na mapie Ostrowa, do którego się udały, była kawiarenka Italiano Vero, prezentująca prace Iwony Ashaolu-Olabisi, które przedstawiają kobiece sylwetki, emanujące zmysłowością oraz pięknem.
Spotkanie z Kulturą niewątpliwie okazało się inspiracją do działania, pobudziło kreatywność, wyobraźnię, ale także pozwoliło się odprężyć i pozytywnie wpłynąć na odbiór świata. Warto się czasem zatrzymać i pobyć chwilę ze sztuką oraz jej nieocenionym pięknem i bogactwem, jakie oferuje!
Pierwszy dzień Wiosny
21 marca obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, z tej okazji zorganizowano w bursie wieczór przy ciastku i herbatce, podczas którego chętni wychowankowie wzieli udział w „Quizie Wiedzy o Wiośnie”. Muzycznie wieczór umilił nam Franciszek Klyta.
Tego dnia obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Młodzież naszej bursy założyła kolorowe skarpetki nie do pary w celu promowania praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznymi poszerzeniu świadomości społecznej na temat trisomii 21.
Podsumowanie akcji „Góra Grosza”
Wychowankowie naszej bursy, po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Jest to inicjatywa o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w domu rodzinnym. Po zakończeniu zbiórki, wychowankowie segregowali i przeliczali monety. Razem udało nam się zebrać 64,07 zł. Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji . :)
"Nie bądź łoś, daj coś"
Jak co roku, w okresie zimowym, trwała w naszej bursie akcja charytatywna na rzecz Bezdomnych Zwierząt ze Schroniska w Wysocku Wielkim.
W tym roku – UWAGA !!! - udało nam się zebrać aż 658,10,złotych!!! Kwota ta została przeznaczona na zakup karmy dla podopiecznych schroniska.
Dziękujemy Wam serdecznie w imieniu wszystkich Piesków i Kotków.
P.S. Pomaganie zwierzętom jest bezcenne ;)
M. Orleańska i M. Łuczak-Wasielak
WIECZÓR Z KINEM GROZY
Dnia 13.03.2023 roku w bursie odbył się wieczór filmowy który był okazją do tego aby zmierzyć się ze swoimi lękami, zintegrować oraz pobudzić wyobraźnię. Aby przetrwać chwile grozy młodzież zaopatrzyła się w kocyki, nie zabrakło też popcornu. Wszyscy dzielnie wytrwali do końca seansu :)
KARTKA URODZINOWA DLA MAKSIA
Wychowankowie naszej bursy, bardzo chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych. Tym razem całym sercem włączyli się w akcję pisania kartek urodzinowych dla Maksia Mareckiego - chłopca chorego na Neuroblastoma IV stopnia z przerzutami do szpiku kości i węzłów chłonnych. Młodzież wykonała własnoręcznie piękne kartki z okazji 9 urodzin chłopca. Wierzymy, że te życzenia sprawią mu wiele radości i na chwilę pozwolą zapomnieć o chorobie.
Muzycznie i słodko….czyli Dzień Kobiet w Bursie :)
Ósmego marca z okazji Dnia Kobiet męska część społeczności naszej bursy przygotowała dla dziewcząt miłą niespodziankę… a były to owocowe deserki , którymi poczęstowano dziewczęta podczas specjalnie dla nich przygotowanego występu muzycznego, w którym główną rolę odegrali:
Franciszek Klyta, Jakub Ratajczak oraz Jakub Marciniak.
„BURSONADA 2023”
Kolejny konkurs pt. „Bursonada” za nami!
W tym roku szkolnym rywalizowały ze sobą trzyosobowe zespoły, reprezentujące każdą grupę wychowawczą. Młodzież rozwiązywała różnorodne zadania, w których musiała wykazać się spostrzegawczością, dobrą pamięcią, wyobraźnią a także kreatywnością. „Bursonada” cieszy się ogromną popularnością wśród wychowanków – uczestnicy z zapałem i dużym zaangażowaniem wykonują konkursowe zadania podczas, których są dopingowani przez licznie zgromadzoną publiczność.
W tym roku I miejsce zajęła grupa IV,
II miejsce grupa I,
III miejsce zajęła grupa II,
natomiast miejsce IV przypadło w udziale grupie III.
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Organizatorzy p. Martyna Orleańska i p. Marta Łuczak-Wasielak
LODOWISKO
Dnia 11.01.2023 roku w ramach aktywnego spędzenia czasu wolnego młodzież miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności łyżwiarskich spalając przy tym kalorie, dotleniając umysł i wzmacniając mięśnie całego ciała. Wszystkim dopisywały dobre humory, atmosfera była wspaniała :)
„Przy wigilijnym stole”
Wigilia Bożego Narodzenia to dzień poprzedzający najpiękniejsze Święta w roku. Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego „ vigilia” i znaczy czuwanie i oczekiwanie. W tym roku, w oczekiwaniu na ten magiczny czas, spotkaliśmy się już 15 grudnia. Do wspólnego świętowania zaprosiła nas Rodzina Państwa Bursowiczów, zamieszkałych przy ulicy Tomczeka 34 w Ostrowie Wielkopolskim. Obecna jak zawsze była Dyrekcja Bursy Szkolnej, ksiądz Maciej Borowicz, pracownicy administracji i obsługi, wychowawcy oraz wychowankowie. Swoją obecnością zaszczyciła nas także rodzina z Ukrainy, która od kilku miesięcy gości w naszej placówce.
„Przy wigilijnym stole”, to tytuł spektaklu, który rozpoczął nasz wspólny, uroczysty wieczór.
Wychowankowie, wcielili się w postacie zwykłej, polskiej rodziny, która przygotowywała się do wigilijnej kolacji. Podczas świątecznej krzątaniny, państwo Bursowiczowie, rozmawiając ze sobą, poruszali różne tematy. Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie polskie tradycje bożonarodzeniowe, a wśród nich, między innymi potrawy wigilijne. Mogli posłuchać historii powstania światowego hitu świątecznego „Last Christmas” czy wrócić na moment do trudnych chwil pandemii koronawirusa. „Aktorzy” poruszyli także smutny, ale jakże ważny aktualnie temat - wojny w Ukrainie. Podczas spektaklu nie zabrakło również poezji oraz pięknych, świątecznych piosenek i kolęd w wykonaniu naszych bursowych artystów.
Życzenia świąteczne, to nieodłączny element naszego, corocznego spotkania wigilijnego. Wyjątkowe, jak zawsze piękne i serdeczne złożyła wszystkim zebranym Pani Dyrektor Marzena Mocek. A potem, stało się tak, jak w piosence, Czerwonych Gitar „ Wszyscy, wszystkim … (ślą życzenia” ).
Był to kolejny, niezwykły, grudniowy wieczór, który odbył się w przecudnie udekorowanej świetlicy i stołówce, przy pięknie nakrytych stołach, pysznym jedzeniu i prawdziwie rodzinnej atmosferze.
Martyna Orleańska i Katarzyna Grzeszczyk
Wieczór ten przeszedł już do historii, ale na szczęście jego fragmenty zostały uwiecznione na zdjęciach, do obejrzenia, których zapraszamy!!!
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|||
Warsztaty kulinarne w bursie
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ruszyły w naszej bursie spotkania miłośników gotowania pod hasłem „Jem mądrze i zdrowo” prowadzone prze Panią Lucynę Kelner i Panią Katarzynę Rybicka. Uczestnicząca w nich młodzież miała możliwość przyrządzenia dwóch zdrowych i wartościowych pod względem odżywczym sałatek warzywnych. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczy fakt ,że odbyły się dwukrotnie. Obie grupy perfekcyjnie i smacznie wykonały zaproponowane przepisy.
BURSA PAMIĘTA O BOHATERACH I PATRIOTACH
„Naród który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” ( Józef Piłsudzki)
Pod tym hasłem zgromadzona licznie młodzież bursowa miała możliwość uczestniczyć w swego rodzaju lekcji historii. Organizatorki tego spotkania Pani Katarzyna Rybicka i Pani Katarzyna Grzeszczyk przybliżyły wychowankom historię wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dzięki prezentacji filmów młodzież poznała konkretnych bohaterów i patriotów tamtych dni.
Po spotkaniu odbyła się wycieczka do kwatery Powstańców Wielkopolskich znajdująca się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.
Zapaliliśmy znicz pamięci w podziękowaniu za wywalczoną przez Powstańców wolność i niepodległość Naszej Ojczyzny .
Spotkanie z Dietetykiem
23 listopada 2022r. odbyło się spotkanie z dietetykiem klinicznym panią Sonią Szczepaniak. Wychowankowie mieli okazje poznać czym są kalorie i do czego służą w naszym organizmie. Podczas pogadanki poznali podstawowe pojęcia przydatne przy określaniu zapotrzebowania kalorycznego. Dowiedzieli się również od czego zależy nasze zapotrzebowanie energetyczne oraz co i w jaki sposób wpływa na tempo metabolizmu. Młodzież dowiedziała się również czym jest spontaniczna aktywność fizyczna i jaką rolę pełni w procesie redukcji masy ciała oraz jakie są negatywne skutki zbyt niskokalorycznych diet i głodówek. Na koniec spotkania chętni sprawdzili swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Było to pierwszy z cyklu czterech spotkań na temat zdrowego żywienia. Na następne zapraszamy już w styczniu.
Wyjście do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
17.11.2022 r. z okazji Dnia Patrona Bursy dla wychowanków nowoprzyjętych, zostało zorganizowane wyjście do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej na temat: „Życie i działalność Stefana Rowińskiego”. Następnie wychowankowie udali się do Muzeum 3D gdzie po rekonstrukcji dawnych ulic Ostrowa zwiedzono witrynę Księgarni Stefana Rowińskiego, zakład fryzjerski Pawła Biniasza, najdłużej działającego przedstawiciela tego zawodu w Ostrowie Wielkopolskim, dawne sklepy i zakłady usługowe, dawny zakład szewski i zegarmistrzowski. Wychowankowie odwiedzili także sale zaaranżowaną na dawne wnętrze „ Kina Roma”, w której zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, nakręcone przez przedwojennego redaktora i wydawcy Wacława Suszyckiego.
Wieczór gier planszowych
Dnia 21.11.2022 roku odbył się w bursie Wieczór Gier Planszowych. Młodzież miała okazję zagrać w gry: „Gorący ziemniak”, „5 sekund -Polska, kuchnia, podróże”, szachy, warcaby i wiele innych. Ze względu na panującą obecnie aurę na dworze gry planszowe stanowią dla wychowanków okazję do integracji i dobrej zabawy. Młodzież nie tylko się relaksuje, ale ćwiczy pamięć, refleks, wzbogaca swoją wiedzę i rozwija wyobraźnię. Atmosfera była fantastyczna ! :)
W obiektywie Wychowanka
„Pokochaj jesień”
Spróbuj pokochać jesień
z niesamowitymi urokami
Spójrz ile piękna niesie
obdarzając cię nowymi dniami.
Kolorowo jak wiosną
barwne liście ostatki zieleni
Dadzą chwilę radosną
twą szarość życia mogą odmienić.
Wieczór szybciej nastaje
słońce też znika wcześniej niż latem
Lecz nowe czy nie daje
chwile spokoju skorzystaj zatem.
Tadeusz Karasiewicz
Kristina Titarenko:
Magdalena Pochroń:
Zofia Sowińska:
NIE DAJ SZANSY ZŁODZIEJOWI – OZNAKUJ ROWER !
Dnia 3 listopada 2022 roku w naszej placówce w ramach współpracy z Komendą Powiatową w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano akcję znakowania rowerów oraz wykład na temat „Rowerzysta i pieszy na drodze”. Funkcjonariusze Policji przy użyciu fachowego sprzętu oznakowali rowery wychowankom, którzy zgłosili się do tej akcji. Podczas krótkiego wykładu młodzież została zapoznana z przepisami dotyczącymi prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo i rowerem. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, wychowankowie wykazywali duże zainteresowanie podejmowanymi tematami.
Nowości książkowe w bibliotece! Serdecznie zapraszamy !
Bursa Szkolna zaprasza po nowości wydawnicze, które umilą jesienne i zimowe popołudnia i wieczory.
Dyplom dla Bursy za udział w akcji "Szkoła pamięta"
Bursa pamięta …
Jak co roku wychowankowie Bursy Szkolnej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”
W tegorocznej akcji wzięły udział Kamila Niewiadomska, Celina Cłapka i Aleksandra Kasperska, które pod opieka pani K. Rybickiej i Pani Katarzyny Grzeszczyk uporządkowały grób Stefana Rowińskiego Patrona Bursy Szkolnej oraz groby jego rodziny.
Bursa w barwach jesieni...
Podczas uroczystości zwanej „Pasowaniem na Bursanta”, w czasie której mieliśmy przyjemność gościć Starostę Ostrowa Wielkopolskiego Pana Pawła Rajskiego, rozstrzygnięto konkurs fotograficzny " Bursa w barwach jesieni", w którym pierwsze miejsce zajęła Olga Woszczyńska , drugie - Klaudia Kula, zaś trzecie miejsce zdobyła Marika Wojciechowska. W ramach nagrody, dziewczęta otrzymały karty upominkowe i dyplomy oraz słodki upominek, który wręczono również pozostałym uczestnikom konkursu.
Pasowanie na Bursanta
26 października 2022 roku miała miejsce szczególna uroczystość zwana „Pasowaniem na Bursanta”, podczas której nowoprzyjęci wychowankowie, zostali pełnoprawnymi członkami Bursy Szkolnej.
Młodzież, która w tym roku szkolnym rozpoczęła naukę w szkołach ponadpodstawowych, ma za sobą czas obfitujący w wiele nowości: szkoła, inna rzeczywistość, inni znajomi i nowa bursa. Bursa, która w odmienionej swej odsłonie, przywitała wychowanków z optymizmem i nadzieją na to, że każdy znajdzie tu swoje miejsce, w którym będzie mógł w pełni się realizować. Teraz tylko tak naprawdę już od każdego indywidualnie zależy, jak wykorzysta to, co oferuje mu nowy, „drugi dom”.
Gościem honorowym tej ważnej uroczystości był Starosta Powiatu Ostrowskiego Pan Paweł Rajski, któremu młodzież wręczyła szczególne podziękowania za ogromny wkład w remont naszej placówki oraz niespodziankę w formie vouchera na całodzienne wyżywienie w naszej stołówce. Pan Starosta, życzył wszystkim zebranym miłego i inspirującego pobytu w bursie.
Nasi Bursanci, korzystając ze szczególnej chwili, złożyli także podziękowania Pani Dyrektor Marzenie Mocek za profesjonalną pieczę nad remontem Bursy Szkolnej.
Życzymy wszystkim udanego pobytu, takiego by po latach mogli stwierdzić, że był to ich najlepszy okres w życiu!!!
Żonkilowe Pole Nadziei
11 października, po przerwie spowodowanej pandemią, na nowo zasadziliśmy „Żonkilowe Pole Nadziei”. Ta inicjatywa, to kontynuacja współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”, które swoimi działaniami daje wyraz solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe. Nasza bursa od lat z dumą wspiera ideę Hospicjum, by wiosną, kiedy cebulki przeistoczą się w piękne kwiaty, dać nadzieję potrzebującym.
Dzień chłopca w Bursie :)
Aby tradycji stało się zadość, jak co roku obchodziliśmy w Bursie Dzień Chłopaka.
Jednym z punktów imprezy były wybory Super Chłopaka Bursy Szkolnej 2022/23, którym został Jakub Ratajczak. Dwa pozostałe miejsca zdobyli Kacper Szczepaniak i Szymon Wożniak :) Ogółem do konkursowych zadań przystąpiło 12 kandydatów. Podobnie jak w roku ubiegłym, chłopcy w walce o „tytuł”, musieli wykazać się m.in. poczuciem humoru, umiejętnościami fryzjerskimi i wiedzą z zakresu kosmetologii. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały dziewczęta z MRB.
Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.
Spacer śladami najważniejszych miejsc Ostrowa Wlkp.
22 września 2022 roku, uczestniczyliśmy w pieszej wycieczce po Ostrowie Wlkp. z przewodnikiem z PTTK panią Marią Szubert, podczas której mieliśmy okazję zwiedzić kilka cudownych miejsc miasta . Wycieczka ta, była istotną częścią Programu Adaptacyjnego dla wychowanków nowoprzyjętych. Podczas spaceru poznaliśmy wielką historię i kulturę Ostrowa Wielkopolskiego.
„Czytamy z Sercem”
29 września z Okazji Ogólnopolskiego „Głośnego Czytania” oraz „Światowego Dnia Serca” Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim po raz pierwszy, wzięła udział w finale akcji edukacyjnej „Czytamy z Sercem”. Wychowankowie Bursy na podstawie scenariuszy organizatorów, zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom scenki, związane tematycznie z sercem – jego budową i funkcjonowaniem. Dziękujemy młodzieży za udział w tak wspaniałym wydarzeniu.
Narodowe Czytanie 2022
19 września 2022 roku, odbyła się w bursie jedenasta edycja Narodowego Czytania. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Wysłuchaliśmy utworów Mickiewicza: „Świtezianka”, „Romantyczność”, „Pierwiosnek” oraz „Świteź” w refleksyjnej interpretacji wychowanków bursy: Oliwii Henrykowskiej, Aleksandry Marczak, Filipa Tama, Filipa Bartczaka, Sebastiana Zalewskiego, Magdaleny Frankowskiej, Widy Walczak, Weroniki Pelińskiej. Wydarzeniu towarzyszyła improwizowana na żywo nastrojowa muzyka w wykonaniu Piotra Bukowskiego oraz Nikodema Wójcika, która wprowadziła czytających i publiczność w świat poezji polskiego wieszcza. Dziękujemy za wspólne czytanie i już dziś zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie pozytywistycznej powieści „Nad Niemnem”.
Spacerem przez Ostrów
W pierwszym tygodniu września nowoprzyjęte wychowanki wraz z wychowawcami P. Martą Łuczak – Wasielak i P. Agatą Wojciechowską – Szelerską, wybrały się na pieszą wycieczkę, aby poznać najciekawsze zabytki i miejsca kulturalne Ostrowa, które tworzą jego niepowtarzalny klimat.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Kategoria: Archiwum
- Odsłon: 132
Konkurs Ekologiczny
Recykling, czyli ponowne wykorzystanie śmieci, to główne hasło, które przewodniczyło konkursowi ekologicznemu, organizowanemu w naszej bursie.
Każda z grup wychowawczych, przygotowała planszę „Kącik Ekologiczny” ,wykorzystując do tego przeróżne materiały, nadające się do recyklingu.
Jako, że kreatywność wychowanków bardzo zaskoczyła, jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Gratulujemy wiedzy z zakresu ekologii no i przede wszystkim pomysłowości!
Konkurs Ortograficzny
Za nami kolejna edycja ogólnobursowego Konkursu Ortograficznego, umożliwiająca wychowankom sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych. Okazało się, że najlepiej opanowane ma je Oliwia Dawidowicz, która zajęła I miejsce. II przypadło Wiktorii Kołaczek natomiast III Marcelinie Jarus.
Zwycięzcom , jak i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wycieczka bursowa z okazji Dnia Dziecka do Gołuchowa.
Dnia 31 maja 2022 r. grupa wychowanków, pod opieką pani Eli Małeckiej i pani Moniki Kaczmarek, uczestniczyła
w wycieczce do Gołuchowa. Po dotarciu na miejsce, wybraliśmy się do gołuchowskiego lasu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć głaz św. Jadwigi - największy głaz narzutowy w Wielkopolsce. Odwiedziliśmy również Pokazową Zagrodę Zwierząt ,gdzie przebywają m.in.: żubry, dziki, koniki polskie. Dalej spacerkiem po zabytkowym parku w Gołuchowie udaliśmy się do bram zamku ( który był niestety zamknięty z powodu remontu) oraz pod Mauzoleum rodziny Czartoryskich – grobowiec Izabeli z Czartoryskich – Działyńskich (właścicielki gołuchowskiego zamku) i jej rodziny. Na koniec zjedliśmy pyszne lody w restauracji „Zamkowa”
W drodze powrotnej, troszkę już zmęczeni ,udaliśmy się na pobliską plażę, by odpocząć i delektować się urokiem pięknej, słonecznej pogody. Wycieczka była udana, a wspomnienia pozostaną na długo
w pamięci.
Spotkanie z dietetykiem
W maju 2022 roku, w ramach promocji zdrowego stylu życia, w naszej bursie odbyło się spotkanie młodzieży z dietetykiem, panią Agnieszką Dyczak.
Hasło „Wiem co i ile jem” było tematem przewodnim spotkania. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie oraz utrwalić zasady prawidłowego odżywiania. W trakcie prelekcji, pani dietetyk zwróciła szczególną uwagę na konieczność spożywania dobrze zbilansowanych posiłków, zwłaszcza na nasz, codzienny, pierwszy posiłek jakim jest śniadanie. Śniadanie to energia dla naszego organizmu, dlatego nie powinniśmy o nim zapominać a tym bardziej unikać !!!! Podkreśliła także jak ważne jest w naszym jadłospisie spożywanie niemałych ilości warzyw i owoców a także picie co najmniej 2 litrów wody. Nasz gość , mówił również o niedoborach ( na przykład błonnika)i nadmiarze ( na przykład cukru i węglowodanów ) niektórych produktów w naszym codziennym menu. Odpowiednie ilości, zdrowych produktów, sprawiają, że nasz organizm jest w dobrej kondycji i prawidłowo funkcjonuje.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas wykładu, pomoże naszym wychowankom wyeliminować błędy w sposobie żywienia, co skutecznie wpłynie na poprawę ich zdrowia i kondycji.
Spotkanie zostało zorganizowane przez panią E. Małecką i panią M. Orleańską
I znów mamy powody do zadowolenia i dumy …
z naszych zdolnych wychowanków: „Czworonożny robot kroczący, amatorski satelita typu CUBESAT oraz ,,eKelner – samoobsługa zamówienia online w restauracjach’’ - to trzy najlepiej ocenione projekty zrealizowane przez uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego w ramach VI edycji TECHNO-GRANTÓW.”
I tak….
Tytuł TECHNO INNOWATORA otrzymał projekt eKelner – samoobsługa i zamówienia online w restauracjach, którego m.in. autorami są Dawid Kaniewski i Kacper Pijacki
Ale to nie koniec powodów do radości… gdyż…
Tytuł TECHNO KREATOR otrzymał czworonożny robot kroczący Eliot, którego autorami są Jakub Zmyślony i Bartłomiej Jarczak.
Ci sami wychowankowie również są m.in. autorami projektu pt. Amatorski satelita typu CUBESAT, który otrzymał tytuł TECHNO IDEA.
Oprócz tego, chłopcy zdobyli pierwsze miejsce w eliminacjach okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych Blok A- Innowacje Techniczne.
Naszym zdolnym wychowankom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Tych lat nie odda nikt!
28 kwietnia, nasi Wychowankowie – tegoroczni Maturzyści, spotkali się na zakończenie kilkuletniego pobytu w bursie z P. dyr. M. Mocek, P. w-ce dyr. K. Rybicką oraz swoimi Wychowawcami.
Podczas uroczystości, przedstawiono w formie prezentacji zdjęcia Maturzystów, w różnych sytuacjach z życia bursy. Wychowawcy przygotowali film, pokazujący w dowcipny sposób przebieg pobytu młodzieży w placówce. Były piosenki, nawiązujące do zbliżającej się matury. Słowa pożegnania z życzeniami powodzenia na egzaminach, spełnienia marzeń i realizacji planów życiowych, skierowała do Wychowanków P. dyr. M. Mocek. Równie ciepłe słowa padły z ust młodszych kolegów i koleżanek. Było podziękowanie za pobyt w bursie od przedstawiciela Maturzystów.
Tradycyjnie odsłonięto tablo i pokrojono okolicznościowy tort.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Eko – warsztaty :)
Z okazji Dnia Ziemi odbyły się w naszej bursie warsztaty ekologiczne, których celem było uzmysłowienie wychowankom tego jak ważne jest codzienne dbanie o nasze środowisko. Zamiast używać plastikowych reklamówek, możemy własnoręcznie i w bardzo prosty sposób - bez szycia wykonać torby wielorazowego użytku, wykorzystując niepotrzebne T-shirty. W ten sposób przyczyniamy się do ograniczenia produkcji śmieci, które szkodzą naszej planecie.
Gala Talentów 2022
„The Voice of Bursa”
Za nami Gala Talentów 2022. Impreza odbyła się pod hasłem „The Voice of Bursa” i jak sama nazwa wskazuje jej formuła i scenariusz nawiązywały do znanego telewizyjnego show
The Voice of Poland.
Wydarzenie to, o tyle było wyjątkowe, że po długiej przerwie spowodowanej pandemią w końcu udało nam się spotkać… by móc na żywo obejrzeć naszą utalentowaną młodzież, która swoją pasją i uzdolnieniami wzbogaca i przekształca nie tylko swoje życie, ale także życie najbliższego otoczenia… :)
Wychowankowie bursy prezentowali swoje zdolności w następujących kategoriach :
- AKTORSTWO – prowadzący imprezę – Milena Winiarska i Tobiasz Andrzejczak oraz w roli Cleo – Oliwia Pawelec, Tomsona i Barona – Mikołaj Malinowski z Filipem Grabowskim, zaś w rolę Dawida Kwiatkowskiego wcielił się Jakub Kalwiński.
- ŚPIEW – Martyna Stefańska,
- SPORT – Ewa Piaszczyńska
- POEZJA – Zofia Sowińska i Julia Szczepaniak - wiersze dziewcząt recytowały Klaudia Wilczyńska oraz Klaudia Dziabas
- WIZAŻ- Roksana Mejza
- MODA- Kamilla Niewiadomska
- FOTOGRAFIA – Maja Sitek
- ELEKTROTECHNIKA – Dawid Kaniewski i Kacper Pijacki
- FRYZJERSTWO – Sergiusz Margas
Imprezie towarzyszyły emocje, które do samego końca trzymały samych uczestników w niepewności… Komu z nich przypadnie wygrana w tej ostatniej bitwie ?
Werdykt zapadł… i …ostatecznie głos zabrała pani dyrektor Marzena Mocek, która w finałowej edycji Gali Talentów 2022 zatytułowanej „The Voice of Bursa” w imieniu swoim, jak i pani wicedyrektor Katarzyny Rybickiej oraz licznie zgromadzonej publiczności ogłosiła, iż wszyscy uczestnicy tegorocznej Gali są zwycięzcami !
Na zakończenie naszej uroczystości Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom gali ich talentów, pasji, która uszczęśliwia ludzi. Życząc powodzenia oraz wielu sukcesów wręczyła naszym wychowankom słodki upominek. Pani dyrektor wspomniała również, iż tegoroczna Gala jest szczególna z racji swojej już okrągłej dziesiątej edycji.
Za organizację tegorocznej Gali talentów 2022 odpowiedzialne były panie Monika Kaczmarek i Katarzyna Grzeszczyk. Za pomoc w przygotowaniu gali serdecznie dziękujemy wychowankom: Jakubowi Ratajczakowi – obsługa techniczna, Dawidowi Dirbachowi, Bartłomiejowi Jarczakowi i Kacprowi Pijackiemu za przygotowanie prezentacji multimedialnych oraz Dawidowi Zawiasie i Maksowi Górnemu za wykonanie zdjęcia reklamowego promującego tegoroczną imprezę.
Do zobaczenia za rok :)
Wieczór gier planszowych
W jeden z kwietniowych wieczorów, zaprosiliśmy naszych wychowanków do wspólnej zabawy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, zorganizowaliśmy „ Wieczór gier planszowych”. Podczas spotkania, wymieniliśmy poglądy na temat znanych i lubianych gier planszowych ale także na temat tych współczesnych, które aktualnie są na tzw. Topie. Uczestnicy spotkania potwierdzili, że wspólne granie w „ planszówki” to atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego ale także okazja do gimnastyki umysłowej. Największą popularnością wśród młodzieży cieszyła się gra „ Gorący ziemniak” – wzięła w niej udział 7 osobowa grupa, składająca się z dziewcząt i chłopców. Pozostali uczestnicy spotkania grali w : „ Domino”, „ Grzybobranie”, „ Bingo”, „ 5 sekund”, „ Kalumbury 3 D”, „ Zgadnij kto to ?” oraz „ 25 gier dla całej rodziny”. Wieczór ten był również okazją do integracji młodzieży i tworzenia pozytywnych, radosnych relacji interpersonalnych. Śmiało można stwierdzić, że pomysł zorganizowania tego spotkania to strzał w dziesiątkę, dlatego na pewno odbędzie się jeszcze nie jeden raz !!! Tym, którzy mają niedosyt, przypominamy, że gry planszowe są dostępne dla wszystkich zainteresowanych – można je wypożyczyć z naszej bursowej biblioteki.
„Nie bądź łoś, daj coś”
”Nie bądź łoś, daj coś” – to akcja charytatywna, którą prowadzimy w Bursie od kilku lat. Dzięki ofiarności naszej młodzieży, dokładamy przysłowiową cegiełkę do budowania lepszego jutra bezdomnych zwierząt, które mieszkają w Schronisku w Wysocku Wielkim. W tym roku udało nam się zebrać 400 złotych! !!! Po konsultacji z pracownikami schroniska, zakupiliśmy karmę dla szczeniąt i psów dorosłych. Wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję bardzo serdecznie dziękujemy!!!!
O zaburzeniach odżywiania
7 kwietnia 2022r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, wychowanki grupy II – Amelia Janik i Natalia Głąbicka, przedstawiły samodzielnie przygotowaną prezentację na temat; „Zaburzenia odżywiania – problem współczesnych nastolatków”. Odbiorcy prezentacji, czyli bursowa młodzież, została zapoznana z najważniejszymi informacjami na temat takich chorób jak anoreksja i bulimia. Omawiane treści, uświadomiły zebranym, jak ważne jest zdrowe żywienie. Ponadto dały do zrozumienia, że każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny, ważny i ma rozum do tego, by instagramowe życie włożyć między bajki.
Bursa czyta Dzieciom
W ramach realizacji akcji czytelniczej, skierowanej do najmłodszych odbiorców literatury, Milena Winiarska odwiedziła dzieci z Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim. Tym razem nasza wolontariuszka zapoznała przedszkolaki z Franklinem, rezolutnym żółwikiem, przeżywającym liczne perypetie.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Dzieci chętnie dyskutowały na temat morału, wynikającego z opowieści, a na koniec pięknie pokolorowały bohaterów.
Cel naszej akcji został w pełni osiągnięty :)
Portrety „świetlne”
Ciemne pomieszczenie, nastrojowe światełka i piękne modelki. Tyle wystarczyło Mai Sitek, by wykonać artystyczne zdjęcia zwane portretami świetlnymi.
Tylko spójrzcie…
Klub „Amazonki” w Bursie
O tym jak ważna jest profilaktyka raka piersi w każdym wieku, mogły przekonać się wychowanki uczestniczące w spotkaniu edukacyjnym, zorganizowanym przez Ostrowski Klub „Amazonki”.
Przewodnicząca Klubu p. Urszula Lesiczka, nie tylko przybliżyła idee Stowarzyszenia, ale przede wszystkim podzieliła się fachową wiedzą odnośnie profilaktyki raka piersi i co równie ważne poprzez część praktyczną, nauczyła młode kobietki prawidłowo badać biust.
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym zazwyczaj występującym u dorosłych kobiet, mimo to warto już teraz wcielić w życie podpowiedzi prowadzącej, by zapobiec zachorowaniu!
WSPÓLNIE UZNAWANE W BURSIE WARTOŚCI
PODSUMOWANIE KONKURSU NA PLAKAT
W grudniu ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na plakat na temat wartości, które cała społeczność bursowa uznała jako najważniejsze. Zadaniem każdej grupy było wykonanie plakatu o treści wylosowanej przez uczestników wartości. 16 marca podsumowaliśmy ten konkurs. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wykonane różną techniką plastyczną od rysunku , wyklejankę po grafikę komputerową. Powstałe plakaty ozdobiły bursowy korytarz . Wszyscy uczestnicy tego projektu mogą się uczuć zwycięzcami. Ich prace wyeksponowane na ścianie będą przypominać całej społeczności bursowej aby żyć zgodnie z wyznaczonymi wartościami jak PRZYJAŹŃ, MIŁOŚĆ, ZDROWIE , BEZPIECZEŃSTWO.
„English is fun” – zabawa z językiem angielskim
Kolejne potyczki z językiem angielskim już za nami. W tym roku szkolnym wzięło w nich udział 18 wychowanków, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości, dotyczące znajomości języka angielskiego. Najlepsze okazały się dziewczęta : I miejsce zajęła Wioletta Wagner – grupa IV, miejsce II – Natalia Pękalska – grupa IV a Weronika Pelińska zajęła III miejsce – grupa II.
Wszystkim dziękuję za udział w zabawie a laureatom serdecznie gratuluję !!!
Martyna Orleańska
„Piruety” na lodzie
7 marca 2022 roku, grupa dziewcząt i chłopców aktywnie spędzała czas wolny na ostrowskim sztucznym lodowisku. Do grupy młodzieży dołączył nasz były wychowanek, który w sezonie zimowym jest częstym gościem na lodowisku. Pokazał naszym amatorom, że talent to nie wszystko, trzeba jeszcze ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć !!! Czas spędzony na lodowisku minął bardzo szybko i efektywnie a my będziemy czekać z utęsknieniem na otwarcie kolejnego sezonu na lodowisku!!!
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – CZYM JEST, SKĄD SIĘ
BIERZE, JAK JE PODNIEŚĆ?
Przygotowała: mgr Klaudia Sokołowska – psycholog; dla wychowanków Bursy Szkolnej w
Ostrowie Wielkopolskim.
Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne dla naszego samopoczucia i równowagi psychicznej. Wpływa na wiele sfer życia, jak np. relacje z innymi osobami, zaangażowanie w różne działania, życie zawodowe. Poczucie własnej wartości często bywa zaniżone. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie czym dokładnie poczucie własnej wartości jest, dlaczego tak często bywa obniżone oraz co można zrobić, żeby je podnieść.
Zapraszam do lektury. TUTAJ
Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim włączyła się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Finał WOŚP w 2022 roku organizowany był pod hasłem: „Przejrzyj na oczy”.
W niedzielę 30.01.2022 podczas 30 Finału WOŚP, wychowankowie naszej bursy, jako wolontariusze kwestowali, by zebrać pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Ponadto, na terenie bursy, została uruchomiona Sztabowa Puszka Stacjonarna.
Cieszymy się , że mogliśmy wesprzeć akcje i dołożyć swoją cegiełkę.
Dziękujemy wszystkim, którzy grali razem nami.
Siema! Do zobaczenia za rok :)
Bezpieczne ferie zimowe
Drodzy Wychowankowie,
zbliża się czas ferii zimowych, czyli wymarzony okres, który przeznaczamy na odpoczynek w formach, które każdemu z nas najbardziej odpowiadają. Jednakże bez względu na to, w jaki sposób wypoczywamy, gdzie spędzamy czas oraz jaka panuje aura pogodowa, mimo wszystko powinniśmy skupić naszą uwagę na kwestiach bezpieczeństwa i zdrowia.
Dlatego proponujemy, by rozważyć poniższe punkty:
- Podstawą niech będzie rozsądek i ostrożność.
- Ubranie stosowne do warunków pogodowych. Używanie elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
- Odpoczynek od komputera – częste spędzanie czasu na świeżym powietrzu; spacery, spotkania ze znajomymi…
- Korzystanie z miejsc do uprawiania sportów zimowych tylko w obiektach czy przestrzeniach do tego przeznaczonych, np. lodowiska miejskie.
- Planowanie eskapad np. w górach, pozostawiając numer kontaktowy osobie, która w razie potrzeby zareaguje i skontaktuje się np. podczas dłuższej nieobecności.
- Podczas wędrówek pieszych korzystanie tylko z wyznaczonych tras.
- W razie potrzeby pamiętanie o telefonie alarmowym 112.
- DDM – Dezynfekcja, dystans społeczny, maseczka – Pamiętajmy, że nadal funkcjonujemy w warunkach epidemicznych. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych.
W takim razie, jeżeli zapoznaliście się z powyższym i potraficie to zaakceptować, z całą życzliwością i serdecznością życzymy Wam wyjątkowych ferii. Wypoczywajcie, bawcie się dobrze i wracajcie do Bursy w zdrowiu i z pozytywną energią. Do zobaczenia wkrótce.
Zdrowy styl życia!!!
Koniec grudnia to czas podsumowań. 1 stycznia dla wielu osób jest magiczną datą , ponieważ jest to czas wielu zmian. Jeśli z początkiem roku chcesz coś zmienić a nie masz pomysłu to znajdziesz go w dalszej części artykułu.
Czy macie już postanowienia na Nowy Rok?
Jeśli nie, to proponujemy kilka zdrowych wyzwań:
1. Zacznę zdrowo się odżywiać –
- Wybieraj produkty pochodzenia naturalnego, z ekologicznych gospodarstw – mięso, nabiał, jaja, produkty zbożowe, warzywa
i owoce. - Spożywaj produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Zjedzenie surowych owoców, będzie korzystniejsze dla zdrowia, niż wypicie soku, spożycie dżemu.
- Zdrowe węglowodany – lista: kasze, makaron razowy, płatki owsiane, pieczywo razowe jako podstawowe źródło energii.
- Dzień rozpoczynaj od pożywnego śniadania, które będzie źródłem energii i zapewni właściwy poziom koncentracji. Prostym rozwiązaniem są zdrowe koktajle na śniadanie, musli bezglutenowe lub płatki owsiane z orzechami i nasionami.
- Pij wodę w ilości około 2 litrów na dobę.
2. Zacznę ćwiczyć lub uprawiać sport – w styczniu siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie ;-) . Klasyczne powiedzenie „od poniedziałku” zmienia się na „od nowego roku”. Poniżej link do ćwiczeń, które możecie sami robić w domu :)
- Badania profilaktyczne pomogą uniknąć lub wykryć bardzo niebezpieczne choroby, zatrzymać ich rozwój, zanim będzie za późno.
- Wykonuj badania profilaktyczne:
- https://sebastianchudziak.pl/es-podstawowe-cwiczenia-prawidlowa-technika/
3. Zrezygnuj z używek:
- Używki bez wątpliwości mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety osoby sięgające po alkohol, papierosy, narkotyki są o wiele bardziej narażone na rozwój niebezpiecznych dla życia chorób.
Wychowawcy grupy III :)
Świąteczne spotkanie w Bursie
Nareszcie! Po tak długiej przerwie, spowodowanej pandemią, odbyły się w bursie spotkania świąteczne. Odmiennie, jak co roku, pamiątkę narodzenia Pana, obchodziliśmy dwukrotnie. Dnia 14 grudnia w świątecznej atmosferze spotkała się grupa I i II. Dzień później ucztowała grupa III oraz IV.
W świąteczny nastrój, wprowadził wszystkich program artystyczny, wykonywany przez naszą uzdolnioną młodzież, pod kierunkiem wychowawców p. Lucyny Kelner i p. Agaty Wojciechowskiej – Szelerskiej. Nie zabrakło także wzruszających życzeń złożonych przez Młodzieżową Radę Bursy oraz p. dyrektor Marzenę Mocek i p. Katarzyne Rybicką. Dzięki znanym kolędom, pysznemu jedzeniu, kolorowemu wystrojowi i przede wszystkim uśmiechom na twarzach zgromadzonych, mogliśmy już teraz poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Świąt, których nie odbierze nam pandemia!
Kreatywna choinka
W przedświątecznym konkursie na najpiękniejszą i najbardziej kreatywną choinkę grupową wzięły udział cztery wyjątkowe i niepowtarzalne choinki, które cieszyły nasze oczy i wprowadzały w bursie bożonarodzeniowy klimat.
Jury w składzie: dyrektor bursy Marzena Mocek, wicedyrektor Katarzyna Rybicka i przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bursy Klaudia Wilczyńska po przyznaniu punktów w kategoriach: kreatywność, estetyka, wkład pracy, wyłoniło zwycięzcę:
- I miejsce drabiniasta choinka gr. IV !
- II miejsce ex aequo zajęły krawatowa choinka gr. I i bibułowa choinka gr. II.
- III miejsce zajęła jemiołowa choinka gr. III.
Wszystkim autorom choinek serdecznie dziękujemy i gratulujemy kreatywności !
„Podziel się misiaczkiem z potrzebującym Dzieciaczkiem!”
Za nami akcja charytatywna zorganizowana przez p. Agatę Wojciechowską-Szelerską, podczas której wychowankowie bursy, a także pracownicy, przekazywali swoje maskotki na rzecz podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Odolanowie.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość pluszowych zabawek.
Wszystkim darczyńcom, dzięki którym na twarzach wielu dzieci zagości uśmiech, serdecznie dziękujemy !!! ;)
Pamięci ofiar stanu wojennego …
HAPPENING
BURSA SZKOLNA 9.12.2021R.
{yendifplayer mp4=https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/stan_wojenny.mp4}
UWAGA CZYTELNICY „Bursonogi” i nie tylko!
Zachęcamy do lektury kolejnego wydania gazetki, które dostępne jest na naszej stronie internetowej w zakładce GAZETKA BURSONOGA.
Miłego czytania.
Andrzejkowy wieczór w bursie
Jak co roku, ostatniego dnia listopada MRB zorganizowała dla wszystkich wychowanków jedyny wieczór w roku, w którym świat realny łączy się ze światem wróżb i magii.
Drodzy wychowankowie… pamiętajcie… pozytywne wróżby czekają na spełnienie ! :)
Dzień Klimatu
We wtorek, 23 listopada 2021 roku, odbyło się ogólnobursowe wydarzenie pod hasłem „Dzień Klimatu”.
Organizatorem spotkania byli wychowankowie grupy pierwszej – chłopcy, pod kierunkiem wychowawców: p. Lucyny Kelner i p. Iwony Paterek. „Dzień Klimatu” był formą heppeningu. Wszyscy, zainteresowani zaproponowaną tematyką, spotkaliśmy się w holu Bursy Szkolnej. W spotkaniu uczestniczyli licznie wychowankowie z różnych grup. Heppening zainicjowany został zaproszeniem do obejrzenia filmu, przygotowanego przez Młodzieżową Radę Klimatyczną. Prezentacja odbyła się w świetlicy na parterze. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała informacje na temat dbałości o klimat. Następnie pani wicedyrektor Katarzyna Rybicka wręczyła nagrody osobom, które brały udział w konkursie na hasło: „ Dobry klimat”. Nagrody, w postaci butelek filtrujących, otrzymały dwie wychowanki: Martyna Kosmala i Zosia Sowińska. W dalszej części wydarzenia udaliśmy się do holu, gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się z prezentacją nt.: „Jak mogę dbać o klimat?”. Następnie kilku wychowanków grupy pierwszej zadawało obecnym pytania, które odnosiły się do czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu i przyczyniają się do utrzymania „dobrego” klimatu. Pojawiło się również pytanie, dotyczące tego, co wpływa na pogarszanie się klimatu. Młodzież odpowiadała na pytania a następnie podpisywała się pod hasłem: „Podejmuję wyzwanie dla przyszłości – zmieniam klimat”. Miało to być wyrazem chęci podjęcia działań i zainteresowania tematem. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy wychowanków między sobą oraz z wychowawcami. Całość przebiegała w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze a w tle słychać było muzykę Dawida Podsiadło, jednego z medialnych ambasadorów dbałości o klimat.
Konkurs na logo biblioteki
Podsumowanie
Z przyjemnością informujemy, że konkurs na opracowanie i wykonanie logo naszej biblioteki bursowej, został rozstrzygnięty. Jury postanowiło nagrodzić:
I miejsce – Dawid Zawiasa
II miejsce ex aequo – Oliwier Zaremba i Bartłomiej Jarczak
Poniżej prezentujemy zwycięzców oraz zwycięskie logo.
GRATULUJEMY !!!
Bursowa Księga Tęsknot
Zakończenie projektu „Tęsknię za bursą…”
Nareszcie udało nam się wrócić do względnej normalności. Czas poznać to, za czym tęskniliśmy w odosobnieniu podczas nauki zdalnej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji. Prezentacje opracowali Marcin Małaniak i Tobiasz Andrzejczak
Projekt przygotowała Pani Lucyna Kelner.
{yendifplayer mp4=https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/BursowaKsiegaTesknot.mp4}
Święto Patrona Bursy cd.
W ramach obchodów święta Patrona Bursy, po lekcji historycznej w Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. zorganizowano spotkanie z wychowankami na temat kontynuacji dzieła Stefana Rowińskiego przez jego następców. Młodzież obejrzała przygotowaną prezentację dotycząca wydarzeń historycznych po II wojnie światowej, które doprowadziły ostatecznie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Omówiono wyniki przeprowadzonego quizu historycznego „Bursa pamięta ostrowskich patriotów” który wygrali: Agata Miś z grupy III i Maksymilian Gacka z grupy I.
Spotkanie przygotowali: w-ce dyrektor K. Rybicka i Wychowawca K. Krajewski .
Wyjście do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W czwartek 18 listopada 2021 z okazji Dnia Patrona Bursy, wychowankowie udali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej na temat: „Życie i działalność Stefana Rowińskiego”. Następnie młodzież udała się do Muzeum 3D, gdzie mogli uczestniczyć w podróży w czasie po dawnym Ostrowie pierwszych dekad XX wieku. Na koniec wycieczki, wychowankowie zostali zaproszeni na wystawę pt. „90 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim 1931-2021r”. Czas pobytu w muzeum upłynął w miłej atmosferze.
Na półki naszej biblioteki trafiły kolejne nowości książkowe.
- Doceniacie małe przyjemności?
- Książka może być jedną z nich.
- Nowości już są i czekają.
- Może właśnie na Ciebie?
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !!! :)
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu 2021
Bursa Szkolna, jak co roku, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. W tym roku bursowa młodzież nie tylko czytała „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ale przygotowała krótką inscenizację fragmentu tej książki. Z tej okazji Kancelaria Prezydenta przesłała okolicznościowy egzemplarz książki „ Moralność Pani Dulskiej” oraz list z podziękowaniem za współtworzenie tegorocznej odsłony akcji od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.
Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj rower!
W ramach współpracy w Komendą Powiatową w Ostrowie Wielkopolskim, zorganizowano w naszej placówce akcję znakowania rowerów. Funkcjonariusze Policji, przy użyciu fachowego sprzętu oznakowali rowery wychowankom, którzy zgłosili się do tej akcji.
Dodatkowo, młodzież uczestniczyła w pogadance „Rowerzysta na drodze”, w czasie której została zapoznana z przepisami, dotyczącymi prawidłowego i bezpiecznego poruszania się rowerem w mieście oraz w terenie niezabudowanym.
Bursa pamięta o ostrowskich patriotach
Wycieczka na ostrowskie cmentarze
Dnia 3 listopada 2021r odbyła się ogólnobursowa wycieczka na ostrowskie cmentarze przy ul. Limanowskiego i przy Placu Bankowym zorganizowana przez Panią Katarzynę Rybicką i Pana Krzysztofa Krajewskiego. Młodzież bursy na grobach ostrowskich patriotów Augustyna Szamarzewskiego, Stefana Rowińskiego i Jana Mertki zapaliła znicze. Wycieczka miała nie tylko charakter tożsamościowy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z informacjami na temat działalności patriotycznej wspomnianych bohaterów oraz wzięli udział w Quizie, który zweryfikował poznaną przez nich wiedzę. Swoją obywatelską postawą i podjętą w czasie swojego życia działalnością zasługują na pamięć i wspomnienie młodego pokolenia.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Kolejna edycja konkursu na „Najstraszniejszy makijaż” już za nami…
Przypomnijmy… konkurs, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Bursy odbył się 3 listopada 2021 r. Imponujące makijaże na bursowe „ Halloween” wykonały dziewczęta z grupy II i IV.
Pierwsze miejsce zajęła wychowanka Martyna Kosmala, którą ucharakteryzowała Amelia Janik z grupy II.
Drugie miejsce zajęła Kamila Niewiadomska z grupy IV, zaś trzecie miejsce przypadło również wychowankom z grupy II - Roksanie Mejzie i Oliwii Ciesielskiej.
Gratulujemy pomysłów i talentu :)
Bursonada 2021
Już po raz kolejny w bursie odbyła się „Bursonada” konkurs, w którym młodzież mogła wykazać się kreatywnością, spostrzegawczością oraz logicznym myśleniem. W zabawie wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wychowawczych. W tegorocznej edycji, pełnej dobrej zabawy i miłej atmosfery, wygrała grupa IV. Wszystkim drużynom gratulujemy!!!
Konkurs przygotowała i przeprowadziła Pani Marta Łuczak-Wasielak
Zapraszamy za rok!!!
Wieczór grozy w bursowej bibliotece
W pierwszą środę listopada w naszej bibliotece, odbył się wieczór z powieścią Anny Musiałowicz. Pierwsze co zaskoczyło młodzież wchodząc do biblioteki to panująca wszędzie ciemność. Drogę do miejsc siedzących rozjaśniał jedynie blask małych lampek. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem prezentacji multimedialnej twórczości autorki. Następnie młodzież czytała fragmenty książek : „ Diabeł zza okna „ i „ Kuklany las”, które miały za zadanie wprowadzić czytelnika w pole do wyobraźni i wywołać chęć doczytania książek do końca. Wszystkim obecnym na spotkaniu ,dziękujemy za obecność i za zaangażowanie osób, które ucharakteryzowane były na wieczorne spotkanie z grozą.
Bohaterowie na trudne czasy
20 października 2021 wychowankowie bursy mieli okazję spotkać się z wice dyrektor K.Rybicką i wychowawcą K.Krajewskim, aby porozmawiać o tym, co dla młodzieży oznacza termin- bohater?
Czy znają osoby, które można określić takim terminem ?
Podczas spotkania przybliżono jego uczestnikom w formie przygotowanych prezentacji postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej jako niekwestionowane przykłady takich bohaterów.
Pod koniec spotkania wicedyrektor K.Rybicka wręczyła nagrody wychowankom, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez nią konkursie o Fryderyku Chopinie i Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Przecież Chopin to też nasz narodowy bohater żyjący w trudnych czasach.
Pasowanie na Bursanta 2021
- Wykorzystam w pełni przeznaczony czas na naukę i rzetelną pracę nad poszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności.
- Będę dbał o honor o tradycje bursy oraz współtworzył jej autorytet.
- Będę okazywał szacunek wychowawcom i innym pracownikom bursy.
- Będę się troszczył o mienie i estetyczny wygląd bursy.
- Będę dbał o piękno mowy ojczystej i wyrażał się w sposób kulturalny.
- Będę szanował poglądy i przekonania moich kolegów i koleżanek.
- Będę się przeciwstawiał wszelkim przejawom brutalności, wulgarności
To słowa przysięgi, którą w obecności Pani Marzeny Mocek Dyrektor Bursy Szkolnej oraz wychowawców p. M. Kaczmarek i p. K. Grzeszczyk - w dniu 25 października 2021 oficjalnie złożyli wychowankowie nowoprzyjęci do grona naszej społeczności.
Tematem przewodnim tegorocznego pasowania na bursanta była przyjaźń.
Po powitaniu przez tegoroczną maturzystkę Milenę Winiarską oraz po obejrzeniu filmu, w którym nowoprzyjęci wychowankowie grali główne role, wysłuchano programu artystycznego w wykonaniu Martyny Stefańskiej i Maksymiliana Gacki oraz „złotych rad” z przymrużeniem oka, które przygotował Tobiasz Andrzejczak wiecprzewodniczący MRB. Dalej głos zabrała Dyrektor Bursy Szkolnej, w swoim przemówieniu zaznaczyła, jak wielką wartością dla młodych ludzi w ówczesnych czasach jest przyjaźń, zdrowie i bezpieczeństwo. Kulminacyjnym punktem uroczystości, dokonanym przez Panią Marzeną Mocek było pasowanie młodzieży.
Serdecznie Was Witamy i życzymy wielu sukcesów !!!
Spotkanie z Anną Musiałowicz
27.10.2021 wychowankowie Bursy Szkolnej, mieli możliwość uczestniczyć w wieczorze pełnym grozy w ostrowskiej Mediatece. Sprawczynią całego zamieszania była ostrowska pisarka Anna Musiałowicz, która podczas spotkania promowała swoje dwie książki „ Diabeł zza okna” oraz” Kuklany las”. Młodzież miała okazję zapoznać się nie tylko z twórczością bohaterki środowego spotkania, ale także miała okazje do osobistego poznania autorki tajemniczych książek.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem
W poniedziałek, 11 października 2021roku, udaliśmy się w grupie 28 bursantów na pieszą wycieczkę, której celem było zwiedzenie ciekawych miejsc miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wycieczka ta była jednym z elementów realizacji Programu Adaptacyjnego dla wychowanków nowoprzyjętych. Młodzież spacerowała pod opieką dwóch wychowawców: p. Martyny Orleańskiej i p. Iwony Paterek. Przewodnikiem naszego spaceru po Ostrowie była p. Maria Szubert.
Pani przewodnik rozpoczęła zwiedzanie miasta od nieco tajemniczego, a jednocześnie ciekawego wprowadzenia, dotyczącego 14 – tu wyrzeźbionych jabłek, które znajdują się w różnych miejscach miasta. Zgromadzeni pod kinem „Komeda”, zostaliśmy w obrazowy sposób zapoznani z prawdą i legendą powstania miasta. W ten sposób poznaliśmy historię związaną z wcześniej wspomnianymi jabłkami. W tym także miejscu młodzież miała możliwość poznania krótkiej opowieści o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. Okazało się, że znany muzyk wcale nie miał dwóch nazwisk?!
Konkatedra Ostrowska to był kolejny ważny punkt naszej wycieczki. W tym oto miejscu p. przewodnik przywołała tak wiele historycznych wiadomości, dotyczących zarówno Świątyni, jak również wyrzeźbionego pomnika Jana Pawła II oraz Kardynała Prymasa Polski – Ledóchowskiego. Nie sposób było pominąć informacji o znajdującym się w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącym, które było wcześniej męskim Gimnazjum.
Oprócz Konkatedry, młodzież mogła również poznać historię Kościoła Ewangelickiego.
Następnie grupa zwiedzających bursantów udała się na Rynek. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej, by potowarzyszyć Patronowi naszej Bursy – Stefanowi Rowińskiemu. Pani przewodnik przybliżyła spacerującym postać, akcentując Jego wkład w życie miasta. Nasz bohater nie czuł się w tym czasie osamotniony, gdyż dwa puste krzesełka szybko zostały zajęte przez płeć piękną.
Na koniec naszego spaceru p. przewodnik poprowadziła nas do miejsca, które było najstarszym domostwem w Ostrowie na ulicy Kaliskiej. To miejsce kończyło naszą wyprawę po Ostrowie.
Szkoda tylko, że zrobiło się zimno i ciemno, bo chętnie wysłuchalibyśmy dalszych opowieści naszej pani przewodnik, która zresztą zaproponowała, że możemy spotkać się jeszcze raz. Myślę, że warto byłoby skorzystać, bo wiedza zgromadzona przez przewodnika zdaje się, że nie zna granic, a my możemy się nią ubogacić, poznając miasto i jego historię.
Póki co zdążyliśmy na kolację, która tym bardziej smakowała po tak długim i ciekawym spacerze.
W OBIEKTYWIE WYCHOWANKA
Makrofotografia, to rodzaj fotografii, w której obserwowany obiekt, zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony.
To właśnie ta forma sztuki była ostatnio przedmiotem zainteresowań naszych bursowych fotografek, których zadaniem było uchwycenie cudów otaczającej nas przyrody.
Tylko spójrzcie, jakie udało im się dostrzec piękne okazy :)
Magdalena Pochroń: |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Kamila Niewiadomska: |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
||
Sandra Bohm |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Narodowe Czytanie 2021
„Książki upiększają umysł, uszlachetniają serce”. „ Czytanie jest drugim życiem, kto czyta żyje wielokrotnie”.
Bursa Szkolna całkowicie się z tym zgadza , dlatego corocznie przystępuje do akcji, która została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
20 września 2021 wychowankowie bursy czytali „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Przystępując do tej akcji staramy się promować czytelnictwo oraz pokazać piękno literatury polskiej. Ogromne brawa należą się artystom, którzy wcielili się w rolę:
Pani Dulska – Milena Winiarska
Pan Dulski – Oliwier Zaremba
Juliasiewiczowa- Martyna Stefańska
Urocze Hesia i Mela – Julia Szczepaniak i Oliwia Świtoń
Jest już tak przyjęte, że kończąc Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zawsze zapowiada lekturę na rok następny. Rok 2022 będzie szczególny, bo jest to rok, w którym przypada dwusetna rocznica wydania „ Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie w przyszłym roku we wrześniu.
Do zobaczenia :)
RATOWNIK MEDYCZNY W BURSIE
13 września, w ramach obchodów Światowego Dnia Ratownictwa Medycznego, odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym ostrowskiego szpitala Panem Michałem Sobisiem.
Uczestnicząca w nim młodzież, przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie tylko w teorii, ale także i w praktyce. Ratownik podkreślił, że w dobie pandemii, nic nas nie zwalnia z odpowiedzialności za ratowanie ludzkiego życia. Uświadomił, jak postępować z poszkodowanym, w tym trudnym dla nas czasie tak, by samemu pozostać bezpiecznym i się nie zarazić covid – 19.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, okaże się zbawienna w sytuacjach tego wymagających.
KARTKA URODZINOWA DLA BLANKI
Historia czteroletniej Blanki Lipowskiej z małopolskiego Zalasowa, wzruszyła wychowanków naszej bursy.
Dziewczynka choruje na glejaka pnia mózgu. Pomimo wysiłku lekarzy na całym świecie, nie ma żadnego leczenia tego typu guza, które dawałoby choć jeden procent szans na wyleczenie.
W tej całej sytuacji, rodzina jednak stara się żyć „normalnie”. Blanka, tak jak inne dzieci chodzi do przedszkola i uwielbia dinozaury. Jej marzeniem jest dostać kartkę urodzinową, którą należycie ma jej wręczyć, tak wypatrywany przez nią listonosz.
Poznawszy historię Blanki, nie mogliśmy pozostać obojętni. Specjalnie dla dziewczynki przygotowaliśmy, podpisaną przez wszystkich wychowanków kartkę urodzinową, którą zaprojektował Filip Grabowski. Jak urodziny, to musi być również i prezent! O tym także nie zapomnieliśmy. Nasza utalentowana młodzież, czyli Kamila Niewiadomska uszyła ślicznego, pluszowego dinozaura, a Patrycja Wachowiak namalowała piękny obrazek, przedstawiający oczywiście ukochane przez jubilatkę dinozaury.
Wszyscy mamy nadzieję, że nasza inicjatywa wywoła uśmiech na twarzy Blanki, której życzymy Zdrowia, Uśmiechu, Radości, mnóstwa prezentów i gości!
GAZETKA BURSOWA DLA WYCHOWANKÓW NOWOPRZYJĘTYCH
Drodzy Wychowankowie, zespół redagujący „Bursonogę”, zachęca Was do lektury specjalnego wydania, które pomoże Wam na samym starcie, odnaleźć się w nowej, bursowej rzeczywistości :)
Szukajcie jej w zakładce: GAZETKA BURSONOGA
Redakcja
SZANOWNI RODZICE!
DRODZY WYCHOWANKOWIE!
Kwaterowanie do Bursy rozpoczynamy we wtorek 31 sierpnia 2021r.
Do Bursy będą zakwaterowani tylko wychowankowie zdrowi, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
Plan zakwaterowania:
- Od godziny 13:00 do 14:30 zapraszamy wszystkich wychowanków nowoprzyjętych
O godzinie 15:00 w świetlicy na parterze odbędzie się zebranie dla rodziców wychowanków nowoprzyjętych.
Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną prosimy o obecność na zebraniu tylko jednego z rodziców nowoprzyjętego wychowanka. - Od godziny 16:00 do 18:00 wychowankowie Grupy I i Grupy IV
- Od godziny 18:00 do 20:00 wychowankowie Grupy II i Grupy III
W związku z sytuacją epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wychowanków i pracowników procedury Bursy zostały zaktualizowane:
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z w/w dokumentem oraz o przywiezienie do Bursy wypełnionego załącznika.
Załącznik nr 1 „Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych wychowanków nowoprzyjętych"
Załącznik nr 2 „Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletnich wychowanków Bursy szkolnej”
Załącznik nr 3 „Oświadczenia pełnoletniego wychowanka/ki Bursy Szkolnej"
W przypadku braku możliwości pobrania ze strony internetowej załącznika zostanie on wydany na miejscu w dniu przyjazdu.
31 sierpnia 2021r w dniu kwaterowania Bursa nie zapewnia wyżywienia.
Kuchnia zostanie uruchomiona od 1 września.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Kategoria: Archiwum
- Odsłon: 85
Aktualności 2013/2014
Hip-hopowo w bursie
W rytmie hip-hopu upłynęła nam końcówka roku szkolnego w bursie. Osoby zainteresowane tym stylem tańca wzięły udział w 3-dniowych warsztatach tanecznych prowadzonych przez panią Marikę Kalinę ze Studia Tańca "TRUE SCHOOL". Uczestnicy warsztatów poznali typowe dla hip-hopu kroki i figury, spalili zbędne kalorie i dobrze się bawili.
Po więcej zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.
Wycieczka do Gołuchowa
12 czerwca przy sprzyjającej pogodzie, zaopatrzeni w dobre humory odwiedziliśmy Gołuchów. Na początku poznaliśmy historię zamku, a spacerując po korytarzach i komnatach mogliśmy przenieść się w czasie, poczuć atmosferę jaka panowała ponad 400 lat temu. Po tej niezwykłej lekcji historii - obowiązkowy spacer po pięknym parku obfitującym w różnorodność gatunków drzew i krzewów. Wycieczkę ukoronowała wizyta u żubrów, lody i wspólne zdjęcie na które nie wszyscy jednak zdążyli, gdyż zatopieni w ciszy i zieleni delektowali się urokami parku zapominając , że spotkanie z Gołuchowem dobiega końca.... :)
Była to pierwsza, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia wycieczka w historii bursy :)
Pani Dyrektor, co Pani na to ? :)))
INSANE z wokalistką
10 czerwca po raz kolejny zaprezentowała się mieszkańcom bursy grupa rockowa INSANE. Zespół po raz pierwszy zagrał koncert z wokalistką Izą Łuczak, która wykonała standardy muzyki rockowej z repertuaru Red Hot Chili Pepers, Nirwany i Myslovitz. Występ spotkał się z dobrym przyjęciem zainteresowanej koncertem młodzieży bursowej. Koncert w bursie stanowił próbę generalną przed udziałem grupy w koncertach z okazji Dni Wieruszowa.
Dzień Dziecka
26 maja bursowa młodzież, w zwiazku ze zbliżajacym się Dniem Dziecka, brała udział w turnieju sportowym.
Duże Dzieci, pod okiem trenera, biegały w workach na czas, pokonywały tor przeszkód, uczestniczyły w turnieju bilardowym, a wieczorem zaprezentowały swoje zdolności wokalne podczas karaoke.
Warto nadmienić, iż zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej konkurencji, otrzymali pamiątkowe medale, a pozostali uczestnicy cukierki na osłodę.
Wszystkiego Najlepszego ! :)
Uroczyste Pożegnanie Maturzystów !
!4 kwietnia 2014 roku w uroczysty, aczkolwiek niepozbawiony dozy poczucia humoru, sposób żegnaliśmy uczniów klas maturalnych. Mamy nadzieję, że wspomnienie o bursie będzie wywoływać w naszych absolwentach błysk w oku, uśmiech i same dobre wspomnienia.
Życzymy Wam dużo szczęścia i przysłowiowego fuksa w trakcie matur i z całych sił trzymamy za Was kciuki !!! Jeszcze raz wszystkiego dobrego!!!!!!
RADOSNYCH, POGODNYCH I CIEPŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ! :)
" My się byków nie boimy"
Konkurs ortograficzny pt " My się byków nie boimy" rozstrzygnięty ! Bursowym Mistrzem Ortografii została Dominika Jonczyk - grupa II. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Sosnowska - grupa III, a trzecie Katarzyna Kędzia - grupa II. Laureatom gratulujemy a pozostałym 24 uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy wytrwałości i konsekwencji w zgłębianiu tajników polskiej ortografii !
Tydzień Talentów za nami....
Dzięki sprzyjającej atmosferze, odpowiednim warunkom oraz wsparciu pracujących z młodzieżą wychowawców, talenty w bursie kwitną i rozwijają się. Aby dać szansę zaprezentowania się wszystkim chętnym, uzdolnionym młodym ludziom, zamiast jednego dnia talentów, w bursie zorganizowano Tydzień Talentów. Był on okazją nie tylko dla ukazania różnorodności talentów młodzieży prezentującej swoje zdolności, ale także inspiracją dla tych, którzy ich w sobie jeszcze nie odnaleźli.
W poniedziałek 24 marca, podczas koncertu "Piosenka jest dobra na wszysko" swoje niezwykłe zdolnosci wokalne zaprezentowało aż siedmiu utalentowanych wykonawców: Dorota Szmondrowska, Sara Szala, Daria Bąk, Izabela Łuczak, Julita Zachwiej, Justyna Skąpska i Michał Teodorczyk. Organizatorem tego klimatycznego i wyjątkowego koncertu był pan Krzysztof Krajewski.
Poniedziałek był także dniem umiejętności sportowych. Tytuł bursowego Mistrza w podnoszeniu ciężarów otrzymał niezwyciężony Marcin Tomczyk, ustanawiając nowy rekord bursy.
We wtorek 25 marca, zorganizowano wystawę prac plastycznych, których motywem przewodnim była kobieta i jej zmienność. Prace młodych artystów wzbudziły spore zainteresowanie z powodu pomysłowości i kreatywności twórców. Autorami prac byli: Julia Łuczka, Adrianna Chybowska, Natalia Zachwiej, Dominika Walczak i Dominik Kubacki. Inicjatorką wystawy była pani Marta Łuczak - Wasielak.
Wtorkowy wieczór należał do tych wszystkich, którzy śpiewać po prostu lubią. Pod hasłem "Śpiweać każdy może" Młodzieżowa Rada Bursy zorganizowała koncert karaoke.
Środa 27 marca, to wyjątkowy wieczór, podczas którego swoje ponadprzeciętne umiejętności młodzież prezentowała w bursowym konkursie " Mam Talent". Oprócz zdolności wokalnych i instrumentalnych w wykonaniu zespołu INSANE w składzie Przemysław Biegański, Robert Wodnik, Sebastian Wojcieszek. oraz Justyny Skąpskiej, Mai Zimnej, Michała Teodorczyka i Szymona Zaleśniego. Można było podziwiać popisy żonglerki w wykonaniu Szymona Mituty. Jury w składzie Marzena Mocek, Katarzyna Rybicka przyznało wszystkim uczestnikom konkursu zwycięstwo w swojej kategorii oraz nagrodziło słodkimi upominkami. Pani dyrektor Marzena Mocek gratulując wystepującym ich wyjątkowych zdolności i świadomości artystycznej, życzyła, aby posiadany talent wzbogacał ich życie i był motywacją do dalszej pracy nad sobą.
Czwatrek 28 marca, to dzień tych, którzy na świat patrzą przez obiektyw aparatu fotograficznego, a ich wrażliwość pozwala widzieć więcej niż przeciętnemu obserwatorowi. Swoje najlepsze prace fotograficzne zaprezentowali: Maja Zimna, Daria Dyla, Natalia Maślak, Ola Królak, Judyta Uruska i Karolina Kasprzycka. Fotowystawę przygotowano pod kierunkiem pani Iwony Kubiaczyk i pani Lucyny Kelner.
Na zakończenie tygodnia talentów w czwartkowy wieczór opiekun bursowej biblioteki pani Beata Stefańska przy współpracy z wychowawcami zorganizowała wieczór muzyki i poezji. Był on okazją do promocji tomiku poezji polskiej, do którego wiersze zostały wybrane i ciekawie zilustrowane przez nasze bursowe artystki.
Przez cały tydzień trwał również konkurs na fotoreportaż z imprez odbywających się w ramach Tygodnia Talentów.
Wszystkim, którzy podzielili się z nami swoim talentem serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Życzymy spełnienia swoich artystycznych pasji.
" Baw się i ruszaj"
Zumba to połączenie tańca i aerobiku, pozwala uwolnić energię, rozładowac stres i napięcie, a zarazem poprawić kondycję i ....schudnąć.
Dziewczynom życzymy wytrwałości ! ;)
"C jak cytryna"
Wychowankowie grupy III zorganizowali happening , którego głównym bohaterem była cytryna. Celem tego wydarzenia było promowanie zdrowego odżywiania i docenienie właściwości zdrowotnych cytryny.
Dzień Kobiet
8 marca to dzień, który w kulturze wielu państw został poświęcony pięknej części społeczeństwa- kobietom. Pamiętaliśmy również o tym i my, świetując ten dzień 6 marca.
W tym roku szkolnym uhonorowaliśmy nasze koleżanki i grono pedagpgiczne w wyjątkowy sposób. Złożyliśmy życzenia wręczając wiosenne prymuliki, a dodatkowo dla dziewczyn zorganizowaliśmy kolację przy świecach.
Konkurs "ENGLISH IS FUN"
5 marca został zorganizowany konkurs języka angielskiego " English is fun". Jak co roku cieszył on się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków. Wzięły w nim udział 23 osoby. Miłośnicy tego języka mieli szansę sprawdzenia zasobu swojego słownictwa i znajomości gramatyki.
Zwycięzcą konkursu została Wanda Janek, drugie miejsce zajęła Dominika Jonczyk, a trzecie Jakub Jasiński. Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
" Nie mój pies- mój przyjaciel"
Na początku marca odwiedziliśmy znowu naszych bezdomnych przyjaciół z Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Zawieźliśmy koce i garnki podarowane przez bursę oraz zakupioną karmę.
.... i znowu widzimy nowe pyszczki, ale pocieszające jest to, że młodzież ostrowska opiekuje się psami w ramach wolontariatu oraz to, że psiaki znajduja domy. To dla nas miłe informacje od opiekunów schroniska.
Wizyta Telewizji Proart w bursie :)
Koncert
03.03.2014 po raz pierwszy zaprezentowała się mieszkańcom bursu formacja rockowa INSANE. Zespół występujący w składzie : Przemek Biegański - gitara, Robert Wodnik - gitara basowa, Sebastian Wojcieszek - perkusja, tworzą wychowankowie bursy grający wspólnie od września 2013. Grupa preferuje klasycznego rocka odwołując się do utworów : Deep Purple, Red Hot Chili Peppers, Nirvany. Pierwszy koncert grupy podobał się licznie zebranej, żywiołowo reagującej publiczności.
Nasza siłownia przed .....
i po remoncie ;)
Profilaktyka w bursie.
Pogadanki na temat profilaktyki alkoholowej czasami bywają po prostu nudne. Ale ta taka nie była! A to dzięki zaproszonemu do bursy gościowi - Pani Krystynie Sikorze - specjalistce w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, która podzieliła się z nami swoją fachową wiedzą.
Zarówno przekazywane informacje, jak i zaprezentowany film na temat FAS (płodowego zespołu alkoholowego) zrobiły na uczestniczkach spotkania duże wrażenie.
Mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona ze spotkania pomoże naszym dziewczynom w podejmowaniu własciwych wyborów w życiu.
"W zimowym obiektywie"
Bursowi pasjonaci fotografii zaprezentowali swoje prace na wystawie zatytułowanej "W zimowym obiektywie". Dużym walorem tych prac było oryginalne ujęcie tematu. Prezentujemy kilka wybranych fotografii
Podsumowanie konkursu....
Utrzymanie czystości w pokoju jest obowiązkiem każdego mieszkańca bursy. Organizowany Ogólnobursowy Konkurs Czystości pomaga w tym, aby w pokojach panował ład i porządek. 24 lutego odbyło się jego podsumowanie za pierwszy semestr. Zgodnie z regulaminem nagrody przyznano w dwóch kategoriach: "Najczyściejsze pokoje wśród chłopców" oraz "Najczyściejsze pokoje wśród dziewcząt"
Za zajęcie I, II, III miejsca w oparciu o uzyskaną liczbę punktów zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci biletów do kina oraz atrakcyjnych kosmetyków.
Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY!!!
" Ekologia moim okiem"
30 stycznia został rozstrzygnięty konkurs pod hasłem " Ekologia moim okiem" . Prace plastyczne młodzież wykonała w różnych technikach. Laureatkami zostały wychowanki gr.III Kwaśnik Ewelina, Niedźwiedzka Weronika, Radziejewska Adriana, Szala Sara, Walczak Dominika i Zachwiej Julita. GRATULUJEMY ! :)
Quiz wiedzy o sporcie i zdrowiu
W dniu 28.01.2014 odbył się w naszej bursie Konkurs wiedzy o sporcie i zdrowiu. Jest nam miło ogłosić, że I miejsce w konkursie wiedzy zajęła Ewelina Kwaśnik, II miejcse zajął Michał Teodorczyk, III miejsce przypadło Sandrze Gotter. Gratulujemy !
Spotkanie Noworoczne
22 stycznia 2014r. w naszej bursie wzorem lat ubiegłych odbyło się Spotkanie Noworoczne którego gośćmi byli zaproszeni wszyscy emeryci. W atmosferze wzajemnej serdeczności byli pracownicy bursy wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu wychowanków grupy III i I.
Występ zawierał piosenki i wiersze związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.
Dla gości przygotowano słodki poczęstunek. Wszyscy życzyliśmy sobie Dosiego Roku.
Do zobaczenia za rok!!!!
"Omnibus bursowy"
W tym roku szkolnym , po raz kolejny, wychowankowie walczyli w Konkursie z wiedzy ogólnej o tytuł "Omnibusa bursowego". Młodzież miała okazję wykazać się wiedzą z różnych dziedzin takich jak: biologia, geografia, historia, j.polski, języki obce czy kultura i sztuka. "Omnibusem" została Dominika Jonczyk- gr II, wyprzedzając w rywalizacji Julię Biegańską gr III i Ewelinę Kwaśnik - gr III. Gratulujemy!!!!!!!!
Spotkanie opłatkowe
20 grudnia 2013 roku w naszej bursie odbyło się coroczne spotkanie wigilijne władz Powiatu Ostrowskiego z dyrektorami szkół i innych jednostek podległych Powiatowi Ostrowskiemu.
Niech radość i pokójŚwiąt Bożego Narodzeniatowarzyszy wszystkimprzez cały Nowy Rok,Życzymy,aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania,spełnił zamierzeniai dążenia zawodowei społeczneoraz by przyniósłwiele satysfakcjiz własnych dokonań.ŻyczyDyrekcjaorazwszyscy pracownicyBursy Szkolnejw Ostrowie Wielkopolskim.
Ten magiczny czas.....
Wigilijny wieczór w bursie to dla nas wieloletnia tradycja jednocząca wszystkich przy wspólnym stole.To namiastka atmosfery rodzinnego domu, życzliwe słowa oraz gesty. Organizatorem tego wieczoru zajęła się Młodzieżowa Rada Bursy. Zaproszonymi gośćmi byli ksiądz z parafii św. Pawła i przedstawicielka rady osiedla. W nastrój tego wieczoru wprowadziły nas kolędy, czytanie Pisma Świętego oraz życzenia świąteczne Pani dyrektor i księdza. Podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie przystąpilismy do uroczystej kolacji.
Mikołajkowe karaoke - konkurs piosenki świątecznej.
Z okazji Mikołajek MRB zorganizowała karaoke z piosenkami światecznymi. Sposród wielu wykonawców jury nagrodziło trzy najlepsze wykonania:
I miejsce zajął tercet w składzie: D. Korzeniewski, M. Janecki i D. Szmondrowska,
II miejsce duet D. Bąk i W. Niedźwiedzka,
III miejsce trio S. Szala, D. Walczak i J. Zachwiej
Drużynowy Turniej o Tytuł Mistrza Piłkarzyków Stołowych
Dnia 4 grudnia 2013r. w naszej bursie odbył się Turniej Piłkarzyków Stołowych. W turnieju udział wzięły 4 druzyny (po dwóch zawodników). Dla wszystkich uczestników turniej był świetną okazją do sprawdzenia swoich możliwości sportowych. Zwycięskim zespołem okazali się Karolina Radomska i Maksymilian Janecki. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Koncert pamięci muzyków zmarłych na AIDS
Mistrzostwa Bursy w Strzelectwie Sportowym
28 listopada był w bursie dniem pełnym wrażeń. Oprócz plebiscytu na "Życzliwego wychowanka" i "Andrzejkowego karaoke" odbyły się VI Mistrzostwa Bursy Szkolnej w strzelectwie sportowym. Wzięło w nich udział 22 wychowanków. Zwycięzców nogrodzono słodyczami oraz możliwością korzystania z systematycznych treningów strzeleckich do końca roku szkolnego! Zawody zorganizowano przy współpracy i pod opieką sympatycznych Panów instruktorów z Harcerskiego Klubu Strzeleckiego " Grot", za co bardzo dziękujemy :)
Andrzejkowe Karaoke
W wieczór andrzejkowy MRB zorganizowała zabawę przy mikrofonie. Niespodzianką wieczoru były słodkie wróżby andrzejkowe!!!
"Życzliwy w bursie"
W dniu 28 listopada odbyły się w bursie, już po raz kolejny wybory " Życzliwego wychowanka". Młodzież w tajnym głosowaniu wybrała osobę godną tego tytułu. Zwycięzcą został Marcin Tomczyk :)))
Czy jestem tolerancyjny?
W ramach Dnia Tolerancji w grupie II odbyło się spotkanie wychowanków z Rafałem W - osobą niepełnosprawną. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się o chorobie gościa, magła zadawać pytania dotyczące jego schorzenia i radzenia sobie w życiu codziennym. W ramach integracji z grupą Rafał przygotował i przeprowadził quiz z wiedzy ogólnej. Spotkaniu towarzyszyła przyjazna atmosfera. Wychowankowie zostali również zapoznani w formie prezentacji multimedialnej z podstawowymi zasadami zachowania się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.
Konkurs na hasło ekologiczne rozstrzygnięty :)
Na konkurs wpłynęło 13 haseł. Zdaniem jury każde było interesujące i dlatego wyróżniono wszystkie propozycje. Uczestnicy zostali nagrodzeni gorzką , zdrową czekoladą :)
" Z higieną na ty "
W dniu 18.11.2013 młodzież obejrzała prezentację multimedialną pt. " Z higieną na ty", przygotowaną przez wychowanka grupy I. Wychowankowie mieli możliwość zobaczyć w jaki sposób dokładnie myje się ręce i szczotkuje zęby, jak dbać o włosy i skórę, a także jakie są konsekwencje braku dbałości o czystość i higienę.
Stefan Rowiński "jasny punkt na ciemnym nieboskłonie ludzkiego losu"
W tym roku uroczyście obchodziliśmy 24 rocznicę nadania bursie imienia Stefana Rowińskiego oraz 70 rocznicę jego śmierci.
Z tej okazji wychowankowie grupy III przygotowali program o życiu naszego patrona. Młodzież miała możliwośc sprawdzić swoja wiedzę o Stefanie Rowińskim uczestnicząc w przegotowanym dla nich quizie.
Halloweenowy straszny wieczór filmowy.
Młodzieżowa Rada Bursy zaprosiła wszystkich bursantów na wieczór z horrorem.
Światłem malowane
Malowanie światłem to doskonała zabawa by poznać podstawowe informacje na temat ustawienia aparatu fotograficznego i uruchomienie wyobraźni. Światłem malowały : Maja Z, Oliwia K, Adrianna R, Natalia M, Klaudia K, Judyta U, Aleksandra B i Aleksandra K.
Jesień z Zumbą :)
Pomimo jesiennej aury, w bursie panuje gorąca atmosfera, a to za sprawą Zumby.
Dziewczyny pracują nad formą ! :)
Akcja - Ewakuacja !
24 października o godz.17.30 usłyszeliśmy w naszej bursie znajomy sygnał, który wszystkich zmobilizował do natychmiastowego działania. Był to dzwonek alarmowy wzywajacy zarówno mieszkańców, jak i pracowników bursy do ewakuacji - na szczęście próbnej !
Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie.
Opuszczenie bursy zajęło nam tylko 3 minuty ! (mimo, że niektórzy brali w tym czasie kąpiel :))
Udział w takich akcjach ewakuacyjnych przygotowuje nas do prawidłowego reagowania w sytuacjach realnego zagrożenia i uświadamia nam, że od naszej szybkiej i właściwej reakcji zależy nasze bezpieczeństwo.
Czarne chmury nad bursą...
Jeszcze rano , nic nie zapowiadało tak gwałtownych zmian nad naszą placówką. Historię zapisali bursowi paparazzi.
Wystawa "eko-oko"
Zdjęcia krajobrazów i przyrody powstały podczas wycieczek i spacerów młodzieży. Prace zostały zaprezentowane na wystawie i spotkały się z ciepłym odbiorem współmieszkańców bursy.
W żółtych płomieniach liści......
Prace porządkowe wokół bursy ruszyły pełna parą . Pogoda i humory dopisują, a praca w takich warunkach może stać się przyjemnością :)
Dzień Edukacji Narodowej w bursie.
" Nauczyciel - wychowawca, misja, zawód, powołanie" to myśl przewodnia uroczystości zorganizowanej w Bursie Szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorami byli wychowankowie Grupy II, którzy przedstawili zaproszonym wychowawcom montaż słowno-muzyczny. Młodzież recytując wiersze i śpiweając piosenki podziękowała swoim opiekumom za trud jaki każdego dnia wkładają w kształtowanie młodego pokolenia.
Uroczyste pasowanie na BURSANTA !
W dniu 9.X.2013 oficjalnie przyjęliśmy do naszego grona nowe koleżanki i nowych kolegów. Po przeprowadzonym egzaminie z wiedzy o Bursie Szkolnej oraz złożeniu przysięgi, decyzją p. dyrektor Marzeny Mocek stali się pełnoprawnymi mieszkańcami bursy.
Serdecznie witamy nowych przyjaciół. Życzymy wszystkim udanego pobytu w bursie.
Spis z natury obiektywem Mai
Nie trzeba wybierać się do lasu na grzyby. Takie okazy można spotkać przed.... bursą ! :)
Gratulujemy Karolinie !!!
W konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Radę Osiedla "OSIEDLE nr4 - MIEJSCA ZNANE I NIEZNANE..." Karolina Kasprzycka, mieszkanka bursy zajęła I miejsce za tryptyk pt. "Ostatni gasi swiatło"
Jesteśmy przekonani, że to nie ostatni sukces Karoliny :)
Pierwszy wspólny spacer
Od wizyty przy stoliku Patrona Bursy Stefana Rowińskiego młodzież nowoprzyjęta rozpoczęła spacer ulicami Ostrowa.
Witamy po wakacjach ! :)
W dniu 01.09.2013 (niedziela) rozpoczynamy kwaterowanie młodzieży przyjętej do bursy na rok szkolny 2013/2014.
Bursa w tym dniu będzie czynna od godziny 16.00
Zapraszamy :)
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Kategoria: Archiwum
- Odsłon: 167
Komunikat dla Kandydatów ubiegających się o miejsce
w Bursie Szkolnej w roku szkolnym 2021/2022.
W zakładce REKRUTACJA I WNIOSEK znajduje się nowy Harmonogram i Regulamin Rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 oraz ważne informacje związane ze składaniem wniosków.
Zapraszam do dokładnego zapoznania się z nimi i przesyłania wniosków w wyznaczonym w harmonogramie terminie. Dodatkowych informacji udziela sekretariat bursy pod numerem telefonu 62-735-60-95 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.
Dyrektor Bursy Szkolnej
Marzena Mocek
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego ofertę Bursy Szkolnej:
{yendifplayer mp4=https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/film_promocyjny.mp4}
Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji o bursie napiszcie po prostu do koleżanek i kolegów , którzy chętnie odpowiedzą na nurtujące Was pytania !!!
![]() |
![]() |
![]() |
tobiasz_ |
||
![]() |
![]() |
„Pochwal się swoim Talentem!”
18 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie „Pochwal się swoim Talentem!”, którego pierwowzorem była coroczna „Gala Talentów”. Nagrody z rąk pani dyrektor Marzeny Mocek odebrali:
Roksana Mejza, Sergiusz Margas, Adrianna Lubojańska, Tobiasz Andrzejczak, Oliwia Ciesielska, Filip Grabowski, Patrycja Wachowiak, Kinga Szlacheta i Kamila Niewiadomska.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy każdemu z osobna dalszych sukcesów w swojej dziedzinie :)
SPORT TO ZDROWIE !!!
Sport i wszelka aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa- niosą ze sobą nie tylko istotne walory prozdrowotne dla życia człowieka , poprawiają nastrój , ale także kształtują charaktery i mobilizują do pracy nad sobą. Dlatego, w ramach propagowania aktywnego spędzania czasu wolnego, zorganizowaliśmy wyjście dla wychowanków na jedną z ostrowskich siłowni zewnętrznych. Czerwcowy spacer był także okazją do nawiązania nowych relacji koleżeńskich oraz wzajemnego poznania się. Dodatkowo młodzież zdobyła nową umiejętność - nauczyła się pleść wianki z kwiatków koniczyny ! Nagrodą dla wychowanków, za intensywne ćwiczenia siłowe były lody! Podczas wyjścia towarzyszył wszystkim dobry humor, który miejmy nadzieję nie opuści nas do końca roku szkolnego.
Bursa pamięta:
Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca1956 r w Zakładach im. Cegielskiego w Poznaniu i przerodził się w spontaniczny protest przeciwko władzy komunistycznej .Był to pierwszy w PRL strajk generalny zakończony demonstracjami ulicznymi. Protest został krwawo stłumiony. Użyto 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Zginęło i zmarło w wyniku odniesionych ran 57 osób. Rozpoczęła się epoka Władysława Gomułki kolejnego po Bolesławie Bierucie władcy PRL ,trwająca do grudnia 1970 roku ,przerwana krwawymi wydarzeniami na Wybrzeżu.
Władzę przejęła ekipa Edwarda Gierka. PRL wkroczył w okres względnego rozwoju i stabilizacji. Nastąpiła szybka poprawa warunków życia. Okazało się jednak, że ów dobrobyt jest efektem pożyczek zagranicznych i że nie może być utrzymany przez dłuższy czas. W 1975 roku stało się jasne, że państwo musi wprowadzić drastyczne podwyżki i cięcia budżetowe, które odbiją się na poziomie życia i na pewno wywołają niezadowolenie społeczne . Ogłoszenie podwyżek cen 24.06.1976 r. wywołało ogromne niezadowolenie wśród społeczeństwa,. Szczególnie ostro zareagowano w dużych ośrodkach przemysłowych. Począwszy od 25 czerwca, zamieszki objęły szereg dużych miast polskich, z Radomiem, Ursusem i Płockiem na czele. Doszło do licznych dewastacji i serii kradzieży. Nauczona doświadczeniami roku 1970, władza ludowa nie wydawała pozwolenia na użycie broni ostrej. Zawieszono na jakiś czas podwyżki na towary, co odbiło się jednak negatywnie na ekonomii państwa. Przez miasta uczestniczące w strajku przeszła fala jawnych i ukrytych represji .Aresztowano kilka tysięcy przypadkowych osób ,które bito(osławione „ścieżki zdrowia”),skazywano na kary więzienia, grzywny, bez możliwości uzyskania następnego zatrudnienia. Represje spowodowały reakcję w postaci powołania Komitetu Obrony Robotników(KOR), najsilniejszej organizacji demokratycznej opozycji w PRL w latach siedemdziesiątych. KOR ogłosił swoje powstanie 23.09.1976r.Domagał się przywrócenia do pracy wszystkich zwolnionych oraz amnestii dla skazanych i uwięzionych za udział w strajkach. Członkowie KOR organizowali pomoc materialną i prawną dla represjonowanych robotników oraz ich rodzin. Zbierali informację na temat nadużyć władzy komunistycznej ,nagłaśniając je oraz prowadzili działalność publicystyczną w ramach wydawnictw niezależnych, wydawanych poza zasięgiem cenzury („drugi obieg wydawnictw”). Po wydarzeniach Sierpnia 1980 r. i utworzeniu NSZZ „Solidarność” KOR został rozwiązany ,a jego działacze kontynuowali działalność w ramach „Solidarności.
Krzysztof Krajewski
Bursa czyta Dzieciom
Dzieci z przedszkola nr 15:
Dzieci z przedszkola nr 17:
Od kilku lat bursowe wolontariuszki, propagują czytanie literatury wśród najmłodszych odbiorców tekstów kultury poprzez akcję „Bursa czyta Dzieciom”.
W tym roku z wiadomych przyczyn nie mogło być mowy o bezpośrednim kontakcie z maluchami dlatego, postanowiono kontynuować akcję w formie online.
W rolę osoby czytającej, wcieliła się Milena Winiarska, która nie tylko opowiedziała dzieciom bajkę o charakterystycznym słoniu Elmerze, ale także sama zadbała o oprawę graficzną swojego filmu.
Prezentacja Mileny, uświetniła spotkania w Publicznym Przedszkolu nr 15 w grupie p. Danuty Piaseckiej oraz w Przedszkolu nr 17 - „Ciuchcia” w grupie prowadzonej przez p. Paulinę Pocztę, w Ostrowie Wielkopolskim.
Czytana w niecodzienny sposób bajka, została pozytywnie odebrana przez dzieci z obu przedszkoli, które chętnie dyskutowały na temat morału ze swoimi nauczycielkami, by na koniec rozważań, wykonać piękne prace plastyczne.
Misja przyświecająca naszej akcji, została w pełni zrealizowana :)
WYCIECZKA DO LONDYNU
Tradycyjnie, z okazji Dnia Dziecka, zapraszamy Was na wycieczkę!
Okoliczności w tej kwestii są sprzyjające i tym razem proponujemy Wam wyjazd do stolicy Wielkiej Brytanii czyli do Londynu. Nie musimy zastanawiać się jakim środkiem transportu będzie najszybciej a przede wszystkim najtaniej. Dostaniemy się do celu naszej podróży, tak po prostu ,wirtualnie, wystarczy tylko włączyć komputer i zaznaczyć podany poniżej link!
Tak, tak, zdajemy sobie sprawę, że taka forma „ wycieczki” nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego wyjazdu ! Ważną rzeczą a może najważniejszą jest to, że na wycieczkę, jedzie się z koleżankami i kolegami, z bliska podziwia się to, co można zobaczyć na przykład w telewizji czy w internecie, zapamiętuje się miejsca i ludzi, robiąc samodzielnie zdjęcia ,próbuje się lokalnych potraw i w końcu kupuje się pamiątki, które później przypominają nam to co widzieliśmy i co wspólnie przeżyliśmy.
Z drugiej jednak strony, taki wirtualny wyjazd, to darmowy sposób zwiedzania, który w mniejszym lub większym stopniu, potrafi zaspokoić ciekawość świata. Nie odchodząc sprzed monitora, możemy z bliska, bez tłoku oglądać to co nas interesuje. Poza tym mamy również możliwość zapoznania się z miejscami, które osobiście zamierzamy odwiedzić w przyszłości, poznać ich historię, klimat i architekturę. Zainspirowani ciekawym miejscem, możemy zaspokoić naszą ciekawość, poszukując dodatkowych informacji. Bogaci w wiedzę o miejscu, które chcielibyśmy odwiedzić, spokojnie możemy zaplanować swoją wycieczkę i być może wcielić się w rolę przewodnika dla ludzi, z którymi taki wyjazd będzie przyjemnością!
Naszym Przewodnikiem, będzie p. Adrianna Zielińska, która z zawodu jest fotografem. Uwielbia podróże, podczas których oczywiście robi setki zdjęć. Zamieszcza je na swoim Blogu „ alabasterfox.pl” oraz ciekawie opisuje miejsca, które warto zobaczyć!
Zapraszamy Was do zwiedzania Londynu i znajdujących się w nim ciekawych miejsc takich jak: Nothing Hill, Buckingham Palace, 10 Downing Street, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud czy Royal Botanic Gardens.
Uwaga ! Naszą wycieczkę, czas zacząć! Za chwilę stacja Londyn!
Życzymy Wam ciekawych i niezapomnianych wrażeń !!!
https://www.alabasterfox.pl/miejsca-ktore-warto-zobaczyc-w-londynie
Martyna Orleańska i Elżbieta Małecka
P.S. Kochani, z okazji Waszego Święta życzymy Wam dużo zdrowia, radości oraz spełnienia marzeń a także wspólnych , prawdziwych wycieczek !!!
"Pochwal się swoim talentem!" - wyniki konkursu
Organizatorzy Konkursu „Pochwal się swoim Talentem!”, składają serdeczne podziękowania
TOBIASZOWI ANDRZEJCZAKOWI.
To dzięki jego zaangażowaniu w ten projekt oraz niesamowitym zdolnościom graficznym
i oratorskim, powstał film, dający nam możliwość poznania talentów naszych wychowanków.
Jako, że Tobiasz sam nie brał udziału w konkursie, a z pewnością powinien, Jury uznało,
że za swoją pracę także stanie na podium i otrzyma nagrodę, bo talent, jakim się wykazał,
w pełni zasługuje na uznanie!
Tobiasz – dziękujemy i serdeczne gratulujemy!!! :)
Martyna Orleańska
Lucyna Kelner
Agata Wojciechowska - Szelerska
{yendifplayer mp4=https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/bursos_studio.mp4}
ZDROWY JADŁOSPIS DLA PLANETY
Chwila słabości i wołowy burger trafia na talerz. Mały grzech, ale pomnożony przez miliard zagraża światu. Jemy za dużo mięsa i cukru a za mało owoców i warzyw. To ma wpływ na nasze zdrowie i na zasoby Ziemi. Podobno za 20 lat planeta nas nie wyżywi, ponieważ produkcja mięsa pozbawi ją rezerw wody i ogołoci z upraw. Czeka nas asceza? Nie, raczej …. FLEKSITARIANIZM. Czyli czasem kotlet, ale częściej soczewica i fasola!
W 2050 roku będzie nas 10 miliardów, przewidują autorzy raportu „ Żywność w antropocenie”, który niedawno ukazał się w czasopiśmie medycznym „Lancet”. Eksperci informują w nim, że wyżywienie wszystkich ludzi prawdopodobnie będzie niemożliwe. Jak zatem powinniśmy zmienić dietę, żeby Ziemia mogła nas wykarmić, a ludzie byli zdrowi? Odpowiedzi przez dwa lata szukało 37 naukowców: dietetyków, lekarzy, specjalistów od rolnictwa i klimatu, których o pomoc poprosiła norweska organizacja EAT. Doszli oni do wniosku, że powinniśmy jeść co najmniej o połowę mniej mięsa i dwa razy więcej warzyw, owoców oraz roślin bogatych w białko.
Tereny rolnicze zajmują 40 % powierzchni Ziemi, ale na nasze talerze trafia tylko połowa upraw. Resztę przeznacza się na paszę dla zwierząt i wykorzystuje w przemyśle. Żeby wykarmić powiększające się stada zwierząt hodowlanych wycina się lasy, zużywa zasoby słodkiej wody i niszczy środowisko, w którym żyją setki gatunków dzikich zwierząt. Współczesny sposób odżywiania wyniszcza środowisko, dlatego naukowcy proponują, by menu obfite w mięso i nabiał, ale też cukier zastąpić dietą FLEKSITARIAŃSKĄ. Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów „ flexible” – elastyczny oraz „ vegetarian” – wegetariański. Nie chodzi o to, by całkiem wyrzec się steku czy burgera. Raczej by jeść je rzadziej, zamiast siedmiu razy w tygodniu na przykład tylko dwa . Naukowcy przekonują, że od kilkudziesięciu lat spożywamy za dużo mięsa , a o wiele za mało produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych. A właśnie z soczewicy, ciecierzycy, fasoli, grochu czy orzechów powinna pochodzić większa ilość białka w zrównoważonej diecie. Nabiał? Wystarczy szklanka mleka dziennie ( lub jej odpowiednik) oraz 1 jajko na kilka dni. Ryby można jeść kilka razy w tygodniu. Za to cukru nie powinno być więcej niż 31 g na dobę ( tyle zawiera puszka coli). Naukowcy radzą także, by połowę każdego posiłku stanowiły warzywa i owoce.
Co zmieni przejście na fleksitarianizm? Odciąży ciężko pracującą Ziemię, ale też uratuje życie wielu ludzi. Okazało się, że częstotliwość chorób związanych ze złą dietą rośnie. Co trzecia osoba ma nadwagę, a zbyt tłuste i kaloryczne posiłki ubogie w warzywa i owoce, za to obfitujące w cukier i sól, skracają życie 11 milionom ludzi na świecie. To więcej niż palenie papierosów – 7 milionów. Efektem niezdrowego odżywiania są choroby krążenia, nowotwory i cukrzyca.
W diecie fleksitariańskiej część mięsa w posiłkach zastępuje się warzywami, owocami, roślinami strączkowymi i orzechami. Nie ma tu radykalnych zakazów ani ścisłych zasad, w jakich proporcjach powinny występować składniki. Dieta uwzględnia kulinarne zwyczaje różnych narodów i lokalną dostępność produktów.
Warto także wspomnieć o jeszcze innych sposobach zdrowego i ekologicznego odżywiania. Mam na myśli WEGETARIANIZM I WEGANIZM. Oba style życia a właściwie odżywiania skupiają się na eliminacji mięsa z diety. Oznacza to, że zarówno wegetarianie, jak i weganie opierają swoje posiłki przede wszystkim na warzywach i owocach. Weganie idą jednak o krok dalej, nie spożywając także wszystkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mleka, nabiału, jajek czy miodu.
Przyczyny dla których ludzie wybierają tego rodzaju diety są różne aczkolwiek najważniejsze dla FLEKSITARIAN, WEGETARIAN I WEGAN są korzyści zdrowotne a także kwestie ekologiczne i etyczne.
Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że zdrowy tryb odżywiania wymaga dużej wiedzy oraz dbałości o przyjmowanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Aby mieć pewność, że dieta bezmięsna będzie dla nas zdrowa i bezpieczna, warto się do niej rzetelnie przygotować – zdobyć odpowiednią wiedzę oraz zasięgnąć opinii lekarskiej.
Na koniec ciekawostka!
Twórca teorii względności, autor podstaw kwantowej teorii pola elektromagnetycznego, laureat nagrody Nobla – ALBERT EINSTEIN był wegetarianinem !
„Tak więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem”.
„ Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej”.
Martyna Orleańska
Dyktando online
Kochani, kiedy w ubiegłym roku, opracowywałam dla Was tekst o ortografii w nawiązaniu do bursowego dyktanda, byłam przekonana, że kolejne odbędzie się w realnej rzeczywistości. Jakże się myliłam! Jednak nie zważając na ograniczenia wywołane pandemią, pomijając dygresję na temat ważności ortografii w życiu każdego Polaka, proponuję Wam (i tu niczym nie zaskoczę) indywidualne zmierzenie się z Tym działem wiedzy na temat języka polskiego.
Wystarczy kliknąć w podane linki, wpisywać odpowiednie litery i czekać na wynik :)
Namawiam Was, aby takie nietypowe dyktando, rozpatrywać w kategorii zabawy. Niech to będzie odskocznią od trudu nauki, który podejmujecie już od ponad roku.
Pamiętajcie, nauka przez zabawę w Waszym wieku jest jak najbardziej na miejscu :)
Wiem, co mówię, a raczej piszę.
Życzę satysfakcji!
Pozdrawiam
Agata Wojciechowska – Szelerska
https://wspolczesna.pl/quiz/1757,internetowy_test_ortograficzny,q,t.html
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiD5MnGiPHvAhXOpIsKHSc7D_gQFjAEegQIFBAD&url=https%3A%2F%2Fpolszczyzna.pl%2Fquiz-ortograficzny%2F&usg=AOvVaw2XLNMg8Zup5TDssMzYhZFJ
https://gazetawroclawska.pl/quiz/421,czy_znasz_ortografie_rozwiaz_nasz_test_test,q,t.html
https://www.quizme.pl/q/ewelkamag/quiz_ortograficzny
Ku przyszłości
Drodzy Maturzyści!
Fragment Waszej drogi życiowej związany z bursą , powoli, dobiega końca. Kiedyś ,za kilka, kilkanaście lat, gdy spojrzycie wstecz, zapewne będziecie chcieli wychwycić każde, nawet najdrobniejsze wspomnienie i przywrócić je Waszej pamięci. Dzisiaj nadszedł czas rozstania z bursą, jej atmosferą, koleżankami, kolegami, wychowawcami. Niestety w obecnej trudnej sytuacji nie możemy spotkać się z Wami i wspominać minionych lat na przygotowanej dla Was uroczystości. Takie czasy. Mamy nadzieję, że lata spędzone w bursie były dla Was dobrym wstępem do dorosłego życia i nauczyły Was pokonywania wielu życiowych przeszkód. Byliśmy Waszymi wychowawcami, którzy starali się pomóc Wam wkroczyć w dorosłość. Staraliśmy się pokazać Wam, jak podejmować słuszne decyzje, jak wybrnąć z opresji i cieszyć się każdym sukcesem. Chcieliśmy stworzyć Wam w bursie drugi dom, do którego chce się wracać. Dziękujemy za szczere i otwarte rozmowy!
Dziękujemy za nasze wspólne działania!
Pragniemy, abyście chwile i sytuacje, które były dla Was trudne puścili w niepamięć ,a zostawili w pamięci tylko te, najbardziej sympatyczne i przyjemne. Mamy nadzieję ,że czas spędzony w bursie uważacie za udany. Nawiązaliście wiele wartościowych znajomości. Zyskaliście nowych kolegów i przyjaciół. Niektórzy z Was przeżywali swoją pierwszą miłość .Początki w bursie zapewne nie były łatwe dla wielu spośród Was. Ale z dnia na dzień było coraz lepiej. Pierwszy i drugi rok z Wami minął niesamowicie szybko. Niestety od roku ,w związku z powstałą sytuacją nie widywaliśmy się często .Staraliśmy się kontaktować z Wami on-line i telefonicznie .Nadal byliście dla nas młodymi ludźmi ,na których nam bardzo zależy.
Teraz przystępujecie do egzaminu dojrzałości, następnie będziecie musieli podjąć dalsze życiowe decyzje . Część z Was zapewne już wie co chce robić w życiu. Część jeszcze się waha. Życzymy, wszystkim, aby cele sobie założone i zamierzenia udało się zrealizować, by życie się Wam dobrze poukładało i kiedyś jak spotkamy się po latach można Was było zobaczyć szczęśliwych i zadowolonych. Nie poddawajcie się! Nigdy nie traćcie wiary w siebie.
Pamiętajcie ,że jesteście wartościowymi ludźmi! Miejcie w sobie zapał i entuzjazm! Nie oglądajcie się za siebie, bierzcie z życia to ,co najlepsze! Realizujcie swoje marzenia!
Dziękujemy tym wszystkim ,którzy podczas pobytu w bursie czynnie uczestniczyli w jej życiu. Tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych chcemy wyróżnić.
Szczególne podziękowania składamy przewodniczącemu Młodzieżowej Rady Bursy Miłoszowi Matuszakowi- za wzorowe zachowanie, wysoką kulturę osobistą, zaangażowanie w działania Młodzieżowej Rady Bursy ,pełen młodzieńczego zapału udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, nadzorowanie funkcjonowania sprzętu nagłaśniającego podczas bursowych uroczystości, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta ,redagowanie „Bursonogi”.
Ponadto na wyróżnienie zasługują:
Jakub Lempert za aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych ,udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta, zaangażowanie w działania Rady Grupy III i Młodzieżowej Rady Bursy.
Rafał Rettig za wzorowe zachowanie, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta.
Kornelia Krysińska za wzorową postawę, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach i projektach artystycznych, udział w projektach artystycznych na rzecz społeczności lokalnej miasta.
Sandra Kowalska za wzorowe zachowanie, aktywny udział w organizowanych w bursie uroczystościach, zaangażowanie w działania Młodzieżowej Rady Bursy redagowanie „Bursonogi”.
Elena Strzelecka za działalność w Radzie Grupy II i Młodzieżowej Radzie Bursy, udział w wieczorkach organizowanych przez bibliotekę bursy, wykonywanie zdjęć w bursowym kole fotograficznym.
Wiktoria Glinkowska za działalność w Radzie Grupy II i Młodzieżowej Radzie Bursy, założenie grupowego Messengera, prowadzenie uroczystości pasowania na bursanta.
Oliwia Kozyrska za wzorową postawę, aktywny udział w pracy Młodzieżowej Rady Bursy, zaangażowanie w działaniach na rzecz bursy.
Mamy dla Was przygotowane dyplomy i nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne dla Waszych rodziców
Pamiętajcie o bursie! Zaglądajcie na Stronę Internetową Bursy i Bursowy FB.
Powodzenia!
Dyrekcja i Wychowawcy Bursy Szkolnej
{yendifplayer mp4=https://bursa-ostrow.pl/images/nowa/video/maturzysci.mp4}
Bursa pamięta:
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Konstytucja 3 Maja była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności .Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju kraju. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ograniczyła znacząco demokrację szlachecką. Formalnie zniosła liberum veto. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą .Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku , w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej Reformy ustrojowe zaledwie zapoczątkowała .W okresie zaborów stała się przede wszystkim symbolem polskości i synonimem działań ratowania ojczyzny. Przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa . Obchody uchwalenia Konstytucji zawsze stanowiły symbol narodowy i patriotyczny . Dzień 3 maja po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku został ogłoszony świętem narodowym. Przywołanie Ustawy majowej w preambule uchwalonej przez Sejm konstytucji z 1921 roku było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, W styczniu 1951 r. zostało oficjalnie zniesione przez władze komunistyczne. W 1981 roku po powstaniu Solidarności ponownie świętowano uchwalenie majowej konstytucji. Czas stanu wojennego uczynił z obchodów majowego święta konflikt pomiędzy komunistyczną władzą ,a społeczeństwem. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych, kończących się brutalną interwencją Milicji Obywatelskiej ,ZOMO i aresztowaniami. Przełom przyniósł dopiero rok 1990 .Dzień 3 maja proklamowano świętem państwowym i stał się on jednym z fundamentów polskiej tradycji.
Krzysztof Krajewski
Żonkilowe Pole Nadziei w rozkwicie
Nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią, zakwitło nasze Żonkilowe Pole, które przed laty sadziliśmy, by okazać akt solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe i co roku będziemy dosadzać nowe cebulki. Angażując się we współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” i jego szlachetnej akcji, czerpiemy satysfakcję z tego, że możemy nieść Nadzieję. Nadzieję, która może zdziałać tyle dobrego…
Uwaga Czytelnicy „Bursonogi”!
Kochani, zachęcamy Was, do zapoznania się z ostatnim w tym roku szkolnym wydaniem bursowej gazetki. Oczywiście znajdziecie ją w menu witryny lub TUTAJ
Przyjemnej lektury :)
Redakcja
Bursa Pamięta:
10 kwietnia 2010 Państwowa delegacja leciała do Katynia, by uczcić pamięć ofiar stalinowskiego mordu. To był jeden z najtragiczniejszych dni w całej naszej historii. Polecieli po śmierć-pasażerowie lotu 101:Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński z żoną Marią , najważniejsi generałowie naszej armii, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie kluczowych instytucji państwowych ,duchowni, społecznicy. 96 osób zginęło w niewyjaśnionej do końca katastrofie samolotu Tu-154. Pod Smoleńskiem tego dnia Polska straciła elitę.
Słowa Katyń długo nie wolno było wymawiać i do dzisiaj budzi trudny do opisania lęk. W 1940 roku zabijano tam polskich obywateli strzałem w tył głowy wrzucając ich potem w głębokie doły. Stalinowscy oprawcy starali pozacierać ślady dokonanej zbrodni. W Katyniu i innych miejscach sowieckiego imperium zostało zamordowanych co najmniej 21768 Polaków, skrytobójczo, bez procesów i wyroków. Zginęli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego ,funkcjonariusze policji państwowej ,nauczyciele, lekarze, inżynierowie ,naukowcy. II Rzeczypospolita straciła elitę ,ludzi, którzy byli zapleczem intelektualnym i silnym ramieniem przedwojennej Polski. Zbrodni dokonano z woli Stalina na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego, aby naród polski przestał istnieć. Likwidowano elitę ,bo naród bez elit prawdziwych, a nie narzuconych, czy samozwańczych nie może istnieć. Po 1944 roku władze w Polsce przejęli komuniści wyszkoleni w Związku Radzieckim. Jednym z ich pierwszych zadań było wymazanie słowa Katyń ze świadomości Polaków. Tylko w ten sposób mogli budować państwo totalitarne. Prawda o Katyniu oznaczała ,że radzieccy przyjaciele są naszymi wrogami.
Komunizm upadł. Ci, którzy lecieli 10 kwietnia 2010 roku na rocznicowe obchody chcieli prawdy. Zginęli za prawdę.
Krzysztof Krajewski
Taka sytuacja… Tęsknię za Bursą
W życiu tak już jest, że nie doceniamy tego co mamy. Dopiero kiedy to tracimy zauważamy, że małe rzeczy mają dla nas dużą wartość. Tęsknimy za nimi. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam zaproponować udział w projekcie „Tęsknię za bursą”. Myślę, że po tak długim czasie „odosobnienia”, każdy z Was ma swoje przemyślenia i tęsknoty. Coś nagle zostało nam odebrane, coś co wydawało się, że będzie zawsze.
Może dzięki zebraniu tych wszystkich myśli w jedną całość, gdy wrócimy już do „normalności „ będziemy umieli cieszyć się małymi rzeczami i doceniać to co mamy. A po roku czy dwóch będziemy mogli przypomnieć sobie nasze tęsknoty z lat 2020/2021 i porównać je z otaczającą rzeczywistością.
Więc piszcie za kim, za czym , za jakimi sytuacjami tęsknicie. Może się okaże , że mimo różnic nasze tęsknoty są zupełnie podobne..? Stwórzmy wspólnie Bursową Księgę Tęsknot!
Na wasze tęsknoty czekam do końca maja pod adresem
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Lucyna Kelner
"Warsztaty kulinarne" w domu
Wszyscy czekamy na wiosnę , ciepełko i kolory które pojawią się dookoła. Dlatego polecam Wam dzisiaj sałatkę , której nie tylko smak ale i kolory powodują wzrost endorfin w naszym organizmie. Zresztą z sałatkami to jest tak, że każdy może je tworzyć sam, sam wymyślać i składniki i sosy. A może ktoś z Was stworzył jakieś idealne danie? Podzielcie się z nami i zaprezentujcie na Gali Talentów.
A teraz prosty przepis do wykonania przez każdego z Was.
Spróbujcie bo warto ;) Przepis znajdziesz tutaj….
UWAGA – OGÓLNOBURSOWY KONKURS !
„POCHWAL SIĘ SWOIM TALENTEM”
Czas izolacji społecznej, w którym przyszło nam żyć, nie jest czasem łatwym. Staramy się funkcjonować w miarę normalnie…
Miesiąc marzec w naszej Bursie zawsze kojarzył się z ogólnobursową imprezą - „ Gala talentów”.
Bardzo zależy nam na tym, aby ta tradycja była również kontynuowana w tym roku szkolnym, ale w nieco innej formie. Proponujemy Wam udział w ogólnobursowym konkursie , który pozwoli Wam wyrazić to co czujecie!!!
Hasło przewodnie Konkursu to :
„Pochwal się swoim talentem”
Forma Waszych wypowiedzi jest całkowicie dowolna!!! Wśród nich, mogą znaleźć się zdjęcia, filmiki, różnorodne prace artystyczne, wypowiedzi pisemne, wiersze, piosenki itp., itd. – każdy rodzaj Waszej inwencji twórczej będzie mile widziany!!!
Spróbujcie skupić się na małych, ale też dużych sukcesach, które odnieśliście w ostatnim czasie. Może ktoś z Was nauczył się piec , gotować, lub robić niepowtarzalną pizzę? Może swoje emocje wyrażaliście śpiewając, pisząc wiersze i teksty piosenek lub nauczyliście się grać na jakimś instrumencie? Może uprawa roślin stała się czyjąś pasją? Może ktoś odkrył w sobie pasję do jakiegoś sportu, a dla innego ćwiczenia fizyczne stały się nieodłącznym elementem dnia codziennego? Jeśli nauka i projekty szkolne wciągnęły Was bez reszty i odnosicie w tej dziedzinie sukcesy – pochwalcie się!!!
Wachlarz Waszych pasji i talentów jest na pewno szeroki i różnorodny, dlatego warto się nimi pochwalić!!!
Kochani zachęcamy Was do udziału w tym projekcie. Jesteśmy pewne , że każdy z Was ma jakiś talent!!!! Podzielcie się nim z nami , wychowawcami , a przede wszystkim z Waszymi bursowymi koleżankami i kolegami.
Czekamy na Wasze prace do 18 kwietnia 2021 rok
Wysyłajcie je na każdy z podanych poniżej adresów mailowych:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Autorzy najciekawszych prac, oczywiście, zostaną nagrodzeni!!!
Bierzcie się do dzieła – czas start!!!
Pozdrawiamy Was serdecznie i z niecierpliwością czekamy na Wasze prace!!!
Martyna Orleańska
Agata Wojciechowska-Szelerska
Lucyna Kelner
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?
Początek Nowego Roku kalendarzowego to czas, kiedy wiele osób składa noworoczne postanowienia. Dotyczą one wielu spraw, związanych z naszym życiem osobistym czy zawodowym. Postanawiamy np. przejść na zdrową dietę, uprawiać sporty, więcej czasu poświęcać swoim bliskim czy przyjaciołom, uporządkować pamiątki zgromadzone na strychu, pić co najmniej dwa litry wody dziennie itp. Zakres tych postanowień i przyrzeczeń jest ogromny oraz bardzo różnorodny, nie sposób ich wszystkich wymienić. Niestety, podobno, aż 92 % tych naszych obietnic, znika bez śladu po upływie miesiąca, a my znowu składamy kolejne deklaracje bez pokrycia, że : przeczytamy zaległe lektury, będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zaangażujemy się w działalność, wspierającą lokalne Schronisko dla bezdomnych zwierząt czy może po raz kolejny obiecamy sobie, że w tym roku NAUCZYMY SIĘ ( WRESZCIE) JĘZYKA ANGIELSKIEGO !
Dzień dobry, Dobry wieczór, Witam:
Dawno niewidzianego, częściej słyszanego Odbiorcę:
Drodzy Wychowankowie Bursy Szkolnej!
Na początku mojego listu pozdrawiam Was serdecznie.
Przypominacie sobie taką formę kontaktu?
Bo ja właśnie sobie o niej przypomniałam i …
„Piszę list na niebie północ
miasto śpi już bardzo późno …
Piszę list a to niełatwe …” (bo niełatwa będzie również jego treść)
Zapoznaj się z treścią listu:
Chcesz być zdrowy i mieć lepsze samopoczucie-zacznij działać!
Aktywność fizyczna stanowi niezbędny element życia każdego człowieka. W celu poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej oraz narządu ruchu wskazana jest codzienna, minimum godzinna aktywność fizyczna o umiarkowanej i średniej intensywności. Może to być codzienny szybszy spacer, rower, jazda na rolkach.
Minimalna ilość kroków dziennie dla młodzieży jaka jest rekomendowana to 6000. Przedstawiamy Wam sporty, które można uprawiać, aby utrzymać swoje ciało
w dobrej kondycji.
Wybierz coś dla siebie:
- Siłownia na świeżym powietrzu:
Na siłowni można spotkać różne osoby. Zwykle są tam ci, którzy widzą potrzebę zmiany swojego wyglądu. Ćwiczą mniej lub bardziej świadomie. To nie jest aż tak ważne. Liczą się efekty oraz lepszy nastrój, który towarzyszy takiemu siłowemu wyzwaniu.
- Postaw sobie jasne cele
- Wykonuj ćwiczenia powoli
- Przed ćwiczeniami siłowymi – zadbaj o rozgrzewkę
- Tabata:
czyli intensywny trening interwałowy (ćwiczenia szybkie i wolne na przemian), to sposób na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności organizmu. Doskonale sprawdzi się on w przypadku osób, które nie mają dużo czasu na ćwiczenia i chcą je wykonywać w warunkach domowych o pasującej im porze;
- sesja trwa maksymalnie 4 minuty;
- przez 20 sekund wykonuje się jak najwięcej powtórzeń tego samego ćwiczenia – z maksymalną intensywnością;
- po każdych 20 sekundach ćwiczeń następuje 10 sekund odpoczynku;
- takie serie (20 sekund ćwiczeń – 10 sekund przerwy) należy powtórzyć osiem razy;
- treningi nie powinny odbywać się częściej niż 3-4 razy w tygodniu;
- po Tabacie powinno się postawić na porządny odpoczynek. Mięśnie muszą się zregenerować. Poniżej przedstawiamy darmowy trening z Moniką Kołakowską. https://www.youtube.com/watch?v=3hwvXzx5LaE
- Turbo spalanie:
To interwałowy trening odchudzający. Pozwala na bardzo szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia wykonywane podczas turbo spalania są dość trudne i męczące, dlatego początkującym zaleca się zacząć od nieco lżejszej formy treningu. Tym razem zapraszamy na trening chłopaków: https://www.youtube.com/watch?v=i8FJJiAEuF4
Wiosna za pasem, czas zadbać o nasze ciała. Do dzieła !!!
Monika Kaczmarek, Krzysztof Krajewski
Bursa pamięta:
Pamięć bohaterom !
Grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować w 2013 roku „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło zalewu Zegrzyńskiego. W pierwszej edycji biegu wzięło udział 50 uczestników. Ambicją organizatorów Biegu Tropem Wilczym zaplanowanego w tym roku na 16 maja jest udział około 75000 biegaczy z wielu miast, także zagranicznych. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku , w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Cały artykuł dostępny TUTAJ
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Obchodzone 21 lutego święto, odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu – podczas pokojowej demonstracji, w 1952 roku, zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu, statusu języka urzędowego. Data obchodów, ma nie tylko upamiętniać to tragiczne wydarzenie, ale ma przypominać o różnorodności językowej oraz o tym, że język, to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego.
W ubiegłym roku szkolnym, większość z Was, po raz pierwszy wzięła udział w teście językowym „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, udowadniając, że młodym ludziom zależy na poprawności językowej w mowie i piśmie, co bardzo cieszy. Obecnie, z wiadomych przyczyn, nie mamy możliwości wspólnie świętować. Jednak, niech pandemia, nie stanowi przeszkody chociaż w sprawdzeniu swoich umiejętności. Proponuję zmierzyć się z testami dostępnymi na stronach: https://www.se.pl/rozrywka/quizy/quiz-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-jak-radzisz-sobie-z-j-polskim-aa-sZiv-6Xj6-rVgr.html oraz https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/trudny-quiz-z-polskiego-sprawdz-czy-tez-popelniasz-te-bledy/l3rbcpy . Emocje gwarantowane!
Warto mieć na uwadze, że nasz język ojczysty, jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Jego rozbudowany system odmiany wyrazów, trzy gramatyczne płcie, płatająca figle ortografia i „chrząszcz brzmi w trzcinie”, czyli charakterystyczna szeleszcząca wymowa, może przyprawić nas o ból głowy, nie wspominając o obcokrajowcach, dla których opanowanie polskiego jest wielkim osiągnięciem. Pomimo zawiłości, czyhających pułapek lingwistycznych, powinniśmy dbać o poprawność językową i to każdego dnia, nie tylko od święta. To wręcz nasz obowiązek, podobnie jak propagowanie w świecie słynnej myśli Mikołaja Reja: „A niechaj wżdy narodowie postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”!
Pozdrawiam :)
Agata Wojciechowska - Szelerska
DZIEŃ KOTA
Co roku, 17 lutego, obchodzimy Dzień Kota. Święto to, popularne w Polsce i we Włoszech, to nie tylko oddanie hołdu temu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście „pieskie życie”.
Kot, to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – nieco dziki, chadzający swoimi drogami, obdarzony taką samą gracją jak ich kuzyni, zamieszkujący afrykańskie sawanny, ale jednocześnie dostępny, przyjacielski, pozwalający się przytulać, drapać po uchu. Dlatego właśnie ludzie tak chętnie goszczą go w swoich domach, podobnie jak dziewczęta grupy II i ich wychowawczynie, które wykorzystały okazję, by zaprezentować Wam w szczytnym celu, swoich ulubieńców.
Tylko spójrzcie - czyż te kociaki nie są kochane? :)
Antek: Eleven:
Kropek:
Maluszka:
Mała:
Mikusia: Miszka:
Nana:
Urwis:
Zuzia:
Propozycja dla maturzystów i nie tylko !!!
12 lekcji i multimedia na temat licealnych lektur szkolnych.
Zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej lekcjeoczłowieku.pl, gdzie znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych (dla liceów). Wszystko dostępne on-line. Każda lekcja składa się z kilku wykładów oraz oferty multimediów związanych z tematem. Lekcje dotyczą lektur z przekroju całej historii literatury polskiej – od Bogurodzicy do Olgi Tokarczuk.
Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Warto, także zerknąć na stronę wolnelektury.pl. Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków, które można z w/w strony pobrać bezpłatnie (w formacie MPEG).
Wśród nowych nagrań ukazały się między innymi : Dialog Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Dzieje Tristana i Izoldy, Schulz: Sanatorium pod Klepsydrą, Sklepy cynamonowe, Sienkiewicz: Potop, Quo vadis, Prus: Lalka itp.
Zapraszam do lektury :)
Monika Kaczmarek
W OBIEKTYWIE WYCHOWANKA
W tym roku, zima wyjątkowo zaszczyciła nas swym pięknem w całej okazałości. Puszysty śnieg, który stworzył zimowy krajobraz, nie mógł ujść uwadze naszym bursowym fotografkom. Elena, Julita, Sandra, Oliwia i nawet P. Martyna, dały się ponieść chwili i uwieczniły na zdjęciach niecodzienne widoki, stwarzając małe dzieła sztuki. Podziwiajcie zatem naturę, której elementy każdego dnia, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niewiadomo kiedy znów, biały puch ją ozdobi, dając niesamowite wrażenia :)
Elena Strzelecka:
P. Martyna Orleańska
Sandra Kowalska:
Julita Marek:
Oliwia Kozyrska:
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 roku. Zainicjowany został przez Komisję Europejską.
W roku 2021 DBI obchodzić będziemy 9 lutego. Z racji trwającej pandemii COWID 19 należy bezwzględnie skupić uwagę na bezpieczeństwo on-line.
W tym roku, pragniemy Wam zaoferować Kampanię Informacyjną.
Zapraszamy do lektury.
W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są różne projekty:
- Projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji: https://www.saferinternet.pl/aktualnosci/bezpresji---czyli-jak-nabrac-dystans-do-medioacutew-spolecznosciowych_125.html
- Pomoc telefoniczna i online- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100.
- Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
Porady, które warto przestrzegać w korzystaniu z Internetu:
- Zanim cos opublikujesz pomyśl, bo może to zmienić Twoje życie
- Bądź odpowiedzialny za to co piszesz , bo świat może to wykorzystać przeciwko Tobie
- Nie traktuj Internetu jak swojego życia
- Nie pozwól decydować drugiej osobie o twoim życiu.
Jeśli powyższe sugestie (patrz punkt 1) Cię nie przekonały.
To spójrz na obrazek poniżej ;-)
Motywacja do nauki…
Po tak długim okresie nauki/pracy zdalnej, wszyscy zdążyliśmy już przeorganizować swoje życie. Wy jednak musieliście jeszcze przeorganizować metody przyswajania wiedzy. Czasami trudno w takich okolicznościach o zebranie się w garść i dobrą motywację do nauki.
Słowo motywacja pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza wprawiać w ruch, popychać, poruszać i dźwigać. Termin to jakby zlepek dwóch wyrazów: motyw + akcja, a więc by podjąć jakieś działanie, trzeba mieć cel. Określi więc, jakie cele przyświecają twojej nauce, określi jaką ona ma dla ciebie wartość. Pomoże Ci to odpowiedzieć na pytanie – dlaczego się uczysz? Faktem jest, że nikt przez cały czas nie czuje się zmotywowany. Dlatego nie licz i nie czekaj na motywacje, aby wykonać swoją pracę. Czasami motywacji po prostu nie ma. Warto jednak pamiętać, że mądrość to wartość, na którą trzeba zapracować.
Chcę Wam polecić stronę https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/ gdzie w przystępny sposób Bartek Kłosiński od wielu lat łączy słowa z obrazami , pobudza wyobraźnię i ułatwia zapamiętywanie nowych informacji.
"NIE BĄDŹ ŁOŚ, DAJ COŚ" !!!
Bursa Szkolna od wielu lat, dzięki ofiarności swoich wychowanków, wspiera działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, prowadząc akcję pod nazwą "Nie bądź łoś, daj coś".
Niestety w tym roku szkolnym pandemia uniemożliwiła nasze działania. Dlatego jeśli nie jest Wam obojętny los zwierząt ze schroniska podpowiadamy jakie są sposoby pomocy i wsparcia naszych bezdomnych milusińskich.
Sposób nr 1
Zostań wolontariuszem
Zostań wolontariuszem działającym na rzecz naszego schroniska. Wspieraj nas w codziennych wyzwaniach związanych z prowadzeniem placówki.
Sposób nr 2
Wsparcie finansowe
Prosimy o wpłacanie dowolnej kwoty na konto Stowarzyszenia „Psie Marzenia”, które każdą zebraną złotówkę przekaże schronisku na opiekę weterynaryjną , której psy bardzo potrzebują.
Stowarzyszenie „Psie marzenia”
Numer konta bankowego:
79 1750 0012 0000 0000 3686 2367
W tytule prosimy wpisać „darowizna” KRS: 0000667714
Sposób nr 3
Szukanie domów dla naszych podopiecznych
– polub nasz profil na Fecebooku, zaproś znajomych, udostępniaj ogłoszenia o adopcji
– jeśli znasz osoby, które zastanawiają się nad kupnem psa, zaproponuj adopcję zwierzaka ze schroniska.
Sposób nr 4
Dary rzeczowe
Możesz przynieść do schroniska dary rzeczowe. Zawsze potrzebne są:
– dobrej jakości karma
– obroże oraz smycze dla psów
– zabawki dla psów
– koce, ręczniki, legowiska (nie przyjmujemy poduszek i kołder)
– smaczki dla psów
– wszystko co służy pielęgnacji psów (szczotki, szampony itp.)
Schronisko
ul. Pruślińska 3
63-410 Wysocko Wielkie
tel. 725 705 107 – to telefon do interwencji i wypadków
tel. 722 33 33 76 – to telefon, pod którym można porozmawiać o milusińskich również o adopcji (w godzinach pracy schroniska).
Możesz także wesprzeć działalność
schroniska dla bezdomnych czworonogów
w swojej okolicy!!!
Pozdrawiają panie
Martyna i Marta :)
Dzień Pisma Ręcznego
23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. Pomysłodawcy tego święta (Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania) wybrali na ten termin rocznicę urodzin Johna Hanocka, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i był znany ze swego charakterystycznego podpisu.
W dobie maili, komunikatorów, telefonów komórkowych, coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne, nie mówiąc już o tym, że do lamusa odchodzą notatniki, pamiętniki, czy tradycyjne listy. A szkoda! Pismo ręczne, to nie tylko czynność. To nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palców – nie ma dwóch takich samych stylów pisma. To dlatego specjaliści potrafią wyczytać z nich wiele przydatnych informacji. I tak na przykład grafolog, potrafi zanalizować różne cechy osobowości na podstawie charakteru pisma. Przykładowo duże litery, to domena otwartych, szczerych ludzi, małe wskazują na osoby nieśmiałe, wycofane. Zaokrąglone cechują ludzi kreatywnych i artystycznych, spiczaste natomiast inteligentnych. Tyle teorii. A jak świętować? Na początek można zacząć ćwiczyć swój podpis, kto wie, może kiedyś staniecie się sławni i rozdawanie autografów, będzie Waszym codziennym obowiązkiem J Spróbujcie napisać tradycyjny list, do dawno niewidzianego przyjaciela lub do osoby bliskiej Waszemu sercu. Na pewno to docenią. Zamiast komputerów czy ipoda do sporządzania notatek wykorzystajcie długopis i zeszyt. Kto odważny, niech wcieli się w rolę kaligrafa.
Dzień Pisma Ręcznego warto obchodzić każdego dnia. Dzięki ręcznemu pisaniu rozwija się takie umiejętności jak koncentracja, pamięć, zdolność skupienia, organizacja, systematyczność. Popełniamy także mniej błędów ortograficznych i stylistycznych, nie mówiąc już o tym, że stymulujemy aktywność mózgu. Kto by pomyślał, że pisanie daje takie korzyści.
Pozdrawiam :)
Agata Wojciechowska - Szelerska
Drodzy Wychowankowie, Szanowni Rodzice:
Nadszedł czas oczekiwania i przygotowań do przyjścia Pana i świętowania Bożego Narodzenia 2020 roku.
Wybrana Wam jest spośród wielu: (Kolęda)
„Bóg się rodzi, moc truchleje
Pan niebiosów obnażony
Ogień krzepnie, blask ciemnieje
Ma granice - Nieskończony
Wzgardzony - okryty chwałą
Śmiertelny król nad wiekami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami”
Ileż niewymownych emocji, wzruszenia i nadziei niesie ta kolęda, która rok – rocznie wybrzmiewa niesiona wiarą podczas Bożonarodzeniowej Pasterki? Ileż razy śpiewamy ją rodzinnie przy błyszczącej i pachnącej choince? Ten 2020 rok był…, jest jeszcze, trudnym doświadczeniem. W, i tak, zabiegane życie wkradł się Covid–19 i poplątał wiele spraw dla każdego z nas istotnych. Życie społeczne nabrało dużego dystansu. Toteż sprawmy, by nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia przyniósł wszystko to, o czym marzymy.
Trzymając w rękach świąteczny symboliczny opłatek, chcemy złożyć Wam kochani serdeczne życzenia: nade wszystko zdrowia, pogody ducha, dobrego samopoczucia, zadowolenia, wytrwałości i cierpliwości …
Życzymy również tego, by każdemu domowi towarzyszyła atmosfera ciepła, serdeczności i miłości. Zajadajcie się smakołykami stołu wigilijnego a śpiewem kolęd chwalcie Nowonarodzonego, mając nadzieję na Jego błogosławieństwo na Nowy 2021 Rok. Niech Nowy Rok przyniesie wyzwolenie z oków koronawirusa, przywróci dobre relacje bez dystansu społecznego, da na nowo pooddychać świeżym powietrzem, bez noszenia maseczek ochronnych. A częste mycie rąk może pozostać. 😊
„Podnieś rękę, boże Dziecię
Błogosław ojczyznę miłą
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami”
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Bursy Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim
Savoir-vivre przy stole
Na początku, kilka słów wyjaśnienia, co to takiego „ Savoir vivre”.
Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego. „ Savoir” znaczy wiedzieć, „vivre” - żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Ten splot słów można rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzecznościowych oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się w zależności od regionu świata. Znajomość międzykulturowych zasad określana jest mianem cross-cultural savoir-vivre.
Ważne ! Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka!
Cały artykuł znajduje się TUTAJ
Książki pod choinkę
W końcu nastał grudzień i chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje już za kilka dni będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Myślę, że niektórzy z Was pomyśleli już o prezentach, którymi obdarują swoich bliskich. Tym, którzy jeszcze nie mają pomysłów polecam zakup książek. Jestem pewna, że wśród Was są również książkoholicy, którzy z ochotą przyjmą kolejną pozycję do swojej biblioteczki!
Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w miłej, rodzinnej atmosferze ale też czas na chwilę spędzoną w towarzystwie ulubionej książki. Nie ma nic przyjemniejszego od zagłębienia się w lekturze, która przenosi nas w inny wymiar czasu i przestrzeni. Kubek z gorącą herbatką lub kawą, świąteczne smakołyki, światełka migające na choince i pora wyruszyć w literacką podróż. Jeśli dołączymy do tego magiczną atmosferę Świąt, zawartą w proponowanych przeze mnie książkach to spędzimy naprawdę cudowne chwile.
Pod TYM linkiem zamieszczam kilka tytułów, które mogą być dla Was inspiracją, do zakupów książkowych pod choinkę:
Uwaga Czytelnicy „Bursonogi” i nie tylko!
Już jest nowe wydanie gazetki dostępne w zakładce BURSONOGA!
Tym razem proponujemy Wam tematykę świąteczną, która mamy nadzieję wprowadzi Was w odpowiedni klimat :) Gazetka dostępna jest w menu oraz pod TYM linkiem
Zachęcamy do lektury!
Redakcja
Bursa pamięta : Grudzień 1970
„Skarga” Jerzego Wójcika to pierwszy fabularny film o Grudniu 1970 w Szczecinie. Udało się dokładnie odtworzyć ostatnie chwile życia 16 – letniego chłopca, który zginął trafiony milicyjna kulą.
Rok wcześniej polskie władze oraz zwolennicy ówczesnego systemu świętowali uroczyście 25 – lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowe (PRL) podkreślając zalety i osiągnięcia nowej epoki w dziejach Polski. Próbowano przemilczeć wydarzenia czerwca 1956 roku i marca 1968 roku, kiedy to część społeczeństwa „epoki dobrobytu „ ośmieliła się wystąpić przeciwko „swojej władzy ludowej” . W odpowiedzi użyto siły – były ofiary śmiertelne , zwolnienia z pracy, relegowania ze studiów, aresztowania, przymusowa emigracja. „Władcy PRL” zawsze tak odpowiadali na wszelkie przejawy nieposłuszeństwa wrogich elementów jak określano protestujących.
W grudniu 1970 przygotowano wyjątkowy „prezent” na Święta Bożego Narodzenia . W radiu i telewizji poinformowano, że drożeje 46 grup artykułów , w tym mięso i jego przetwory, ryby, mąka, węgiel średnio o 10 – 17 %. Jako pierwsi zareagowali pracownicy Gdańskiej Stoczni nazwanej jak na ironię imieniem wodza komunizmu – Lenina. Domagano się cofnięcia podwyżek i regulacji systemu płac .Manifestanci z coraz radykalniejszymi hasłami wyszli na ulice Gdańska. Zostali zaatakowani przez Milicję Obywatelską i wojsko. Do strajku dołączyły się inne zakłady Trójmiasta . Trwały starcia uliczne. Stoczniowcy Gdyni zaufali władzom wzywającym do powrotu do pracy i zostali zaatakowani z broni palnej przez oddziały wojska i MO. Symbolem tego dnia stała się śmierć 18 – latka , którego ciało demonstranci nieśli gdyńską ulicą na drzwiach. To o nim powstała ballada „ Janek Wiśniewski padł ”. Fale strajków i demonstracji obejmowały stopniowo inne miasta: Elbląg, Słupsk, Białystok, Kraków, Wałbrzych, Warszawę. Najbardziej krwawy przebieg miały one w Szczecinie. Według oficjalnych danych w dniach 14-19 grudnia 1970 roku zginęło 45 osób, 1165 było rannych, aresztowano ponad 3 tysiące osób . Do akcji pacyfikacyjnej użyto czołgów, transporterów opancerzonych, samolotów, a nawet jednostek pływających Marynarki Wojennej. W asyście Milicji Obywatelskiej zastraszane rodziny chowały zabitych grzebanych pospiesznie nocą często na podstawie, fałszywego aktu zgonu.
W filmie” Skarga” Jerzego Wójcika głównymi postaciami są rodzice zabitego chłopca , walczący o wydanie im zwłok syna i zezwolenie na chrześcijański pogrzeb. Film z 1992 roku jest przejmującą, wartą obejrzenia wierną rekonstrukcją rzeczywistego przebiegu tamtych zdarzeń.
Chociaż PRL trwał nadal, dla wielu Polaków Grudzień 1970 był traumatycznym doświadczeniem osobistym kształtującym stosunek do systemu komunistycznego .
Nie sposób nie widzieć Sierpnia 1980 roku, wydarzeń z roku w 1989 roku przez pryzmat Grudnia 1970.
Pamięć ofiar grudniowych, czynnego oporu walki z komunizmem stała się trwałym elementem świadomości zbiorowej większości Polaków.
Zachęcam do obejrzenia filmu.
Krzysztof Krajewski

Artykuł znajduje się TUTAJ
"Warsztaty kulinarne" w domu
To już ten czas. Czas, gdy w domach zaczynają unosić się zapachy, które zawsze towarzyszą przygotowaniom do świąt. Zanim w kuchni zapachnie kapustą z grzybami, barszczem czy makowcem, musi pojawić się zapach korzennych przypraw, a wraz z nimi pieczonych pierników.
Piernik ma długą i bogatą historię, a jego przeznaczenie nie kończy się tylko na byciu bożonarodzeniowym przysmakiem. Dawno temu był symbolem dobrobytu i cennym towarem eksportowym. Historia jego powstania nie jest do końca znana, dlatego też doczekał się wielu legend i podań. Jedna z nich głosi, że jego receptura pochodzi od ormiańskiego mnicha. Zwyczaj pieczenia tego przysmaku został jednak zatracony i powrócił dopiero w średniowieczu, wtedy prawdopodobnie był wypiekany przez benedyktynów, którzy zauważyli właściwości zdrowotne pierników (wyraziste przyprawy korzenne wspomagały walkę z przeziębieniem). W późniejszych latach tradycje wypiekania pierników wraz z benedyktynami przeniosły się na tereny Niemiec, a stamtąd drogą morską przybył do Gdańska. Portowa stolica Polski była pełna majętnych kupców, którzy mogli pozwolić sobie na sprowadzanie egzotycznych przypraw, niezbędnych do wyrobu tego przysmaku. Z Gdańska receptura wraz z przyprawami przybyła do Torunia, który po dziś znany jest jako stolica piernika. Zapraszam więc do kulinarnej przygody i domowych wypieków (przepis znajdziesz tutaj). Pamiętajcie, że pięknie ozdobione i zapakowane pierniczki mogą być bardzo miłym prezentem pod choinkę.
Przepis na pierniki znajduje się TUTAJ
Lucyna Kelner
Jesień, choć chłodna i deszczowa, czaruje nas swoimi pięknymi barwami, które możecie już podziwiać na zdjęciach naszych bursowych fotografek. Kolorowe, jesienne liście, które symbolizują tę piękną porę roku, aż się proszą, by zabrać je do domu i zrobić z nich ciekawe dekoracje. A możliwości jest kilka: kompozycje z liści w wazonach, girlandy, lampiony, obrazy, czy bukiety z liści zawijanych. Te ostatnie bardzo ładnie się prezentują w każdym wnętrzu, dając mu niepowtarzalny klimat. Dlatego proponuję Wam, wykorzystać wolny czas, w celu odstresowania się od tej nieciekawej rzeczywistości, ponieść się zmysłowi estetyki i wyczarować piękny bukiet, który tak naprawdę nie jest trudny do wykonania, a cieszy oko :)
Podpowiedź, jak wykonać taką ozdobę, znajdziecie w podanym linku: https://www.youtube.com/watch?v=BeaetHn3AIg
Tych, z Was, co będą mieli chęć zmierzenia się z liśćmiJ zachęcam do uwiecznienia na fotografii własnoręcznie wykonanego dzieła (niekoniecznie bukietu) i przesłania jej na mój adres:
Do dzieła!
Pozdrawiam,
Agata Wojciechowska - Szelerska
Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych
Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day) przypada na drugą niedzielę listopada. W tym roku obchodzono ten Dzień 8 listopada. Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych jest połączenie nauki z przyjemnością.
Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć klasyczne „Stół z powyłamywanymi nogami” czy " W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Te zdania to okazja do wspólnej zabawy i śmiechu np. kiedy będziemy chcieli przetestować je na znajomych z zagranicy, lub samodzielnie spróbować poprawić swoją dykcję i wymowę.
Wprawdzie 8 listopada już za nami ale nic nie stoi na przeszkodzie by ćwiczyć wymowę trudnych polskich słów, wyrażeń czy zdań, w każdej wolnej chwili. Zachęcam Was do samodzielnej zabawy lub w towarzystwie rodzeństwa, rodziców, koleżanek i kolegów.
Poniżej zamieszczam, polską klasykę wśród łamańców językowych:
- Przeleciały trzy pstre przepiórzyce.
- Pchła pchłę pchła.
- Ćma ćmę ćmi.
- Czy rak trzyma szczypcami strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny?
- Czy tata czyta cytaty Tacyta?
- Ząb, zupa zębowa, dąb, zupa dębowa.
- Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na wieży leży stado jeży.- W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
- Stół z powyłamywanymi nogami.
- W czasie suszy szosa sucha.
- Jola lojalna, Jola nielojalna Jola lojalna, lojalna Jola.
- Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
- Cesarz często czesał cesarzową.
- Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca.
- Szaławiła grał na bałałajce, połykając ser półtłusty
- Sztukmistrz z Tczewa.
- Spod czeskich strzech szło Czechów trzech.
- Wyemancypowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu.
- Szedł Sasza suchą szosą susząc szorty.
- Czy trzy cytrzystki grają na cytrze? Czy druga chrzan trze, a trzecia łzy trze?
- Wytrzep trzepaczką trzcinową te trzy trzcinowe fotele.
- Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz wieprza pieprzem.
- W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
- I cóż że cesarz ze Szwecji?
Odważnym i ambitnym polecam zmierzyć się z łamańcami w językach obcych. Nigdy nie wiadomo, kiedy jakiś obcokrajowiec zechce się odwdzięczyć za nasze „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Jestem pewna, że znajomość takich łamańców językowych może przynieść Wam dodatkową korzyść podczas nauki języków obcych. Myślę, także, że używając trudnych do wymówienia zdań, jesteście w stanie zaskoczyć nauczycieli, i w efekcie otrzymać dodatkowe punkty za takie słowne ciekawostki.
Oto kilka najpopularniejszych łamańców językowych po angielsku (tongue twister).
The sixth sick sheikh's sixth sheep's sick. - Szóstego chorego szejka szósta owca jest chora. To zdanie zostało przez Księgę Rekordów Guinnessa uznane za najtrudniejszy łamaniec językowy po angielsku.
- She sells seashells by the seashore. - Ona sprzedaje morskie muszelki nad brzegiem morza.
- How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? - Ile drewna mógłby rzucić świstak, jeśli potrafiłby rzucać drewnem?
- Peter Piper picked a peck of pickled peppers. How many pickled peppers did Peter Piper pick?- Peter Piper wybrał paczkę marynowanych papryczek. Jak dużo marynowanych papryczek wybrał Peter Piper?
- Betty bought a bit of butter. But the butter Betty bought was bitter. So Betty bought a better butter, and it was better than the butter Betty bought before. -
Betty kupiła kawałek masła. Ale masło, które kupiła Betty było gorzkie. Betty kupiła więc lepsze masło i było ono lepsze od tego masła, które Betty kupiła wcześniej
Bawcie się ucząc i uczcie bawiąc!!!! - o, chyba udało mi się stworzyć, przy okazji, łamaniec językowy!
Pamiętajcie - Trening czyni Mistrza
Pozdrawiam Was serdecznie
Martyna Orleańska
P.S. Po powrocie do Bursy, zorganizujemy Konkurs na Mistrza Łamańców Językowych.
W obiektywie Wychowanka
W tym roku szkolnym, pomimo przeciwności, jakie stawia przed nami pandemia, ruszyłyśmy z realizacją bursowego projektu fotograficznego „W obiektywie Wychowanka”.
Tematem przewodnim pierwszego etapu uczyniłyśmy naszą piękną, polską jesień. Bursowe fotografki w składzie: Elena Strzelecka, Oliwia Kozyrska, Maja Sitek i Marianna Baraniak, uwieczniły na fotografiach różne barwy tej ciekawej pory roku. Zatem podziwiajmy ich małe dzieła sztuki :)
Autor zdjęć: Oliwia Kozyrska
Autor zdjęć: Marianna Baraniak
Autor zdjęć: Elena Strzelecka
Autor zdjęć: Maja Sitek
"Stefan Rowiński – patron Bursy Szkolnej"
Każdego roku w listopadzie w naszej bursie w szczególny sposób wspominamy naszego Patrona Stefana Rowińskiego.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Bursy przygotowała grupa I pod opieka pani Lucyny Kelner.
Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom wychowanków Tobiasza Andrzejczaka, Jakuba Ratajczaka, Jakuba Marciniaka oraz Franciszka Klyta powstała prezentacja przedstawiająca informacje o życiu i działalności tego zasłużonego ostrowianina, którą można obejrzeć TUTAJ… oraz film na którego obejrzenie zapraszamy na bursowy Facebook.
Zachęcam !
Lucyna Kelner wychowawca grupy I

Na początku listopada ,każdego roku młodzież wraz z wychowawcami udawała się na ostrowskie cmentarze ,żeby przybliżyć sobie historię Ostrowa Wlkp. i poznać nazwiska niektórych ludzi zasłużonych dla miasta i regionu ,o których należy pamiętać .W tym roku z powodu pandemii nie jest to możliwe ,ale warto poznać lub przypomnieć sobie niektóre fakty.
Cmentarz przy Placu Bankowym(wejście od ul Wysockiej )jest uznawany za najstarszy czynny cmentarz katolicki w Polsce. Powstał w 1782 roku .Jest starszy od warszawskich Starych Powązek. Już chociażby z tego powodu warto go odwiedzić Znajduje się na nim wiele zabytkowych nagrobków. Zwraca uwagę nagrobek księdza Jana Kompałły-inicjatora budowy Gimnazjum Królewskiego w Ostrowie Wlkp. (dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego).Wśród innych zasłużonych obywateli na tym cmentarzu jest pochowany ksiądz Augustyn Szamarzewski, wybitny działacz społeczny w czasach germanizacji ,,orędownik pracy organicznej” w Wielkopolsce.
W innej części miasta przy ulicy Limanowskiego jest zlokalizowany cmentarz powstały w 1902 roku .Spoczywa na nim patron naszej Bursy Stefan Rowiński .Wchodząc na ten cmentarz głównym wejściem mijamy kwaterę powstańców wielkopolskich poległych w 1918 roku, jak również zmarłych w późniejszych latach. Odnajdujemy wśród nich grób Jana Mertki ,który poległ w tym powstaniu jako pierwszy 27 grudnia 1918 roku. W zbiorowej mogile wraz z powstańcami spoczywają ostrowianie rozstrzelani 14 grudnia 1939 roku przez hitlerowców w Lesie Winiarskim koło Kalisza ,których szczątki ekshumowano i złożono po II wojnie światowej w tej kwaterze. Pochowano w niej również twórcę ostrowskiego harcerstwa księdza harcmistrza Lecha Ziemskiego.
Wychodząc z Zespołu Szkól Technicznych na ulicę Batorego jest blisko do kolejnego ostrowskiego cmentarza .Tuż przy głównym wejściu naprzeciwko kościoła zwraca uwagę zbiorowa mogiła. w której pochowano szczątki żołnierzy ekshumowanych z pól bitewnych kampanii wrześniowej 1939 roku. Na tym cmentarzu spoczywa także harcmistrz Marian Grzeszczyk, zmarły w 1999 roku działacz polskiego Państwa Podziemnego ,który do końca życia chętnie odwiedzał Bursę, spotykając się z jej wychowankami .Dzielił się swoimi przeżyciami z czasów okupacji hitlerowskiej i przekazywał cenną wiedzę historyczną.
Przechodząc Placem 23 Stycznia-tuż za Synagogą odnajdujemy lapidarium powstałe z ocalałych fragmentów nagrobków cmentarza żydowskiego zniszczonego przez nazistów. To także fragment historii Ostrowa Wlkp., w którym przed II wojną światową zamieszkiwała społeczność żydowska.
Warto odwiedzać te i inne podobne miejsca, żeby chociaż trochę poznać historię miasta i ludzi, którzy mieli wpływ na jego rozwój, kulturę, teraźniejszość.
Zapalony przez Was znicz na mogiłach przodków niech będzie świadectwem Waszego patriotyzmu i wzorowej postawy obywatelskiej.
Krzysztof Krajewski

ZABURZENIA ODŻYWIANIA – PROBLEM WSPÓŁCZESNYCH NASTOLATKÓW!
Drodzy Wychowankowie, zapewne zastanawiacie się skąd taki, a nie inny tytuł w dobie pandemii. Już odpowiadam. Stąd, że wg badań prowadzonych na temat zaburzeń odżywiania, to właśnie w większości przypadków, zmagają się z nimi współcześni nastolatkowie, czyli grupa do której należycie. To poważny problem, który nie traci na aktualności, dlatego warto poświecić mu chwilę uwagi, bo może się przecież okazać, że w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto może w tej materii, potrzebować pomocy. A już teraz zapewniam, że nie można przejść obok obojętnie! Ale od początku.
Zaburzenia odżywiania określa się „…jako realizowanie nieprawidłowego wzorca odżywiania, przejawiające się m. in. w przyjmowaniu nadmiernych lub niedostatecznych ilości pokarmu w stopniu godzącym nie tylko w somatyczne funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale także relacje społeczne, sferę uczuć oraz funkcjonowanie poznawcze jednostki”. Innymi słowy, to zaburzenia psychiczne, które negatywnie rzutują na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Podstawowymi rodzajami zaburzeń, są dobrze Wam znane pojęcia:
► anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny. Pozwala go określić pięć kryteriów:
- obsesyjne myślenie o jedzeniu i strach przed przybraniem na wadze,
- utrata masy ciała przez ograniczenie jedzenia lub przez co najmniej jedno z wymienionych zachowań: prowokowanie wymiotów, przeczyszczanie, wyczerpujące ćwiczenia lub stosowanie leków tłumiących łaknienie,
- obecność tzw. zaburzeń obrazu ciała, czyli nawracające myśli typu „Jestem za gruba/ gruby”,
- utrata miesiączki w przypadku dziewcząt,
- zahamowanie rozwoju fizycznego.
► bulimia czyli żarłoczność psychiczna. Pozwalają ją określić trzy kryteria:
- napady objadania się,
- stosowanie tzw. zachowań kompensacyjnych czyli prób przeciwdziałaniu obżarstwu: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, okresowe głodówki, stosowanie leków tłumiących łaknienie, moczopędnych, preparatów tarczycy,
- powyższym objawom towarzyszy silny lęk przed otyłością oraz narzucenie sobie niskiego limitu masy ciała.
Powinniście wiedzieć, że najczęściej chorują na nie dziewczęta w wieku dojrzewania i młode kobiety, ale bywają przypadki zachorowań wśród dzieci i osób dorosłych. Chłopców także nie omija ta choroba, jak i dorosłych mężczyzn.
Przyczyny zaburzeń nie są jeszcze dokładnie poznane. Wśród czynników warunkujących wymienia się czynniki rodzinne (nadmierny dystans emocjonalny pomiędzy rodzicem/dzieckiem/nastolatkiem, zacieranie granic, wysokie oczekiwania rodziców podobnie jak i krytyka z ich strony), czynniki biologiczne (zakłócenia neuroprzekaźnictwa, zaburzenia rozwoju emocjonalnego, zaburzenia lękowe, osobowości, nadwrażliwość na krytykę, czy zaostrzony zmysł rywalizacji) oraz czynniki społeczno – kulturowe czyli media, które wmawiają Wam, że ideał ludzkiej sylwetki, to sylwetka szczupła, czasem wręcz nadmiernie wychudzona.
Niewątpliwie zaburzenia odżywiania podlegają leczeniu. Powinno ono być postępowaniem kompleksowym i długoterminowym, obejmującym aspekty psychologiczne, psychiatryczne
i somatyczne. Zazwyczaj opiera się na psychoedukacji i psychoterapii, która ma na celu m.in. zmianę sposobu myślenia, zachowania i odżywiania się w ogóle. W bardziej zaawansowanych przypadkach wdraża się już leczenie szpitalne. Ogólnie nieleczone, mogą prowadzić do śmierci.
Podsumowując. Niniejszy artykuł oczywiście nie wyczerpuje tematu, o anoreksji i bulimii szersze informacje znajdziecie w Internecie. Jego intencją jest zwrócenie Waszej uwagi na fakt występowania tych zjawisk wśród młodych ludzi. Dlatego jeśli zaniepokoją Was zmiany zachowań, związanych z jedzeniem, wizualne pogorszenie wyglądu skóry, włosów, nieuzasadnione omdlenia, apatia, nagła miłość do katorżniczych ćwiczeń czy wyżej wymienione objawy, u najbliższych lub znajomych, należy pomyśleć, jak można im pomóc.
I pamiętajcie, choć nie jest łatwo nakłonić cierpiącego na rozmowę, a już na pewno na wizytę u specjalisty, warto podjąć ten wysiłek. W końcu chodzi o zdrowie, które można przywrócić!
Agata Wojciechowska – Szelerska
Bibliografia:
S. Abraham, D. Llevelyn – Jones, „Bulimia i anoreksja”, Warszawa 1997.
https://docplayer.pl/903279-Zaburzenia-odzywiania-sie-problem-wspolczesnej-mlodziezy.html
8 października 2020 roku, pani dyrektor Marzena Mocek, uroczyście powitała nowoprzyjętych wychowanków Bursy Szkolnej. Nasze nowe koleżanki i nowi koledzy mogli obejrzeć program artystyczno – dziennikarski przygotowany, z dużą pomocą i wsparciem przewodniczącego Młodzieżowej Rady Bursy, przez wychowanki z grupy IV.
Cieszymy się, że jesteście z nami!
Witamy w naszej rodzinie :) !!!
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dyrekcji, Wychowawcom, Pracownikom Administracji i Obsługi
składamy serdeczne życzenia zdrowia, dalszych sukcesów, które będą powodem satysfakcji i spełnienia zawodowego, radości i optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy, wszelkiej pomyślności, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności wychowanków, z którymi dzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Z wyrazami szacunku
i serdecznymi pozdrowieniami
Wychowankowie Bursy Szkolnej
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu
Za nami dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Bursa Szkolna w Ostrowie Wielkopolskim od dwóch lat formalnie bierze w niej udział.
W tym roku wychowankowie czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Miło nam poinformować, że z tej okazji Kancelaria Prezydenta RP, przesłała okolicznościowy egzemplarz książki „Balladyna” J. Słowackiego oraz list z podziękowaniem za inwencję i pomysłowość, które wzbogaciły Narodowe Czytanie. Dziękujemy za wyróżnienie i zapewniamy , że na wspólnym czytaniu spotkamy się za rok.
Żonkilowe Pola Nadziei
Kolejny już raz bursa wyraziła akt solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe. Na początku października tego roku, chętne wychowanki grupy II, przyłączyły się do jesiennej edycji dosadzania żonkili, w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” i jego szlachetnej akcji zwanej Żonkilowe Pola Nadziei.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać do wiosny, by podziwiać Pole w całej okazałości :)
Drodzy Wychowankowie,
już pół roku świat walczy z COVID - 19. Ostatnie dane, odnoszące się do naszego kraju są zatrważające. Pod koniec września 2020r. Ministerstwo Zdrowia podało, ze mamy już 1.584 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń. To jeden z wyższych wyników od początku epidemii. Aby zmniejszyć statystyki powinniśmy wszyscy wzmocnić czujność i pamiętać, że nadal trzeba chronić siebie, naszych najbliższych i innych, bo nikt z nas nie wie, jak długo przyjdzie nam żyć w aktywnej obecności koronawirusa.
Niewątpliwie epidemia, która wzbudza lęk i niepewność sprzyja tworzeniu fake newsów i nieprawdziwych informacji, wprowadzając nas w błąd. Aby zapobiec panice i przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo, Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję filmów edukacyjnych ”Bezpieczni w czasie pandemii”, które znajdziecie klikając w podany link:
https://www.youtube.com/watch?v=ilnP2CMffis&list=PLZ2X-9LnwIVEEtr7oW6GK6QhYGHSxYbRi&index=6&t=0s
Każdy z 10 odcinków, dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia. Zaproszeni do projektu eksperci, odpowiadają na najczęściej zadawane przez Polaków pytania m. in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak dbać o zdrowie i kondycję.
Ponadto NFZ uruchomił całodobową infolinię pod nr: 800 190 590, gdzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania na temat pandemii.
Zachęcamy Was do zapoznania się ze wskazanym materiałem. Mamy nadzieję, że ich wymowa spowoduje znaczne obniżenie statystyk.
Narodowe Czytanie 2020
Już kolejny raz biblioteka Bursy Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim oficjalnie włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Jest to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i promowanie literatury polskiej.
W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wychowankowie bursy na chwile wcielili się w postaci takie jak: Kirkor, Wdowa, Balladyna, Alina, Skierka.
Ze względu na sytuacje epidemiologiczną, tegoroczne czytanie realizowane było z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Znany jest już tytuł dzieła, które w całej Polsce będzie czytane za rok we wrześniu 2021roku. Już teraz zapraszamy na wspólne czytanie lektury „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Do zobaczenia za rok !!! :)
GAZETKA BURSOWA DLA WYCHOWANKÓW NOWOPRZYJETYCH
Drodzy Wychowankowie – przygotowaliśmy dla Was specjalne wydanie naszej gazetki, które pomoże Wam na początku odnaleźć się w nowej, bursowej rzeczywistości.
Szukajcie jej w zakładce „GAZETKA BURSONOGA”.
Zachęcamy do lektury :)
Redakcja
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Kategoria: Archiwum
- Odsłon: 109
Z wizytą w Gołuchowie
Dnia 30 maja 2019 r., grupa wychowanków, pod opieką p. M. Orleańskiej i p. A. Klimek, zwiedziła Gołuchów, w ramach obchodów Dnia Dziecka. Podczas wycieczki młodzież mogła podziwiać przepiękne plenery kompleksu parkowo - zamkowego, obejrzeć wyjątkowe okazy drzew i krzewów arboretum. Za pośrednictwem przewodnika zamku Czartoryskich odbyła ciekawą lekcję historii, mogąc choć na chwilę cofnąć się w czasie. Nie obyło się także bez zwiedzania Pokazowej Zagrody Zwierząt, w której wychowankowie obserwowali żubry, dziki, daniele i koniki polskie. Spacerując alejkami największego w Wielkopolsce parku, oglądali budki lęgowe, paśniki i inne urządzenia służące do ochrony ptaków, nietoperzy i mrówek. Przepiękne widoki utrwalone zostały na zdjęciach.
Wycieczka zakończyła się wizytą w kawiarni „Muzealna”, gdzie z przyjemnością młodzież uraczyła się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, mimo upału i zmęczenia.
Konkurs ortograficzny
Zgodnie z tradycją i w tym roku szkolnym, nasi wychowankowie, walczyli o tytuł „Bursowego Mistrza Ortografii”. W wyniku językowych zmagań, została nim Magdalena Jarocka. Drugie miejsce zajęła Anna Nakonieczna, a trzecie wywalczył Bartłomiej Kędzia. Zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom konkursu, serdecznie gratulujemy!
CZYTAJ KSIĄŻKI, BĘDZIESZ WIELKI
Za nami happening nakłaniający wychowanków do czytania książek oraz zwracania uwagi na ważność respektowania praw autorskich. To wydarzenie zainspirowane było obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich , było także doskonałą okazją do uczczenia 455 rocznicy urodzin Szekspira, który akurat "uczestniczył" w happeningu i osobiście nakłaniał młodzież do spędzania wolnego czasu z książką w tle, bo przecież nie od dziś wiadomo, że "Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" :) (W. Szymborska)
Uroczyste spotkanie z maturzystami.
25 kwietnia 2019 roku w uroczysty , aczkolwiek niepozbawiony dozy poczucia humoru sposób, żegnaliśmy uczniów klas maturalnych. Mamy nadzieję, że wspomnienia o bursie będą wywoływać uśmiech i błysk w oku naszych absolwentów. Trzymamy za Was kciuki i życzymy szczęścia w dorosłym życiu !!! :)
Niech ten czas wielkanocny pozwoli Wam oderwać się od codziennej bieganiny, zasiąść przy świątecznym stole i spędzić radosny czas w gronie bliskich. Zdrowych, Spokojnych i Wesołych Świąt ! ;)
" English is fun"
W dniu 7 lutego 2019r., odbył się ogólnobursowy Konkurs z języka angielskiego. W tym roku w Konkursie wzięło udział 25 wychowanków. Uczestnicy mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości w zakresie słownictwa i gramatyki, rozwiązując rebusy, krzyżówki, diagramy itp. Zwycięzcą konkursu został Filip Mikołajczyk, II miejsce zajął Eryk Gąbka, a Bartłomiej Kędzia miejsce III - wszyscy laureaci to wychowankowie grupy I. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez p. Martynę Orleańską. Laureatom gratulujemy, uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich do udziału w "English is fun" w przyszłym roku szkolnym!!!
Gala Talentów.
Tegoroczna "Gala Talentów" miała charakter naboru załogi na statek, który aby mógł być sfinansowany przez Unię Europejską, powinien spełnić pewne wymogi - załoga musiała wykazać się talentami, odpowiadającymi danym stanowiskom. Kapitanem na statku był Michał Rybka, który wraz z łowcą talentów Jakubem Izydorczykiem, prowadził imprezę i czuwał nad prawidłowym przebiegiem rekrutacji. Na stanowisko menagera marzyciela, aplikowała Natalia Cłapka z utworem "Rzeka marzeń". Radiotelegrafistą, dbającym o kontakt z lądem został Szymon Wysota. Nad bezpieczeństwem załogi czuwał Rafał Rettig (który w futerale ma nie tylko skrzypce), w utworze "Piraci z Karaibów". W bocianim gnieździe zasiadł ten, który potrafi dostrzec, to co nie dostrzegalne, nasz poeta Jakub Palczewski wraz ze swoim asystentem Bartoszem Maćkowiakiem. Znawczynią wód wszelakich, okazała się Wiktoria Wasielewska, recytując wiersz W. Szymborskiej pt. "Woda". Metereologiem naszego rejsu została Kornelia Krysińska, śpiewając nam "Czas nas uczy pogody". Kucharzami na statku zostali Sandra Góralewicz i Miłosz Niwa oraz inni uczestnicy warsztatów kulinarnych, a kelnerem na rolkach Bartosz Szelągowski. Specjalistką od wizerunku została Aleksandra Łuczak, która podpowiadała wszystkim w co się ubrać na spotkanie z tubylcami, śpiewając utwór " W spodniach czy w sukience". Dekoratorkami wnętrz całego statku były: Marcelina Grabowska, Faustyna Gałach i Ewa Kamińska, a funkcję bosmana godnie reprezentował Adam Domagała.
Pole żonkilowe w rozkwicie.
To już kolejna wiosna, kiedy możemy podziwiać efekty naszej współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Józefa". Zrobiło się żółto, wiosennie - wstąpiła NADZIEJA !
"Nie bądź łoś, daj coś"
Jak co roku, w okresie zimowym, trwała w naszej bursie akcja charytatywna na rzecz Bezdomnych Zwierząt ze Schroniska w Wysocku Wielkim. W tym roku udało nam się zebrać 588,00 złotych!!! Kwota ta została przeznaczona na zakup specjalistycznej leczniczej karmy dla podopiecznych schroniska. Dziękujemy Wam serdecznie w imieniu wszystkich Piesków i Kotków.
PS.Pomaganie zwierzętom jest bezcenne ;)
"O transplantologii w bursie"
12 marca 2019r. odbyło się spotkanie na temat transplantologii, które zorganizowały bursantki - na co dzień uczennice Liceum Sióstr Salezjanek D.Talarczyk , M.i K. Nowickie wraz ze swoją nauczycielką p.B.Jędrzejak. Podczas spotkania nasza młodzież nie tylko zgłębiała temat transplantologii, ale także otrzymała "oświadczenia woli", dzięki którym ,może w przyszłości ofiarować komuś drugie życie po swojej śmierci.
"BURSONADA 2019"
7 marca 2019 odbyła się "bursonada" , czyli zmagania z wiedzą na wesoło. Podczas tej edycji 12 uczestników - 3 przedstawicieli z każdej grupy - rozwiązywało różnego rodzaju zadania: pamięciowe, logiczne, językowe oraz manualne. Dzięki refleksowi, spostrzegawczości oraz wytrawnym kubkom smakowym pierwsze miejsce w ogólnobursowej zabawie zajęły dziewczeta z gr. II. Na drugim miejscu byli chłopcy z gr. III. Trzecie i czwarte miejsca przypadły grupom IV i I. Kolejna "Bursonada" już za rok. Zapraszamy.
"Drogi do Niepodległości"
W lutym zakończyliśmy realizację programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uhonorowaniem naszych wcześniejszych działań, był wyjątkowy koncert " Drog do Niepodległości " , którego mieliśmy okazję być świadkami aż dwukrotnie. Dyrekcja, wychowawcy, młodzież, a także zaproszeni goście: przedstwiciele Rady Osiedla nr 4 i Stowarzyszenia " Ludzie dla Ludzi ", dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wlkp. oraz seniorzy z pobliskiego Klubu " Senior + ", oprócz wysłuchania dzieł choćby takich jak " Rota ", " Pierwsza brygada " czy " Żeby Polska była Polską ", mieli także okazję zobaczyć, wykonane przez młodzież reportarze, w których to nie tylko przedstawiono różne drogi doprowadzenia do wolnej ojczyzny, ale także przybliżono historię samego Ostrowa Wlkp. Oba koncerty, nad których realizacją czuwali: p.wicedyrektor K.Rybicka oraz wychowawcy: p. M. Łuczak-Wasielak i p.K. Krajewski, spotkały się z uznaniem słuchaczy, bez względu na przedział wiekowy. Dla młodego pokolenia był on bowiem ciekawą lekcją historii i patriotyzmu, dla starszego zaś chwilą refleksji na temat minionych czasów. Tym, co łaczy oba pokolenia jest niepodważalny fakt życia i wzrastania w wolnej i niepodległej ojczyźnie.Koncert był niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w bursie.
Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem "Dzień Bezpiecznego Internetu:Działajmy razem". Nasza bursa oficjalnie dołączyła do obchodów DBI. Akcja informacyjna odbyła się 11 lutego 2019 roku.Wychowankowie propagowali działania na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych oraz promowali pozytywne wykorzystanie Internetu w formie happeningu, który polegał na przedstawieniu historyjek: "Bądź bezpieczny w sieci". Wychowankowie odgrywali role, których bohaterowie poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto rozpropagowano wśród młodzieży ulotki: - Fomo-jak sobie z tym radzić, - Pięć kroków do prywatności, - Radzenie sobie z cyberprzemocą. W ramach akcji w holu bursy w formie plakatowej zaprezentowano ciekawe hasła wymyślone przez wychowanków, które są cennymi wskazówkami do prawidłowego korzystania z Internetu. Na koniec odbyło się spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z nadkom. K.Kulą "Bezpieczeństwo w sieci - cyberprzemoc". Zapraszamy naszych wychowanków oraz ich rodziców do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które dotyczą bezpieczeństwa w sieci, umieszczonych na stronach: www.saferinternet.pl, www.akademia.nask.pl, www.cybernauci.pl
Teatr Prawie Wielki
" Duety"
Teatr Prawie wielki - czyli grupa aktorów amatorów z Kowalewa z liderką Aldoną Jańczak 06.02.2019 zawitała do naszej bursy ze spektaklem " Duety ". Goście przybyli na zaproszenie pani M.Kaczmarek. Aktorzy przedstawili sceny z największych dzieł literatury polskiej i światowej: "Pamiętniki Adama i Ewy", "Mały Książe", Śluby Panieńskie", "Zemsta", "Pan Tadeusz", "Romeo i Julia", "Moralność Pani Dulskiej", "Nad Niemnem", "Noce i Dnie", które w groteskowy sposób ukazują relacje damsko-męskie. Spektakl był krótką powtórką dla maturzystów, którzy mieli okazję przypomnieć sobie wątki z dziewięciu przedstawionych lektur. Po spektaklu został ogłoszony konkurs ze znajomości tytułów odegranych dzieł literackich, który wygrała Ewa Kamińska. Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Spotkanie Noworoczne Emerytów
10 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie emertyowanych pracowników bursy z dyrekcją placówki. Czas ten uatrakcyjnił artystyczny występ wychowanków bursy, wprowadzając nastrój pełen refleksji , wzruszeń oraz miłych wspomnień.
No to jazda ... :)
We wtorek 08.01.2019r. chętna młodzież wzięła udział w wyprawie na lodowisko. Wyjście było świetną okazją do rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem zimowym, a dla bardziej zaawansowanych do szlifowania umiejętności jazdy na łyżwach. Był to czas wspólnej zabawy i dużej dawki uśmiechu
#RazemNaŚwięta - WIGILIA 2018
Boże Narodzenie, to szczególny czas. To czas, kiedy zmieniamy na lepsze nasz stosunek do życia. To czas radości, kojarzący się z wyjątkowym nastrojem, rodzinnymi spotkaniami, zapachem choinki, oraz pięknymi dekoracjami. Wigilijne spotkanie, to także tradycja Bursy i stanowi jej ważny element. Ta szczególna, uroczystość odbyła się we wtorek 18 grudnia 2018r. Przy wspólnym stole zasiedli zaproszeni goście: wicestarosta p.Roman Pacholczyk, ksiądz Łukasz z parafii św. Pawła, przedstawiciele Rady Osiedla nr 4 oraz dyrekcja, wychowawcy i pracownicy administracji. Świąteczny nastrój podkreślił wspaniały występ artystyczny, opracowany przez wychowawców p. Annę Klimek i p. Katarzynę Grzeszczyk w wykonaniu wychowanków. Dzięki wysiłkom naszych pań kucharek, mieliśmy okazję skosztować pysznych, tradycyjnych wigilijnych potraw oraz upieczonych i ozdobionych własnoręcznie przez młodzież bursową pierniczków świątecznych. Wieczór ten, jak co roku przebiegał w atmosferze ciepła i wzajemnej życzliwości.
#RazemNaŚwieta - " Nie bądź łoś, daj coś"
Co roku, w bursie przed Świętami Bożego Narodzenia rozpoczynamy akcję charytatywną. Podczas tej akcji organizujemy pomoc dla podopiecznych ze Schroniska dla Zwierząt w Wysocku Wielkim. W ramach akcji 13 grudnia 2018 roku, zorganizowaliśmy spotkanie młodzieży z panią Kingą Baron - lekarzem weterynarii oraz z panią Pauliną Malińską- pielęgniarką weterynaryjną. Zaproszeni goście rozmawiali z młodzieżą na temat szeroko pojętej opieki nad zwierzętami i pomocy weterynaryjnej. Zachęcali także do udziału w wolontariacie w Schronisku dla Zwierząt. Wychowankowie mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy dla małych zwierzat - głównie psów i kotów.
#RazemNaŚwięta - Grudniowe warsztaty kulinarne
Jak grudzień, to święta, a jak święta, to pierniki. Dlatego właśnie spotkaliśmy się w tym miesiącu aż trzy razy. Pierwsze spotkanie. to przygotowanie i wyrobienie pachnacego przyprawami ciasta, następne wykrawanie i pieczenie pierników (aromat korzennych przypraw unosił się w całej kuchni), a ten trzeci raz, to dekorowanie i przystrajanie naszych małych dzieł sztuki. Pierniki przygotowane na warsztatach, zagościły na uroczystej bursowej wigilii.Było smacznie ;)
Warsztaty kulinarne kolejny sezon ;)
Królowa polskich śniadań KANAPKA w nowej odsłonie, zagościła na bursowych warsztatach kulinarnych.
PODAJEMY PRZEPIS NA ZDROWĄ I NIE NUDNĄ KANAPKĘ
* Domowy chleb pszenno-orkiszowy z dodatkiem siemienia lnianego , ziaren słonecznika i dyni.
* Pasty;
- z makreli dla miłośników ryb,
- z piersi kurczaka i suszonych pomidorów dla mięsożernych,
- NUTELLA z ciecierzyce, czekolady, orzechów nerkowca i daktyli dla wymagających łasuchów.
Spotkanie z Markiem Rezlerem
8.11.2018 roku w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nasi wychowankowie uczestniczyli w promocji książki "Polska Niepodległość 1918" poznańskiego historyka - Marka Rezlera. Autor wygłosił promocyjny wykład, w którym rozprawia się z szeregiem polskich mitów, skutecznie je obalając. Spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy z autorem oraz wypisanie autorskich dedykacji.
Bursa czyta Dzieciom
Kolejny już raz, wolontariuszki odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim, w celu propagowania edukacji czytelniczej wśród najmłodszych odbiorców literatury. Podczas cyklicznego spotkania, czytały dzieciom bajki: Roksana Krawczyk i Klaudia Brdys.
Wycieczka - śladami miejsc pamięci - ostrowskie cmentarze.
5.11.2018 wychowankowie bursy szczególnie zainteresowani historią Polski i Wielkopolski wraz z wychowawcami M.Łuczak-Wasielak i K.Krajewskim odwiedzili ostrowskie cmentarze. Zapalono znicze na grobach powstańców wielkopolskich, Jana Mertki- pierwszego poległego w 1918 roku powstańca wielkopolskiego, Stefana Rowińskiego- patrona bursy, pierwszego burmistrza Ostrowa po odzyskaniu niepodległości oraz księdza Augustyna Szamarzewskiego zasłużonego w walce z germanizacją w XIX wieku proboszcza ostrowskiej parafii. Wycieczka niewątpliwie poszerzyła wiedzę historyczną uczestników o nowe nieznane im dotychczas fakty.
Konkurs wiedzy historycznej w bursie.
Kogo Józef Piłsudski powołał 17.11.1918 roku na premiera ?
W którym roku 11 listopada ustalono świetem narodowym?
To przykłady pytań zadawanych uczestnikom przeprowadzonego 31.10.2018 roku konkursu wiedzy historycznej, przygotowanego przez wychowawców - K.Grzeszczyk i K.Krajewskiego. Konkurs odbył się w ramach realizowanego w bursie programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 uczestników reprezentowało wszystkie grupy wychowawcze. Większość wykazała się bardzo dobrą znajomością faktów z historii Polski i Wielkopolski, pomiomo, że pytania w kolejnych etapach posiadały coraz większy stopień trudności. Ostatecznie zwyciężył Bartek Kędzia, przed Michałem Rybką i Michałem Dziewońskim. Laureatów nagrodzono książkami o tematyce historycznej, a wszystkich uczestników konkursu biało-czerwonymi flagami.
Wieczór literacki z królową kryminału, Agatą Christie.
29.10.2018 w bibliotece Bursy Szkolnej, wychowankowie uczestniczyli w wieczorze literackim, poświęconym twórczości Agaty Christie, najpoczytniejszej autorki wszech czasów. J.Izydorczyk i A. Pyszczorska muzycznie wprowadzili młodzież w nastrój kryminału, podczas którego czytano fragmenty książek "Dwanaście prac Herkulesa", "Trzynaście zagadek", "Tajemnice siedmiu zegarów". Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne tak klimatyczne wieczorki.
"Quiz wiedzy o Ostrowie Wlkp. i bursie "
Na jakiej ulicy usytuowany jest Stadion Miejski, co oznacza skrót MRB? To tylko niektóre pytania, z którymi musieli się zmierzyć nowoprzyjęci wychowankowie, biorący udział w tytuowym Quizie. W wyniku zdrowej rywalizacji I miejsce zajęła Anna Pyszczorska, II Julia Łuczak, a III Oliwia Kozyrska. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy, nie tylko wiedzy "ogólnobursowej", ale także znakomitej orientacji w terenie :)
Bieg Niepodległości
W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości wychowankowie Bursy Szkolnej wzięli udział w Biegu Niepodległości. Został on zorganizowany w celu upamiętnienia wydarzeń historycznych, które miały miejsce 18 października w Polsce, prawie 100 lat temu. Uczestnicy biegu wystartowali z bursy, a zakończyli swój bieg pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wlkp. Młodzież na tę okazję, samodzielnie wykonała emblematy na koszulkach, podkreślające patriotyczny charakter minionych wydarzeń. Koszulki te, nasi sportowcy mieli na sobie podczas biegu, czym budzili duże zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożyliśmy kwiaty, oddając hołd tym, którzy na poczatku XX wieku wywalczyli dla nas wolność i niepodległość.
WITAJCIE W BURSIE !!!
Zgodnie z tradycją, jak co roku spotkaliśmy się z naszymi nowymi koleżankami i kolegami, aby przyjąć ich oficjalnie do bursowej społeczności. W spotkaniuy przygotowanym przez wychowawców grupy III, p.M.Kaczmarek i p.K.Krajewskiego uczestniczyli również zaproszeni goście - p.dyr. M.Mocek oraz wychowawcy. Koledzy z Młodzieżowej Rady Bursy zaprezentowali sfilmowane wywiady, które przeprowadzili z nowoprzyjętymi do naszej bursy. Wynika z nich-co nas cieszy, że wszyscy doskonale się u nas czują !!! Podczas spotkania mogliśmy ponadto usłyszeć kilka piosenek. Wśród wykonawców znaleźli się również uzdolnieni wokalnie, rozpoczynający swój pobyt w bursie debiutanci- Kornelia i Franek. Popisy gry na skrzypcach zademonstrował również debiutant- Rafał. Na koniec odbyło się tradycyjne ślubowanie oraz wręczenie okolicznościowych legitymacji bursanta. Upływające w sympatycznej atmosferze spotkanie, zakończyła p.dyr.M.Mocek, życząc swoim nowym wychowankom niezapomnianego pobytu w bursie.
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE....
Kolejna porcja nowości w bursowej bibliotece. Serdecznie zapraszamy młodzież po nowe publikacje.
ŻONKILOWE POLE NADZIEI
8 października 2018 roku Bursowy Klub Wolontariusza zorganizował uroczyste dosadzanie cebulek żonkilowych na naszym Polu Nadziei. Pola Nadziei to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Cebulki tych kwiatów przez jesień i zimę nabierają siły by rozkwitnąć na wiosnę. Ich wola życia jest metaforą walki z chorobą. Siła żonkili daje nadzieję na kolejną wiosnę.Zasadzone jesienią cebulki, wiosną zmieniają w kwitnące Pola Nadziei.
Również w ten sam dzień Bursowy Klub Wolontariusza przeprowdził akcję informacyjną dotyczacą wolontariatu organizowanego w naszej placówce.
III EDYCJA WYBORÓW NA SUPER CHŁOPAKA BURSY 2018/2019
Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt ogłosić, iż zwycięzcą tegorocznej edycji Wyborów na Super Chłopaka Bursy - został ADAM CZAJKA. Miejsce drugie zajął Bartosz Maćkowiak. Miejsce trzecie przypadło Maciejowi Andrzejewskiemu. Do konkursowych zadań stanęło 10 kandydatów. Podobnie jak w roku ubiegłym, chłopcy w walce o „tytuł”, musieli wykazać się m.in. poczuciem humoru, wiedzą z zakresu kosmetologii oraz umiejętnościami tanecznymi. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały dziewczęta z MRB. Nagrodę publiczności otrzymał Franciszek Szymański, który ujął damską część widowni swoim poczuciem humoru. Ponadto z okazji Dnia Chłopca, męską część wychowanków poczęstowano pysznymi owocowymi szaszłykami - przygotowanymi przez dziewczęta z grupy II i IV. Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.
Życzymy naszym kolegom śmiałości w dążeniu do własnych celów
„Kto wie więcej na temat Regulaminu Bursy Szkolnej”
W poniedziałek 17 września 2018 roku drużyny chłopców i dziewcząt, nowoprzyjętych do bursy, stanęły do rywalizacji. Zgromadzona w świetlicy bursy publiczność, aktywnie wspomagała swoje drużyny. Uczestnicy konkursu, prawie bezbłędnie, odpowiedzieli na dwadzieścia wybranych losowo pytań. Pomimo krótkiego pobytu w bursie wykazali się doskonałą znajomością obwiązujących przepisów. Konkurs drużyn zakończył się remisem.
„Narodowe Czytanie”
W poniedziałek, 10 września odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego,
w którym wzięli udział: dyrektor placówki M. Mocek, bibliotekarz M. Kaczmarek oraz
wychowankowie bursy. Czytaniu towarzyszył występ artystyczny. E. Strzelecka przy akompaniamencie J. Izydorczyka i R. Rettiga zaśpiewała piosenkę Ed Sheerana – „Perfect”.
Cieszymy się, że mogliśmy popularyzować twórczość S. Żeromskiego, wielkiego pisarza.
Już dziś zapraszamy do wspólnego czytania za rok!
„Nowy rok szkolny – rozpoczęty!”
2 września o godz. 16.00, rozpoczęło się kwaterowanie wychowanków nowoprzyjętych.
Tego samego dnia odbyło się także spotkanie z ich rodzicami, któremu przewodniczyła dyrektor Bursy p. M. Mocek. Podczas spotkania opiekunowie zostali zapoznani m.in.
ze Statutem i Regulaminem placówki, Programem Wychowawczo - Profilaktycznym na obecny rok szkolny, a także z kosztami, jakie będą ponosić w związku z zamieszkaniem ich dzieci w bursie.
SZANOWNI RODZICE
DRODZY WYCHOWANKOWIE
Kwaterowanie do bursy rozpoczynamy w niedzielę 2 września 2018 roku:
od godz. 16:00 - 17:00 wychowankowie nowoprzyjęci
od godz. 17:00 wszyscy pozostali wychowankowie.
Spotkanie z rodzicami uczniów nowoprzyjętych do bursy odbędzie się również w dniu 2 września o godz. 17:00
(obecność rodziców lub opiekunów prawnych obowiązkowa).
Serdecznie zapraszamy
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Kategoria: Archiwum
- Odsłon: 140